Endokrinoloji En büyük dert HAŞİMATO :( :(

Hipotirodi mi hipertirodi misiniz?

• Hipotiroidi

OY: 39 86,7%
  • Hipertiroidi

OY: 6 13,3%

• Ankete Katılan
    45

LoV3R

Anne oluyorum
Kayıtlı Üye
29 Haziran 2010
480
271
Kızlar HAŞİMATO hastası olanlar tsh hormonlarınız ve anti tpo larınız nasıl?
kilo alıyor musunuz?
aldığınız kiloları verebiliyormusunuz? insülin direnci olanlar var mı?
ilaç kullanıyormusunuz?
Haşimatolu olup gebe kalanlar var mı?
Sorunlarımızı paylaşalım birbirimize yardımcı olalım :KK200::KK54::KK60::KK24::KK68::KK37:

Annem ,teyzem ve kızkardeşim de var.Ben de yok çok şükür ama devamlı test yaptırıyorum
Üçü de ilaç kullanıyor
Kilolarına dikkat ediyorlar ,aldılar ve diyetle verdiler.
Hayatlarını çok etkilemiyor,bir sıkıntıları yok çok şükür.
Umarım senin de olmaz.

Hashimotoyum.
Dönem dönem hipoya da çeviriyor hipere de. ilaç kullanamıyorum dengesiz olduğundan. Antikorlarım iyotsuz tuz kullandığımda 150 civarlarda, iyotlu kullandığımda 1600leri gördüm. Mesela geçen hafta gayet normaldi sonuçlarım gören tiroid ne ya der öyle iyiydi.
İnsülin direncim var. En son onu da 7,5a kadar düşürebildim.
İstediğimde kilo verebiliyordum. 2 sene önce 4 ayda 27 kilo verdim. Hastalıklarım sabitti.
Şu an kiloluyum.
Kilolu bir şekilde 6 ay sonunda hamile kaldım.

Kızlar HAŞİMATO hastası olanlar tsh hormonlarınız ve anti tpo larınız nasıl?
kilo alıyor musunuz?
aldığınız kiloları verebiliyormusunuz? insülin direnci olanlar var mı?
ilaç kullanıyormusunuz?
Haşimatolu olup gebe kalanlar var mı?
Sorunlarımızı paylaşalım birbirimize yardımcı olalım :KK200::KK54::KK60::KK24::KK68::KK37:
Haşimato muyum bilmiyorum ama benim de anti tpo 509 çıktı tsh 1.93 doktor bir kaç ay sonra tsh sıfırlanır o zaman hormon takviyesine başlarız dedi. Haşimato iltihaplı oluyor sanırım bende iltihap, nodül vb hiçbir şey yok sadece tiroit bezim büyüyor. Kiloya gelince yaklaşık 4 yılda 30 kilo aldım genellikle 1 ayda +10 kilo olarak bir süre sabit kalıyor sonra tekrar kısa sürede fazla kilolar aldım. Allah'tan boyum uzun fazla göze batmıyor :KK53: kilo zor veriyorum malesef. İyi bir endokrinoloji uzmanı arıyorum bakalım. Hamilelik konusunda ise kadın doğum doktorum anti tpo pozitif olunca düşük riski artıyormuş ama çok değilmiş gebeliğe engel değil demişti :KK51:

Haşimato muyum bilmiyorum ama benim de anti tpo 509 çıktı tsh 1.93 doktor bir kaç ay sonra tsh sıfırlanır o zaman hormon takviyesine başlarız dedi. Haşimato iltihaplı oluyor sanırım bende iltihap, nodül vb hiçbir şey yok sadece tiroit bezim büyüyor. Kiloya gelince yaklaşık 4 yılda 30 kilo aldım genellikle 1 ayda +10 kilo olarak bir süre sabit kalıyor sonra tekrar kısa sürede fazla kilolar aldım. Allah'tan boyum uzun fazla göze batmıyor :KK53: kilo zor veriyorum malesef. İyi bir endokrinoloji uzmanı arıyorum bakalım. Hamilelik konusunda ise kadın doğum doktorum anti tpo pozitif olunca düşük riski artıyormuş ama çok değilmiş gebeliğe engel değil demişti :KK51:
Anti tpo'nun yüksek olması, enfeksiyon anlamına geliyor. Ama bu bildiginiz anlamda, bakteriyel enfeksiyon değil.

Hashimotoyum.
Dönem dönem hipoya da çeviriyor hipere de. ilaç kullanamıyorum dengesiz olduğundan. Antikorlarım iyotsuz tuz kullandığımda 150 civarlarda, iyotlu kullandığımda 1600leri gördüm. Mesela geçen hafta gayet normaldi sonuçlarım gören tiroid ne ya der öyle iyiydi.
İnsülin direncim var. En son onu da 7,5a kadar düşürebildim.
İstediğimde kilo verebiliyordum. 2 sene önce 4 ayda 27 kilo verdim. Hastalıklarım sabitti.
Şu an kiloluyum.
Kilolu bir şekilde 6 ay sonunda hamile kaldım.
Hamilesin bir an önce tsh t3 t4 baktır ve endokrine git, muhtemelen ilaç başlarlar sana.

Hashimoto'da sorun şu: vücudumuzda gerçek anlamda enfeksiyon olmadığı halde vücut savunmaya geçiyor. Kimin de tiroid bezi ve tiroid hormnuna yönleniyor kiminin başka yere. Vücudun neye tepki verdiğini bulmak lazım. Gluten ve işlenmiş şekerli gıdalar en büyük neden.

Bende bayagi kilo almistim ve sonra birgün kan tahlil yaptirdiktan sonra baktik bendede hasimato varmis simdi ilac kullaniyorum
Neyse yediklerime artik dikkat ediyorum ama zor veriliyor kilolar iste..cevremdekilerde ayda 3 kilo gidiyorsa bende 1 kilo gidiyor ama yapacak birsey yok

Bende bayagi kilo almistim ve sonra birgün kan tahlil yaptirdiktan sonra baktik bendede hasimato varmis simdi ilac kullaniyorum
Neyse yediklerime artik dikkat ediyorum ama zor veriliyor kilolar iste..cevremdekilerde ayda 3 kilo gidiyorsa bende 1 kilo gidiyor ama yapacak birsey yok
Bir yılda 10 kilo aldım kızlar dikkat etmiyorum evet ama eskiden yerdim kilo almazdım bu hastalık 2 yıldır var suan kilo stabil ama aşırı ödem olyor

haşimatoluyum. ila.la tsh kontrol altında. insülinim de 6 civarı.

Gebeliğe engel değil ama normal kadınlara göre daha zor gebe kalmak tsh dengede olması lazım sizin tsh iyi şuan ama tpo yüksek HAŞİMATO başlangıcı yani kontrolleri aksatmayın

X