Esim ve finansal hakkinda.

Cunku kendimizi koru ma amacli.

Kendine guvenen evlenmez hollanda da. Ki bu asiri derece de yaygin olmaya basladi.

Erkekte kadinda istemiyor artik. Ki esim soylediginde bende bilmiyordum bu konulari.
Yani annemin tanidigi bi kadin var 27 yasinda 2 cocukla bosandi. Zaten adam issizmis borcta varmis ev araba ipotekle.
Kadin yaklasin 20 bin euro borc odemesi ve haftalik 50 euro bi miktar para kaliyormus. Ustune calistiginda da adama nafaka odemesi gerekiyor adam cunku hastaliga ayrilmis. Biz yeni yeni aile olarak boyle seyleri duyuyoruz ama esim 10 sene once den bile biliyormus boyle seyler. Ben kimsenin hakkini yemem diyor kimsede benim hakkim yemesin kafasinda.
Allahım yaaa sabırrrr. Bekarken ev arkadaşlarım vardı masrafı paylaşırdık herkes kendi kazancını da istediği gibi harcardı. Düşündüm de aynıııı sizin evlilik gibiymiş🤣😂

avrupa bizi kiskaniyor haha :)

Vallaha saskinlikla okuyorum artik.
Is yerinde ki is arkadasim bile konu acildiginda bir kere dedi. Banane onun ne yaptigi isten.
( evli degil sizin dediginiz gibi sevgili ) Ben sirketiyle hic bir bag istemem. Bunu bana 10 sene once deseniz bende sizin gibi dusunurdum ama artik resmi nikah ( bilen insanlar kanunlari ) karsi cikiyor. Yok diyorlar. Ki benim ailemde sizler gibi dusunen insanlardi. Onlarda boyle olaylari ve haklari bilmiyordu. O yuzden ikna oldular ki asiri derecede insanlar magdur oluyor. Erkeklerde magdur oluyor kadinlarda.
Madem nikah önemsiz, neden düğün yaptınız ve imam nikahı kıydınız,neden sevgilinize kocam demekte ısrar ediyorsunuz?

Bu durumda herkes kendi parasıyla yatırım yapar, istediği gibi harcar ve aynı evi paylaşır. Buna da ev arkadaşlığı denir.

Madem nikahı önemsizdi niye belediyeden Ev arkadaşı olduğunuza dair resmi belge aldınız? İki sevgili yaşayıp gitseydiniz.

Yanınızdaki arkadaşınızın fikri size yeterli geldiyse burada neyi soruyorsunuz?

Özet geçersek siz evli değilsiniz. Haliyle evli kadınların yararlandığı hiçbir haktan yararlanamazsınız.

Bu yüzden sevgilinizin parası üzerine plan yapmaktansa kendi kazancınızla bir şeyler elde etmeye çalışın. Hayatınızı ve kararlarınızı sevgilinize teslim etmeyin.
Kaç yaşında kadınsınız, kendi kararlarınızı kendiniz alabilir, istediğiniz şehir ülke eve yatırım yapabilirsiniz. Sevgiliniz buna karışamaz, tıpkı sizin ona karışamamanız gibi.

Haha cok tuaf. Esim 20 bin euro kazaniyor diyelim

20 bin aktarsin . Ben 3bin euro aktarayim. Eslik bu mu. Iyimis
mesela bizde eşim tüm maaşını aktarıyor ben "0", yazıylada yazayım sıfır. ve o ortak paramız oluyor. ben çalışmıyorum diye üzüldüğüm zaman, kızımızı büyütüyorsun, evimizin her işine sen koşuyorsun ( aslında ev işlerini hep ona yaptırıyorum) ben senin hakkını ödeyemem, böyle düşünüp kendinide benide üzme diyor. 10 yılı geçti evleneli bir kere boşansak ne oluru konuşmadık. çünkü evlenirken amacımız mümkün olduğunca birlikte olmak, boşanmak değil. siz eşinizin size ezberlettiği kadar evliliğe karşısınız. partnerinizin ne dediğini, ne izlettiğini bırakıp hiç kendinize ben ne istiyorum diye sordunuz mu?

ben evliliği çok elzem bulan biri değilim açıkçası, insanlar birbirimizi seviyoruz beraber yaşayalım, çok istersek çocuğumuzda olur diye düşünebilirler. yani evlilik gibi bir formalite akıllarına bile gelmeyebilir, aşklarına, birbirlerine verdikleri sözlere güveniyorlarsa. benim eşim yurtdışında çalışıyor, ayrı kalmamamız için evlilik akdine ihtiyacımız vardı o yüzden kıydık nikahı geçtik. olsada olur olmasada olur bir şey yani.

ama sizin durumunuz biraz mecbur kalmışsınız, adam size başka şans vermemiş gibi. dini nikah, düğün falan olmuş. demekki evlilik sizin için önemliymiş, adam bunlarla ağzınıza bir parmak bal çalmış gibi. ciddi mesai harcayıp evliliğin ne kadar gereksiz olduğuna dair sizi ikna etmiş. değersiz hissediyorum diyorsunuz, niye kendinizi değersiz hissettiren biriylesiniz? kurslara git kendini geliştir falan çok itici şeyler. gayet kendine yetebilen bir bireysiniz siz.
eski komşum eşiniz gibiydi, biraz para kazanıyor diye hemen bi kaf dağına çıkmalar, eşini beğenmemeler. kadın niye katlanıyor diye düşününce para için diyorduk. e size maddi bir konforda sağlamıyor bu ilişki. partneriniz için parası olmadanda yaşarım, geçinirim diyorsunuz ya, aslında adam hayatınızda hiç olmasada gül gibi yaşarsınız. bu ilişkinin size manevi bir katkısı olmadığı gibi sizi aşağı çekiyor hissiyatına kapıldım ben. size değer veren, el üstünde tutan, benim neyim varsa senindir diyen bir ilişkide olmayı haketmiyor musunuz? partneriniz ev işlerinde vs yardım ediyor mu size yarı yarıya olacak şekilde. yoksa o işler tamamen sizin üstüne mi yığılmış. adam kendince mantıklı bir ilişki içinde, bence siz daha iyisini hakediyordunuz. umarım bunun farkına varırsınız bir an önce.

Yorun icin tskr ederim. Siz takilmamisiniz bu evlilik konusuna ve boyle yorumlar aslinda bekliyordum.

Esim dengeli bir insandir. Yani onun icin hersey dengedir. Ev isleri olsun yedigi yemek olsun sabah kalkmak olsun dengeli olmali. Ev islerinde cok yardimci olur zaten gunluk ofise gitmez. Iste gunluk gitmiyor ise normal bi is hayal etmistim esim ise gidip gelir ama boyle olmadi galiba ben buralarda takili kaldim.

Sabah ve aksam muhakkak beraber uyuruz, eve gec gelirse kesinlikle mesaj atar sen uyu bekleme diye.. Onemser yani boyle seyler onemli der. Sabah soguk oldugunda isi olmasa da arabayla beni birakir ise ki benim isim yuruyerek 15dk. Yagmur olmadigi zaman zaten goturmesini istemem hava aliyorum.

Sabahlari sporunu yapar cardio ama oyle sabah kahvaltisi kendi seklinde yapar benim istedigimi cok nadir yapar :KK43: Kendi dengeli besledigi icin.

Esim farkli fuarlara farkli kurslara kendini gelistiriyor ve boyle seylerine hayran kaliyorum ve bana da diyor sevdigin alanlarda kendini gelistir. Hayat cok kisa diyor bi bakmissik 60 yasindayiz kafasinda.

Haha cok tuaf. Esim 20 bin euro kazaniyor diyelim

20 bin aktarsin . Ben 3bin euro aktarayim. Eslik bu mu. Iyimis
Şaka olmalı. Evlendiğimden beri çalışmıyorum ama biraz kendi gelirim var ev geçimime karışmam para koymam kendim istersem alırım. Araba da aldı eşim bana çocuk olunca rahat et diye. Ev vs de o alıyor ama ortak oluyor kanunumuza göre.kendi paramla da ne istersem onu alıyorum birikimimde kendi hesabımda ayrıca😂ha bu arada eşimin malı benden fazla. Ee o zaman ben 11 yıldır evlenerek bu adamı kandırıyorum sizin hesabınıza göre. Pesss. 🤣

Yorun icin tskr ederim. Siz takilmamisiniz bu evlilik konusuna ve boyle yorumlar aslinda bekliyordum.

Esim dengeli bir insandir. Yani onun icin hersey dengedir. Ev isleri olsun yedigi yemek olsun sabah kalkmak olsun dengeli olmali. Ev islerinde cok yardimci olur zaten gunluk ofise gitmez. Iste gunluk gitmiyor ise normal bi is hayal etmistim esim ise gidip gelir ama boyle olmadi galiba ben buralarda takili kaldim.

Sabah ve aksam muhakkak beraber uyuruz, eve gec gelirse kesinlikle mesaj atar sen uyu bekleme diye.. Onemser yani boyle seyler onemli der. Sabah soguk oldugunda isi olmasa da arabayla beni birakir ise ki benim isim yuruyerek 15dk. Yagmur olmadigi zaman zaten goturmesini istemem hava aliyorum.

Sabahlari sporunu yapar cardio ama oyle sabah kahvaltisi kendi seklinde yapar benim istedigimi cok nadir yapar :KK43: Kendi dengeli besledigi icin.

Esim farkli fuarlara farkli kurslara kendini gelistiriyor ve boyle seylerine hayran kaliyorum ve bana da diyor sevdigin alanlarda kendini gelistir. Hayat cok kisa diyor bi bakmissik 60 yasindayiz kafasinda.
bakın ben size kendi hislerinizi, hayattan beklentinizi, değersizlik hissinizi soruyorum siz eşinizi anlatıyorsunuz. savunmaya geçmişsiniz hemen. ben burada maddi haklardan daha önemli olan bir şeyi soruyorum, mutlu musunuz, huzurlu musunuz? böyle iş ortaklığı gibi bir ilişki sizi tatmin ediyor mu. eşinizin sabah rutini zerre umrumda değil. maddi haklar kadar önemli bir konuyu es geçiyorsunuz. eşinizin tek haklı olduğu nokta birde bakmışız 60 yaşındayız, ne sevebilmişiz, ne sevilmişiz. maddi hesaplarla geçmiş ömrüm demeyin.

Bu ortak hesaptaki para tamamen birikim mi oluyor? Yoksa evin harcamaları faturaları vs ordan mı kullanılıyor?

bakın ben size kendi hislerinizi, hayattan beklentinizi, değersizlik hissinizi soruyorum siz eşinizi anlatıyorsunuz. savunmaya geçmişsiniz hemen. ben burada maddi haklardan daha önemli olan bir şeyi soruyorum, mutlu musunuz, huzurlu musunuz? böyle iş ortaklığı gibi bir ilişki sizi tatmin ediyor mu. eşinizin sabah rutini zerre umrumda değil. maddi haklar kadar önemli bir konuyu es geçiyorsunuz. eşinizin tek haklı olduğu nokta birde bakmışız 60 yaşındayız, ne sevebilmişiz, ne sevilmişiz. maddi hesaplarla geçmiş ömrüm demeyin.

Ben sahsen hic boyle ortak olarak gormedim ki. ikimizide esit bir miktar para aktariyoruz mutluyum kafasindaydim hic boyle bu konuyu actigim gune kadar dusunmedim. Sadece esimimin dukkan alacagi icin ortak hesaptan para lazim oldugu icin problemler yasadi ve kendimi asiri derece de degersizlik hissetim. Bunu daha once hisetmedim o yuzden actim bu konuyu. Acaba benim mi farkli bakis acim var diye. Bayanlar yuklendi esin degil sevgilin soyle boyle bende anlamadim nereye geldi bu konu.

3 senedir mutluyum ama bu son 3-5 aydir bir ozguvensizlik var bende. Buda esimin ortak hesaptaki paraya ihtiyaci oldugu icin ve problemler boyle basladi.

Bu ortak hesaptaki para tamamen birikim mi oluyor? Yoksa evin harcamaları faturaları vs ordan mı kullanılıyor?

Evin harcamalari gittikten sonra kalan miktar bizim ikimizin birikimi.
Bu parayla ortak bi mal alacagiz ve ben istanbuldan ev almayi istiyorum. Esim bu konu da kendin bilirsin kafasinda. Ben olsam hollandadan dukkan alirdim diyor tabi ikimizin adina. Bunu da kiraya verip istanbuldan ipotek ile ev almak. 2 mal varlik tek parayla 20 sene sonra 1 evin 1 gelirin olur diyor iste kararsizim bilemiyorum onun gibi dusunemiyorum.

İyi de bütün bunların hepsi çok normal. Normal insanlar zaten böyle yaşıyor.
Her insan yer içer spor yapar hobilerine zaman ayırır gezer tozar.
Sevgililer beraber yer içer yatar kalkar ev işlerini beraber yapar hayatı paylaşır.

Sanki bir insandan değil olağanüstü bir varlıktan söz ediyor gibisiniz.

Evin harcamalari gittikten sonra kalan miktar bizim ikimizin birikimi.
Bu parayla ortak bi mal alacagiz ve ben istanbuldan ev almayi istiyorum. Esim bu konu da kendin bilirsin kafasinda. Ben olsam hollandadan dukkan alirdim diyor tabi ikimizin adina. Bunu da kiraya verip istanbuldan ipotek ile ev almak. 2 mal varlik tek parayla 20 sene sonra 1 evin 1 gelirin olur diyor iste kararsizim bilemiyorum onun gibi dusunemiyorum.
Sizin unuttuğunuz bir nokta var; sevgiliniz size demiş ki "Ben hiç kimseyle ortak olmam kendi geleceğime yatırım yapıyorum".

Sizin de yapmanız gereken kendi kazancınızla kendi geleceğinizi garanti altına almak. Sevgilinize güvenmeyin.

İyi de bütün bunların hepsi çok normal. Normal insanlar zaten böyle yaşıyor.
Her insan yer içer spor yapar hobilerine zaman ayırır gezer tozar.
Sevgililer beraber yer içer yatar kalkar ev işlerini beraber yapar hayatı paylaşır.

Sanki bir insandan değil olağanüstü bir varlıktan söz ediyor gibisiniz.

Benim etrafimda cokmu kotu insanlar var, gordugum ile mi etkileniyorum bilmiyorum
Hanim efendi siz bilmiyorum ama bizim burda artik cok az gencler var boyle esim gibi 0dan bi yerlere gelmis duzgun bir yasam tarzi olan gencler. Kadin erkek farketmez cok madde kullanan gencler doldu maalesef ve benim 23 yasinda erkek kardesimde bu batakliklarin icinde esim ugrasiyor ama kendi istemese zor diyor yani

Benim etrafimda cokmu kotu insanlar var, gordugum ile mi etkileniyorum bilmiyorum
Hanim efendi sizin bilmiyorum ama bizim burda artik cok az gencler var boyle esim gibi 0dan bi yerlere gelmis duzgun bir yasam tarzi olan gencler. Kadin erkek farketmez cok madde kullanan gencler doldu maalesef ve benim 23 yasinda erkek kardesimde bu batakliklarin icinde esim ugrasiyor ama kendi istemese zor diyor yani
"Tamam iyi bir insan buldum, o insanla hayatı paylaşmak istiyorum" diyebilirsiniz ama evli değilsiniz, haliyle evliymiş gibi planlar yapmayın. Çünkü siz zarar edersiniz.

Hanim efendi siz bilmiyorum ama bizim burda artik cok az gencler var boyle esim gibi 0dan bi yerlere gelmis duzgun bir yasam tarzi olan gencler. Kadin erkek farketmez cok madde kullanan gencler doldu maalesef ve benim 23 yasinda erkek kardesimde bu batakliklarin icinde esim ugrasiyor ama kendi istemese zor diyor yani
Benim Hollandalı arkadaşım Türk ve erkek. O da Türk bir kadınla evliydi ayrıldı.
Aynı eşiniz gibi sıfırdan bir hayat kurup gerçekten zengin sayılabilecek bir yaşam sürüyor.
Fakat o belediye sözleşmesi yerine resmi nikah kıydı, karısının altına arabasını verdi kredi kartını cebine koydu. Sen benim hayat arkadaşımsın, istediğin gibi harca ye iç gez toz dedi, hiç birini lütuf gibi yapmadı.

Çünkü evlilik böyledir küçük hesapları kaldırmaz. Siz evli olmadığınız için bu tür küçük hesapların peşindesiniz.

Benim Hollandalı arkadaşım Türk ve erkek. O da Türk bir kadınla evliydi ayrıldı.
Aynı eşiniz gibi sıfırdan bir hayat kurup gerçekten zengin sayılabilecek bir yaşam sürüyor.
Fakat o belediye sözleşmesi yerine resmi nikah kıydı, karısının altına arabasını verdi kredi kartını cebine koydu. Sen benim hayat arkadaşımsın, istediğin gibi harca ye iç gez toz dedi, hiç birini lütuf gibi yapmadı.

Çünkü evlilik böyledir küçük hesapları kaldırmaz. Siz evli olmadığınız için bu tür küçük hesapların peşindesiniz.

Hadi diyelim evlendik degisecek birsey olmaz bu konu da. Hayir yok yani imza atildi diye esim bana sinirsiz kredi karti ni mi vermeli.

Ben sahsen hic boyle ortak olarak gormedim ki. ikimizide esit bir miktar para aktariyoruz mutluyum kafasindaydim hic boyle bu konuyu actigim gune kadar dusunmedim. Sadece esimimin dukkan alacagi icin ortak hesaptan para lazim oldugu icin problemler yasadi ve kendimi asiri derece de degersizlik hissetim. Bunu daha once hisetmedim o yuzden actim bu konuyu. Acaba benim mi farkli bakis acim var diye. Bayanlar yuklendi esin degil sevgilin soyle boyle bende anlamadim nereye geldi bu konu.

3 senedir mutluyum ama bu son 3-5 aydir bir ozguvensizlik var bende. Buda esimin ortak hesaptaki paraya ihtiyaci oldugu icin ve problemler boyle basladi.

naçizane tavsiyem ortak hesaba maaşınızın tamamını atmayın. partnerinizin yaptığını yapın. maaşınız 3bin ise 2bin ortak hesaba kalan kısmıylada kendinize ayrıca birikim hesabı açın. dünyanın bin türlü hali var. madem bişeyler öğreniyorsunuz bu adamdan biraz bencilliği, kendi birikimini garanti altına almayı öğrenin. ben bu düzende mutluyum diyorsanız devam edin, ama böyle bir ilişkiye muhtaç değilsiniz, ruhunuzu yüceltecek, sizi manevi anlamda da tatmin edecek biri muhakkak vardır. bu aklınızın bir köşesinde kalsın hep.

Hadi diyelim evlendik degisecek birsey olmaz bu konu da. Hayir yok yani imza atildi diye esim bana sinirsiz kredi karti ni mi vermeli.
Evet vermeli. Çünkü evlilikte senin paran benim param diye bir şey olamaz. Evlilikte BİZİM paramız BİZİM evimiz BİZİM hayatımız BİZİM geleceğimiz önemlidir. İnsanlar bu yüzden evlenir.

Sizinki o yüzden evlilik değil ne resmiyette ne gerçekte. Beraber yaşayan iki insan birlikteliği sadece.

Bu yazdıklarınız çok üzücü biliyor musunuz? Şu zamana kadar hep kızdım size ama bunu okuyunca içim acıdı.
Çok eziliyorsunuz siz bu evlilikte, adam çok ciddi bir üstünlük kurmuş, kibar biri belli ki üstelik gelişmeye açık. Ama siz kapatmışsınız kendinizi, hiçbir şeyde gözünüz yok. Parada gözünüz yok ama gelişmekte de gözünüz yok. Hollanda da köylü kız hayatı sürüyorsunuz resmen. Burdaki konuları okuyun, var öyle evlenene kadar hiçbir şey görmemiş, evlilik vasıtasıyla köyden şehre taşınmış ama kendini oraya ait hissetmediği için mutsuz olan kadınlar. Yaşadığınız durumun onlardan çok farkı yok.
Lütfen en azından kişisel gelişiminiz için bir şeyler yapın, çalışıp para kazanmaktan bahsetmiyorum, kişisel gelişim.. Eşiniz sizi beğenmiyor bunu söylediğim için üzgünüm. Eğer öyle olsaydı sürekli vurgulamazdı bunları, kursa git, güzel giyin vs vs. Büyük ihtimalle yanına da yakıştırmıyor bu sebeple. Kendinize biraz değer verin. Bırakın ev alma hayalini, kişiliğinize yatırım yapın.

Evet vermeli. Çünkü evlilikte senin paran benim param diye bir şey olamaz. Evlilikte BİZİM paramız BİZİM evimiz BİZİM hayatımız BİZİM geleceğimiz önemlidir. İnsanlar bu yüzden evlenir.

Sizinki o yüzden evlilik değil ne resmiyette ne gerçekte. Beraber yaşayan iki insan birlikteliği sadece.
inanın birlikte yaşayan sevgililerde bile böyle hesap kitap yok. aşk, sevgi yok. adama mantıken uymuş çünkü çok güzel manipüle etmiş konu sahibini. adamın söylediklerini, isteklerini kendi bakış açısı sanıyor konu sahibi.

X