En yakın arkadaşım evli birini takıntı yaptı..

Psikoloğa parası yetmiyormuş. Ki ben ücretin yarısını karşılayacağım da dedim hepsini de veririm dedim senle gelirim dedim ya gitmek istemiyor para vs bahane
Arkadaşınız acı duymaktan zevk alıyor gibi geldi bana. Tedaviye ihtiyacı var. Psikiyatrist ilaç verir ama bu ilacın kesinlikle bir etkisi olur takıntılarına ama buna da niyeti yok. Mantıklı düşünebilen bir insan hayatına bakar sosyal çevresini genişletir yeni insanlar tanımaya çalışır eskiyi de maziye gömer. Adam bi de asağilamıs kızı hödük. Hayır ayrılıyorsan adam gibi ayrıl öküzlüğün anlamı ne. Kıza da üzüldüm. En yakin arkadaşınız bir de birlikte çıkıp gezin dolaşın yeni ortamlara girin bakım yaptırın mesela. Kolay gelsin...

Dost olarak elinizden geleni yapmışsınız zaten. Ailesinin bu durumdan haberi var mı? Haberi yoksa anlatın durumu, normal değil çünkü bu kadarı. İnsanlar yuva kurmuş, manyak takıntıları yüzünden insanlar huzursuz olacak.
Ayrıca çocuk kızın ne denli değişik olduğunu farketmis ki, travmatikte olsa düşüncelerini söyleyip ayrılmış. Haklıda çıkmış.

Hanımlar acil yardımınızı istiyorum. En yakın dostum, kardeşim gibi gördüğüm bir kız arkadaşım var anaokulundan beri arkadaşız, beraber tatillere gideriz yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmez(di). Bu kız yaklaşık bir buçuk sene önce hayallerinin erkeği olarak gördüğü sevgilisi tarafından terkedildi. Üstelik ayrılık konuşması da son derece travmatikti, zeka ve entelektüel seviye olarak yanına yakıştıramadığını söylemiş çocuk vs. Neyse biz bunun sıkıntısını çok çektik, arkadaşım inanılmaz bunalıma girdi 15-20 kg verdi. Bir yandan da belediyenin piyano kurslarına vs giderek kendini geliştirmeye çalıştı (bunu kendi için yaptığını söylüyor ama ben çocuğu etkilemeye çalıştığını biliyorum). Bu esnada sürekli stalklar ve mesajlar vs devam etti. Çocuk nezaketini bozmadan her seferinde reddetti. İlk büyük krizimizi çocuğun apar topar nişanlandığını duymamızla yaşadık detaylara çok girmeyeceğim ama çocuk evlenmek isteyen bir tipti zaten ve arkadaşımla ayrılmasaydı onunla da en kısa zamanda evlilik düşündüğünü söylüyordu zaten. Nişandan sonra araya çok zaman koymadan da evlendi zaten. Bu esnada yaşadığı duygusal bunalımları da geçiyorum inanılmaz değişti arkadaşım. Annem ve ablam bile illallah etti onun davranışlarından ve çok şaşırdılar.

Asıl krizi çocuk evlendikten sonra yaşadık. Sürekli fotoğraflarına bakıyor fake hesaplardan istek atıyor, adamın karısına. Mesaj atacağını söylüyor ve bunaldım artık zaptedemiyorum. Son zamanlarda biraz mesafe koydum aramıza. Çocukluk arkadaşım ve tek dostum, onu böyle zor bir zamandayken hayatımdan çıkarmak istemiyorum ama sinirlerim çok bozulmaya başladı ADAM EVLİ ARTIK diye çığlıklar atmak istiyorum. Psikiyatra gitti bu arada ama ilaç kullanmak istemiyor. Ne yapabilirim arkadaşımı bu bataktan kurtarmak için? Karısının gelinlikli fotoğraflarına falan bakıp içip içip ağlıyor.
konu aslında kişi değil... kendi ile ilgili sorunları var. değersiz hissetme ile ilgili.. başka bir psikiyatrist bulsun. belki şuan gittiği ile frekansı tutmamıştır. ama kesin gitmesi lazım. ilerde başka sorunlara döner.. bu konu aşk meşk mevzusu değil.

kendine bir iyilik yap ve uzaklaş yardım almayı red eden biri için ailesine söylemek hariç hiç bişey yapamazsın ki söyledin bu sefer yeni takıntısı sen olacaksın ona göre

, bu mesajla rahatsız etme durumu ileride fiziksel bir şekilde zarar vermeye dönebilir mi? Adama veya karısına bir şey yapacak boyuta gelir mi? Cevabınız evet olabilecekse arkadaşınızdan koşarak uzaklaşın derim,
Böyle bir şey yapacağını sanmıyorum ama bu yaptıklarını da yapacağını sanmazdım. Beşiktaş'ta bir dönerciye götürmüş bir kere onu çocuk. Haftada iki gün gidiyor oraya. Bugün de gidecekmiş iş çıkışı, belki karşılaşırlar ümidiyle. Beni aştı bu mesele, annesiyle konuşayım diyorum

Arkadaşım takıntı yaptığı kişi ile ısrar kıyamet evlendi. Süreç boyunca günde 100 kere aradığımı saatlerce dil döktüğümü biliyorum. Annesi bir yanda ağladı ben kendi derdimi bırakıp bir yanda ona üzüldüm. Sonuç evlendi. 1 yıl sonra pişman oldu ve bana isyan etti engel olabilirdin diye engel olabilmem icin yapabilecegim tek şey ayağına kilit vurmakti çünkü geriye kalan herşeyi yaptık. Buna rağmen beni suçlu gördü.
Dayak yedi koştum gittim.Kavga ettiler yine gittim. Annesinin evine döndü bir dönem yine elimden geleni yaptım. Boşanma avukatı,iş bulma vs. Şu an ne oldu diyecek olursanız kocası ile güllük gülistanlık bir yıldır ve benimle azar azar araya mesafe koyarak beni kendinden uzaklaştırdı aklınca. Bunu yapan on beş yıllık arkadaşımdı.

Evet olay sizinkinden farklı ama ne yaparsanız kendinizi rezil ettiğiniz ile kalırsınız. Ağlıyorsa bırakın ağlasın, rezil mi ediyor kendini etsin. Biliyorum farkındayım arkadaşınızın iyiliğini ve onun mutlu olmasını istiyorsunuz ki bu doğru olan ama iyilesmeler ilk önce iyileşmek isteyenlere gelir sonra iyileşmesi gerekenlere. Madem şuan iyileşmek istemiyor bu konuda zaten sonra iyileşmesi gerekirse hayat onu evire çevire iyileştirir.
Sadece dinleyin planlarını tasdik etmeyin.
Başka başka ortamlara sokmaktan da çekinmeyin. Birine takıntılı oldu diye herkese takıntılı olabilecek potansiyeli taşır ama bunun yüzdesi herkeste aynı değildir.
Aileniz bu süre zarfında bir müddet görmesin kendisini olumsuz bir etkisi olmasın dışarıda buluşun bir zaman.
Kişi ile alakalı kurduğu hayallere bakmakta fayda var bir de. Gerçekten evlenip mutlu olduğu hayalini kuruyorsa bu kişi ile atlatması güç olabilecek ve uzun süre bilecek bir takıntı içerisindedir. Başka bir partner kabul etmez hatta başka erkeklerden fiziksel olarak bile midesi bulanır.
Fakat hayalinde sürekli o kişinin kendisinin peşinden koştuğunu ,pişman olduğunu ve özür dilediğini imgeliyorsa pek korkulacak durum olduğu sanmıyorum henüz dişine uygun bir partner bulamamış kaybettiğini sandığı kişiden daha iyisini bulunca adını bile hatırlamayacak duruma gelecektir.

En büyük iyilik bunun ayrımını yapıp tepkisiz kalmak.
İnanın zaten bıktım bende ama göz göre göre insan kendini bu konuma düşürmesine katlanamıyor. Ay hadi şunu da yapayım şunu da deneyeyim diyorum her seferinde. Sizin için de üzüldüm. ne olursa olsun böyle yıllara dayanan arkadaşlıkların bitmesi çok üzücü. Onu hayatımdan çıkarırsam anılarımızı, rutinlerimizi de çıkarmış olacağım. En yakın arkadaştan ayrılmak sevgiliden ayrılmaktan daha zormuş..

Bu aşk değil. Bu takıntı bu hırs. Yıllarca birine bu kadar takabilen biri beni ürkütürdü, yıllarım onunla arkadaşlık yaparak geçmezdi. Bu insanların her türlü ilişki çeşitleri sıkıntılıdır. Siz mesela kendi aranızdaki ilişkinize bakarak düşünebilirsiniz, bunu deneyin. Ben şimdiye kadar arkadaşım deyip konduramadığınız pek çok şeyi görebileceğinizi düşünüyorum.

Bu aşk değil. Bu takıntı bu hırs. Yıllarca birine bu kadar takabilen biri beni ürkütürdü, yıllarım onunla arkadaşlık yaparak geçmezdi. Bu insanların her türlü ilişki çeşitleri sıkıntılıdır. Siz mesela kendi aranızdaki ilişkinize bakarak düşünebilirsiniz, bunu deneyin. Ben şimdiye kadar arkadaşım deyip konduramadığınız pek çok şeyi görebileceğinizi düşünüyorum.
Ya eski sevgilisinin karısının kız kardeşinin okuduğu okulu bulmuş dedim ya kız benim yüksek lisans yaptığım okulda okuyor. Git bir şekilde tanış dedi. Ben o yüzden o detayı verdim ama bunu yazmayı unutmuşum. Ortamına gir dedi. Ben şaka yapıyor sandım sonra şakaya vurdu ama düşününce ciddi olduğunu düşünüyorum.

Ya eski sevgilisinin karısının kız kardeşinin okuduğu okulu bulmuş dedim ya kız benim yüksek lisans yaptığım okulda okuyor. Git bir şekilde tanış dedi. Ben o yüzden o detayı verdim ama bunu yazmayı unutmuşum. Ortamına gir dedi. Ben şaka yapıyor sandım sonra şakaya vurdu ama düşününce ciddi olduğunu düşünüyorum.
Ooo insan kullanma desen var. Düşünün daha neler bulacaksınız. Kendi dert etmediği sorunlarını siz dert ediyorsunuz. O ise sizi kullanma peşinde. Bırakın tutmayın rezil etsin iyice kendini.

Böyle bir şey yapacağını sanmıyorum ama bu yaptıklarını da yapacağını sanmazdım. Beşiktaş'ta bir dönerciye götürmüş bir kere onu çocuk. Haftada iki gün gidiyor oraya. Bugün de gidecekmiş iş çıkışı, belki karşılaşırlar ümidiyle. Beni aştı bu mesele, annesiyle konuşayım diyorum
bırakın ne hali varsa görsün
başımıza ne gelirse "ama o benim kaç yıllık dostum"dan geliyor
sizin böyle bir sıkıntınız olsa o size bu kadar destek olacak mı hiç düşündünüz mü?
valla bence olmaz iyi kötü yaşadım 41 yıllık hayatım boyunca

o adam ve eşi inşallah şikayet ederler

arkadaşın iyi değil tamam da

adam da adam değilmiş bak. insan olsa birini öyle aşağılayıcı laflarla terk etmezdi. insanın onuruna gururuna dokunacak ağır laflar etmiş hadsiz.

halen daha engellememiş bir de. adam olsa "bir daha yazma bütün yaptıklarını toplar savcılığa şikayet ederim" dese bu sorunlar yaşanmayacaktı. hatta savcılığa başvurup dilekçesini atsa arkadaşın korkardı bence eminim. çalışan biri daha fazlasına cesaret edemez.

adam hayır dese de proaktif davranmadığı için arkadaşın halen daha umut görüyor. adamla konuşacaksan bunu de. en azından doldurulmuş bir dilekçe fotoğrafı atsın arkadaşına ve her yerden engellesin.

arkadaşınızın ki sevgi değil takıntı, bulaşıklık başka bir şey değil.
biri beni şu şekilde terk etse bir daha adını dahi zikretmem.
hiç mi gururu yok anlamadım ki adamın karısına kadar ulaşmaya çalışıyo falan.

bırakın ne hali varsa görsün
başımıza ne gelirse "ama o benim kaç yıllık dostum"dan geliyor
sizin böyle bir sıkıntınız olsa o size bu kadar destek olacak mı hiç düşündünüz mü?
valla bence olmaz iyi kötü yaşadım 41 yıllık hayatım boyunca
o adam ve eşi inşallah şikayet ederler
En iyi arkadaşım dediğim birinden hayatımın vefasızlığını gördüm. Daha kimseyi bu sıfata sokmuyorum. Güzel bir tecrübeydi. Böylesinin hele, nazını çektiğiniz kadar hayatınızda varlar. Aynı büyüklükte hataları siz yapsanız yüzünüze bakmaz, değil ki sizin için dertlensin sizi kurtarmaya çalışsın.

Arkadaşınız hasta. Psikolojik destek almalı mantıklı düşünmüyor size de zarar verecek bence. Bu asamaya gelmeden ya psikolojik destek alırsın ya da seninle görüşemem diyin. Ailesiyle konuşun. Sakın başka bir şeye dahil olmayın. Eski sevgilisiyle konusmak gibi. Böyle hiç bir umut olmadığı halde takıntılı davranan kişiler emin olun yakın cevresine de zarar veriyor.

Eeee karisi duysa nolacak, olay daha da büyük patlayacak. Demek Kendi korkmuyor
Ya bide ailesine gidip bu durumu nasıl izah edebilirim ki babası cidden bunu söyleyebileceğim biri değil, standart bir Türk baba işte. Ben karışmıyorum artık çünkü kendisi deneyimlemeli ve ders almalı.

Tam da boyle bir arkadaş bende var ya. Hem daha beter benimki. 10 sene once hiç sevgili olmamişlar bile. Sadece aile araciligiyla tanişmişlar. Sonra arkadaşim kendisi istemiyorum demiş. Çocuk da pek isinamamiş. Sadece bir haftalik kisa konuşma olmuş. Neyse arkadaşim Reddetdikden sonra takmiş kafasina çocuğu. 10 sene geçti. Engel yiyor yeni hesaplar açip yaziyor. O da bu sene evlendi. Düşünsene çocuğa yazmiş ki onda ne buldun? Ben uzmanlikda okuyorum onun universite diplomasi bile yok falan. Gondermesin diye resmen yalvardim ama gondermiş mesaji yemiş kufru. Gururun yok senin diye bagirdim en son telefonda. Evli adama yazmak, stalk yapmak ne demek. Diyor ki boşansinlar diye dua edicem. Yahu birinin mutsuzlugu için beddua için Allaha el açilir mi? Anlatamiyorum. Şu an da kafasindan onu biraz atar gibi oldu. Tam seviniyordum ki ogrendim ki instagramda şarki soyleyip paylaşan, ünlü olmayan bir çocuğa takmiş kafasini ve heryerden yaziyor. Çocuk mesajlari okumuyor bile. Iyice araştirmiş sevgilisi oldugunu gormuş. Bir ortak hesap varmiş bir kizla o çocuğa ait. Vazgeçmiyor. Kiz kendi kendine acmişdir diyor. Yani ablacim vermedigim mucadele kalmadi. Çocuklukdan beri ailede degersizlik hissiyle oyle buyutulmuş ki şimdi kendine zerre degeri yok. Bunlar bence çok ağir psikolojik vakalar. Malesef laf anlatmak imkansiz
Fi dizisi geldi aklıma Can Manay karakteri 😳 bir insan daha ne kadar ezikleşebilir ki…

takıntı yapmış işte ,eyvah adamın haline , karısına mesaj atsa ne olru ki ,bitmiş gitmiş yine o suçlu hale gelip rezil olur,sonra da gelip buraya ağlak zırlak konu açar,töbe est. şu bekarların evli erkek takıntılarına ayar oluyorum,erkek cinsi tükendi sanki

Bir şey söyleyeceğim şunu çok açıkça ifade edebilirim. Herhangi bir insan eski sevgilisi tarafından internet ortamında aylarca sürekli olarak rahatsız ediliyorsa bunu çok rahat bir şekilde engelleyebilir.

Geçici süreliğine kullanıcı adını değiştirir, profil fotosunu değiştirir.
Gerekirse gider savcılığa şikayet eder. Sonuçta bu suçtan hapis yatmaz ama en azından naptığını fark eder.

Eğer bir insan bunları yapmıyorsa, burada bir talep vardır. Adam bence halinden memmun. Bir kadının eski sevgilisi olan erkekten kurtulması çok zor, kadınlar aynı durumda topluma rezil olma ve can derdine düşüyorlar. Ama bir erkek için bu durum daha farklı, bir kere hadi olmadı iki kere telefon açar aşırı kötü şekilde bağrır çağrır kurtulur kızdan.

Bu arada bu bahsettiğim durum erkeklerin takıntılı, saplantılı tehlikeli şekilde eskı kız arkadaşlarına bulaşmaları, ölümle tehdit etmeleri ile alakalı değil o ayrı bir mevzu yanlış yanlaşılmasın.
Hanımefendi hayırdan anlamak diye bir şey olmalı. Adam gitmiş başkasıyla evlenmiş. İlla hakaret edip, sosyal medya hesaplarını mı değiştirmesi gerek? Evli barklı adamın yakasını bırakması gerektiğini o kişinin idrak etmesi gerek. Kadın resmen saplantılı. Ha eğer tehdide vardırırsa adam tabii ki savcılığa gitmeli. Ama adam burada "istemem yan cebime koy" yapmamış.

Eger normalde duzgun biriyse, evli adam vs ilgisini ceken bir durumlar olmadiysa ben arkadasligimi bitirmezdim.
Arkadasiniz normalde de ahlaksiz biri miydi yoksa ciddi bir travma mi yasiyor bunun cevabi onemli.
Arkadasin tabiki hakli degil ve dogru seyler yapmiyor ama ben olsam sacini basini yolar psikiyatra gotururdum o kadar samimiysem. Ailesine de soylerdim aileden utanmak, ananin babanin konusmasi da bir nebze ise yarayabilir. Zaten sonra ben ne yaptim diyecek

X