Eş ile ayrı şehirlerde yaşamak?

joynss

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
14 Kasım 2020
5.362
5.726
Merhabalar, daha önce eşimle özellikle çocuk olduktan sonra yaşadığımız sıkıntılarla alakalı konu açmıştım. Özetle eşim kendini işe verip, bebeklik döneminde kendi bizden soyutladı. Destek olmadı aksine hep kendini benimle yarıştırdı. O daha yorgun, ben evdeyim napıyorum ki vs vs. Çocuğumuz 2 yaşında hala o kendiyle meşgul. Çocukla iletişimi eh işte. İstanbulda yaşıyoruz trafikte kalıyor, erken gidiyor geç geliyor ve stresli bir işi var. Bu stresi yönetemiyor.
Sormak istediğim konuya gelirsek eşim başka bir şehirde iş teklifi aldı. Maaşı şu ankiyle hemen hemen aynı, primlerle biraz daha fazla olabilir. Ancak burada kendi evimiz. Ben çocuğumla arabaya bile binmeden pek çok şey yapabiliyorum oturduğumuz semtte. Hayatımız rayına girdi. Çocuğumun oyun ablası var, ben belli saatlerde çalışıyorum ya da kendime zaman ayırabiliyorum. Apartman görevlimiz var pek çok konuda yardımcı. Ailelerimiz ise başka şehirde. O yüzden bu tarz destekler benim için kıymetli. O şehre taşınırsak hiçbir tanıdığım olmayacak. Bu şehre ailem iş için de olsa değişen sıklıklarla geliyor. Taşındığımızda geleceklerini sanmıyorum. Ancak bir sefer gelirler yılda. Ben daha önce 1 sene kadar tek baktım çocuğuma ve çok çok zorlandım.
Eşim yeni işe alışıyorum öğrenicem şöyle yorgunum benim işim böyle önemli diye eminim destek olmayacaktır. Ayrıca iş kurma sürecindeyim. Tüm sistemi burada yakın çevremdeki tedarikçilere göre kurdum. Eşimin işten ayrılma sebebi, yönetici tarafından hakkının verilmemesi, değersiz hissetmek, terfi olanaklarının olmaması ve trafik. Orada müdür olacak.
Evlenmeden öncr farklı şehirlerde yaşayan eşleri çok yadırgardım. Ama şimdi sen git biz kalalım diyesim geliyor. Çok söyleniyorum ama eşimi seviyorum da sevmesem bu kadar huysuzluğa katlanamazdım heralde. Ama bu noktada kendimi de düşünmek zorundayım.
Sizce ne yapmalıyım?
Keşke yaşadığımı şehirde trafik derdinin daha az olacağı bir iş olsa ama alanı çok özel, bu şartlarda çalışabileceği yer sayısı çok az.

Mersin'e geliyorsa siz de gelin, burası güzel bir şehir.
Ama her durumda birlikte olmanız doğru olan.
Uzun vadede aranızda soğukluk yaşanacaktır ve zaten ayrı yaşamak da boşanma nedeni sayılıyor.

Ben açıkçası erkeklerin çok başı boş bırakılmaması gerektiğini düşünüyorum.
Bence de öyle. Kendim buhrana gireceğim gibi geliyor. Kendime ayıracak 1 dk zamanım olmayacak. Hiçbir desteğim olmayacak.
Zorunlu bir görev,yada çok mecburi bir durum yoksa eşlerin ayrı kalmalarını doğru bulmuyorum.

Eşiniz gideceği yeni şehirde belki en az 5-6 yıl kalacak siz bu kadar yıl ayrı mı kalacaksınız.
Bilemiyorum. Söylenmelerinden beni yalnız bırakmasından o kadar bunaldım ki. Beni kendinden uzaklaştırıyor

Atanma, belli süreli ayri kalma zorunluluğu tamam ama sizin durumunuzda ucu açık bir ayrılık olacak.
Aynı evin içinde eş varlığı hissetmediğiniz için ayrı şehir fikri olabilir mi diye düşündürmüş sizi. Üzücü aslinda.
Artı, eksilik bir durum yok ortada evlilik hele çocuklu evlilik böyle ayrı şehirlerde olmaz.
Olurda adı evlilik olmaz, zamanla sağlam olmayan ilişkiniz tamamen kopar.
Çocuk sorumluluğunu tek başına alan taraf olarak sizin konforunuz, düzeniniz daha önemli. Eşiniz eş, baba rolünün farkına varıp gitmemeli.

O gitmemek konusunda ne dusunuyor konustunuz mu gitmek istemediginizi. Bende olsam acikcasi gitmek istemezdim ama esiminde gitmesini istemezdim. Yasadiginiz sehir disinda is neden aramasina birsey demediniz ki en bastan sadece bu sehirde is bak demeliydiniz.

Atanma, belli süreli ayri kalma zorunluluğu ayrı ama sizin durumunuzda ucu açık bir ayrılık olacak.
Aynı evin içinde eş varlığı hissetmediğiniz için ayrı şehir fikri olabilir mi diye düşündürmüş sizi. Üzücü aslinda.
Artı, eksilik bir durum yok ortada evlilik hele çocuklu evlilik böyle ayrı şehirlerde olmaz.
Olurda adı evlilik olmaz, zamanla sağlam olmayan ilişkiniz tamamen kopar.
Çocuk sorumluluğunu tek başına alan taraf olarak sizin konforunuz, düzeniniz daha önemli. Eşiniz eş, baba rolünün farkına varıp gitmemeli.
Malesef öylr eşim daha baba rolünün farkına varamadı. Mesela Parka tek başına çocuğunu getirip bakan babalara o kadar saygı duyuyorum ki.

Ben onun da mutlu olmasını istediğimi ama gitmek istemediğimi söyledim. Heralde önemsiyor ki gidiyorum demedi daha. Ama sürekli evde bu konu konuşuluyor.
Deniz kıyısı bir Akdeniz şehri ise ve senin de orada devam ettirebilecegin bir işin varsa bence taşın. Destek bulunur. Bulursun yani. İstanbulda yaşanmaz

O gitmemek konusunda ne dusunuyor konustunuz mu gitmek istemediginizi. Bende olsam acikcasi gitmek istemezdim ama esiminde gitmesini istemezdim. Yasadiginiz sehir disinda is neden aramasina birsey demediniz ki en bastan sadece bu sehirde is bak demeliydiniz.
Alanı çok spesifik. Bak diyorum aslında ama aynı maddi imkanlarla iş bulması baya güç. Birkaç alternatif olabilir ama sektör gereği kimi tanıdığın daha önemli, terfiler ona göre oluyor. Konuşamam onla bunla şeklinde yaklaşıyor😩

Bulunduğunuz yerde başka iş bulsun. Gitmek istemediğinizi açıkça söyleyin bu kadar istemiyorsanız. Sadece ön yargıysa yalnız kalacağım diye düşünmeyin. Bende eşimin işi sebebiyle hiç bilmediğim bir şehire geldim. İlk zamanlar çok bunaldım. Ama sonra arkadaşlr edindim şuan bulunduğun yerden gitmek istemem. Oyun ablası vs gittiğiniz yerde de bulunur. Gittiğiniz yerde de apartman görevlisi olan bir yere yerleşirsiniz vs.

Sizi dusunen buri yokki karsinizda siz neden duzeninizi bozasiniz onun icin? Sizi yanliz birakmis cocuk sorumlulugunu paylasmamis ben olsam gitmem kendisi mevcut sehirde yeni is bulsun dunya onun etrafinda donmuyor sonucta

Deniz kıyısı bir Akdeniz şehri ise ve senin de orada devam ettirebilecegin bir işin varsa bence taşın. Destek bulunur. Bulursun yani. İstanbulda yaşanmaz
Burada evimize daha yeni taşınmıştık tam oh be demiştik gerçekten o kadar gitmek istemiyorum ki☹️

X