Eş ile ayrı şehirlerde yaşamak?

Merhabalar, daha önce eşimle özellikle çocuk olduktan sonra yaşadığımız sıkıntılarla alakalı konu açmıştım. Özetle eşim kendini işe verip, bebeklik döneminde kendi bizden soyutladı. Destek olmadı aksine hep kendini benimle yarıştırdı. O daha yorgun, ben evdeyim napıyorum ki vs vs. Çocuğumuz 2 yaşında hala o kendiyle meşgul. Çocukla iletişimi eh işte. İstanbulda yaşıyoruz trafikte kalıyor, erken gidiyor geç geliyor ve stresli bir işi var. Bu stresi yönetemiyor.
Sormak istediğim konuya gelirsek eşim başka bir şehirde iş teklifi aldı. Maaşı şu ankiyle hemen hemen aynı, primlerle biraz daha fazla olabilir. Ancak burada kendi evimiz. Ben çocuğumla arabaya bile binmeden pek çok şey yapabiliyorum oturduğumuz semtte. Hayatımız rayına girdi. Çocuğumun oyun ablası var, ben belli saatlerde çalışıyorum ya da kendime zaman ayırabiliyorum. Apartman görevlimiz var pek çok konuda yardımcı. Ailelerimiz ise başka şehirde. O yüzden bu tarz destekler benim için kıymetli. O şehre taşınırsak hiçbir tanıdığım olmayacak. Bu şehre ailem iş için de olsa değişen sıklıklarla geliyor. Taşındığımızda geleceklerini sanmıyorum. Ancak bir sefer gelirler yılda. Ben daha önce 1 sene kadar tek baktım çocuğuma ve çok çok zorlandım.
Eşim yeni işe alışıyorum öğrenicem şöyle yorgunum benim işim böyle önemli diye eminim destek olmayacaktır. Ayrıca iş kurma sürecindeyim. Tüm sistemi burada yakın çevremdeki tedarikçilere göre kurdum. Eşimin işten ayrılma sebebi, yönetici tarafından hakkının verilmemesi, değersiz hissetmek, terfi olanaklarının olmaması ve trafik. Orada müdür olacak.
Evlenmeden öncr farklı şehirlerde yaşayan eşleri çok yadırgardım. Ama şimdi sen git biz kalalım diyesim geliyor. Çok söyleniyorum ama eşimi seviyorum da sevmesem bu kadar huysuzluğa katlanamazdım heralde. Ama bu noktada kendimi de düşünmek zorundayım.
Sizce ne yapmalıyım?
Keşke yaşadığımı şehirde trafik derdinin daha az olacağı bir iş olsa ama alanı çok özel, bu şartlarda çalışabileceği yer sayısı çok az.

Bizim iş yerinde birisi var, dışardan çok minnoş birisi kibar vs, ama sabahın 5inde 6sında işte oluyor. Akşam ise 6-7 gibi çıkıyor. Yaz/kış böyle. Birde henüz 2 yaşına gelmemiş bebeği var. Geçen gün arkadaşlarla konuştuk, adamın bu şekilde işte olma zorunluluğu yok. Ne ara eve gidiyor ne ara bebeğini görüyor ne ara eşine yardımcı olup, ne ara eşine zaman ayırıyordur kim bilir. Evde kesin karısına mıy mıy yapan biridir diye konuştuk. Sizin eşiniz de benzer biri galiba. Allah yardımcınız olsun

Bebeği olan, küçük çocuğu olan bir anne için yeni bir çevre, şehir, mahalle çok sıkıntı. Sizin açınızdan aşırı zorlayıcı bir süreç olacak. Eşinizin yeni işini bahane edip duracak. Ee siz ne yapacaksınız çocukla? Çocuk olmasa hadi kurs murs bile bir yere kadar artık. Çocukla yalnız kalmak, yeni yere alışmak çok zor. Bunun eczanesi,hastanesi,doktoru, yol öğrenmesi vs hepsi size yük olacak. Siz çocuğu parka bile götürürken düşüniyorsunuz, ee orda yeni yerde parka, yürüyüşe nereye götüreceksiniz? Hani eşiniz tüm bunları düşünmüş biri olsa, önünüze her şeyi sunsa anlarım gitmek istemesini, ama adam başlı başına yük. Değmez kendinizi bu adamın işi için yormanıza, üzmenize.

duruguzel duruguzel Antalya da yaşıyordu görünce yazar kira fiyatlarıni 🤗🤗
Bulca sen etiketlemeseydin görmeyebilirdim 😘
Ben 4 senedir Antalya’da yaşıyorum. Biz Lara’dayız. Ukrayna-Rusya savaşından sonra kiralar uçtu. Bizim sitede 80 m2 eve 20 bin tl istiyorlar. Ben eski kiracı olduğum için 3 bin tl.den girdim. 5.600 tl ödüyorum şu an. Ev sahibi Bir kaç kere rayiş bedeli filan dedi ama 5 seneden önce yapamazsın dedik. Sustu. 5. Senem dolunca %100 atar ama zaten 2 çocukla ev çok küçük, sığamıyoruz. Belki biz çıkarız. 🤷🏻‍♀️
Antalya merkezde 3 ilçe var. Muratpaşa, Konyaaltı ve Kepez. Muratpaşa ve Konyaaltı denize yakın bölgeler. Buralarda yeni kiracı iseniz 18 binden aşağı daire bulamazsınız. Kepez’de bir ihtimal bir tık daha düşük bulabilirsiniz.
Bizde İstanbul’dan taşındık buraya. Eşime dedim “geri istanbul’a dönelim” Deprem korkusundan dönmüyor. Bizim hayat biraz karışık zaten. Antalya evet havası, doğası güzel ama İstanbul’da doğup büyümüş biri çokta kolay alışamıyor. İmkanları daha kısıtlı. Eğitim olsun, sağlık olsun. Trafik bile burda ayrı dert. Motosikletler çok. Sürücüler tahammülsüz. Her ne kadar İstanbul kaotik bir yer olsa da denetimleri sıkı. İnsanlar daha kural biliyor. Yani benim seçme şansım olsaydı gelmezdim. 🙁

Depremde bişey olur da Allah korusun ileride pişman olurum diye de aklımdan geçmiyor değil😑
Eşim yok destek olmaz. Ancak bi salata yaparım heralde. Ben oturup iş yapmak üretmek istiyorum. Gerçekten tek başıma olduğum o dönem travmatik oldu benim için
Depremin ne zaman nerede olacagini bilemeyiz ki ki 6 Şubat'ta Akdeniz bölgesinde oldu mesala Kahramanmaraş merkezli hem Akdeniz hem Güneydoğu ki 11 il Mersin bile çok kötü sallandi artık buraya kadarmış dedik bina yıkılacak diye düşündük artık çıkış yok bariz hepimiz bir arada olalım diye aynı odaya toplandık.

Burada hasar alan binalar ve okullar oldu bir sürü okul bosalti ve apartmanlar bosalti.

Bizim iş yerinde birisi var, dışardan çok minnoş birisi kibar vs, ama sabahın 5inde 6sında işte oluyor. Akşam ise 6-7 gibi çıkıyor. Yaz/kış böyle. Birde henüz 2 yaşına gelmemiş bebeği var. Geçen gün arkadaşlarla konuştuk, adamın bu şekilde işte olma zorunluluğu yok. Ne ara eve gidiyor ne ara bebeğini görüyor ne ara eşine yardımcı olup, ne ara eşine zaman ayırıyordur kim bilir. Evde kesin karısına mıy mıy yapan biridir diye konuştuk. Sizin eşiniz de benzer biri galiba. Allah yardımcınız olsun

Bebeği olan, küçük çocuğu olan bir anne için yeni bir çevre, şehir, mahalle çok sıkıntı. Sizin açınızdan aşırı zorlayıcı bir süreç olacak. Eşinizin yeni işini bahane edip duracak. Ee siz ne yapacaksınız çocukla? Çocuk olmasa hadi kurs murs bile bir yere kadar artık. Çocukla yalnız kalmak, yeni yere alışmak çok zor. Bunun eczanesi,hastanesi,doktoru, yol öğrenmesi vs hepsi size yük olacak. Siz çocuğu parka bile götürürken düşüniyorsunuz, ee orda yeni yerde parka, yürüyüşe nereye götüreceksiniz? Hani eşiniz tüm bunları düşünmüş biri olsa, önünüze her şeyi sunsa anlarım gitmek istemesini, ama adam başlı başına yük. Değmez kendinizi bu adamın işi için yormanıza, üzmenize.
Duygularıma tercüman olmuşsunuz teşekkür ederim. Tam olarak benim açımdan durum bu. Bazen yeter ayrılırsak da ayrılalım diyorum.
Eşim de evet iş yerinde çok kibar biri, yersen.

Bulca sen etiketlemeseydin görmeyebilirdim 😘
Ben 4 senedir Antalya’da yaşıyorum. Biz Lara’dayız. Ukrayna-Rusya savaşından sonra kiralar uçtu. Bizim sitede 80 m2 eve 20 bin tl istiyorlar. Ben eski kiracı olduğum için 3 bin tl.den girdim. 5.600 tl ödüyorum şu an. Ev sahibi Bir kaç kere rayiş bedeli filan dedi ama 5 seneden önce yapamazsın dedik. Sustu. 5. Senem dolunca %100 atar ama zaten 2 çocukla ev çok küçük, sığamıyoruz. Belki biz çıkarız. 🤷🏻‍♀️
Antalya merkezde 3 ilçe var. Muratpaşa, Konyaaltı ve Kepez. Muratpaşa ve Konyaaltı denize yakın bölgeler. Buralarda yeni kiracı iseniz 18 binden aşağı daire bulamazsınız. Kepez’de bir ihtimal bir tık daha düşük bulabilirsiniz.
Bizde İstanbul’dan taşındık buraya. Eşime dedim “geri istanbul’a dönelim” Deprem korkusundan dönmüyor. Bizim hayat biraz karışık zaten. Antalya evet havası, doğası güzel ama İstanbul’da doğup büyümüş biri çokta kolay alışamıyor. İmkanları daha kısıtlı. Eğitim olsun, sağlık olsun. Trafik bile burda ayrı dert. Motosikletler çok. Sürücüler tahammülsüz. Her ne kadar İstanbul kaotik bir yer olsa da denetimleri sıkı. İnsanlar daha kural biliyor. Yani benim seçme şansım olsaydı gelmezdim. 🙁
Çok teşekkürler detaylı açıklamanız için.
Eşimin bunları gözüylr görmesi lazım. O sanıyor ki güllük gülistanlık olacak her şey.
İnşallah sizin de gönlünüze göre olur💐

Diğer işin maaşı iyi değilmiş ki neden gitsin? Bu devirde ev taşımak hele ki iki şehir arasında kaç bin lira haberi var mı? Kaldı ki bu evi de bozmayalım diyorsunuz. Hiç yere ayrı yaşamak yani bu.
Deseniz ki atandı, asker , yurtdışına çalışmaya gitti, yeni iş uzak ama üç katını alacak yine neyse. Ama sizin durumda elde kalır bir yanı yok.
Belki, lütfederlerse primlerle daha fazlasını kazanacakmis. Ayda iki gelse gitse zaten yol vs o prim kadar olur.
Deger mi cidden?
Bence de değmez. Trafikten bıkmasını anlıyorum. Bir de yakın gelecekte terfi olmama durumunu ve yöneticisini takıntı haline getirdi. Sürekli bana ne kadar kötü olduğundan bahsediyor. Geçen senelerde ben bebek bakarken çok önemli biri olduğunu ve işlerinin ne kadar önemli olduğunun altını çiziyordu :)

Kusura bakmayın ama açık konuşucam eşiniz giderse bu evlilik biter. Zaten evliliğinizde sorunlar var. Eşinizin size şu an pekte bir faydası yok. Onun yokluğuna alışınca bir noktadan sonra bu evlilik neden devam ediyor diye düşüneceksiniz. Eşiniz de gittiği yerde bekar hayatına alışacak. O kendine orada sizsiz bir hayat kuracak. Bu evliliğe devam etmek için bir sebebiniz kalmayacak. Bir süre için gitmek değil bu iki tarafta yaşadığı yerde kendine yeni bir hayat kuracak.
Aldatır kesin. Bi o kaldı zaten. Haklısınız biter. Valla beni kendinden çok uzaklaştırdı. Sürekli dırdır çekmekten bunaldım. Kahve makinasinde yanlış tuşa bastım diye kaba saba konuştu mesela. İncir çekirdeğini doldurmayan konularda çok kaba ve kırıcı.

Sağolun valla buradaki argümanları söyledim sessiz kaldı. Duygusal düşünmekten ikna edici de olamıyorum herhalde.

Eşiniz sadece kendi kariyerini düşünüp sizi cok zor durumda birakacak bir yere gitme israrinda bulunsa onun yaptigi bencilce olurdu. Ama simdikiyle ayni gelirle istanbul disind abir sehirde size daha guzel imkanlar da sunabilir, kendisinin de zorunluluk derecesinde olmasa da cok fazla alternatifi yoktur muhtemelen, o yuzden gitmek durumundaysa kusura bakmayin ama boyle bir durumda sizin yaptiginiz bencillik olur. Kocanizla ondan vazgeçmeyi günlük konforunuzdan vazgecmekten daha kolay bulacak kadar uzaklaşmış iseniz bosanin. Cunku bu yaptığınız aile denen şeyi temelinden sarsar. Cocugunuza da haksizlik yapmis olursunuz

Bulunduğunuz yerde başka iş bulsun. Gitmek istemediğinizi açıkça söyleyin bu kadar istemiyorsanız. Sadece ön yargıysa yalnız kalacağım diye düşünmeyin. Bende eşimin işi sebebiyle hiç bilmediğim bir şehire geldim. İlk zamanlar çok bunaldım. Ama sonra arkadaşlr edindim şuan bulunduğun yerden gitmek istemem. Oyun ablası vs gittiğiniz yerde de bulunur. Gittiğiniz yerde de apartman görevlisi olan bir yere yerleşirsiniz vs.
Bence de. Gitmeni istemiyorum burada is bul duzenimizi bozma demek daha dogru bence. Sen gidersen git ben kalicam demek con yanlis geliyor bana. Sebepler de cok içi boş seyler gercekten. Evliliginizi bitirmeye calisiyorsunuz gibi geldi bana

Eşiniz sadece kendi kariyerini düşünüp sizi cok zor durumda birakacak bir yere gitme israrinda bulunsa onun yaptigi bencilce olurdu. Ama simdikiyle ayni gelirle istanbul disind abir sehirde size daha guzel imkanlar da sunabilir, kendisinin de zorunluluk derecesinde olmasa da cok fazla alternatifi yoktur muhtemelen, o yuzden gitmek durumundaysa kusura bakmayin ama boyle bir durumda sizin yaptiginiz bencillik olur. Kocanizla ondan vazgeçmeyi günlük konforunuzdan vazgecmekten daha kolay bulacak kadar uzaklaşmış iseniz bosanin. Cunku bu yaptığınız aile denen şeyi temelinden sarsar. Cocugunuza da haksizlik yapmis olursunuz
Daha güzrl imkanlar sunacağını düşünmüyorum. Ekstra kira giderimiz de olacak. Buradaki evimiz gibi rahat olması için çok ciddi bi kira ödememiz gerekir.
Bencillik mi ediyorum diye de sorguluyorum. Kendimi korumaya aldım gibi geliyor daha çok. Başıma gelecekleri biliyorum tekrardan o kadar yalnız kalmak ve kendime zaman ayıramamak korkutucu geliyor.

Bence de. Gitmeni istemiyorum burada is bul duzenimizi bozma demek daha dogru bence. Sen gidersen git ben kalicam demek con yanlis geliyor bana. Sebepler de cok içi boş seyler gercekten. Evliliginizi bitirmeye calisiyorsunuz gibi geldi bana
Sürekli alternatif sunuyorum zaten. Her şeye hayır diyor. Yöneticisiyle konuşsa iştirak şirkete aynı pozisyonda geçebilir. Belki iyi gelir diye düşündüm. Yine bir sürü laf işittim mesela. Evliliğimi bitirmek istesem bitiririm.
Şirkette çalışmak zor kendin iş kur bişeyler bulursun diyorum yok diyor. Yani elimden gelen bu.

Daha güzrl imkanlar sunacağını düşünmüyorum. Ekstra kira giderimiz de olacak. Buradaki evimiz gibi rahat olması için çok ciddi bi kira ödememiz gerekir.
Bencillik mi ediyorum diye de sorguluyorum. Kendimi korumaya aldım gibi geliyor daha çok. Başıma gelecekleri biliyorum tekrardan o kadar yalnız kalmak ve kendime zaman ayıramamak korkutucu geliyor.
İstanbul gibi bir yerdeki o derece konforlu evinizi kiraya verseniz baska sehirde iki kira cikar ondan. Bence siz evliligi kafanizda bitirmissiniz bahane ariyorsunuz. Dogrudan bosanmaya cesaret edemeyip yavas yavas kopmak istiyorsunuz.

İstanbul gibi bir yerdeki o derece konforlu evinizi kiraya verseniz baska sehirde iki kira cikar ondan. Bence siz evliligi kafanizda bitirmissiniz bahane ariyorsunuz. Dogrudan bosanmaya cesaret edemeyip yavas yavas kopmak istiyorsunuz.
Ben eşimle burada evimizde mutlu olalım istiyorum.

Sağolun valla buradaki argümanları söyledim sessiz kaldı. Duygusal düşünmekten ikna edici de olamıyorum herhalde.
Ben de Antalya bir ilçesinde yaşıyorum bir Antalya aşığı olarak net söyleyebilirim ki evet doğası havası çok çok güzel yasarsiniz amma gel gelelim son Rusya savaş olayından sonra inanılmaz bir göç oldu sahil kısmı zaten Ruslarla dolu ev kiraları uçtu gitti yaşayabileceğiniz Muratpaşa Konyaaltı var ki Konyaaltı sahile çok yakın kiralar aşırı uçuk şu anda Kepez var iki kuzenim orda oturuyor ama nasıl diyim İstanbul un Bagcilari gibi bir nevi
Trafik konusuna girmek dahi istemiyorum cinnet geçirmeden araba kullanmak bir lüks o kadar kaba ve duyarsizlar maalesef ki asla kurala uymak yok her merkeze indiğimde bir iki kaza kesin görüyorum yani sonuç olarak bebeğiniz varmış ev size aitmiş okuduğum kadarıyla bu riske girmeye değer mi derseniz şu aşamada kesinlikle hayır dedim hakkınızda hayırlısı olsun

Kadıköy zemin olarak iyidir ama çok kalabalık. Gecen bir etkinlik için gittik..uzun zamandır gitmemiştim. Ve ilk kez arabayla gittim. Hani Çekmeköy başakşehir Kemerburgaz gibi daha yeni ve ferah ilçeler olsa tamam ama deprem anında eski ilçelerin halini dusunemiyorim. İtfaiye bile giremez yıkım olmasa bile. Park vs o kadar sorun oldu ki. Etkinlikten hemen sonra koşarak eve geldik civarı gezme isteğimiz bile olmadı.

X