Esim ve finansal hakkinda.

haha vallaha sevgilim hic demedim ki :))) bundan sonra sevgilim ama coook tuaf. Hic boyle dusunmemistimki
Demekki resmi nikah cok onemli turkiye de ki kadinlar icin.
Bi de resmi nikahın en azndan bi mantığı var
Takı törenli düğünün olayı ne tam olarak?
Aa buldum altın topluyorsunuz
Çünkü ticari anlaşma 😂

Cidden soruyorum. Kendimden suphelenmeye basladim.
3sene evlendim. Hersey ile beni tatmin ediyor, ama bu son aylardir kavgamiz oldugunda actim burda bu topic.

Hic birseyi benden eksik etmez sevgilim. Sadece cok luxe harcamalarda bizim ortak hesaptan kullanmaz.
Ama neolur su finansal konu da beni aydinlatin.

Ortak gidelerimiz var. normal insanlar gibi.

3bin euro ben 3bin euro esim aktariyor bankaya.
Giderler 3bin euro bize 3bin euro kaliyor. ( ev araba giderler, benim onun kendi normal insanlarin kisisel giderleri yeme icme gibi )

Simdi ben 1500 euro o 1500 biriktiriyor oluyor ortak hesaptan. adam nerde karda suan ? Kendi ticaretini mukemmel yaptigi ve kendi extra kazanci oldugu icinmi ve bunu benimle paylasmadigi icin mi ?
Adam nerede karda biliyor musun?
Sözleşme gibi evlilik yaptığı yerde karda.
Adam kazancının belirli bir yüzdesini ya da sizin attığınız kadar atıp kendi parasını ayırıyorken, siz paranızın tümünü atıyorsunuz :KK70: yani adam feci şekilde karda olmuş oluyor, sevgiliniz sizinle yaşamadan önce aylık ev gideri 2bin euro olsun
sizinleyken sizin maaşınızla birleştiriyor toplam 6bin
siz ikiniz 3bin harcayıp 3bin biriktiriyorsunuz yani 1.500 euro da biriktirmiş oluyor aylık, misss gibi ticaret. Adam zehir gibi. Siz kullanıldığınızın farkında değilsiniz. :KK70:
Gerçek evlilik bu değil, benim annemle babamın arasında uçurum kadar fark var. Mesleklerini yazmak istemiyorum ama babam 9 10 rahat alıyordur, annem 3-4 arası alıyor.
Babam yeri gelir 5 verir, yeri gelir 3 verir (ayrıldıkları halde), annem bütün parasını koyar ortaya.
Daha geçen yıl babam annemin üzerine araba yaptı, yaşlanıyoruz bir güvencesi olsun diye.
Ee bu adam salak mı ayrıldığı kadına gidip araba alsın evini yenilesin koltuk takımı alsın?
Çünkü 18 19 yılları beraber geçmiş, neden küçük hesaplar yapsın? Onlar ayrılsa da arada biz varız, onlar hala aile.
Sizin kocanız sizin için ne yapıyor?
Bırak nikahı, adam günlük harcamalarınızı bile ortak hesaptan yaptırmak istiyor. Kendisi istemediği sürece onun parasıyla size birşey alınmıyor.
Aile olmak, bir yola baş koymak bu değil. Bir evliliğe ya boşanırsam diye girilmez.
O kadar zengin adam tanıdım ya baştan niyetini belli ediyor evlilik sözleşmesi istiyor ya da evleniyor kadınla.
Sizin kocanız sizi kandırmayı, sizde inanmayı seçmişsiniz.
Değersiz hissettiğiniz kısım tam olarak bu. Hayatında ortak gibi hissettiğiniz için değersiz hissediyorsunuz.

Eşiniz hayatınıza girmeden evlilik ile ile ilgili bu düşüncelere sahip değildiniz değil mi? Hep beraber kendisine baskı yapmışsınız ama olmamıs.
Sonra onun argümanlarıyla kendinize yeni doğrular bulmak zorunda kalmışsınız.
Şimdi gelip burda Türk kadınları için nikah önemli bilmem ne demeyin.

Siz o bahsettiğinize kişi değilsiniz üzgünüm. Ama mış gibi yapmak zorundasınız. 🤷

Evliliği ticari ortaklık gibi gördüğünüz için uymaz bu size tabi.

Bi de resmi nikahın en azndan bi mantığı var
Takı törenli düğünün olayı ne tam olarak?
Aa buldum altın topluyorsunuz
Çünkü ticari anlaşma 😂
avrupa bizi kiskaniyor haha :)

Vallaha saskinlikla okuyorum artik.
Is yerinde ki is arkadasim bile konu acildiginda bir kere dedi. Banane onun ne yaptigi isten.
( evli degil sizin dediginiz gibi sevgili ) Ben sirketiyle hic bir bag istemem. Bunu bana 10 sene once deseniz bende sizin gibi dusunurdum ama artik resmi nikah ( bilen insanlar kanunlari ) karsi cikiyor. Yok diyorlar. Ki benim ailemde sizler gibi dusunen insanlardi. Onlarda boyle olaylari ve haklari bilmiyordu. O yuzden ikna oldular ki asiri derecede insanlar magdur oluyor. Erkeklerde magdur oluyor kadinlarda.

Erkekler resmi nikahı mağdur olmamak için değil mağdur ettikleri insana para ödememek için istemiyorlar zaten. Güvenerek ve düşünerek evlenmiş insan ileri de benden tazminat ister mi kafası ile evlilikten kaçmaz. Ki zaten ülkemiz de görüyoruz adam bilmem kaç bin para alıyor ama çocuğa verdiği nafaka 500 lira 750 lira.

Haha cok tuaf. Esim 20 bin euro kazaniyor diyelim

20 bin aktarsin . Ben 3bin euro aktarayim. Eslik bu mu. Iyimis

Eş olmak güven gerektirir size güvenmeyen bir adam. Siz de kendinizi ama hak ama hukuk diye kandırıyorsunuz.
Adam size ihtiyacın için ortak hesaptan çek demiş yani kendi eklediğiniz paradan. Size bir kıyafet almayı bile çok görmüş. Merak ettim market alışverişinizide ortak hesaptan mı yapıyorsunuz?

Adam nerede karda biliyor musun?
Sözleşme gibi evlilik yaptığı yerde karda.
Adam kazancının belirli bir yüzdesini ya da sizin attığınız kadar atıp kendi parasını ayırıyorken, siz paranızın tümünü atıyorsunuz :KK70: yani adam feci şekilde karda olmuş oluyor, sevgiliniz sizinle yaşamadan önce aylık ev gideri 2bin euro olsun
sizinleyken sizin maaşınızla birleştiriyor toplam 6bin
siz ikiniz 3bin harcayıp 3bin biriktiriyorsunuz yani 1.500 euro da biriktirmiş oluyor aylık, misss gibi ticaret. Adam zehir gibi. Siz kullanıldığınızın farkında değilsiniz. :KK70:
Gerçek evlilik bu değil, benim annemle babamın arasında uçurum kadar fark var. Mesleklerini yazmak istemiyorum ama babam 9 10 rahat alıyordur, annem 3-4 arası alıyor.
Babam yeri gelir 5 verir, yeri gelir 3 verir (ayrıldıkları halde), annem bütün parasını koyar ortaya.
Daha geçen yıl babam annemin üzerine araba yaptı, yaşlanıyoruz bir güvencesi olsun diye.
Ee bu adam salak mı ayrıldığı kadına gidip araba alsın evini yenilesin koltuk takımı alsın?
Çünkü 18 19 yılları beraber geçmiş, neden küçük hesaplar yapsın? Onlar ayrılsa da arada biz varız, onlar hala aile.
Sizin kocanız sizin için ne yapıyor?
Bırak nikahı, adam günlük harcamalarınızı bile ortak hesaptan yaptırmak istiyor. Kendisi istemediği sürece onun parasıyla size birşey alınmıyor.
Aile olmak, bir yola baş koymak bu değil. Bir evliliğe ya boşanırsam diye girilmez.
O kadar zengin adam tanıdım ya baştan niyetini belli ediyor evlilik sözleşmesi istiyor ya da evleniyor kadınla.
Sizin kocanız sizi kandırmayı, sizde inanmayı seçmişsiniz.
Değersiz hissettiğiniz kısım tam olarak bu. Hayatında ortak gibi hissettiğiniz için değersiz hissediyorsunuz.

Esim olmasa ben 750 euro zor biriktirirdim. Hatta esimin geliri olmasa hic birikimim olmazdi. baska bir evlilik yapsaydin finans olarak konusuyorum suan cunku finans icin konu actim.

Esim diyelim bi pahali birsey aldi, banada muhakkak alir ama ortak hesaptan degil.

Ben diyelim magzaya gittim, ozaman diyor harca iste ortak hesaptan birsey olmaz. Tabi ki de yapiyorum benimde giderlerim var

Eş olmak güven gerektirir size güvenmeyen bir adam. Siz de kendinizi ama hak ama hukuk diye kandırıyorsunuz.
Adam size ihtiyacın için ortak hesaptan çek demiş yani kendi eklediğiniz paradan. Size bir kıyafet almayı bile çok görmüş. Merak ettim market alışverişinizide ortak hesaptan mı yapıyorsunuz?
Esim imza atmaz hic bi yere avukatina sormadan. Maalesef boyle bi adam. Imza attigin yeri bilmen lazim der. Cok ders parasi odedim der ve bu onun kurali.

Kiyafet aliyor, ama cok asiri luxe yerlerden aldiginda ben gerek yok diyorum. Saat almis mesala banada bi bayan modelini almis ama bunu 'kendi' parasiyla almis ortak hesaptan degil.

ben evliliği çok elzem bulan biri değilim açıkçası, insanlar birbirimizi seviyoruz beraber yaşayalım, çok istersek çocuğumuzda olur diye düşünebilirler. yani evlilik gibi bir formalite akıllarına bile gelmeyebilir, aşklarına, birbirlerine verdikleri sözlere güveniyorlarsa. benim eşim yurtdışında çalışıyor, ayrı kalmamamız için evlilik akdine ihtiyacımız vardı o yüzden kıydık nikahı geçtik. olsada olur olmasada olur bir şey yani.

ama sizin durumunuz biraz mecbur kalmışsınız, adam size başka şans vermemiş gibi. dini nikah, düğün falan olmuş. demekki evlilik sizin için önemliymiş, adam bunlarla ağzınıza bir parmak bal çalmış gibi. ciddi mesai harcayıp evliliğin ne kadar gereksiz olduğuna dair sizi ikna etmiş. değersiz hissediyorum diyorsunuz, niye kendinizi değersiz hissettiren biriylesiniz? kurslara git kendini geliştir falan çok itici şeyler. gayet kendine yetebilen bir bireysiniz siz.
eski komşum eşiniz gibiydi, biraz para kazanıyor diye hemen bi kaf dağına çıkmalar, eşini beğenmemeler. kadın niye katlanıyor diye düşününce para için diyorduk. e size maddi bir konforda sağlamıyor bu ilişki. partneriniz için parası olmadanda yaşarım, geçinirim diyorsunuz ya, aslında adam hayatınızda hiç olmasada gül gibi yaşarsınız. bu ilişkinin size manevi bir katkısı olmadığı gibi sizi aşağı çekiyor hissiyatına kapıldım ben. size değer veren, el üstünde tutan, benim neyim varsa senindir diyen bir ilişkide olmayı haketmiyor musunuz? partneriniz ev işlerinde vs yardım ediyor mu size yarı yarıya olacak şekilde. yoksa o işler tamamen sizin üstüne mi yığılmış. adam kendince mantıklı bir ilişki içinde, bence siz daha iyisini hakediyordunuz. umarım bunun farkına varırsınız bir an önce.

ortak hesapta param var adam yarisini cekti yahu. Buda onun ''kendi'' parasi. 40 bin euro ortak hesapta duruyor ve o benim anlatamiyormuyum
İlk yazdığınız mesajda sevgiliniz size param yok demiş ama yine size son anda haber verip dükkan almış.

Siz ne kadar evli olduğunuzu iddia etseniz de sevgiliniz sizi ev arkadaşı olarak görüyor. Zaten kanuni olarak da sevgilisiniz evli değilsiniz. Önce bunu kabullenin.

Esim imza atmaz hic bi yere avukatina sormadan. Maalesef boyle bi adam. Imza attigin yeri bilmen lazim der. Cok ders parasi odedim der ve bu onun kurali.

Kiyafet aliyor, ama cok asiri luxe yerlerden aldiginda ben gerek yok diyorum. Saat almis mesala banada bi bayan modelini almis ama bunu 'kendi' parasiyla almis ortak hesaptan degil.

Market?

Esim olmasa ben 750 euro zor biriktirirdim. Hatta esimin geliri olmasa hic birikimim olmazdi. baska bir evlilik yapsaydin finans olarak konusuyorum suan cunku finans icin konu actim.

Esim diyelim bi pahali birsey aldi, banada muhakkak alir ama ortak hesaptan degil.

Ben diyelim magzaya gittim, ozaman diyor harca iste ortak hesaptan birsey olmaz. Tabi ki de yapiyorum benimde giderlerim var
Tamam işte aranızdaki ortaklık burada devreye giriyor.
Eşinizde sizde birbiriniz sayesinde belli bir miktar biriktiriyorsunuz.
Sizinde kazanımınız var, onunda.
Ve kalınlaştırdığım kısım herkesin söylemek istediği kısım; size sadece eşiniz istediğinde onun parasından birşeyler alınıyor. Bizim bildiğimiz ise evlilikte ayrı gayrı olmadığı. Adam 10 birim kadın 3 birim kazanıyorsa evin ortak kasasına atılır, giderler ve harçlıklar çıktıktan sonra kalan para orada durur. Normal şartlarda çiftler birbirine danışır, şunu alalım mı bunu alalım mı diye. Adam sizin fikrinizi es geçiyor, daha semt konusunda bile anlaşamıyorsunuz siz.
Benim konudan tek anladığım adamın size güvenmediği.

Çünkü sevgilisiniz tabii ki alacak.
İnsan sevgilisine para harcamayacaksa niye aynı evde yaşar ki?

Sevgiliniz sizi o kadar ezmiş ki adamın her yaptığı lütuf geliyor size.

Tamam işte aranızdaki ortaklık burada devreye giriyor.
Eşinizde sizde birbiriniz sayesinde belli bir miktar biriktiriyorsunuz.
Sizinde kazanımınız var, onunda.
Ve kalınlaştırdığım kısım herkesin söylemek istediği kısım; size sadece eşiniz istediğinde onun parasından birşeyler alınıyor. Bizim bildiğimiz ise evlilikte ayrı gayrı olmadığı. Adam 10 birim kadın 3 birim kazanıyorsa evin ortak kasasına atılır, giderler ve harçlıklar çıktıktan sonra kalan para orada durur. Normal şartlarda çiftler birbirine danışır, şunu alalım mı bunu alalım mı diye. Adam sizin fikrinizi es geçiyor, daha semt konusunda bile anlaşamıyorsunuz siz.
Benim konudan tek anladığım adamın size güvenmediği.
Rica ediyorum saçmalamayım
Hangi evlilikte ortak para biriktirilip harcandığı görülmüş?
Olsa olsa sizin gibi doğu kafasında olur
Konu sahibi öyle hakkaniyetli öyle adil biri ki kendi maaşının üstünde kalan 1 kuruş para almak istemiyor eşinden
Tamamen batının en üst medeniyetler seviyesinde
Takılı düğüne evet ortak bütçeye hayır 😂

Aylık 3bin lira giderleri varmış, muhtemelen market vs ihtiyacı buna dahildir. 3 3 atıp ev ihtiyaçlarını karşılıyorlarmış. Market orada çok ucuz zaten 50 birim paraya haftalık market alışvrrişini yapabilirsin çok rahat.

Yani evin tüm masrafları ortak hesaptan.
Ev arkadaşlığı sistemi iyiymiş adamın ütüsünü de yapıyor mu acaba konu sahibesi😛

Haha cok tuaf. Esim 20 bin euro kazaniyor diyelim

20 bin aktarsin . Ben 3bin euro aktarayim. Eslik bu mu. Iyimis
Nato kafa, nato mermer. 🤦🏻‍♀️ Evli olmadığınız için algılayamıyorsunuz sanırım ama biz normal insanlar evlenirken hayat ortaklığı yapıyoruz, iyi günde kötü günde el ele diyoruz. Paramız da, acımız da, sevincimiz de ortak. Eşimin de yan gelirleri var, biz bir aile olduğumuz için, çocuğumuz için her şeyimiz ortadadır. Kimse kimseden para kaçırmaz. Siz enayi gibi bütün kazancınızı ortaya koyuyorsunuz. Adam küçük bir kısmını. Kalanını nasıl yerse yesin diyorsunuz. Böyle bir mantık var mı ya? Gidip başkasıyla da imam nikahı kıyıp kadına ev açsa, paraları onunla yese ruhunuz duymaz. Böyle kafalara müstahak zaten.

Tam tencere kapaksınız adamla valla. Muhteşem ikili. Size laf anlatmaya çalışacağımıza duvara anlatsak çoktan kolonlarla nikah kıymıştı.

X