Eşimin ailesi ve ayrımcılık

Adaadalardan

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
23 Nisan 2022
705
1.054
33
Kayınvalidem eltime gidince tabakta kaldırıyo, çayını da almaya gidiyo, işte buyurmuyo bugün yemekte peçete onlardan taraftaydı isterken sesi içine kaçtı resmen.
Pazar gününden itibaren bende kalmaya başlıcak.
Bana gelince ketılın yanına gider, yeşil çayını ayarını ayarlar, su kaynamış olsa bile içeri gelip kızım hadi çayımı demle der.
Yani masadan giderken tabak kaldırmaymış vs bi yana dursun buyuru üzerine buyuru.
Tatlı dille yapar ve eşime beni çok sevdiğini söyler.(sevmiyo eziyetten haz alıyo)
Eltimde tabak,çanak yıkar.
Bende oğlunun sevdiği yemeği yapıcak olsun kahvaltı bulaşığından sonra oturayım hadi başlayalım oturur onu ister, bunu ister, gider, gelir doğratır, beklersin, ardını temzilersin oturursun yine hadi o nerde, bunu ver şunu yap (tatlı dille) Bi şekilde bişey bulur.10 tencere batırır sırf bana iş çıksın diye.Ay kızım kusura bakma der...
Sonra da ay kızım çok yoruldun çayını iç.
Fırsat mı verdin???
Eşimin yanında oy kızım, canım kızım,nasıl tatlı, nasıl güzel gibi metiyeler ama nasıl samimiyetsiz.
Tenhasını ben biliyorum çünkü.
Kayınvalide eltimden çantasını istediğinde eşi “sen otur ben verirm”dedi ve çalımla verdi.
Evliliğin başından itibaren asla ezdirmedi.
Benimkine bişey desem art niyetli vs’yim
O yüzden eşimle muhatap olmak istemiyorum ama kayınvalideme de bu yaptığı ayrımcılığı uygun bi dille nasıl söyleyebilirim bilmiyorum.
Saygımı bozmadan, hatta tatlı dille onun araya sokuşturduğu gibi sokulturup söylemek istiyorum ne demeliyim?
(Çay vermek vs dert değil, sürekli bişey bulup asla oturmayayım istiyo daha önce açıkca söyledim olay büyüdü)

Söylediğinde olay büyüdüyse, eşin de durumu anlayıp destek olmuyorsa nasıl bi öneride bulunmak gerekir, bilemedim.
Şaka ile karışık gerekeni söylemek ve sonrasında da buyurdugu şeyi yapmamak, tepkisini tavrını da umursamamak lazim bence.
"Anne bi oturtmadin"
"E her şeyi hazirlamistin, demleseydin ya"
"Hakikaten kaç tencere oldu böyle?"
şeklinde, gülerek, onun tatli ses tonuyla konuşabilirsin bence.

Yok mu bu kadının ayrı bir düzeni
Ne sana kızım kuzum olsun nede eltine
Oğulları analarına bir düzen kuruversinler
BU yaşına kadar baktı etti bu yaştan sonra kimsenin tadını kaçırmasın düzeni evi olsun kadıncağazın
AKsi her hali batacaktır

Kayınvalidem eltime gidince tabakta kaldırıyo, çayını da almaya gidiyo, işte buyurmuyo bugün yemekte peçete onlardan taraftaydı isterken sesi içine kaçtı resmen.
Bana gelince ketılın yanına gider, yeşil çayını ayarını ayarlar, su kaynamış olsa bile içeri gelip kızım hadi çayımı demle der.
Yani masadan giderken tabak kaldırmaymış vs bi yana dursun buyuru üzerine buyuru.
Tatlı dille yapar ve eşime beni çok sevdiğini söyler.(sevmiyo eziyetten haz alıyo)
Bende oğlunun sevdiği yemeği yapıcak olsun kahvaltı bulaşığından sonra oturayım hadi başlayalım oturur onu ister, bunu ister, gider, gelir doğratır, beklersin, ardını temzilersin oturursun yine hadi o nerde, bunu ver şunu yap (tatlı dille) Bi şekilde bişey bulur.10 tencere batırır sırf bana iş çıksın diye.Ay kızım kusura bakma der...
Fırsat mı verdin???
Eşimin yanında oy kızım, canım kızım,nasıl tatlı, nasıl güzel gibi metiyeler ama nasıl samimiyetsiz.
Kayınvalide eltimden çantasını istediğinde eşi “sen otur ben verirm”dedi ve çalımla verdi.
O yüzden eşimle muhatap olmak istemiyorum ama kayınvalideme de bu yaptığı ayrımcılığı uygun bi dille nasıl söyleyebilirim bilmiyorum.
Saygımı bozmadan, hatta tatlı dille onun araya sokuşturduğu gibi sokulturup söylemek istiyorum ne demeliyim?
(Çay vermek vs dert değil, sürekli bişey bulup asla oturmayayım istiyo daha önce açıkca söyledim olay büyüdü)
Nediyecegimi bilemedim
Tatlı Dille Söyleyin. Aslında eşinize Söylediğiniz de. Destek olması gerekirken?

Söylediğinde olay büyüdüyse, eşin de durumu anlayıp destek olmuyorsa nasıl bi öneride bulunmak gerekir, bilemedim.
Şaka ile karışık gerekeni söylemek ve sonrasında da buyurdugu şeyi yapmamak, tepkisini tavrını da umursamamak lazim bence.
"Anne bi oturtmadin"
"E her şeyi hazirlamistin, demleseydin ya"
"Hakikaten kaç tencere oldu böyle?"
şeklinde, gülerek, onun tatli ses tonuyla konuşabilirsin bence.
Dişlerime inme indi doktor görünce bu ne hal hemen acile git iğne yapsınlar dedi ve güçlü bi
İlaç verdi.Eğilmemem, çaydanlık dahi olsa kaldırmamam gerekiyordu ağrı artıyodu.
Teyzesi geliceği için annesi evi süpürmek istedi.
Bende anne yapma ben biraz iyileşeyim yaparım dedim sonra olucakları biliyorum çünkü neyse artık yaptı başında durdum bende oturmadım, yatmadım.
Eşim eve geldi annem mi süpürdü evi deyip tiksinerek bana baktı sinir bi şekilde.
Ardına o halimle bir hafta surat astı.
Annesi akşama kadar iş buyurdu, oğlu işten gelince
“çorba yapayım mı kızım sana”
“Allah allah o kadar mı ağrıyo”dedi
Çok sonra akrabasının laf çarpıtmasında anladım ki sen yokken iyi sen gelince böyle oluyo diyomuş o tepkiler ondanmış.
Beraber yemek yediler ben dişimden yiyemezken hadi turşu getir, hadi bunu getir dedi ve eşim surat tiksinmekle yetindi.
Ben bişey deyince annem seni düşünüyo sen ne kadar art niyetlisin vs vs
Evi terkettim o zaman neyse bendeki eş bu malesef.
“Demleseydin ya “harici hepsini söylicem.
Onu dersem ağlar, oğlu surat asar öyle böyle surat asma değil kinle surat.
Kayınvalidem de oğlum yapma çok seviyorum onu iyi olun siz der.
Çok uzun yazdım ya kusura bakmayın :/

İçinize atmayın.Bu durumun devam etmemesini istiyorsanız alın karşınıza konuşun.Bu durumun eşinizden kaynaklandığını düşünüyorsunuz ve bence haklısınız.Es ailesinde gelinin değerini kocası belirliyor hatta torunların bile .O yüzden önce eşinize bu durumu ifade edin sonra kayinvalideniz kendiliginden düzelecektir.Baktiniz ki düzelmiyor mesafe koyun .

Yok mu bu kadının ayrı bir düzeni
Ne sana kızım kuzum olsun nede eltine
Oğulları analarına bir düzen kuruversinler
BU yaşına kadar baktı etti bu yaştan sonra kimsenin tadını kaçırmasın düzeni evi olsun kadıncağazın
AKsi her hali batacaktır
Başka şehirde yaşıyolar yılda bir ay kalıyolar.
Eltim olduğu için artık 15 gün onda, 15 gün bende ama burnumdan geliyo.
Evliliğimde bi şekilde mahvolmuş oluyo.
Bi de bu ayrımcılığı hazmedemiyorum.

Fırsat mı verdin???
Önce bu ayrımcılığın sebebi neden kaynaklanıyor onu anlamak lazım canım. Benim aklıma gelen eltin de sen de çalışıyor musunuz? Eğer eltin çalışıyor işten geliyorsa onu daha fazla yorulsun istemiyor olabilir 🤔 ya da eltin senden daha dişli , daha rahat biri ise ve sınırını önceden çizmişse kayınvaliden de o sınırı geçmek istemiyordur. Eltin ile eskiden yaşadıkları bir durum da olabilir bu. Rahatsız oluyorsan bu durumdan sen de sınırını çize bilirsin. Anladığım kadarıyla eşine ve eşinin ailesine her hizmeti eksiksiz yapmaya çalışan bir kadınsın. O da bu yapından dolayı farkında olmadan sana böyle yaklaşıyor olabilir. Mesela kusursuz hizmet etmeyi yavaş yavaş azaltabilirsin. Ufak tefek işlerde sen destek isteye bilirsin. Direkt istemek zor geliyorsa şaka yolu ile bunu söyleyebilirsin. Anlattıkların kadarı ile aklıma bunlar geliyor

Başka şehirde yaşıyolar yılda bir ay kalıyolar.
Eltim olduğu için artık 15 gün onda, 15 gün bende ama burnumdan geliyo.
Evliliğimde bi şekilde mahvolmuş oluyo.
Bi de bu ayrımcılığı hazmedemiyorum.
15 gün birşey değilmiş canım
Katlanılabilir yani
Bu kadar dert tasa ettiğinize değmez

Dişlerime inme indi doktor görünce bu ne hal hemen acile git iğne yapsınlar dedi ve güçlü bi
İlaç verdi.Eğilmemem, çaydanlık dahi olsa kaldırmamam gerekiyordu ağrı artıyodu.
Teyzesi geliceği için annesi evi süpürmek istedi.
Bende anne yapma ben biraz iyileşeyim yaparım dedim sonra olucakları biliyorum çünkü neyse artık yaptı başında durdum bende oturmadım, yatmadım.
Eşim eve geldi annem mi süpürdü evi deyip tiksinerek bana baktı sinir bi şekilde.
Ardına o halimle bir hafta surat astı.
Annesi akşama kadar iş buyurdu, oğlu işten gelince
“çorba yapayım mı kızım sana”
“Allah allah o kadar mı ağrıyo”dedi
Çok sonra akrabasının laf çarpıtmasında anladım ki sen yokken iyi sen gelince böyle oluyo diyomuş o tepkiler ondanmış.
Beraber yemek yediler ben dişimden yiyemezken hadi turşu getir, hadi bunu getir dedi ve eşim surat tiksinmekle yetindi.
Ben bişey deyince annem seni düşünüyo sen ne kadar art niyetlisin vs vs
Evi terkettim o zaman neyse bendeki eş bu malesef.
“Demleseydin ya “harici hepsini söylicem.
Onu dersem ağlar, oğlu surat asar öyle böyle surat asma değil kinle surat.
Kayınvalidem de oğlum yapma çok seviyorum onu iyi olun siz der.
Çok uzun yazdım ya kusura bakmayın :/
Kusura bakmayın da o adamın alnını karışlarım ben o haldeyken benden sürekli bişeyler isteyecekler gerçekten çok kötü olur ne denen iğrenerek bakmak falan az eli iş tutsun da anası yapmasın o zaman

Nediyecegimi bilemedim
Tatlı Dille Söyleyin. Aslında eşinize Söylediğiniz de. Destek olması gerekirken?
Kesinlikle destek olması gerekirken...
Zaten sorunların bu kadar büyüme sebebi de bu
Öyle bir surat asıyo ki nefretle bakıyo ki
Bilmiyorum kayınvalide bişeyler mi diyo
Düşman oluyo adam
Ama hiç bişey söylemez onu yapmışsın, bunu yapmışsın diye
Dese hatamı bilicem veya neyi yanlış anladıklarını açıklıcam.
Sanki ben Yunanistan, onlar Türkiye öyle bi tavır

Ben kayinvalidemle ve kayinpederimle herseyi acik acik konusurum. Madem size göre acik bir ayrimcilik var o zaman bunu dile getirin. Sakaya vurmakla, laf citlatmakla olmuyor böyle isler. Size farkli davranmasinin ana sebebi sizin herseyi yapip sessiz kalmaniz, esinizin de sınır cizmemesi. Normalde senede sadece iki hafta geliyorsa idare edilir derdim eskiden, ama kendi tecrübelerimden yola cikarak söylüyorum: Nasil alistirirsan öyle gider.
Esinize gelince: Size en büyük haksizligi yapan o. Annesinin yaninda "erkeklik" tasliyor kendine göre, ama yalnis yapiyor. Sizde buna boyun egmeyin. Saygi göstermeyen adama esim dahi olsa parmak kaldirmam. Evlilikte hersey karsilikli olmali

İçinize atmayın.Bu durumun devam etmemesini istiyorsanız alın karşınıza konuşun.Bu durumun eşinizden kaynaklandığını düşünüyorsunuz ve bence haklısınız.Es ailesinde gelinin değerini kocası belirliyor hatta torunların bile .O yüzden önce eşinize bu durumu ifade edin sonra kayinvalideniz kendiliginden düzelecektir.Baktiniz ki düzelmiyor mesafe koyun .
Güzel güzel anlatmaya çalıştım eşime tıkadı ağzıma lafı.Art niyetlisin ailem seni çok seviyo sen ne diyosun dedi.
Kayınvalideye mesafe koydum. Tavrım soğuk eski benden eser yok ama arsız gibi bişey kık kık kık gülüyo umurunda değil ben yapıcağımı yaparım modunda

Hasta halinizle annesi ev süpürdü diye tiksinerek bakan adama bok görmüş gibi bakarım ben de. Kimse kusura bakmasın, anasına kıyamayıp karısına kıyan adamın burnundan getiririm hayatı. Kayınvalideye bir şey diyemiyorum, oğlundan yüz bulmasa zaten iş buyurup durmaz. Eşinize ayar vermeniz lazım önce.

15 gün birşey değilmiş canım
Katlanılabilir yani
Bu kadar dert tasa ettiğinize değmez
Kesinlikle 15 gün bişey değil katlanılır bunla kalsa
Ama bu ayrımcılık rahatsız edici.
Haricinde 15 gün kalıp gidiyolar ama eş kişisi bişeye takılmış, ben beni bu kadar ezdirmesini hazmedememişken üzerine iki ay surat yemiş oluyorum.
15 günle bitmiyo ki

Fırsat mı verdin???
Bana böyle olaylarda direkt içinden geçeni söylemek mantıklı geliyo, bu yüzden kayınvalidem bana hep çok açık sözlüsün der çünkü en başından beri net konuşurum ama bence seninki eltinden çekinip sana nazı geçme olayını abartmış çok yüz vermiş gereksiz samimi olmuş olabilir misin? genelde başında tavrını koyamayıp ilişki laçkalaşınca böyle şeyleri söylemek daha zorlaşıyo ve söyleyince sen suçlu oluyosun.

Kusura bakmayın da o adamın alnını karışlarım ben o haldeyken benden sürekli bişeyler isteyecekler gerçekten çok kötü olur ne denen iğrenerek bakmak falan az eli iş tutsun da anası yapmasın o zaman
Evet bu olayın üzerne büyük kavga koptu zaten
Annemlere gittim.Yalvardı, yakardı bende fazla büyüttüm galiba dedim.
Kavga ettiğim için kendimi suçladım.( o susar ,surat yapar, ben konuşurum sonra da bu durum şuçlu hissettirir)
Geri geldim...

Merhabalar.Hayır demeyi bilin.Kendinize nasıl davranılmasını istiyorsanız ona göre tavrınızı koyun..Eşinize de bence şikayet etmeyin,çünkü öyle alıştırmışsınız yıllarca.İyi niyetiniz göreve dönüşmüş.Sınırlarınızı koymaya başladığınızda bir süre sizi anlamayabilirler,sonrasında anlayacaklardır.Anlamazlarsa da boşverin..

X