Enayi yerine mi koyuyor?

meredithgrey

2013-2022’de vivelamour ve 2022’deki felidaee’yim.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
7 Kasım 2013
13.436
31.590
Dip köşe temizlik yapılan evde Pazar sabahı yaldır yaldır banyo temizleyince soluğu burada aldım. İki senedir onbeş günde bir aldığım ablamız var, evin anahtarı da onda geçen sene biz tatile gittiğimizde kedilerimize de baktı. Temizliğinden de memnundum, güleryüzlü, kedileri çok seven hatta kendi evinde de kedisi olan bir ablamız. Kedi sevmesi benim için önemli çünkü tüy dökme dönemlerinde koltuklar tüy içinde kalabiliyor bir de temizlik sırasında ekstra dikkat ediyor kedilerin emniyetine. Bu arada evimden de söz etmek istersem; 3+1 ama minimalist döşenmiş, az eşya düsturu olan bir ev. Ne yatak odamda makyaj aynası önünde ıvır zıvırım ne de evde biblom yok. Yani zorlayan bir ev değil.

Neyse uzatmiyim, bu ablamız eskiden haftaiçi gelirken tam zamanlı iş bulup haftasonu gelmeye başladı. Ben de evde olmama karşın son aylarda yaptığı işin kalitesinde ciddi düşüş var. Ramazanda oruçlu olduğundan elemedim, olabilir zaten oruçlu dedim ama Ramazan bitti halen eksikler devam ediyor. En kötü bıtaktığı yer de banyo. Minik bir dolabım var mesela onun üstünü asla silmiyor, klozet ve çevresi kirli kalıyor! Son zamanlarda eşi almaya geliyor ve yalapşap yapıyor. Bir şey söylediğimde de bozulıyor inkar ediyor. En son fayanslarda iz kalmış dedim dünya laf etti. Avizeleri silmiyor, yarım siliyor avize dediğimde evde herşey Ikea zaten. Yani son zamanlarda sallapati iş yapıyor.

Evinde tadilat olduğu için rica minnet Perşembe aldım, biz zaten temizlemiştik o sadece mutfak dolap içlerini sildi ekstra, koltuklarım kaplamaya gitmişti odalar bomboştu odalarda ekstra iş yapmadı ve 300 TL verdim. Arkasından banyoya girdim baktım yine yalapşap yapmış gitmiş.

Bundan önceki yardımcımızı da benzer sebeplerden yollamıştım, şimdi pandemi nedeniyle evden çalışıyorum ama işim çok yoğunlaşınca temizlik yapamam. Zaten bir haftasonum var. Bir yanım böyle derken diğer yanım da enayilik etme diyor, çünkü kızıyorum işlerini yarım yapmalarına.

Bir de kafama takılan bir nokta var, haftaiçi geldiğinde bana mesaj atıp sakın gelmeyin bitmedi daha işim derdi ve nerdeyse akşam 8’e doğru çıkardı, ben de oha be kadına bak nasıl titiz derdim. E ama şimdi 18.00 maksimum 18.30’da bitiyor işi. Bazen de diyor kedilerle yatardık biz diye, acaba iş yapmıyor muydu diyorum. Ben de kontrol etmiyordum 9 saat temizlenmiş evi!

Özetle her kadında aynı sorunu yaşıyorum, güleryüzlü davranıp, hediyeler verdiğim her kadın kafama s******.
Çünkü ben işveren gibi davranamıyorum çok fazla merhametliyim, ama sonu da bu oluyor.

Siz evinize kadın aldığınızda neler yapıyor,rutinleri ne ? Ben bu kadını uyarayım mı yeniden? Ne yapayım? Samimiyetinden de şüphe etmeye başladım.

Bizim rutinde mutfak dolap indirmek, içini silmek yok. Perde yıkamak yok zaten stordu yeni döndüm perdeye. Sadece camlar, yerler, toz almak ve süpürmek var.

Temizlikçi konusunda yorum yapamayacağım ama iş hayatında gördüğüm hep şu oldu. Eğer çalışanınıza fazla iyi davranırsanız, onun işleri de sizin olur, saygıyı da yitirirsiniz, tepenize çıkar. O yüzden kimseye haddinden fazla insanca davranmak iyi değildir malesef. Ast-üst ilişkisini abartmadan korumak gerek ki verim alın.

Temizlikçi konusunda yorum yapamayacağım ama iş hayatında gördüğüm hep şu oldu. Eğer çalışanınıza fazla iyi davranırsanız, onun işleri de sizin olur, saygıyı da yitirirsiniz, tepenize çıkar. O yüzden kimseye haddinden fazla insanca davranmak iyi değildir malesef. Ast-üst ilişkisini abartmadan korumak gerek ki verim alın.

Aynı sebepten başım çok ağrıdı senelerce. Hep altımızdakiler tarafından sindiriildik, empati yapmaya çalıştıkça tepeme çıktılar.

Merhametli davranmanız çok güzel; tavrınızı değil yardımcınızı değiştirin 💐💐😊

Teşekkür ederim ama olması gereken bu değil mi? Benim hizmet sektöründe çalışanlara saygım sonsuz çünkü zor bir iş.

Benım oyle bı deneyımım olmadı apartmanda bı komsumuz gıdıyor sabah 7 aksam kacta ıs bıtırse gelıyor cam kapı dolap utu camasır sıl supur her ısı yapıyor cokta tıtızdır 200 alıyormus gıttıgı ınsanlarda anlafıgım kadar ondan memnunkı kvsıne arkadasına annesıne hep onu cagırdılar. Bıtıremedıgı zamanlarda ya yanında bırını goturuyor yada ıkı gun gıdıyor buyuk temızlıkte. Sızınkı salmıs olabılır baska ıs buldugu ıcın nerde yasıyorsunuz onu merak ettım cunkı sız daha fazla verıyorsunuz

Benım oyle bı deneyımım olmadı apartmanda bı komsumuz gıdıyor sabah 7 aksam kacta ıs bıtırse gelıyor cam kapı dolap utu camasır sıl supur her ısı yapıyor cokta tıtızdır 200 alıyormus gıttıgı ınsanlarda anlafıgım kadar ondan memnunkı kvsıne arkadasına annesıne hep onu cagırdılar. Bıtıremedıgı zamanlarda ya yanında bırını goturuyor yada ıkı gun gıdıyor buyuk temızlıkte. Sızınkı salmıs olabılır baska ıs buldugu ıcın nerde yasıyorsunuz onu merak ettım cunkı sız daha fazla verıyorsunuz

Yok ben o gün mutfak dolaplarını ekstra iş gibi düşündüm fazla verdim, normalde 200 veriyorum ben de.

İnanın ben artık bıktım bu konudan. Olmuyor, bir türlü temiz iş yapanına denk gelmedim.
Artık canımı dişime takıp kendim temizliyorum. Senede 2-3 defa büyük temizlik için yardımcı alıyorum sadece. Ama yanında kendim de temizliyorum. Şöyle gönül rahatlığıyla evimin anahtarını verip temizletecek birini bulamadım.
öyle kadınlar var ama hep dolu oluyorlar, düzenli gittikleri müşterilerle tüm zamanlarını doldurmuşlar.

Ben de seneye yeni evde temizlikçi almayı planlıyorum. Anlaştığımız ücretin haricinde bahşişmiş, hediyeymiş vermeyi düşünmüyorum. Zaten mesafeliyim insanlara. Sonra laçkalaşıyor her şey. Bu işi profesyonel yapacak bi firma bulsaydım şimdiden hizmet alırdım, 100 TL fazla öder yine alırdım ama yok maalesef.

Bir de şöyle bir şey oldu. Tadilatta derz aralarında kararma vardı usta baktı dedi ki abla bu kir, kararma yapmamış bak sildim çıktı. Zaten tüm derzler değil taş çatlasa 5-6 yer öyle. Bunu da söylediğimde benim patron (o çok zengin) Koçtaş’dan usta getirdi (?!!!) bütün bu derz aralarını yaptırdı dedi. Haydaaa e napiyim ben de getirdim usta ama böyle dedi adam. Vallahi sinek küçük oluyor ama mide bulandırıyor.

Benim de başıma çok geldi ilk başlar da çok ıyiler sonra sallıyorlar.Artik içine sinmiyorsa başka birine bak zorlayınca daha kötü oluyor.

Hatta birinde nasıl dolandırıldığımı anlatayım.onceden bir kaç defa aldığım birini çağırdım yine akşam nöbetim olduğu için o temizlik yaptı ben uyumaya gittim.3 gibi kalktım mutfaktaydi dolap içlerine girmeyecekti zaten.Neyse dedim üstünü sildin mı evet dedi.Ben birazdan çıkacağım dedim göstererek vestiyerin üstünü ve çocuk dolabının üstünü de sil dedim.Parasini fazlaca vererek çıktım.Sabah bir geldim çocuk dolabının üstünden birşey almam gerekti,silinmemiş!!normalde kontrol etmezdim gittim o sildim dediği dolabı vestiyer üstünü kontrol ettim silmemiş.Prizlere bile dokunmamış lekeler duruyordu.Yani güya beni kandırmış!Aradım açmadı ben de bir güzel mesaj yazdım hala utanmadan içim rahat diyor.Ki bu insana artık güvenmeye başlamış tim sürekli alacaktım.

Ben de seneye yeni evde temizlikçi almayı planlıyorum. Anlaştığımız ücretin haricinde bahşişmiş, hediyeymiş vermeyi düşünmüyorum. Zaten mesafeliyim insanlara. Sonra laçkalaşıyor her şey. Bu işi profesyonel yapacak bi firma bulsaydım şimdiden hizmet alırdım, 100 TL fazla öder yine alırdım ama yok maalesef.
Ya şirket diye anlaşıyorsun iki tane kadın gönderiyor, o kadınların da yarı yevmiyesini alıyorlar. Bu sefer kadınlar gönülsüz çalışıyor, bana aradaki farkı öde demeye getiriyorlar.

Ya şirket diye anlaşıyorsun iki tane kadın gönderiyor, o kadınların da yarı yevmiyesini alıyorlar. Bu sefer kadınlar gönülsüz çalışıyor, bana aradaki farkı öde demeye getiriyorlar.
Haklısınız, güya profesyonel gözüken şirketler de böyle işte. Bu eve taşınırken inşaat temizliği için hizmet alalım dedik, o zaman soğudum zaten o mahalle arası firmalardan da. Adam gibi kalite yönetim sistemi olan ve ofislere değil de evlere hizmet veren büyük bir temizlik firması açılsa köşeyi döner 💰💰💰

Altı yıl temizlikçi aldım hem de her hafta ama cidden bıktım bu mevzudan şu konuyu okuyunca bile gıcık oldum, her gün bir saat ayırıp kendim yapıyorum artık çünkü hiçbiri tutarlı performans göstermiyor, bi süre sonra salıp günü geçirmeye çalışıyorlar, bi tanesi beni tıkıyor diye çamaşır suyu kullanmak istemez bi tanesi çocuğunu getirir yanında öbürü önceki günden kalan yemeği yemez vs vs. Bu sektör beş para etmez.

Siz de değiştirin onun miadi dolmuş bence

Bende bir sürü temizlikçi değiştirdim ve sonuç her gün biraz biraz kendim yapmaya başladım ve bu şekilde devam ediyorum.İnsanların sanki bedavaya/zorla çalışıyor üslubu beni benden aldı.Kimsenin kahrını çekemem.Kendimide değiştiremedim bende sizin gibi merhametli ve güler yüzlü bir insanım.Etrafımdaki ketum insanlar temizlikçinin başında gardiyan gibi duran insanlarda yapılan işten memnun oda ayrı bir mesele

Şöyle 15 günde 1 geldiği için perde ve mutfak dolabı indirmezler. Ütü de yapmazlar. Cam, kapı, banyolar yerler yetişir. Ben de senin gibiyim hep aynı şey oluyor. Merhametten maraz doğuyor. Gelişinde 300 veriyorsan yüksek meblağ. Yerinde olsam komşularla konuşur yeni birine bakarım. 3 oda eve 200 e bulabileceğini düşünüyorum. Böylelikle haftada 1 e indirebilirsen, dolap içi ve perdelere vakit kalır.

X