Eşimin ailesinin yaptıkları..

Yaşananlar elbet çok zor. Birde şu yönden düşünün onlara bir vefa borcunuz ezikliginiz yok. Yeri gelince gelinlikler kuaföre ben yaptım sizin söz hakkiniz yok deyip geçin kenara, ve kendinize yazık etmwyin.

Altın vs birçok konuda sorun yaşıyorlar, ama eşinizin bu tutumu sizi eşinizden soğutmaya isterse de mantıkla hareket edin.
Ben evlendim eşimin ailesi siz düğününüzü yapın mobilya beyaz eşyanizi alın biz ev alırken yardım edelim dediler, düğün bitti benim ailemde madem ev alacaksınız dedi ve takilarimizin hepsini verdi ki borçları olduğu halde iki bilezik taktılar. Ev alındı ama eşimin ailesi yaptığı para yardımı karşısında evin tapusunu kendi üzerine aldılar ve itiraz etmeme rağmen eşim umursamadan onlar uydu. Bu benim eşime olan guvenimi, saygımızı bitirdi. Haliyle evlilikte fiilen bitti ve ilk yıllar anlamadım ama yıllar geçtikçe daha net gördum ki çocuk olmadan boşanmaliymişim, bu olaydan sonra eşimi ve beni yönetme çabaları arttı huzur kalmadı, gelin haftada iki gün yemeğimi yapacak haftada bir evimi temizleyecek e kadar geldi, evde temizlik yapamazdım çalışmaktan ama onlarin evini temizkedin, çocuğuma baktılar soZde ama maaşının yarısını bakıcı parası verdim birde bakıcı tuttum, ve bakıcıya bebek baktirmaktwn ziyade bir gün cam sildirdi bir gün sarma sardirdi, birgün ev süpütturdu böyle böyle geçti, ve çok şey bitti bizim evliligimizde

Sana tavsiyem çok kırıcı olmadan içindekileri söyle,altınları bozdurmalarının sizi çok üzdüğünü vs vs anlat.Sen içine attıkça şişiyo yüreğin.Aptal olmadığını anlasınlar

Esinin o zaman ses cikarmasi lazimdi.
Biz kredi karti borcumuzu oduycez altinlari veremeyiz.
Diyecekti.

O zaman sicagi sicagi gerekirse ters dusecektin esinle
Bu saatten sonra sana verebilecegim tek tavsiye esinin ailesiyle gorusmemek

Esin gorussun.
Senin icin ancak bu sekilde sogur.
Esine de boyle soyle

Ben bu kadar kendinizi yemenize gerek olmadigini düsünüyorum. Olan olmus artik. Hem para biriktirmek icin ne gerek var beklemeye. Evlenmissiniz iste birlikte ödeyin. Ailesini kendi secemiyor insan sonucta. Ailesi de böyle demekki. Kültür meselesi biraz da. Ne diyebilir ki ailesine. Sizin aileniz hic bir seye karismasaydi karsilamasaydi erkek tarafi da siz olsaydiniz ne yapabilirdiniz ki. Erkek ailesi kiz ailesi bu devirde farketmiyor artik. Eskiyi düsünmek de fayda vermiyor. Yapmislar bir hata ama hata olarak bile görmüyorlar cünkü böyle yetismis böyle görmüsler. Baska sehirlerdesiniz böyle düsünün. Zamani gelince de saygi duyun birbirinize olsun bitsin. Üniversite mezunuyum demissiniz. Olabilir sevdiginiz bir seyi az paraya yapin simdilik sonra daha iyi kazanmaya baslarsiniz. Evde durip kafayi yemekten iyidir. Öyle degil mi

Bir erkek bir aileyi özellikle kendi ailesini nasil kestirip atabilir. Yetistigi ailesini nasil terkedebilir. Bu kadar kolay mi ya. Ne ilginc kestirip at görüsme konusma falan gibi düsünmek.

Yaşananlar elbet çok zor. Birde şu yönden düşünün onlara bir vefa borcunuz ezikliginiz yok. Yeri gelince gelinlikler kuaföre ben yaptım sizin söz hakkiniz yok deyip geçin kenara, ve kendinize yazık etmwyin.

Altın vs birçok konuda sorun yaşıyorlar, ama eşinizin bu tutumu sizi eşinizden soğutmaya isterse de mantıkla hareket edin.
Ben evlendim eşimin ailesi siz düğününüzü yapın mobilya beyaz eşyanizi alın biz ev alırken yardım edelim dediler, düğün bitti benim ailemde madem ev alacaksınız dedi ve takilarimizin hepsini verdi ki borçları olduğu halde iki bilezik taktılar. Ev alındı ama eşimin ailesi yaptığı para yardımı karşısında evin tapusunu kendi üzerine aldılar ve itiraz etmeme rağmen eşim umursamadan onlar uydu. Bu benim eşime olan guvenimi, saygımızı bitirdi. Haliyle evlilikte fiilen bitti ve ilk yıllar anlamadım ama yıllar geçtikçe daha net gördum ki çocuk olmadan boşanmaliymişim, bu olaydan sonra eşimi ve beni yönetme çabaları arttı huzur kalmadı, gelin haftada iki gün yemeğimi yapacak haftada bir evimi temizleyecek e kadar geldi, evde temizlik yapamazdım çalışmaktan ama onlarin evini temizkedin, çocuğuma baktılar soZde ama maaşının yarısını bakıcı parası verdim birde bakıcı tuttum, ve bakıcıya bebek baktirmaktwn ziyade bir gün cam sildirdi bir gün sarma sardirdi, birgün ev süpütturdu böyle böyle geçti, ve çok şey bitti bizim evliligimizde
Çok zor gerçekten çok üzüldüm. Dediğiniz gibi benim de sadece tutunabildiğim o var zaten. Her şeyimi ben ve ailem yaptık diyebiliyorum.

Esinin o zaman ses cikarmasi lazimdi.
Biz kredi karti borcumuzu oduycez altinlari veremeyiz.
Diyecekti.

O zaman sicagi sicagi gerekirse ters dusecektin esinle
Bu saatten sonra sana verebilecegim tek tavsiye esinin ailesiyle gorusmemek

Esin gorussun.
Senin icin ancak bu sekilde sogur.
Esine de boyle soyle
Zaten farklı şehirlerdeyiz. Önemli bir şey olmadıkça da aramak istemiyorum. Ama eşimi rahatsız ediyorlar bizi arayıp sormuyor diye. Bunu yapıyorlar çünkü mahcubiyet duyguları yok. Yaptıklarından asla mahcup hissetmiyorlar. En çok kızdığımda bu yoksa olayın üzerini biraz da olsa kapatmıştım.

Bir erkek bir aileyi özellikle kendi ailesini nasil kestirip atabilir. Yetistigi ailesini nasil terkedebilir. Bu kadar kolay mi ya. Ne ilginc kestirip at görüsme konusma falan gibi düsünmek.
Böyle bir şeyi ondan asla istemem. Hatta eşime diyorum ki benim bu kırgınlığım aile ilişkilerini bozmasın. Senin annen,baban konuş görüş. Sadece herkes yaptığının farkında olmalı ve bunu sözleri ile davranışlarına yansıtmalı. Hatta beklentilerini de yaptıklarını göz önünde bulundurup belirlemeli

Size yardım etmeyen insanlara takıları bırakıp gitmekle hata etmişsiniz en başta.
Verip kötü olcağına vermeyip kötü olsaydın daha iyiydi.
Olan olmuş artık kendini tüketme eşine de yüklenme.
Artık tek yapacağın şey eşine şunu söyle; bir daha bu takı mevzusunu açmayacağını buna karşılık asla ailesiyle görüşmek istemediğini ve konuşmcağını onlar hakkında tek kelime duymayacağının sözünü al.
Sonra da bi işe gir ama asgari ücret olsun en az ve sigortasız işte de çalışma.
İşe girersen hem kafan dağılır bunları düşünmezsin hem maddi yönden rahatlarsın. İş ayrımı yapma şu durumda.

Canım üzme tatli canini olan olmuş zaten .Bu saatten sonra fazla muhatap olma. Madem kocan laf edemiyor sen konuş . Tozunu kaçırmadan tabi.
1 haftalık gelindim eşim kvden altınları almaya gitti. Ceyreklerimi paraları vermemiş . Borç varmış bilezikleri aldık Allahtan. Eşim geldi dedi böyle böyle ne dedin annene dedim hiç birşey dedi . Öyle mi dedjm ben gittim kvye ağzıma geleni saydım bas bas bağırdım valla . Paradan dolayı değil ama , yalandan dolayı bize herşey sizin dediler yani kandırdılar beni. Mesela şimdi kb zor durumda , baba vereyim paramı elin bollasinca verirsin kredi faizi ödeme boş yere diyorum .
Yine bir gün eltim hamile ,kusler KV ile. Gittim eltimin düşük tehlikesi varmış yanına gidin dedim kvye. Ee napim yani dedi. Sen bilirsin napicagini damada etme oğlundan çıkar geline etme kızından çıkar otur düşün dedim. Çıktım gittim . Karşındaki nasılsa öyle ol. Bu arada benim de kocam hep susar . Hiç değişmiyor bunlar basının caresine sen bak. Bilmis görümce kaç yaşında ?

Size yardım etmeyen insanlara takıları bırakıp gitmekle hata etmişsiniz en başta.
Verip kötü olcağına vermeyip kötü olsaydın daha iyiydi.
Olan olmuş artık kendini tüketme eşine de yüklenme.
Artık tek yapacağın şey eşine şunu söyle; bir daha bu takı mevzusunu açmayacağını buna karşılık asla ailesiyle görüşmek istemediğini ve konuşmcağını onlar hakkında tek kelime duymayacağının sözünü al.
Sonra da bi işe gir ama asgari ücret olsun en az ve sigortasız işte de çalışma.
İşe girersen hem kafan dağılır bunları düşünmezsin hem maddi yönden rahatlarsın. İş ayrımı yapma şu durumda.
Ailenle görüşmek istemiyorum desem olay çıkar. Çünkü saçma bir şekilde hala ailesini koruyor. Belki bende olsam ne olursa olsun aileme laf söylenmesini istemezdim. Onların durumu bizden daha kötü diyor. Bende üzülüyorum durumlarına. Ama bana,bize bunları yaşatmaya ne hakları vardı? Benden gerçekleri saklayacaklarına, gelip düğünü ertelemezseniz bütün takıları bozdurmak zorunda kalacaksınız, bizim ödememiz gereken borcumuz var deselerdi. Oğlunuz çalışsın o zaman borcunuzu ödeyin. Düğünü erteleyelim derdim. Ki ailem de bu duruma düşeceğimi bilse izin vermezdi. Hala bir şeye ihtiyacımız olsa ailem koşuyor. Utanıyorum artık benim onlara yardım etmem gerekirken etmedikleri yardım kalmadı.

Canım üzme tatli canini olan olmuş zaten .Bu saatten sonra fazla muhatap olma. Madem kocan laf edemiyor sen konuş . Tozunu kaçırmadan tabi.
1 haftalık gelindim eşim kvden altınları almaya gitti. Ceyreklerimi paraları vermemiş . Borç varmış bilezikleri aldık Allahtan. Eşim geldi dedi böyle böyle ne dedin annene dedim hiç birşey dedi . Öyle mi dedjm ben gittim kvye ağzıma geleni saydım bas bas bağırdım valla . Paradan dolayı değil ama , yalandan dolayı bize herşey sizin dediler yani kandırdılar beni. Mesela şimdi kb zor durumda , baba vereyim paramı elin bollasinca verirsin kredi faizi ödeme boş yere diyorum .
Yine bir gün eltim hamile ,kusler KV ile. Gittim eltimin düşük tehlikesi varmış yanına gidin dedim kvye. Ee napim yani dedi. Sen bilirsin napicagini damada etme oğlundan çıkar geline etme kızından çıkar otur düşün dedim. Çıktım gittim . Karşındaki nasılsa öyle ol. Bu arada benim de kocam hep susar . Hiç değişmiyor bunlar basının caresine sen bak. Bilmis görümce kaç yaşında ?
Gidip kendin konuşmakla en güzelini yapmışsın. Eşimin ailesinde saygı çok önemli ondan sustum sanırım ve ya hiç beklemediğim bir hareket olduğu için gerçekten şoka girdim :KK48: bilmiyorum neden sustum ama sustuğuma pişmanım. Görümce benden küçük ve bekar yani daha evlilik yaşamamış etmemiş.

Bencede eşinizin önceden haberi vardı bileziklerin bozulacağından.. Yoksa o kadar tepkisiz kalması mümkün değil... içinde bulunduğunuz durumda hem evliliginizi gözden geçirmek hemde sıkıntılarınızdan kurtulmaniz için çocuk fikrini erteleyip sıkı bir şekilde iş aramanızı tavsiye ediyorum..

Arkadaşlar merhaba,

Benim sorunum eşimin ailesi. Artık düşünmekten bıktım ve kafayı yemek üzereyim. Biz severek evledik. Yaklaşık 1 yıllık evliyiz. Eşimin ailesi düğün tarihini kararlaştırdıktan sonra bizim maddi durumumuz yok size yardım edemeyiz dediler. Ben farklı şehire evleneceğim için işten çıktım,şansımıza eşimde işten çıkarıldı. Biz yine moralimizi bozmadık. Eşimle her şeyi biz hallederiz dedik. Benim ailem de her şey hazırlandı bu saatten sonra düğün iptal olmaz dediler. Ki gelinliğe,damatlığa,kuaföre,düğün salonuna kadar kız tarafı olmasına rağmen benim ailem ödedi. Evin eşyalarını kayınpederin kredi kartından aldık. Zaten herşeyi taksitle aldık. Acil olanları küçük altınla ve parayla öderiz kalan taksitleri çalışır öderiz ama asla bileziklerimize dokunmayız dedik.
Düğün gecesi takıları kayınvalideye verdik. Balayından döndük el öpmeye gittik eşimin ailesine. Bize küçük altınlar ve para borcumuza yetmiyor bütün takıları bozdurucaz dediler. Ben şok oldum. O zamana kadar saygı duyduğum o insanların, daha bir haftalık gelinken ve oğulları da ben de işsizken bize bunu yapmaları,kendi borçları için elimizden bütün takıları, bütün paramızı almaları, bileziklerimden o kırmızı kurdeleleri zevkle çıkarmaları gözümün önünden gitmiyor. Bize sadece durumumuz kötü size yardım edemeyeceğiz dediler, sizin takılarınıza güvendik borçlarımızı ödeyeceğiz deselerdi evlenir miydim? Hangi gelin bunu kabul edebilir? Düğün takıları gelin ve damada yardım olarak takılır.Ki zaten kayınpedere olan borcumuzu ödeyecektik.Geri kalan her şeyi de benim ailem yaptı zaten. Gelinin takılarını bozdurup borç ödemek nedir? Beni daha bir haftalık gelinken kuyumcu kuyumcu gezdirip bütün takıları sattılar ve eşim ne yaptı biliyor musunuz? Ailesine biz nasıl geçineceğiz, kiramızı nasıl ödeyeceğiz, bizi neden düşünmüyorsunuz diyemedi,tek kelime edemedi. Üstüne kuyumcuda herkesin içinde surat asıyorum diye bana bağırdı. Peki parayı aldıktan sonra ne yaptılar dersiniz. Arabalarına atlayıp tatile gittiler. Şaka gibi gerçekten. Biz elimize para kalsın diye televizyon bile almadık oysaki.
Bu olaydan sonra eşim iş buldu zaten farklı şehirlerde yaşıyoruz diye ben konuyu kapattım. Kapattım ama her maddi sıkıntı yaşadığımızda içim içimi yiyor. Bunlar nasıl anne baba diyorum. Ben iş bulamadım. Aylık elimize 200-300 tl kalıyor kalmıyor.Eşimin öğrenim kredisi borcu falan var onları ödüyor bir taraftan. Benim kızdığım asıl nokta bizim maddi sıkıntımızdan ne zaman konu açılsa eşimin ailesi asla alttan almıyor. Yaptıklarında haklı olduklarını savunuyor gibi konuşuyorlar, küçük kız kardeşi bile borç sizin borcunuzdu zaten diyebiliyor.(Kınaya,nişana gelirken verdikleri yol parasından,nişan bohçasından falan bahsediyorlar inanabiliyor musunuz? Hayır neden istemeye geldiniz o zaman madem hiç masraf etmeyecektiniz anlamıyorum ben.) Ama benim eşim tek kelime edemiyor. Ve ben düşündükçe hepsinden soğuyorum. Konuşmak bile istemiyorum.
Evlenmeden önce çok zaman geçmeden çocuk yapmak istiyordum,evde boş oturuyorum, çocuk da istiyoruz eşimle aslında ama maddiyattan dolayı bırakın çocuğu hiçbir şey yapamıyoruz. Hayatım altüst oldu. Evde bütün gün bu olayı düşünüyorum. Sürekli eşimle kavga ediyorum. Evliliğimizin en güzel zamanlarında yaşadığımız bu olayları kabullenemiyorum. Eşim alttan alıyor konuşuyoruz barışıyoruz ama sonraki gün yine kavga. Çünkü ben artık iyi değilim,bütün sorunumuz maddiyat. Ve her şeyin ucu elimizden bütün paramızı almalarına çıkıyor.
4 yıllık üniversite mezunuyum. Okudum emek verdim. Eşim sırf elimizde para olsun diye bana sigortasız, asgari ücretin altında bir ücretle bir ofiste mesleğim olmayan bir işi yapmamı teklif ediyor. Ve ben bunu yine onların bizi düşürdüğü duruma bağlıyorum. Gururuma yediremiyorum. Düşünmiyim diyorum ama olmuyor, unutamıyorum,affedemiyorum. Bu durumdan nasıl kurtulucam bilmiyorum. Boşanmayı düşünüyorum bir taraftan sonra eşimin ne suçu var diyorum. Ama ailesinin bize bu yaşattıklarını asla ama asla unutamıyorum aksine nefretim ve kinim her gün daha da büyüyor.

Çok uzun oldu kusura bakmayın. Aslında daha anlatmadığım ne kadar çok düşüncesizlikleri var..
İş yok güç yok para yok hemen düğün yapıyorsunuz öncelikle hata sizde altınlarıda vermeyebilirsiniz hergun kavga olucagına birgun olurdu

Artık olan olmuş bu defteri kapatın ve bir daha eşiniz ve ailesine guvenmeyin. Ben eşinizin masum olduğunu düşünmüyorum. Çocuk işini de maddi durumunuz oturmadan düşünmeyin. Siz sürekli sınırlı kavga etmeye bahane ararken sağlıklı bir yuva veremezsiniz. Sabah akşam söylenip kavga etseniz de o altınlar geri gelmeyecek. Herkesin bir tahammül sınırı var eşiniz artık gönlünüzü yapmak istemeyecek ve " başlarım bu aşkın izdirabina" diyecek. Kendinizi tuketmeyin. Keşke düğünü erteleseymissiniz. Ama artık zamanı geri alamazsınız.

Uzun uzun yazmissiniz da
İssizken,daha da kotusu koca issizken evlenilmez. Elde birikim yokken de evlenilmez. Sonra o onu yapti bu bunu yapti diye dovunur durursunuz iste. Buyuk hata.

Artık olan olmuş bu defteri kapatın ve bir daha eşiniz ve ailesine guvenmeyin. Ben eşinizin masum olduğunu düşünmüyorum. Çocuk işini de maddi durumunuz oturmadan düşünmeyin. Siz sürekli sınırlı kavga etmeye bahane ararken sağlıklı bir yuva veremezsiniz. Sabah akşam söylenip kavga etseniz de o altınlar geri gelmeyecek. Herkesin bir tahammül sınırı var eşiniz artık gönlünüzü yapmak istemeyecek ve " başlarım bu aşkın izdirabina" diyecek. Kendinizi tuketmeyin. Keşke düğünü erteleseymissiniz. Ama artık zamanı geri alamazsınız.
Kavgalarımız artık farklı boyutlara taşınmaya başladı zaten. İkimiz de çok sıkıldık kavga etmekten. Ama ben çenemi tutamıyorum. Kafamda kurup kurup hepsi senin ailenin yüzünden diyorum. Çünkü her şeyi buna bağlar oldum artık.

Uzun uzun yazmissiniz da
İssizken,daha da kotusu koca issizken evlenilmez. Elde birikim yokken de evlenilmez. Sonra o onu yapti bu bunu yapti diye dovunur durursunuz iste. Buyuk hata.
'o onu yaptı bu bunu yaptı' diye kolayca geçiştirdiğiniz şey sizce herkesin yaşadığı sıradan bir şey mi? Evet işsizken ve paramız yokken evlenmemiz büyük hata bunu zaten kabul ediyorum. Ama problem bu değilki. Siz, sizin olan ve sizin için gerekli herhangi 'bir şey', başkası tarafından izinsizce size saygı duyulmadan alındığında, yapılan bu davranışın haksızlığı yerine, size ait olan 'o' şeyi keşke baştan almasaydım diye mi dövünüp duruyorsunuz?

X