Endişelerim Yersiz Mi Yoksa Haklı Mı? (ev alanlar, ev kredisi ödeyenler bi bakın)

ceycey0406

gene mi gol değil gene miiiiiii?
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
10 Nisan 2014
20.595
43.766
hanımlar merhaba :)
konumu hortlatıyorum.
sizlere yeniden anımsatmak için yazıyorum ve kafamdaki fikri paylaşmak istiyorum.
ben bu konuyu, gündeme geldiği günden beri enine boyuna düşünüyorum. zaten ilk mesajımda da bir sürü endişem vardı. bir açıdan bakınca ev sahibi olmak, mülk edinmek çok güzel. allah herkese nasip etsin.
ancak düşünüyorum işte.
ben genç bir insanım. yaşamam gereken bir hayat var. kendi çapımda çok büyük olmasa da hayallerim var. henüz hayatımın aşkını da bulmadım, nasip kısmet tabii ama bu da hayatın bir gerçeği.
düşünüyorum da aslında benim kafamdan geçenlerin benden önce annemin kafasından geçmiş olması gerekirdi.
ben anne olsam 28 yaşında genç, işinde yeni yeni para ve değer görmeye başlamış, henüz evlenmemiş evladımı 5-10 senelik bir ev kredisine kağıt üstünde bile olsa mahkum etmezdim.
krediyi kendi üstümden çekebilmenin yollarını arardım. kendimi emekli yapıp kendi hayatımda bir şeyi en azından garanti altına alıp kimseye yük olmamanın yollarını arardım.
yani etrafımdaki aileler bu tarz mal mülk şeylerini çocukları küçükken yapıyor. zira çocuklar büyüyünce o çocukların ihtiyacı olmuyor ki. çocuklar kendileri de yapabilirler.
evet, kiracı olmak zor, her sene artışları düşününce zor. ama 5-10 sene bir krediye mahkum kalmak, bu sebepten hayatın en güzel yıllarını ertelemek, ipotek etmek doğru gelmiyor bana.
düşündüm de, yapacaksa kendisi yapsın.
birikimini ayarlasın, kendine yetecek kadar, ne bileyim 1+1 falan bir ev alsın. 400-500 bin değil 200 bin falan gibi düşünün. krediyi de kendisi çeksin.
ben ihtiyacı olduğunda ona sırtımı dönecek değilim tabii ki destek olurum gücüm yettiğince. ama kendimi, senelerimi ipotek altına almak beni üzecek, bende stres yaratacak. gönlümce iş, semt değiştiremem mesela en basit örnek.
ve başka ihtiyaçlarda kredi çekmemin de önüne geçecek bir durum yaratacak. neden? anne, ben, kardeş hep birlikte 2+1 evde oturalım diye.
kardeşim üniversite sebebiyle şehir dışına gidecek belki, belki hayatını başka şehirde kuracak.
ben deseniz sıkılgan insanım, pandemi beni çok bunalttı. sayfiye yerlere yerleşip oralarda yaşamak istiyorum ciddi ciddi.
ben 5 yıllık hayallerimi düşündüğümde bu hayaller arasında şu an yaşadığım ilde yaşamak yok mesela.
artı...
sizlerin de dediği gibi bu ev alındığı zaman gerçekten kimin üstüne olacak? kim hak iddia edecek? tapusunda kimin adı yazacak?
benim adım bile yazsa annem hayatta olduğu sürece ben o evden canımın istediği gibi faydalanamayacağım.
bunca zaman bizim için ne anam ne de babam gözünü karartmış. bundan sonra da karartmasın.
tüm planlamasını kendine göre yapsın.
annemle konuşacağım, bu şekilde izah edeceğim. pandeminin yarattığı ekonomik belirsizlik de canımı sıkıyor.
bu durumda aslında buraya gelen her yorum çok haklıydı. özellikle de şu an ufukta olmasa bile evlilik ile alakalı yorumlar. belki elin adamının karışmaya hakkı yok böyle şeylere ama o da benle hayat kuran biri. hani ben kocamın, evlenelim tabii ama bi 5 sene kredi ödeyeceğim demesini istemezdim mesela. o neden istesin ki?
çok uzun yazdım okur musunuz bilemiyorum. kafamdaki fikir şu an aynen bu şekilde.
haksız mıyım?
Çok mantıklı düşünmüşsün kuzum. Durumu enine boyuna analiz etmişsin. Tapu kendi üstüne olsa dahi bu dönemler büyük borçlara girilecek dönemler değil. Önümüzü göremiyoruz. Bir de isterse kardeş vs. Olsun akrabayla ye iç ama alışveriş yapma demişler atalar.,ben evli bir kadınım bildiğin gibi eşim de iyi bir insandır ama kendi hesabımda olmayan tapusu üstümde olmayan hiç bir birikime benim demem. Hayat insanlara neler getirir bilemeyiz. 1artı 1 ler uygun fiyatlı annen rahatça öder ölene dekte oturur . Satamadığın kiraya veremediğin en az 30 sene hiç bir tasarrufta bulunamadığın mal senin olsa ne olacak? En doğru kararı vermişsin bence
 

Wurstria

Akıp giden hayatı kimse için durdurmayın.
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
3 Ocak 2015
9.082
13.054
Çok mantıklı düşünmüşsün kuzum. Durumu enine boyuna analiz etmişsin. Tapu kendi üstüne olsa dahi bu dönemler büyük borçlara girilecek dönemler değil. Önümüzü göremiyoruz. Bir de isterse kardeş vs. Olsun akrabayla ye iç ama alışveriş yapma demişler atalar.,ben evli bir kadınım bildiğin gibi eşim de iyi bir insandır ama kendi hesabımda olmayan tapusu üstümde olmayan hiç bir birikime benim demem. Hayat insanlara neler getirir bilemeyiz. 1artı 1 ler uygun fiyatlı annen rahatça öder ölene dekte oturur . Satamadığın kiraya veremediğin en az 30 sene hiç bir tasarrufta bulunamadığın mal senin olsa ne olacak? En doğru kararı vermişsin bence
annemin derdi tamamen kiradan kurtulmak ve hayatı boyunca yapamadığı bir şey olan mülk sahibi olmak. ben anladım onun derdini. hak da veriyorum elbette. emekliliğe yaklaşmış durumda hatta toplu bir para öderse hallolabilecek kadar yakın diye biliyorum. elde para varken bence ilk onu halledip bi maaş garantilesin. bizi işten çıkarırlar, dükkanı batar, ortağı ile bozuşur vs. ama maaşı garanti olsun. sonrasında elinde garanti maaşı ve dükkan işi varken kendine göre bir ev alsa kredisini de çok rahatça öder. çok inini dibini aramazsa 2+1 bile bulabilir. 1+1 bile olsa kardeşimle oturabilir aslında. bir odası annemin diğer odası kardeşimin olur. 1+1'ler çok daha uygun fiyatlı. tapusu da kendi üstüne olsun, miras olarak da kime isterse ona versin bana ne. kendi beğendiği tarzda bişey olsun. dizinde sorun var, yarın öbür gün yaşlanacak daha şimdiden yok giriş üstü olsun 1. kat olsun muhabbeti yapıyor. en üst kat istemem diyor mesela. e ben de yüksekleri seviyorum, giriş falan istemiyorum. semti genel anlamda pek beğenmiyorum. ortak nokta bulmak da zor. ben kalbini de kırmak istemiyorum. pandemiyi ve işlerin belirsizliklerini bahane edip bu öneriyi yapmak istiyorum ona. şu an evimizdeki eşyalar zaten yeni alındı. alsın götürsün oraya, kullansın, senelerce gider. ben de sıfırdan bir düzen kurarım kendime. borcum da harcım da kendime göre olur.

tabii bu dediklerimi eğer ev almayı çok istiyorsa yapsın. eğer kendi gözü yemezse kirada mevcut düzende kalmaya devam edelim. garanti emeklilik maaşı + dükkan kazancı ile çok rahat altından kalkar diye düşünüyorum. zaten annemin aslında kendi başına da bunları yapabilecek durumda olduğunu önceki sayfalarda da yazmıştım.
 

tubaaaaccan

Üye
Kayıtlı Üye
7 Nisan 2021
104
7
28
hanımlar merhaba, şu an bu konu hakkında en doğru kişilere yazdığımın farkındayım. çünkü durum ev almakla alakalı. burada da ev alan, almak isteyen, ev borcu ödeyen yığınla kadın var. sizlerin fikirleri, deneyimleri benim için çok önemli bu sebeple. sorularıma birinci ağızdan cevaplar alacağımı biliyorum. uzatmadan konuya gelelim.

annem ve kardeşimle yaşıyorum, 27 yaşındayım. özel sektörde 3 senedir aktif biçimde çalışıyorum. bekarım, ufukta evlilik de yok :KK70:
annem esnaf, onun işiyle alakalı detayları yorumlarda soranlara söyleyebilirim en azından konunun ilk mesajında uzatmak istemiyorum.
biz son zamanlarda ev alma kafasına girdik zira kiracıyız ve özellikle annemin hayatı boyunca kiracı olması onu çok yormuş vaziyette. allaha şükür kiramızı rahatça ödüyoruz birlikte bu arada kiramız şu an 1500 aylık. ama genel anlamda kira insanı yoruyor, kiracı olmak yoruyor biliyorsunuz ve en çok yoran kısmı zamlar + hayatınız boyunca kira ödemeye devam etme gerçeği. neyse konuşuyoruz işte kendi aramızda, annemin birikmişi var o parayı 140-150 bin vs yapmak istiyor 1 sene içinde ve peşinat +kredi ile bir ev alalım diyor. krediyi bana çektirecek çünkü kendisi bankalarla zamanında pek iyi anlaşamadı. ben temizim o konuda.

her ne kadar sonunda şu dünyada bir mülk sahibi olma fikri kulağıma hoş gelse de hayatın bazı gerçekleri beni korkutuyor. misal 8-10 sene kredi ödesek ve bu ödeme 3-4 bin civarında olsa. benim maaşım 3.500. ikimiz de çalıştığımız süre boyunca her ay ev kredisi sorun olmaz. ama ben böyle değişik değişik şeyler düşünmeye başladım. gözüm korkuyor. bu haklı bir korku mu bilmiyorum. anneme veya onun işine bişey olsa kredi komple tamamen benim üstüme kalacak. çalışarak kazandığım para yetmezse ne yaparım? işle alakalı kafamda farklı planlar, fikirler de var bunları henüz hayata geçirmedim. aslında bu sorun gelirimi arttırmamla çözülebilir ve ben ev alınsa da alınmasa da zaten kazancımı arttırmak için projelerimi hayata geçireceğim ama korkuyorum işte.

bir de işin şu yönü de var. ben evlenmeyi bugüne dek hiç düşünmedim, zaten aday falan da yok. evlenmesem de olur o konuya takık biri değilim. ama madem gerçekleri düşünüyorum o halde ben yarın öbür gün biriyle evlenmek istesem bu kredi borcu sıkıntı yaratır mı? yani o adama da haksızlık değil mi evlenince birlikte yaşamayacağımız ev için ödeyeceğim krediler vs. burada da konusu açılıyor. ailesi için bu tarz borçlar altına giren sevgililer, nişanlılar sıkıntı oluyor karşı tarafa. doğruya doğru yani. özetle yarın öbür gün ben kendim yuva kurayım desem bu kredi borcu bana engel olacak. yanlış mı düşünüyorum? e şimdi diyeceksiniz ki annen var birlikte ödeyeceksiniz. allah gecinden versin annem ölürse ne yapacağım? kendi başıma kalacak o borç. altından nasıl kalkabilirim korkuyorum. çünkü ölmesi halinde şu anki işiyle alakalı bize bir pay vs düşmeyecek. (bu kısmı sormayın lütfen neden diye, karışık)

bunları ince hesap peşine düşmek gibi algılamayın hayatın hem iyi hem de kötü taraflarını düşünüyorum. nolursa olsun sonuçta ev, evdir. devamlı değeri artar. ben sadece bu kadar büyük bir borcun altına girmek mantıklı bir şey mi, sizler nasıl yapıyorsunuz onları merak ediyorum.

ha ev almasak hayat boyu kirada takılacağız maalesef. çünkü biz yapmazsak başka yapacak insan yok ailede.

ve şu gerçek de var, yine kendim için ben yapmazsam kimse benim için bir şey yapmayacak. biz öyle halasından, dedesinden mirası olan insanlar değiliz.

sizce düşüncelerim, endişelerim saçma mı? yoksa mantıklı mı? ne yapayım ben bu işten vaz mı geçeyim? annem bayağı bi iştahlandı. bu sene içinde almak istiyor sürekli fiyatlar arttığı için. hatta dün ağzını aradım ya belki bana kredi vermezler gelirim az gelir gözlerine dedim, sorun değil banka müdürü tanıdık var gerekirse onunla hallederiz bile dedi. yani etrafımda mal mülk sahibi olanlara bakıyorum, bizden daha kötü durumdakiler bile cesaret edip bu tarz şeylere giriyorlar. risk almadan da kazanç olmuyor malum. ben bugüne kadar hiçbir şeyin hazırına konmadım, yoktu çünkü. ne araba ne ev, ne bir yerlerden kalan emekli maaşı vs. ev alsak da almasak da ben hiçbir şeyin hazırına konmamaya, istediğim ne varsa çalışarak ve bir şekilde borçla harçla kendim yapmak zorundayım. eğer ben korkar ve vazgeçersem o ev alınmaz. birikim de değerlendirilmemiş olur enflasyon çıkmış %16, para her gün değer kaybediyor hanımlar biliyorsunuz. hani o paranın değerlendirilebileceği başka bir durum yok demek istiyorum.

fikirlerinizi bekliyorum.
Canım bence annene de düşünmelisin bekar iken ona güzel bir iyilik yapsan için rahat eder evlilik meselesine gelince evi kendi adına yaparsan ve ev benim ama annem kalıyor dersen sorun olmaz bence ya da evleneceğin kişiye diyebilirsin anneme ev aldım ödemem var diye
 

tubaaaaccan

Üye
Kayıtlı Üye
7 Nisan 2021
104
7
28
Canım bence annene de düşünmelisin bekar iken ona güzel bir iyilik yapsan için rahat eder evlilik meselesine gelince evi kendi adına yaparsan ve ev benim ama annem kalıyor dersen sorun olmaz bence ya da evleneceğin kişiye diyebilirsin anneme ev aldım ödemem var diye
Emekliliğe az kaldı diyordum bence yatırımınızı anneni emekli etmek üzerine yapıp sonra o maaşla ev aşmak en mantıklısı böylece ilerde seni de zorlama evlenince aklın da kalmaz
 

slnkhrmn008

iyi düşün iyi olsun!
Kayıtlı Üye
21 Haziran 2016
9.139
25.423
evet. annem çalıştığı ve yaşadığı sürece ödeme konusunda sorun yaşayacağımızı sanmıyorum. ama ona bir şey olursa ve bu borç tamamen benim üzerime kalırsa ne yaparım diye düşünüyorum.
ben ona dedim acele ediyorsun dedim. zaman geçtikçe ev fiyatları artıyor dedi.
yani bilemedim.
daha 100 bin yok ortada, ben bu sene sonuna kadar 150 biriktirebilirim diyor. ne yapayım biraz daha geciktirip birikimi 200-250 bin yapmasına mı ikna edeyim bilemedim.
1 yılda hem kira ödeyip hem 50 bin biriktirecek durumdaysanız ev alın tabi ki. Kötü ihtimalleri düşünüyorsunu anlıyorum ama yolun sonuna geldiğinizde ev bu satılabilir bir şey.
 

Wurstria

Akıp giden hayatı kimse için durdurmayın.
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
3 Ocak 2015
9.082
13.054
1 yılda hem kira ödeyip hem 50 bin biriktirecek durumdaysanız ev alın tabi ki. Kötü ihtimalleri düşünüyorsunu anlıyorum ama yolun sonuna geldiğinizde ev bu satılabilir bir şey.
aslında bir sürü farklı masraf çıkmamış olsaydı çok rahat 100 bin olurdu. tabii bunda paranın büyük kısmının altında olması da etken. ki bu miktarın aslında az olduğunu düşünüyoruz. işte bu aralar kişisel konularım kafamı karıştırıyor. adıma bilmem kaç sene kredi borcunun olması gibi şeyler. krediyi annemin çekebilmesi için ne yapmak lazım onu araştıracağım. kendi adına çekebilirse çok daha iyi olur bence. ben genç bir insanım, yarın öbür gün belki başka amaçlarla başka krediler çekmem gerekecek, konut kredisi yüzünden kağıt üstünde de olsa adımı bağlamak istemiyorum. bakıcaz.