Enayi yerine mi koyuyor?

Aman maşallah diyin bozmasın. Biz de aynen sizin gibi başladık, balkondaki altı paslanmış çöp kovasına bile çözüm buldu, üretti. Evimde el atmadığı yer kalmadı, kedilerime baktı, heryeri milim milim sildi ben yapma desem de yapardı. Kızardım hatta yoruluyor diye. Ama son 2 aydır bir yerler sürekli eksik kalmaya başladı. Kapıların üstünden bayram temizliğinde bir ton kir çıktı. Aynı şekilde yatak altından da. Banyo zaten hep yalapşap (ya da yalap şalap şlap şulup 😂) Bu kapı da tüy dikti.
Acaba cok mu yoruluyor dicem de bana gelenin de her günü dolu ama genç. Bazısı yaşlanıyor artik yapamıyor da. Insan bole olunca üzülüyor . Hem o yapiyor temizlik arkasından sen yapıyorsun e ne anladık. Bu işler hep bizim ülkemizde sorun var ya.

Acaba cok mu yoruluyor dicem de bana gelenin de her günü dolu ama genç. Bazısı yaşlanıyor artik yapamıyor da. Insan bole olunca üzülüyor . Hem o yapiyor temizlik arkasından sen yapıyorsun e ne anladık. Bu işler hep bizim ülkemizde sorun var ya.

Kolay değil elbette ama onların da işi o. Aynı şeyi ben de çok düşündüm hatta vicdan da yaptım ama dediğim gbi onların işi de bu.

Surekli ayni hanimi cagirmayarak buldum cozumu. Annemin evindeyken cok rahattim,bir ablamiz her hafta ctesi gelirdi yarim gunde 3 katli villayi tertemiz yapar giderdi. Evlenince benim evim uzak kaldi gelemedi. Ben artik sadece cok is birikirse cagiriyorum o da sirketten. Her seferinde farkli birisi denk geliyor cok memnunum. 08.30-18.00 calisiyor,camlar,koltuklar,halilar siliniyor. Yerler supurulup siliniyor,banyo tuvalet ve fayanslar temizleniyor,mutfak dolaplari ic dis ve firinin ici temizleniyor,buyuk bir terasim var o yikaniyor 200 lira Bursa icin. Ogle yemegi benden. Aralarda kendisine cay kahve yapiyor gelen kisi,ben evdeysem beraber yapip iciyoruz. Kahvalti da hazirlayip birakiyorum jelatinli sekilde istedigi zaman yesin diye ama hic yiyen denk gelmedi.

O zaman aynı nazik uslubunuzla eskisi gibi iş yapmadıgını, yoruldugunu düsündügünüz icin baska bir arkadas bakacagınızı söyleyin. Bakalım ne dicek..

Surekli ayni hanimi cagirmayarak buldum cozumu. Annemin evindeyken cok rahattim,bir ablamiz her hafta ctesi gelirdi yarim gunde 3 katli villayi tertemiz yapar giderdi. Evlenince benim evim uzak kaldi gelemedi. Ben artik sadece cok is birikirse cagiriyorum o da sirketten. Her seferinde farkli birisi denk geliyor cok memnunum. 08.30-18.00 calisiyor,camlar,koltuklar,halilar siliniyor. Yerler supurulup siliniyor,banyo tuvalet ve fayanslar temizleniyor,mutfak dolaplari ic dis ve firinin ici temizleniyor,buyuk bir terasim var o yikaniyor 200 lira Bursa icin. Ogle yemegi benden. Aralarda kendisine cay kahve yapiyor gelen kisi,ben evdeysem beraber yapip iciyoruz. Kahvalti da hazirlayip birakiyorum jelatinli sekilde istedigi zaman yesin diye ama hic yiyen denk gelmedi.

Ne fırın mı? Asla yapmaz yaptıramadım. Ben işteyken geldiğinde not yazıyordum padişah fermanı gibi o zaman sanki daha iyiydi ama evdeyken gelmeye başladı işleri salladı. Ben sevmem başında beklemeyi ama vallahi az eşyam var, evim çok makul yapılmayacak iş değildi yani.

Ne fırın mı? Asla yapmaz yaptıramadım. Ben işteyken geldiğinde not yazıyordum padişah fermanı gibi o zaman sanki daha iyiydi ama evdeyken gelmeye başladı işleri salladı. Ben sevmem başında beklemeyi ama vallahi az eşyam var, evim çok makul yapılmayacak iş değildi yani.
Esyasiz biblosuz evden bahsediyorsun vivi. Mutfagi ince temizlik yapabilirdi yani. Onun meslegi bu. Sirtini kirbaclamiyorsun ki,para veriyorsun karsiliginda is bekleyeceksin elbet kasini gozunu seyretmeye cagirmadin ya?

Benim önerim siz evdeyken yaptırmanız kat şefi gibi check edeceksiniz istediğiniz yerleri yapmış mı diye veya otelde çalışan housekeeper çalışanı bulabilirseniz bir boş gününde çağırabilirsiniz, onlar biraz daha sistematik ve pratikler..

Bir de şöyle bir şey oldu. Tadilatta derz aralarında kararma vardı usta baktı dedi ki abla bu kir, kararma yapmamış bak sildim çıktı. Zaten tüm derzler değil taş çatlasa 5-6 yer öyle. Bunu da söylediğimde benim patron (o çok zengin) Koçtaş’dan usta getirdi (?!!!) bütün bu derz aralarını yaptırdı dedi. Haydaaa e napiyim ben de getirdim usta ama böyle dedi adam. Vallahi sinek küçük oluyor ama mide bulandırıyor.

o kir çıkmıyor neden mi benim yardımcım vileda kullanmıyor

bezi böyle gezdiriyor

o da derz aralarına değmiyor bile

ona sorsak daha iyi siliyor ama üstünde gezdiriyor yani az bastırsan çıkacak hiçbir şey çıkmıyor

ama kedi var, genel olarak temizliyor deyip idare ediyoruz

Esyasiz biblosuz evden bahsediyorsun vivi. Mutfagi ince temizlik yapabilirdi yani. Onun meslegi bu. Sirtini kirbaclamiyorsun ki,para veriyorsun karsiliginda is bekleyeceksin elbet kasini gozunu seyretmeye cagirmadin ya?

Aynen öyle eşyasız, ıncık cıncıksız düz ev. Neyse zaten bitti anahtarı istedim, hakkını helal etsin. Üstüne ben de iş yapacaksam ne anladım ben?

Dip köşe temizlik yapılan evde Pazar sabahı yaldır yaldır banyo temizleyince soluğu burada aldım. İki senedir onbeş günde bir aldığım ablamız var, evin anahtarı da onda geçen sene biz tatile gittiğimizde kedilerimize de baktı. Temizliğinden de memnundum, güleryüzlü, kedileri çok seven hatta kendi evinde de kedisi olan bir ablamız. Kedi sevmesi benim için önemli çünkü tüy dökme dönemlerinde koltuklar tüy içinde kalabiliyor bir de temizlik sırasında ekstra dikkat ediyor kedilerin emniyetine. Bu arada evimden de söz etmek istersem; 3+1 ama minimalist döşenmiş, az eşya düsturu olan bir ev. Ne yatak odamda makyaj aynası önünde ıvır zıvırım ne de evde biblom yok. Yani zorlayan bir ev değil.

Neyse uzatmiyim, bu ablamız eskiden haftaiçi gelirken tam zamanlı iş bulup haftasonu gelmeye başladı. Ben de evde olmama karşın son aylarda yaptığı işin kalitesinde ciddi düşüş var. Ramazanda oruçlu olduğundan elemedim, olabilir zaten oruçlu dedim ama Ramazan bitti halen eksikler devam ediyor. En kötü bıtaktığı yer de banyo. Minik bir dolabım var mesela onun üstünü asla silmiyor, klozet ve çevresi kirli kalıyor! Son zamanlarda eşi almaya geliyor ve yalapşap yapıyor. Bir şey söylediğimde de bozulıyor inkar ediyor. En son fayanslarda iz kalmış dedim dünya laf etti. Avizeleri silmiyor, yarım siliyor avize dediğimde evde herşey Ikea zaten. Yani son zamanlarda sallapati iş yapıyor.

Evinde tadilat olduğu için rica minnet Perşembe aldım, biz zaten temizlemiştik o sadece mutfak dolap içlerini sildi ekstra, koltuklarım kaplamaya gitmişti odalar bomboştu odalarda ekstra iş yapmadı ve 300 TL verdim. Arkasından banyoya girdim baktım yine yalapşap yapmış gitmiş.

Bundan önceki yardımcımızı da benzer sebeplerden yollamıştım, şimdi pandemi nedeniyle evden çalışıyorum ama işim çok yoğunlaşınca temizlik yapamam. Zaten bir haftasonum var. Bir yanım böyle derken diğer yanım da enayilik etme diyor, çünkü kızıyorum işlerini yarım yapmalarına.

Bir de kafama takılan bir nokta var, haftaiçi geldiğinde bana mesaj atıp sakın gelmeyin bitmedi daha işim derdi ve nerdeyse akşam 8’e doğru çıkardı, ben de oha be kadına bak nasıl titiz derdim. E ama şimdi 18.00 maksimum 18.30’da bitiyor işi. Bazen de diyor kedilerle yatardık biz diye, acaba iş yapmıyor muydu diyorum. Ben de kontrol etmiyordum 9 saat temizlenmiş evi!

Özetle her kadında aynı sorunu yaşıyorum, güleryüzlü davranıp, hediyeler verdiğim her kadın kafama s******.
Çünkü ben işveren gibi davranamıyorum çok fazla merhametliyim, ama sonu da bu oluyor.

Siz evinize kadın aldığınızda neler yapıyor,rutinleri ne ? Ben bu kadını uyarayım mı yeniden? Ne yapayım? Samimiyetinden de şüphe etmeye başladım.

Bizim rutinde mutfak dolap indirmek, içini silmek yok. Perde yıkamak yok zaten stordu yeni döndüm perdeye. Sadece camlar, yerler, toz almak ve süpürmek var.
Bence kirmadan bu ara ben evle ilgileneyimle gecistirip degistirmeniz yarariniza olacaktirx

Aynen öyle eşyasız, ıncık cıncıksız düz ev. Neyse zaten bitti anahtarı istedim, hakkını helal etsin. Üstüne ben de iş yapacaksam ne anladım ben.

Ayni durumdayım pandemi sebebiyle evde 2 çocukla çalışıyorum iki haftada bir tam gelen yardimcim vardi ve gercekten hic bisey yapmadığını farkettim zaten ütü yapamam diyordu ki bi kere yaptı hepsini tekrar ütülemiştim. Şunu yap bunu yap diye söylerdim özellikle aksam bakardım her yer iz doluve ole yalap salap silinmiş. Mutfağı siler buzdolabini çekmezdi ayrı işmiş diye. Marttan beri almiyorum arıyor evdeyim ben yapiyorum diyorum soruyor başlayınca devam mi bakarız evet diye geveledim ama almayacağım ben ve eşim ondan cok daha temiz is yapiyoruz ben camdan boya izleri çıkmıyor sanıyordum meğer hic çıkarılmaya ugrasilmamis bile 2 3 sene kullanıldim resmen. Tablet mob aldim her yer tertemiz iki ayda bir camlar icin belki a.... adli firmadan 4 saat icin çağırırım yeter. Ayrıca kesinlikle perde bende de yıkamıyordu. Ben nasil sabah 8 akşam 5 evden çıkmıyorsam evde de olsam iki canavara rağmen işimi yapıyorsam onunda yapması lazım. Evde basında durmayınca en iyisi bile sallıyor kim ne derse desin.

Isveren gibi davranin. Siz oyle davranmayinca o da isteymis gibi disipline giremiyor. Benim de 10 senedir kac kadin denedigim belli degil ama öğrendim isi 4 yildir ayni kadinla calisiyorum.

Evde yemek yemesi yasak. 1 kere kahve veya cay iciyor. Tek gun puruz cikartmadi. Haftada 5 gün tam zamanli geliyor. Sigortasi var, geldigi gunler icin 25 tl nakit yemek parasi veriyorum. Ister evden getirir yer, ister disari cikar yer, ister eve söyler kendisine kalmis. 1 saat molasi var oglen. 3500 maas veriyorum. Temmuzda 3750 olacak, 2021 ocakta 4000 veya 4250. Zamlara bagli karar verecegim. Alisveris, evdeki her turlu temizlik, ütü, bahce bakimi, sulama, kedi bakimi, köpek gezdirme, yemek yapacak diye anlastik. Yemek cok zorda kalirsak yapıyor yoksa ben yapmasini tercih etmiyorum.
Eski deneyimlerim, eve aldigim meyvelerin cantalara doldurulmasi, dogumgunu pastasini kutlamadan önce kesip yiyenler, poset caylari goturenler, bulasik makinasi kapsullerini goturenler, karışmıyorum diye butun tavugu yiyen bizi yemeksiz birakanlar, bir kilo bademi yok edenler... eskiden nefsi ceker diye dusunuyordum icim rahat etmiyordu ama yemek parasi verdigim icin artik takilmiyorum. Zaten gunde 200 250 arasi aliyor cogu. Ogretmen olan kizindan fazla para kazandigini anlatiyormus gecen ablamin temizlikcisi.

Yumuşak yuz bulan malesef is yapmiyor.

benim evim de cok buyuk ama bombos. ciddi anlamda bos yani esyam yok. hali yok, perde yok, camlar silinmiyor. tek istedigim sey mutfak ve banyolarin duzgunce temizlenmesi. bos olan odalara girmesen bile olur diyorum cogu zaman.

ama yok ya geliyor cogu seyi berbat ediyor ya da bastan savma yapip gidiyor. ekstra sunu surdan alip buraya koyar misin desem para istiyor. bikmistim artik.

babamin evinde yillardir calisan abladan rica ettim. haftada bir gun babama degil bana gelir misin parasini ben vereyim dedim. lafi mi olur baban zaten bana aylik maasimi veriyor o uygun gorurse ben 4 gun ona 1 gun sana gelirim ekstra para da istemem dedi. iki haftadir o geliyor allahim resmen evde temizlik yapildigini hissediyorum ya.

eskisine abla sunu soyle yapalim bile diyemezdim sanki canini istemisim gibi terslenirdi bana. kirilmasin diye de kotu konusmam hic. etrafinizda boyle referansi olan biri varsa onu dusunun derim. insanin kendine gore olani bulmasi cok zor oluyor bir sure sonra.

Isveren gibi davranin. Siz oyle davranmayinca o da isteymis gibi disipline giremiyor. Benim de 10 senedir kac kadin denedigim belli degil ama öğrendim isi 4 yildir ayni kadinla calisiyorum.

Evde yemek yemesi yasak. 1 kere kahve veya cay iciyor. Tek gun puruz cikartmadi. Haftada 5 gün tam zamanli geliyor. Sigortasi var, geldigi gunler icin 25 tl nakit yemek parasi veriyorum. Ister evden getirir yer, ister disari cikar yer, ister eve söyler kendisine kalmis. 1 saat molasi var oglen. 3500 maas veriyorum. Temmuzda 3750 olacak, 2021 ocakta 4000 veya 4250. Zamlara bagli karar verecegim. Alisveris, evdeki her turlu temizlik, ütü, bahce bakimi, sulama, kedi bakimi, köpek gezdirme, yemek yapacak diye anlastik. Yemek cok zorda kalirsak yapıyor yoksa ben yapmasini tercih etmiyorum.
Eski deneyimlerim, eve aldigim meyvelerin cantalara doldurulmasi, dogumgunu pastasini kutlamadan önce kesip yiyenler, poset caylari goturenler, bulasik makinasi kapsullerini goturenler, karışmıyorum diye butun tavugu yiyen bizi yemeksiz birakanlar, bir kilo bademi yok edenler... eskiden nefsi ceker diye dusunuyordum icim rahat etmiyordu ama yemek parasi verdigim icin artik takilmiyorum. Zaten gunde 200 250 arasi aliyor cogu. Ogretmen olan kizindan fazla para kazandigini anlatiyormus gecen ablamin temizlikcisi.

Yumuşak yuz bulan malesef is yapmiyor.

Ay işsiz kalırsam size mi gelsem bu ne özel sektör maaşı gibi 😂 Verdiğiniz işler çok gibi gözükse de her gün geldiğinde temizlik yapmasına gerek kalmayacağı için zorlanmaz diye düşünüyorum. Kuralları baştan koymanız da iyi olmuş benim hatam o oldu malesef.

Ay işsiz kalırsam size mi gelsem bu ne özel sektör maaşı gibi 😂 Verdiğiniz işler çok gibi gözükse de her gün geldiğinde temizlik yapmasına gerek kalmayacağı için zorlanmaz diye düşünüyorum. Kuralları baştan koymanız da iyi olmuş benim hatam o oldu malesef.

Valla bana da herkes diyor ki bir saat mola ne
Ev isinde hic gormedik boyle mola. 😂
Ama 1 saati olunca 1 saat kullaniyor geri isine odaklaniyor. Diger turlu bi kahve iciym, bi meyve yiyim, az yoruldum oturayim, aman tv acayim da karsisinda utu yapayim diye yaya yaya emin olun 1 saatten cok fazlasini bos geciriyor.
Kurallari bastan koymak gercekten bu isin temel kurali. Ve duygulari degil profesyonelligi devreye sokmak...
Sgk yemek mola ve maas konusunda gaddarlik etmediğim icin esnemiyorum. Sonucta hic bir yerde patronumuz bize dolabindaki viskisini sunarak çalıştırmıyor. Bu paralari biz de kolay kazanmiyoruz. Biz de hakkini veriyorsak fazlasini vermemiz gerekmez.

X