Endometriosis (Çikolata kisti)

merhaba arkadaşlar 2 senedir evliyim çocuğum yok 5 senedir çikolata kisti ile uğraşıyorum doğum kontrol hapları bir çok doktor denemedim yapmadığım şey kalmadı en son kistim9 cm olunca ameliyat olmaya karar verdim. 3 ay önce laparaskopi yöntemi ile ameliyat oldum. 2 gün önce kontrole gittim ve şok oldum kist tekrarlamıştı 2,5 cm olmuştu. çok moralim bozuk . artık moralimi yüksek tutamıyorum uğraşıcak gücümde kalmadı tek çözüm çocuk diyorlar ama ne manevi ne maddi kesinlikle hazır değilim yani bimiyorum eşimle büyük problemlerimiz var çocuk yapmam doğru olurmu:gitme::gitme: yapmazsam eğer kist yine büyüyecek çok kararsızım ve ne yapacağamı hiç bilmiyorum

kanama olması normal bende 3 ay önce laparaskopi oldum çikolata kistinden moralini bozmak istemem ama keşke açık ameliyat olsaydım 3 ayda benim kist tekrarladı şuanda yine 2,5 cm kistim var ve çok moralim bozuk

bazılarıda açık ameliyatın zararlı olduğunu söylüyorlar walla ne doğru ne yanlış şaşırdık artık....

kesinlikle kapalı ameliyat daha iyi olur dedik ona güvendik ama kesin benim amelitayım esnasında kist çok küçüktü ve görülmesi

geçmiş olsun cnm, Allah yardımcın olsun..hayırlısıyla çocuğun olur inşallah, bu illet hastalıkla hamile kalabilen çok insan var...tez zamanda kistinden kurtulman ve bebiş sahibi olman dileğiyle kardeşim..

bu güzel dileklerin için teşekkür ederim fesleğencim..umarım Allahım hepimizin dualarını kabul eder canım...
bu arada benim ameliyatım için ist. da dr. önerebilecek kimse yok mudur :KK43::KK43:

arkadaşlar lapaoroskipeden sonra ilk adetim 14 gün önce başladı ve halen devam ediyor doğum kontrol hapından kaynaklı olabilir mi?

zara86, 6 ay önce 8x5 cmlik bir çikolata kistim olduğunu öğrendim. o zamandan beri doktor arıyorum ameliyat olmak için. çok hastane çok doktor gezdim ve sonunda 3 gün önce ameliyat oldum. sana SEMA HASTANESİNDE PROF. DR AHMET GÖÇMEN adlı doktoru gönül rahatlığıyla öneririm. gerçekten çok iyi bir doktor. şimdiye kadar kimsenin yumurtalığını almamış. kapalı ameliyattan açık ameliyata dönmemiş ki bu gerçekten büyük bir başarı... ben 3 gün önce ameliyat oldum kistimi tamamen kökünden kazıdığını ve tekararlama riskini minimuma indirdiğini söyledi(tabii yine de ilaç tedavisi göreceğim) herneyse istersen bi muayeneye git en azından. ben de çok korkuyodum senin gibi ama geçti herşey. merak etme. geçmiş olsun.

bu güzel dileklerin için teşekkür ederim fesleğencim..umarım Allahım hepimizin dualarını kabul eder canım...
bu arada benim ameliyatım için ist. da dr. önerebilecek kimse yok mudur :KK43::KK43:
yukarıya yanlışlıkla alıntı yapmadan yazmışım. orayı okursan bi doktor önerdim sana. çok çok geçmiş olsun yeniden.

zara86, 6 ay önce 8x5 cmlik bir çikolata kistim olduğunu öğrendim. o zamandan beri doktor arıyorum ameliyat olmak için. çok hastane çok doktor gezdim ve sonunda 3 gün önce ameliyat oldum. sana SEMA HASTANESİNDE PROF. DR AHMET GÖÇMEN adlı doktoru gönül rahatlığıyla öneririm. gerçekten çok iyi bir doktor. şimdiye kadar kimsenin yumurtalığını almamış. kapalı ameliyattan açık ameliyata dönmemiş ki bu gerçekten büyük bir başarı... ben 3 gün önce ameliyat oldum kistimi tamamen kökünden kazıdığını ve tekararlama riskini minimuma indirdiğini söyledi(tabii yine de ilaç tedavisi göreceğim) herneyse istersen bi muayeneye git en azından. ben de çok korkuyodum senin gibi ama geçti herşey. merak etme. geçmiş olsun.

öncelikle çok geçmiş olsun canım umarım hastalığın bir daha tekrarlamaz.doktor tavsiyen için teşekkür ederim.....a.s.

arkadaslar merhaba benimde sol yumurtalıgımda 7.5 cm çikolata kistim var gittigim tüm doktorlar ameliyat dedi ama ben bekar oldugumdan ilaç kullanmak istedim belara diye dogum kontrol hapı kullanıyorum su anda fakat çamur gibi vajinal akıntım oluyor acaba kist parçalanıyo olabilirmi sizde de böyle bir durum oldumu??

arkadaslar merhaba benimde sol yumurtalıgımda 7.5 cm çikolata kistim var gittigim tüm doktorlar ameliyat dedi ama ben bekar oldugumdan ilaç kullanmak istedim belara diye dogum kontrol hapı kullanıyorum su anda fakat çamur gibi vajinal akıntım oluyor acaba kist parçalanıyo olabilirmi sizde de böyle bir durum oldumu??

geçmiş olsun arkadaşım, benim bildiğim doğ.kont. hapı endometriozis tedavisinde başarılı değil...ama senin anlattığına göre gerçekten kistin dökülüyor gibi, normal yumurta kisti olabilir..umarım sana iyi gelir ve hiç bişeyin kalmaz, tekrar geçmiş olsun cnm...olumunekankayizsmile

çok teşekkür ederim hemorojık kistte olabılırmıs ama doktor çikolata dedi peki bu kistle hamile olan hiç kimse yokmu??

sdtmk geçmiş olsun öncelikle ben çikolata kistinden çok çektim hala çekiyorum ameliyat oldum ama tekrarladı doğum kont. hapları sadece büyümesini engelliyo üç gün önce doktorumla görüştüğümde adet dönmelerinde kesinlikle bu kistlerin düşmeyeceği dökülmeyeceğini söyledi benim kistmde 8 cm di ameliyat oldum 3 ay sonra tekrarladı şuanda 2,5 cm kistim var ve ben soğan kürüne başlıycam çünkü bana doğum kont. hapıda veremiyorlar menopoza girermişim çok geçmiş olsun tekrar

çok teşekkür ederim hemorojık kistte olabılırmıs ama doktor çikolata dedi peki bu kistle hamile olan hiç kimse yokmu??

tabiki hamile kalınıyor, bi çok kişi var hamile kalabilen..gerçi ben kalamadım ama, yakında tüp bebek işlemlerine başlayacağım bende..en olmadı tüp bebek yoluyla bebek sahibi olabilirsin cnm...

bebeğin olabilecegıne cok sevındım. çünkü bekarım su an bebek dusunmedıgımden amelıyat bana cok uzak boyle kahverengı akıntıda olunca aslında kıst kuculuyo dıye sevınmıstım neyse artık 3ay bu ılaca devam edıcem. sonrasında hayırlısı artık verdıgınız bılgıler ıcın tesekkur ederım:)a.s

sağol cnm, ben tam 1 yıl korundum...ilk 5-6 ay hapla, sonra eşim korundu...

arkadaşlar merhaba,
ben daha önce kistim oldunu biliyodum ama bi ara geçti denildi 1 ay sonra düğünüm olacak bende doğum kontrol hapı kullanmak için gittim biri 4.5 biri 2 cm iki tane çikolata kistin var ben çok fazla korunmanı tavsiye etmiyorum dedi doktor en fazla 6 ay sonra mutlaka çocuğu düşün dedi kafam okadar karışıkki şuan ilaca başladım 1 hafta oldu ama korkuyorum ilerde bebeğim olmazsa diye umarım bi sorun çıkmaz allah herkese şifa versin inşallah.

ben bekar olmama ragmen bana bile ameliyat olursan hemen evlen cocuk yap dedi, kist varkende cocuk olabiliyomus gerci ama olmama ihtimalide yuksek,, bu arada vanda bitkisel bir macun satılıyormus ve kisti tamamen yok ediyormus duyan veya bu macundan kullanan varmı?

arkadaşlar aranızda çikolata kistini ameliyatla aldırıp, doğum kontrol hapıyla tekrarlamasını engelleyen var mı? yoksa herkesin dediği gibi illa çocuk mu yapmak gerekiyo bu kisti aldırdıktan sonra?stres oldum tekrarlayacak diye çok korkuyorum...

merhaba arkadaşlar 2 senedir evliyim çocuğum yok 5 senedir çikolata kisti ile uğraşıyorum doğum kontrol hapları bir çok doktor denemedim yapmadığım şey kalmadı en son kistim9 cm olunca ameliyat olmaya karar verdim. 3 ay önce laparaskopi yöntemi ile ameliyat oldum. 2 gün önce kontrole gittim ve şok oldum kist tekrarlamıştı 2,5 cm olmuştu. çok moralim bozuk . artık moralimi yüksek tutamıyorum uğraşıcak gücümde kalmadı tek çözüm çocuk diyorlar ama ne manevi ne maddi kesinlikle hazır değilim yani bimiyorum eşimle büyük problemlerimiz var çocuk yapmam doğru olurmu:gitme::gitme: yapmazsam eğer kist yine büyüyecek çok kararsızım ve ne yapacağamı hiç bilmiyorum

sorunlu bir evliliğin varsa kist için hamile kalmak bana göre çok yanlış.benimde çikolata kisti problemim oldu. ameliyat oldum.korkudan doktora gidemiyordum tekrarlamış gibi belirtilerim vardı.soğan kürünü denedim şuan rahatım. şikayetlerim kalmadı. sende denemelisin.a.s.

benim ablam oldu onunda 9 cmydi kisti 1 haftada ayağa kalktı o kadar zorlu bi ameliyat değil 2 aylık evli ve bebek yapma çalışmalarındalar:)

X