Esime soylemelimiyim.

Merhaba arkadaslar size birsey danisacagim.
Birkac hafta once kayinpederimin kanser hastasi oldugu ogrendik. Ancak bunu kayinvalidem ben ve esimin bir abisi biliyor. Esimin durumdan haberi yok. Ben bilmesi gerektigini bunun onu hakki oldugunu babasiyla daha kaliteli zaman gecirmek isteyebilecegini dusunuyorum. Ancak kayinvalidem beni ona soylemem konusunda cok kez tembihledi ama ben vicdan azabi duyuyorum. Ben boyle bir durumda olsak bunu bilmek isterdim. Sizce ne yapmaliyim kayinvalidemin soyledigi gibi uzulmesin diye soylememelimiyim yoksa vicdanimi dinleyip soylemelimiyim .
bu durumu saklama gibi bir seçiminiz olmamalı. acıyı herkes yaşamalı. kv niz hangi akla hizmet saklama gereğinde bulunuyor anlamadım. ama aşık olduğunuz adama bunu yapmayın alın karşınıza konuşun. kocanızı bu yalan dan dolayı kaybetmeyin. eminim ki duyunca size karşı tavrı değişecektir.. Kendinize yapılmasını istemediğiniz davranışları başkalarına yapmayın lütfen..

önce söyle sonra da destek ol.. öğrenince bi travma yaşayacaktır. erkekler bunu biz kadınlardan daha fazla yaşıyor. ilgisizlikle, kendi halinde olmasıyla, anneci babacı omakla suçlamayacaksan sonradan söylemelisin derim.. ama sonrasında desteğini de esirgeme

Birkac hafta once kayinpederimin kanser hastasi oldugu ogrendik. Ancak bunu kayinvalidem ben ve esimin bir abisi biliyor. Esimin durumdan haberi yok. Ben bilmesi gerektigini bunun onu hakki oldugunu babasiyla daha kaliteli zaman gecirmek isteyebilecegini dusunuyorum. Ancak kayinvalidem beni ona soylemem konusunda cok kez tembihledi ama ben vicdan azabi duyuyorum. Ben boyle bir durumda olsak bunu bilmek isterdim. Sizce ne yapmaliyim kayinvalidemin soyledigi gibi uzulmesin diye soylememelimiyim yoksa vicdanimi dinleyip soylemelimiyim .
KEsinlikle söylemelisin. Geçtiğimiz günlerde kayınpederim kalp krizi geçirdi bir hafta yoğun bakım vE by-pass oldu. Bu süreçte görümceme söylememeye karar verdiler sütü kesilir diye. Ben iki gün dayanabildim. Sonuçta babası. Kayınvalidemlere dedim ben böyle sorumluluk alamam eşim nenkadar çocuğuysa görümcem de çocuğu aradım herşeyi anlattım. Çok da metanetli durdu.
Eşinin abisi bilmeyi ne kadar hakediyorsa eşinde hakediyor

kesinlikle bilmeli ben olsam bana soylemeseler asla affetmezdim

eşinin özelliği ne

yani sen dahi biliyorsun da bu aşamada o niye bilmiyor

çok mu evhamlı telaşlı hasta vs mi

belki o da biyopside yanında olmak isteyecek belki o da doktorun ağzından duymak isteyecek vs vs

bu arada dedem kanser idi doktorlar 6 ay demişlerdi ameliyattan sonra

ben de 17-18 yaşındayım liseye gidiyorum

dayımın iş yerine gittim, iki dayım ağlıyor vs vs yani onları o şekilde görünce bana anlattılar söyleme annene dediler

ben de söylemedim zaten bana 6 ay demediler de kötüymüş işte şurasında da varmış vs vs dediler

yıllar sonra dedem vefat etti ben de daha büyüktüm tabii

abla kızına böyle demiştik anlatmadı mı dediler annem de yoo demişti

ama onlar kanser olduğunu vs biliyorlardı

sizin yerinizde olsam söylerdim

kv belki bir de onun ne oldu nasıl oldu sorularını bu aşamada istemiyor ama eşiniz de doktora gitmek isteyebilir

yani hastadan teşhis kesinleşinceye kadar saklamayı anlarım da eşinizden neden bu kadar ısrarla saklıyor

bir de siz nasıl öğrendiniz yani sizden saklasalar yine anlarım ama eşiniz onun oğlu

bu arada kp e geçmiş olsun

bir tanıdığımız da kalp diye gitmişti

akciğer dediler bir süre sonra beyne de sıçramış vs vs dediler

10 yıla yakın daha hayatta idi hayat standardını da korudu uzun süre

hemen karalar bağlamasınlar moral önemli

sizin bile haberiniz var kayınvalideniz doğru yapmıyor bu şekilde eşinizin babası sonuçta bilmek hakkı hem kendini buna alıştırır hemde daha kaliteli vakit gecirir

Allah korusun yarın bigün kayınpederine birşey olsa ve eşiniz sizin bildiğinizi başkasından öğrense seni kayınvaliden kurtaramaz. o ben söyletmedim dese bile ne kadar kırılır bi düşünsene.

Kalp hastasidir, yolculuga cikmasi gerekiyordur vs evet soylemem aksi durumda boyle bir seyi bilmedi en dogal hakki. Sizden once onun ogrenmesi gerekir. Babasina birsey olsa belki omru boyunca bilseydim tedavi yontemleri bulurdum bilseydim hep yapmak istedigi seyi yapardik vs diyecek...

söylemelisiniz
şuan da kanser öyle eski Türk filmlerindeki gibi korkulacak bir hastalık değil Allaha şükür tedavisi var
zaten artık çok yaygın hemen hemen her evden bir kişi kanser oluyor
bizim sülalede ırsi , ananem , ananemin kız kardeşi, annemin iki tane amca oğlu, teyzem, teyzemin kızı ... hepsi kanser .
neleri var ne gençler var ne güzeller var saçları dökülüyor...
hafife almıyorum ama saklamanın ve adam sanki son günlerini yaşıyormuş gibi davranmanın anlamı yok
hastalık kaçıncı evrede ? bir bakarlar ona göre tedavi uygulanır 20 senelik kanser hastası olan da var 20 gün dayanamayan da var, Allahın dediği olur , Allah tan gelene isyan edecek halimiz yok, eşinizin de bilmeye hakkı var

Belli ki durum tam netleşmediği için şuan saklama ihtiyacı duyuyorlar. Henüz hastada bilmiyor babanın durumunu normal algılaması için cok dile getirmek istemiyorlar. Doğrusu ne yaparsanız yapın bu tarz olaylarda genelde hep bir kırılganlık oluyor. Amcamı ve dayımı bu hastalıktan kaybetmiş biri olarak söylüyorum zor süreçler cok duygu fırtınaları yaşıyor insan.
Söyleseniz kv söyleme dedmiştim zamanı gelince söyleyecektik der, söylemeseniz eşiniz suç bulacak.
En doğrusu hastanedeki süreci eşinize ciddi bişeyler olabiliceği kanısı yaratmak sonra zaten o merakından sorgulacak ve söylenecektir.

Hastaninda haberi yok. Kayinvalidem esimin uzulmesini istemiyor. Hastaligin kacinci evresi ne kadar yayilmis henuz bilmiyoruz yarin ikinci kez biyopsi olacak. Abisi hasteneye goturup getiriyor. Uzun sure saklanabilecek bir mevzu degil iyi olur diyemi dusunuyor bilemiyorum. Beni uyarmis olmasa coktan anlatmistim.
Böyle konuların saklanması hiç doğru degil kesinlikle abisi ile konuşun ve eşinize birlikte söyleyin. Belki tedavi sürecinde babasının yanında olmak isteyecek kv saçmalamış ki büyük abi bu yükü tek başına kaldıramaz.

Ne münasebet yahu, eşinizin yerinde olsam öğrendiğim anda çıngar çıkarırım.
Nasıl söylemezsiniz, nasıl söyletmez?
Böyle bir şeyin akla mantığa sığar tarafı yok, atıyorum adam askerdir, uzaktadır yada ciddi bir rahatsızlıkla uğraşıyordur onu anlarım ama ortada hiç bir mücbir sebep yokken söylenmemesi son derece saçma.
Neymiş üzülmesinmiş.
Tabi öncelikle Allah sağlık versin ama oldu ki vefat etti o zaman ne olacak yine söylemeyecek mi üzülmesin diye?

X