Erkek arkadaşımın ailesinde çıplaklık kavramı yok

Haklıyken, haksızsın!
Adamın davranışları hoşuna gitmemiş ve uyarmışsın, o da değişmeyeceğini söylemiş, kafana uymuyorsa çeker gidersin. Hem adamın davranışlarını beğenmeyip, hem de aynı evde yaşamak tek kelimeyle menfaatçiliktir!
Hem ayranım dökülmesin, hem de kötü şeyler yaşanmasın diye bir dünya yok maalesef.

Bence sizin çocuğunuz olunca babası ve annesi arasında mahremiyet konusundaki bu kadar keskin bakış açısı farkı sorun yaratırdı. Size göre çocuğun ailesini çıplak görmesi istismar babaya göre normal bir şey. Beraber bir çocuk yetiştirmede çok zorluk yasardiniz. Bu yüzden yol yakınken ayrilmaniz iyi olmuş. Eğer ayrılmak istemezseniz de sevgilinize karışmak gibi değil de kendi çocuğunuzu yetiştirmek konusunda epey ayrıntılı konusmanizda fayda var diye düşünüyorum. 😊

Hadi yetişkinlikte normal çocuklukta nasıl normal karşılayabiliyorsunuz? Sizce çocuğun ruhsal gelişimini etkilemez mi?

Yarın bir gün çocukları olsa onu da mı böyle yetiştirecek? Anneannesi dedesi çocuğun önünde çırılçıplak soyunacaklar mı?

Bunun bu kadar basit gül geç durumu olduğunu düşünmüyorum

Böyle bir şey yabancı kültürlerde de yok ki? Mahremiyet ve ensest kavramları onlarda da var. Taa ninelerinin bile kanıksadığı bir durumu siz değiştiremezsiniz aile değişik. Ben olsam uzatmadan ayrılırdım. İleride çocuğum olsa ona da yapacak aynısını. Bunun ihtimali bile korkunç.

Herkese merhaba, iki seneye yaklaşan bir ilişkim var. Erkek arkadaşım yabancı ama bahsedeceğim konu kültürden çok ailesel. Çünkü onun kültüründe de bu tarz bir durum normal değil. Yine de anlatacaklarım bence bizim kültürümüzde daha nadir gerçekleşen şeylerdir.

Erkek arkadaşım 30 küsür yaşında ve son iki yıldır ailesinden ayrı yaşayan bir adam. Geçen sene ilişkimizin ilk aylarında aile evinde tuvalet kapısını kapatma adetlerinin olmadığını arkadaş ortamında anlatmasıyla öğrenmiştim. Aynı ortamdaki akrabası da onların ailesinde de aynı şekilde olduğunu söyledi. Olay dedelerden ninelerden başlıyor sanırım yani. Yani biri ihtiyacını hallederken, duş alırken vs banyoyu tuvaleti kullanmaları normalmiş ve kapısı hep açıkmış. Ben çok zorda kalınınca ara sıra oluyor zannettim ve ilişkinin de başları olduğu için üstelemedim. İki gün önce bir sohbet sırasında konusu tekrar açıldı ve bu başkası varken banyoya girme işinin düşündüğümden çok daha sık gerçekleştiğini ve en ufak bir yüzünü çevirme, hemen alacağını alıp çıkma gibi bir durum olmadan, olabilecek en rahat şekilde yaptıklarını anladım. Yani erkek arkadaşım annesinin, babasının ve aralarında çok az yaş farkı olan kızkardeşinin yanında tuvaleti kullanıyor, duştan çıkıp havluya vs sarınabiliyor. Aynı şekilde onlar da oğullarının varlığını sorun etmiyor. Kendi evine çıkana kadar kızkardeşiyle aynı odayı paylaştığı için “odada biri giyinirken diğeri çıkıyor mu?” diye sordum. Onu da yapmıyorlarmış. Yani aslında olay sadece banyo da değil. Ailede çıplaklık kavramı yok. Annesinin, babasının vücudunu görerek büyüdüğü için önce çok üzüldüm ama sonra konuşurken fark ettim ki bunda en ufak bir yanlışlık dahi sezinlemiyor. Çok rahatsız oldum durumdan. İki gün konuşmadım, içimden gelmedi.

Bir süredir geçici olarak onun evinde kalıyorum. Bu süreç bir- bir buçuk ay kadar daha devam edecek mecburen. Ama içimde tutmak istemediğim için durumu tartıştım ve kendisinden artık eve gittiğinde (haftada bir gider) tuvaletin kapısını kapatmasını ve bu durum hakkında tarafsız ve samimi bir biçimde düşünmesini istediğimi söyledim. Kapıyı kapatabileceğini ama bunu sadece benim için yapacağını, bu durumda yanlış bir taraf görmediğini ve görmeyeceğini söyledi. Yani yaparım ama düşüncem değişmez diyor. Ben de içimi döktüm. Bazı laflarım ağır olsa (küfür şekilde tabii ki değil) da söylenmesi gerekeni söyledim. Eve döndüğünde annesinin yanında çıplak olmaktan rahatsız olmayan yetişkin bir adamla beraber olmama imkan yok dedim ve kendisinden ayrıldığımı söyledim. Çıkıp hava aldım. Akşam döndüğümde tekrar biraz konuştuk. Üzüldüğümü görsem de fikri değişmedi. Düşünmeyi denemek bile istemedi.

Olayı aile işlerine karışmak gibi algıladı ki aslında alakası yok. Tek isteğim sevdiğim, kaç yaşına gelmiş insanın annesinin yanında özel bölge kavramı olmasıydı. O kadar mide bulandırıcı ki bu durum. Bana bir de “annesini dudağından öpen erkekler var, ben de onları uygunsuz buluyorum ama bu kadar abartmıyorum” gibi bir cümle kullandı. Gerçekten burada bunu normal sayan adamlar var burada bu arada. Ben de kendisini aynı kefeye koyduğu insanları ona yakıştıramadım.

Sonuç olarak ayrıldık ama bir süre daha beraber kalmamız gereken kötü bir durumda buldum kendimi. Abartıyor muyum? Haksız tepkiler mi veriyorum? Ailenin bu sapkın huyuna göz yumarsam ileride başım daha çok ağrır gibi düşünüyorum. İleride işler ciddileşirse daha farklı şeylerin ortaya çıkmasından da çekiniyorum, özellikle anneyle olan bağlarında. Zaten annesini her gün işten çıkar çıkmaz arar. Aile evine arabayla 15 dakikada oturuyor ve her hafta döner. Bu bile çok garip geliyorken bana bir de annesiyle çıplaklık kavramlarının olmaması beni çok rahatsız etti.

Annesini de tanıyorum ama bir daha kadınla yüz yüze gelemezmişim gibi geliyor. O kadar sapkın geldi ki bana bu duyduklarım her şeyden soğudum. Bir yandan kendisine ve kardeşine çok üzülüyorum böyle bir çocuklukları olduğu için, ben olayı istismar olarak görüyorum ne yazık ki. Dışarıdan görüşlere ihtiyacım var. Okuyanlara teşekkür ederim.
Kendine şunu sor, "bu adam ileride çocuklarımın babası olursa, çocuğumun ömür boyu babasının pipisini görmesine hazır mıyım ? "

Haklıyken, haksızsın!
Adamın davranışları hoşuna gitmemiş ve uyarmışsın, o da değişmeyeceğini söylemiş, kafana uymuyorsa çeker gidersin. Hem adamın davranışlarını beğenmeyip, hem de aynı evde yaşamak tek kelimeyle menfaatçiliktir!
Hem ayranım dökülmesin, hem de kötü şeyler yaşanmasın diye bir dünya yok maalesef.

Durumları bilmeden çok kolay konuşmayın isterseniz. Kimseden hakaret işitmeye gelmedim. Siz çeker gidersiniz benim durumumda.

Durumları bilmeden çok kolay konuşmayın isterseniz. Kimseden hakaret işitmeye gelmedim. Siz çeker gidersiniz benim durumumda.
Ben hakaret etmedim!
Dünyanın neresinde olursa olsun, hem adamın davranışlarını beğenmeyip, hem de aynı evde yaşamaya devam etmek tek kelimeyle menfaatçiliktir!

ya lütfen biraz akıl mantık sağduyu ya gerçekten
nasıl kendinizde bu haddi bulabiliyorsunuz
rahatsız olmakta siz aynı şekilde yaşamamak istememekte ayrılmak istemekte sonuna kadar haklısınız
ama 3o küsür yaşında bugüne kadar bunu normal bularak büyümüş bir insana akıl vermek şunu yap bunu yap diye emir vermek ne demek ya
adam bu yaştan sonra siz söyleyince bir anda aydınlanma yaşayıp doğruyu mu bulacaktı
en fazla benim yanımda yapma benden yapmamı bekleme gibi istekleriniz olabilir
bu insanlar beni delirtecek

Ya benim alışkanlığıma, aile iliskime gelip iğrenç diyecek kişi neden hayatımda olur hiç anlamadım. Öyle bir hakkınız bence yok, adamın yerinde olsam sizden önce ben devam etmem.

Diğer konuya gelirsek ben de kapı açık tuvalet yapılmasını saçma buldum, temiz değil şart değil tamamen boş inat gibi geldi. Çıplaklık konusunda 20 sene turk kültüründe yetişmiş olarak aile içinde ben de doğru mu emin olamıyorum. Yurtdisinda yaşadığım için her iki türlüsünü de gördüm, iki taraf da gayet normal, çocuklarda travma falan yok yani bize uymuyor bence sadece. Buraya geldiğimden beri bir ömür yetecek kadar ç.k gördüm 😂 diğer insanlar nasıldır bilmiyorum ama ben bi çaktırmadan bakıyorum yani alışmamışım merak ediyorum sonuçta ama yadırgamadım hiç. Ben de çok çıplak gezdim o konularda sorunum yok ama bakmıyorum diyene de kendim baktığım için inanmıyorum pek 😅 yine de yakın arkadaş, iş arkadaşı ve aile üyeleri ile o ortamda olmak istemezdim. Uzak arkadaşlar, yabancı arkadaşlar vs sorun etmezdim.

Ya bazı mesajları şaşkınlıkla okudum.hayvanlardan bir farkımız olmalı değil mi? Herseyi ulu orta yerde yapacaksak iyi yani..Bir kere bundan rahatsızlık duymayan insan geniş insandır.çok rahatsız edici...tuvalete banyoya girince kapı kapatmak çok mu zor ? Önce kendine sonra başkasına saygı bu.ben aile bireylerimi afedersiniz işerken kaka yaparken ya da duş alırken görmek istemem şahsen. kapatıversin kapısını bi zahmet...

Daha tuvalet egitimi verilirken çocuklara kapı kapatılır bunuda öğretiriz

Wc de biri varsa afedersiniz altımıza yapsakta bekleriz

Bizim kültür böyle ama farklı farklı kültürler aileler var heleki avrupa bambaşka hiç hoş değil mahremiyet var ne kadar aile olursa olsun herkesin bi özel alanı olmalı

Kızlar hangi milletten bu adam? Bana söyler misiniz ona göre gelin gitmeyelim

İtalya ama buranın kültüründe de böylesi yok. En baştan aile dinamiklerini anlamak lazımmış anlaşılabildiği kadar. Gelenekselci bir insan değilim ama rahatsız etti yine de.

İtalya ama buranın kültüründe de böylesi yok. En baştan aile dinamiklerini anlamak lazımmış anlaşılabildiği kadar. Gelenekselci bir insan değilim ama rahatsız etti yine de.
Benim bi Türk bir arkadaşımın annesinde babasında da vardı. Ama çocuk çok rahatsızdı bu durumdan. Hiç sevmiyorum onlarla yaşamayı, para kazanınca ayrı ev tutucam filan derdi.

Ayyy skandal dağ gibi adamlar herkesin ortasında mı ediyorlar 😰

Neyse niye Türklere kaldık 🚬

çıplaklığın bizim kültürümüzdeki gibi ayıp, utanılması gereken bir şey olduğunu düşünmüyorum. insanlar hem kendi bedenlerinden hem de başka insanların bedenlerinden bu kadar çekinmemeli. yani, geleneksel bir bakış açısına sahip değilim bu konularda. ama ailenin mahreminin olmayışı bana çok tuhaf geldi. sapkınlık olarak gördüğümden değil ama aile dinamiklerindeki başka bir tuhaflığın sonucu olarak bu durum gelişmiştir gibi geliyor bana. yani, sorunun kendisi bence bu değil. kafamda, birbirine sağlıksız ve toksik bir şekilde bağlı bir aile canlandı. zaten annesine de çok düşkün diyorsunuz. olgunca bir karar vermişsiniz.

reddit konusunda ben de katılıyorum, kafanız karışıksa kesin fikir almaya çalışın. hem orası çok daha yapıcı bir platform. :)

Kültür değilki saygı duyalım. Bu iğrençlik.
Mahremiyeti bebeyken öğretiyoruz çocuklara, öyle değil mi?
Yani tamam aile bireylerini sevelim, samimi olalım da, dışkılarken de birbirimizi görmeyelim bir zahmet.
İlişkilerde saygıyı çok önemserim ama bu aileye saygı duyamazdım. Dolayısıyla bir hayat kuramazdım o insanla. Ayrılık kararınızı yerinde buluyorum.
Evlenirseniz falan sıkıntı çekersiniz. Çocuk yetiştireceksiniz belki. O nasıl olacak, sıfır mahremiyetle.
Size uymuyor besbelli. Yolunuza bakın👍🏼

X