Engelli biriyle evlenir miydiniz?

zelish_51

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2009
12
0
35
Merhaba kızlar günlerdir düşünüp içinden çıamadığım bir konu var. Benimle ilgilenen çok iyi kalpli ve maddi durumu yerinde sayılabilir bir kısmetim çıktı. Kendisi öğretmen, iyi bir insan, iyi bir aileye sahip ama... engelli. Aslında engel derecesi hafif, gözünün biri görmüyor ve büyük numara gözlük kullanıyor, birkaç kere ameliyat geçirmiş ve güneşten rahatsız oluyor. Engeli ağır değil istediğini yapabiliyor ama maalesef ehliyet alma şansı yok. Pek yakışıklı değil ama kişilik olarak çok iyi ve çok dürüst (numunelik :KK70: ) herşey iyi güzel ama iş evliliğe gelince aklım durdu. Bir türlü mantıklı düşünemiyorum, Sizce onun engeli evlilikte sorun yaratır mı? Engellileri aşağılamak için falan söylemiyorum ama bir engelliyle bir normal insanın evliliği olur mu? Olursa ne tür problemler karşıma çıkabilir..Lütfen bana yardımcı olun, hiç aranızda engelli yok mu ya da engelli biriyle evlenen?

Neden olmasın kii??
AŞK herşeye yetiyor bence..
Sevmediğim halde sırf maddiyetı iyi sayılıabilecek bir insanla da evlenmem doğrusu
Ne kadar iyi bir insan olursa olsun..
Ayrıca ilerde bizim ne olacağımız belli be güzelim..Öyle bir demişsin ki ilerde problem yaratır mı diye?
ıler de nelerin olabileceğini kimbiliyor kii?
Sadece bu kişiyi sevmemen ilerde sorun yaratabilir diyebiliyorum ancak!!

Son düzenleme:
yurume engelı olan bırıyle evlendı arkadasım. arkadasım problem etmemiştı ama aılesı karsı cıkmıştı. sımdı cok mutlular.

mantik evliligimi yapmayi düsünüyorsun, yazinda hic seviyorum filan diye yazmamissinfisfisfis
acele etme derim , sevmedigim biriyle evlilik düsünmezdim ben:1no2:

engelli olmasina hic deyinmicem, cünki seven buna takilmaz:nazar:

Nedemişler güzelim deme bir sivilce yeter, zenginim deme bir kıvılcım yeter..

Yani yakışıklı olup gözlüksüz olsaydı ve evet diyip evlenseydin yarın öbür gün allah korusun ağır bi kaza geçirip yatalak yada yüzünde geçmicek kalıcı bişey olsaydı?? demem şuki okadar eli yüzü düzgün ama kişiliksiz şerefsiz varki bence bulmuşssun numunelik tanımaya çalış derim sana .. ama sevmedende evlenme derim sadece tanımaya çalış daha sık görüş ve kendi kendine yalnız kalıp düşün acaba ilerde ben bu insanı eşim olarak kabullenirmiyim die ASIL CEVAP SENDE SENİN İÇİN SORUN YOKSA TANIMAYA ÇALIŞ DERİM..
Hee buarada ehliyeti yok demişsin olsun güzelim olmayı versin sen al ehliyet sen kullan arabayı buda sorun değil BENCE..

mrb canım..anladıgım kadarıyla sen bu beyefendıyı sevmıyorsun.eğer sevseydın.. kararsız kalmadın diye düşünüyorum..mantık evliliği yapacağın kanısındayım ama belinayımın dediği gibi guvennme guzelliğine bi sivilce guvenme malına bi kıvılcım yeter.bizlerinde yarın ne olacağı belli değil .bedensel bir özrü yok çok şükür yani sağlıklı bir insanı zorlayabilecek sorunlar olmaz.sordugun ıcın bu soruya yanıt verıyorum yoksa pek tabi engelli biriyle sağlıklı bir insan evlenebilir.aralarındaki sevgi sadakat ve bağlılık butun engelleri aşar diye düşünüyorum.ama sen yinede iyi düşün.çünkü kararsızsın :KK43:

Kesin kararını vermeden önce iyice bir tanıma evresinden geçin..
Senin kanın ısındıysa, engel dediğin şeyde bir kusur yok bence..
Karakterini beğenmişsin,geriye sadece ikinizin arasındaki çekimgücü kalmış..
O da olursa neden olmasın?
Güzelim Allah bir yerden alır, bir yerden verir..
Onunda karakterine güzellik vermiş demekki..

herseyin kararını verecek sensin baskası mutlu olur sen olmazsın veya sen olursun baskası mutlu olamaz sen belliki tereddütte kalmıssın seviyor olsan kalmazdın bence iyi dusun

evet neden olmasın yarın ne olacağımız bellimi ki size şöyle bir şey anlatayım eşimin teyzesinin kızını bir çocuğa istediler fakat sonradan öğrenildiki çocukta kalp rahatsızlığı varmış vermediler kızda sevdiği değildi istemedi yalnız teyzenin lafını hiç unutamam nası vereyim çocuk hastaymış demişti banada çok garip gelmişti bu laf aradan zaman geçti teyze kızı hastalandı ve teşhis kalp kapakçığı çürüme yapmış değişmesi gerek neyse ameliyat oldu sevdiği istediği bi oğlan vardı illa istedi kızı evlenicem dedi ve evlendiler evlendikten 8 ay sonra kız 23 yaşında vefat etti hepimiz çok üzüldük tabiki kızın duası okunurken bu laf aklıma gelmişti o zamandan beridir korkarım biri hakkında bi laf ederken allah her şeyin hayırlısını nasip etsin 1 saat sonrasını bilemiyoruz başımıza ne gelir ayrıca sizde demişsiniz engeli fazla değil diye gönül gözü görsün yeter...

canım benim neden olmasın hem unutma hepimiz bir engelli adayıyız.yarın ne olacağımız belli değil.diyelim ki evlenince oldu adamı bu yüzden bırakır mıydın.önemli olan o değil önemli olan anlaşmak mutlu olmak.hem engeli bedeninde olsun beyninde olmasın da.inan bir tek onun çaresi yok.ortalık beyin engelliyle dolu.

canım benim neden olmasın hem unutma hepimiz bir engelli adayıyız.yarın ne olacağımız belli değil.diyelim ki evlenince oldu adamı bu yüzden bırakır mıydın.önemli olan o değil önemli olan anlaşmak mutlu olmak.hem engeli bedeninde olsun beyninde olmasın da.inan bir tek onun çaresi yok.ortalık beyin engelliyle dolu.

Aynen canım ya katılıyorum:1closedeyes:
Aynı şeyi bende düşündüm,benim babaannem felç oldu mesela
16 senedir herkesten çok dedem bakıyor..
70 küsür yaşında çok şükür hepimizden dinç..:nazar:
16 sene önce bırakıp gitsemiydi yani..
Hastalıkta,sağlıkta sözü bunlar için veriliyor işte:nazar:

Hepimiz birer potansiyel engeliyiz....yarin öbür gün ne olacagimiz bellimi?

Bence hicte sorun olmaz güzelim...sen sevdikten bagrina basdiktan sonra kesinlikle o bu ne demis sorularina takilma....

Ne demis asik veysel......

Güzelligin on para etmez...su bendeki ask olmasaydi....sen onu sevdikten sonra güzelligide engelide seni baglamazki....a.s

Hayirlisi olsun.....

Merhaba kızlar günlerdir düşünüp içinden çıamadığım bir konu var. Benimle ilgilenen çok iyi kalpli ve maddi durumu yerinde sayılabilir bir kısmetim çıktı. Kendisi öğretmen, iyi bir insan, iyi bir aileye sahip ama... engelli. Aslında engel derecesi hafif, gözünün biri görmüyor ve büyük numara gözlük kullanıyor, birkaç kere ameliyat geçirmiş ve güneşten rahatsız oluyor. Engeli ağır değil istediğini yapabiliyor ama maalesef ehliyet alma şansı yok. Pek yakışıklı değil ama kişilik olarak çok iyi ve çok dürüst (numunelik :KK70: ) herşey iyi güzel ama iş evliliğe gelince aklım durdu. Bir türlü mantıklı düşünemiyorum, Sizce onun engeli evlilikte sorun yaratır mı? Engellileri aşağılamak için falan söylemiyorum ama bir engelliyle bir normal insanın evliliği olur mu? Olursa ne tür problemler karşıma çıkabilir..Lütfen bana yardımcı olun, hiç aranızda engelli yok mu ya da engelli biriyle evlenen?
neden olmasın kı..
kader kısmet bu..yarın kaza gecırıpde sızınde bı engellı olıycagınızın belgesı varmı kı?:.yok ozaman şans verılmelı ehlıyet demıssınız ahh keşke hersey ehlıyetlen olsa bu hayatta sız alırsınız olur bıter..
yakısıklılıgda gec senın gonlunde hoş olsun yeter...
durust ailesı ıyı bırı dıyosunuz ozaman neden tepıceksınız kı tıpda nelere care bulunuyo emınım o kısınınde tedavısı olur..
evlılıkde sorun yaratmaz ama sızın aklınızda yaraturmı bılınmez..

önemli olan kalbinde sevme gücü olması. sana gerçekten değer vereceğini düşünüyorsan tanımaya çalış ama engelini ilk önce içinde aşman lazım yoksa tanımaya çalışsanda objektif karar veremezsin. yarınımızın ne olacağı belli mi. birden kestirip atma derim. istiareye yat bakalım hakkında hayırlısı olacak mı? fisfisfis

engelliyle evlenilebilir

ama sen evlenebilirmisin anlayamadim sengözlerimebaksanab

adami isinden gücünden vs vs bahsetmissin

sevgi yoksa istedigi kadar para olsun

ister istemez evlensen bile gözün gönlün kayabilir (allah muhafaza)

valla engelli biriyle olurmu olmaz mı ona değinemiyeceğim..fakat öyle kısmetim çıktı, mantıklı düşüneyim ,pek yakışıklıda değil ,numunelik olacak kadar dürüst falan gibi düşüncelerle evlilik yapılmaz kanaatindeyim...ne bu allah aşkına sanki kelepir beyaz eşya şusuda var amma buyuda pek güzelmiş...olmaz arkadaşım olmaz..evlilik bu hayatın kararı..hiç girme bu işe derim ben

bir insanla bir ömür geçirmek için sevgi saygı gerekli.
Bİr insanı sevip saydığınız zaman onun eksi yönleri gözünüze görünmez , görünsede sorun etmezsiniz.
Karşınızdaki kişinin bu rahatsızlığını kendinize dert edindiyseniz eğer, sizin birlikteliğiniz yürümez kanaatimce.
Bence ileride pişman olmamak için ve karşınızdaki kişinin hem insanlara hem kendine güveninin sarsılmaması için karar vermekte acele etmeyin.
Beklentilerinizi ve o insanın size verebileceklerini değerlendirin ona göre karar verin derim.

canım benim eşiminde engeli var malesef ama benden daha sağlıklı çok şükür.Evlendik ve gayet muutluyuz.Birbirinizi anladıktan sonra,sevgi,saygı ve dürüstlük olduktan sonra hiçbirşey engel değil....opuyorumnanaktan

X