Eşimin ailesiyle artık yüzleştik,kalbim çok kırık..

Aileniz ne tepki verdi?
Ben konuştuktan sonra onlarda 1-2 cümle ilave etti bizim çocuklarımız öyle yetişmedi okuttuk baskı yapmadık biryere giderken zorlamadık vs bir de annem annesine şey dedi eğer birisi gelinin gündüz nerde fln derse sen ağızlarını kapat bende köy geliniyim kayınvalidem kapattırmıştı dedi annem de aynı kültürün gelini ama babamdan kaynaklı olacak ki el üstünde tutulmuş ne iş beklemişler ne kıyafetle ilgili sorun yapılmış sıcak ve samimiydiler..

Toplumumuzda neden böyle adet adi altında bi ton saçmalık var anlamıyorum. 2 kisi degil evlenen sanki kv kp gorunce hala amca komsu vs vs herkesle evlniliyor evine , giyimine konuşmana, gülmeye, somurtmana, insani olsn iyi kotu her davranışına neden burun sokulur ki. . Iki farklı aile iki farklı kültür akraba olsa bile aile içi davranis ve tutumlar benzemiyor. Gelini alınca demir mübarek ısıtıp sekil verecekler..
Son cümleniz adeta benim olayımı özetliyor..

Bazen uzun uzun aciklama yapmak cozum olmaz, tek cumle ile ve net olunmali, net bir durus sergilenmeli. "Benim giyim tarzima ailem bile karismiyor", bu cumle bile yeterdi. Ama bunu da yemekte degil konusu acilinca yeri geldiginde soylenmeliydi.
"Ben cocuk da degilim, nerde nasil davranacagimi da bilirim"... gibi seyler. Uzatmadan tek cumle soylemek daha etkilidir.
Bir de aglamayin lutfen. Bu sizi zayif gosterir karsi tarafa, guclu olun, dik durun, net olun.
Bir de boyle meselelere ailenizi cagirmayin, buna gerek yok. Hem her meselede ailenizi cagirirsaniz karsi taraf sizi hep cocuk yerine koyar.
Esiniz de ailenize hurmeten buyukler varken bana laf dusmez diye mi sustu, yoksa ailesinden mi tırstı?
Ben ailemin olmasına anlam veremedim istemedim onlarla alakası yok diye. Ama hem yemek yenir hem sohbet edilir vs denilince aileme de söylemiş onlarda kötü bişey olmaz diye kabul etti tam da net bilemezdik açıkçası.
Eşime gelince o iyi olsun da herkesin gözünde beni ortaya atsın konuşup anlatayım o onun derdinde bana dokunmayın benlik bişey yok düşüncelerinde

Çok sessiz ve naif birine benziyorsunuz. Maalesef bu devirde etraf stratejik sinsi kavgayla kötülükle beslenen insanlarla dolu 😔 Bu naiflikle daha çok üzülürsünüz. Yapmayın bunu. İstemediğinizi açıkça dile getirin, ne istemediğiniz insanlara gitmek zorundasınız ne gereksiz samimiyet kurmak zorundasınız… Ama işte eşinizin duruşu çok önemli bu konuda.
Haklısınız bu düzen devam ederse daha çok üzülürüm gibi geliyor.. eşimin bir duruşu olsaydı tüm bunları yaşamazdık onun dik duramaması yüzünden oldu ne olduysa..

ne alaka.nasıl giyineceğini kendi bilemeyecek mi?zaten göğüs dekoltesiyle gitmiyordur normal kısa kol bluz tişört jean pantolon falandır giydikleri.bunları giyerken de izin alacak değil kayınbabadan .bir de fazla gittiğiniz yerler kıyafetlerinize karışma hakkı kazanır yazmışsınız.ona da hayır diyorumm.ailemin yüzde 80 i eşimin ailesinin yüzde 80 i kapalı.biri demedi şunu da şöyle giy diye.istediğim darlıkta giyiyorum .önemli olan karşı tarafa duyulan saygı sevgi.eşinin ailesi daha bunu öğrenememiş gelin almak nelerine gerek
Bir oğulları daha var merak ediyorum nasıl olucak daha da mı baskın olacaklar yoksa akıllanıp saygılı mı ..

Gozunuzu acin esiniz musade ettiginden size bu kadar karismişlar. Esiniz istese karismayin esime der resr cekerdi onlar da mum gibi olurdu. Hatayi yine esine konduramayan bir konu sahibi. Sizin muhatabiniz bu olayda tamamen esiniz
Haklısınız ama eşimle konuşulmuyor kafasını yada duvarları yumrukluyor deli saçması hareketleri başladı

Haklısınız ama eşimle konuşulmuyor kafasını yada duvarları yumrukluyor deli saçması hareketleri başladı
Eşine "anan babanın saçmalıklarını bana dinletirken çok uyumluydun..ağzını açmıyordun babanın cümlesi bölünecek diye..Ben konuşunca mı kafanı duvarlara vuruyorsun ? Git annenin evinde kafanı vur duvarlara, ben senin bu saçmalığını görmek zorunda değilim " diye.

Evlendiğim günden bu güne kadar yaşadığım birtakım problemler ile boğuşmaktaydım.Özetleyecek olursam;eşimin ailesi ile ailem ve benim aramda bakış açısı farklılıkları var ama ben bu durumu düğünden hemen sonra farketmeye başladım.İlk başlarda emin olamadım çünkü eşimle konuşarak evlendik,endişelerimi paylaştığımda herhangi bir problem olmayacağını söylemişti bir çok defa.Evlendiğim gün gelin arabasının içine eşimin ailesinin binmesiyle başladı herşey ki ben de bunu düğüne 1-2 saat kala eşimden öğrendim ve istemedim adetimiz vs denilerek ağlaya ağlaya o arabaya bindim. Düğünün hemen ertesi sabahı kayınvalidem eşime mesaj atmış aramış dışarı kahvaltıya gidiyoruz gelin diye neyseki eşim gelirsek haber ederiz demiş kestirmiş konuyu gitmedik. İlerleyen 1 aydaki süreçte evime yeni yeni alışırken sürekli yanlarına çağırıp konu komşuya karşı mahcup etme dur vs dediler. Birkaç kez gittim ama açıkçası baskılama yoluyla olduğu icin üzüldüm. Eşimle beraber gelmem saçmaymış kendim gidecekmişim bazen konu komşu ne dermiş… Bir de sürekli bir kalabalık akrabaları var onlarla görüşmek gerekirmiş onlarla hastaydık covit atlatmıştık evde görüşemedik dışarda görüştük vay efendim neden eve gelmediler… Ve de olan neredeyse tüm düğünlerde gelin aldık yanımızda görmek isteriz gibi şeyler…
Bir kez güzel bir dille anlattım bakın ben böyle anlamsız o ne dedi bu ne yaptı gibi şeyleri anlamıyorum gel git diyerek baskı yapılmasın rica ediyorum dedim. Kayınvalidem oğluna evliliğimizin üzerinden 2 hafta geçti;oğlum kot dar şeyler elbise vs giymesin baban diyecekti annesi olarak ben dedim buraya öyle şeyler giyip gelmesin söyle kıza dedi kendim duydum.
Bu tarz konuları konuşmak için eşim senin ailen benim ailem sen ben toplanalım konuşalım bir yemek yiyelim dışarda dedi. Eşimin babası bu tarz istekleri söyledi kendi bakış açılarına göre bişey diyemem ama ben de kendimi anlattım. Sonra kendimi neyin ortasında buldum diye düşündüm ve tutamadım gözlerimden yaşlar akıverdi ailemin yanında neyin ortasında kaldım böyle… Diyorum benim bakış açım sizin gibi olmayabilir çok fark var lütfen eşimle biz aslında çok mutluyuz dedim ve son cümlem bu oldu ağlamadan evvel. Yalnız eşim ağzını asmadı bu sanırım daha da yaraladı… Herşey eşimle aramızda güzelken bu konular çok huzurumuzu kaçırdı,çok küslükler yaşadık hala daha etkisindeyiz…
Canım seni çok iyi anlıyorum sana sadece bi tüyo vericem ben daha kötülerini yaşadım emin ol tek yapman gereken mesafe koymak ve bunu eşine güzel bi dille söylemek sadece özel günlerde kandillerde bayramlarda görüşmelisin ama eşine bunu anlat ve onun istediği zaman gidip Ziyaret edebileceğini bi sıkıntı olmayacağını anlat tatlı dille onların görüşlerine saygı duyduğunu ancak senin bunlara alışık olmadığını ve bi birey olarak kendi fikirlerin olduğunu anlat ama sakın onları şikayet eder suçlar gibi konuşma sonuçta ne kadar kötü olursa olsun ailesi. Ve mümkün olduğunca eşinle aranı iyi tut onlardan yada kendi ailenden bahsetme kendinizden özelinizden konuş eşinle aile konularına sakın girme eşinle ne yapmaktan mutlu oluyorsanız onu yapın gezin dolaşın film izleyin ama ailesene zaman ayırması gerektiğini gidip onları görmesi gerektiğini arada bir hatırlat demek istediğimi inşallah anlayabilmişimdir kuzum emin ol böyle yaparsan herşey düzelicektir nacizane tavsiyem

Ben eşinizin ailesine kusur bulmuyorum. Çünkü onların kafalarındaki gelin anlayışı bu. Haftanın en az 5 günü yanlarına gidecek, işe yemeğe yardım edecek, kayinbabasina bir kahve yapacak, bayramlarda temizlik için yardıma koşacak, konu komşu akraba geldiğinde hamaratliginizla ovunecek vs vs.. böyle bir gelin bekliyorlar. Siz bu kalıpların disindaysaniz bunu kabullenmekten başka yol yok. Ben burda esinizde suç buluyorum. Sizin yanınızda duramamis. Ailesine söz geçiremiyor. Bu bizim evliligimiz deyip onları biraz dışarıda bırakabilmesi lazım.
Bu yanıtı bana mı yazdınız anlamadım ama yine de cevap vereyim. Öncelikle eşim gerçekten elinden fazlasını yapıyor. Ve o yanımda olmasa katlanılacak şey değil hele ki etnik değerleriniz bağdaşmazken.. Aile yapısı olarak Özgür yetiştirildiğim için maalesef kalıba girmem mümkün değil

Bu yanıtı bana mı yazdınız anlamadım ama yine de cevap vereyim. Öncelikle eşim gerçekten elinden fazlasını yapıyor. Ve o yanımda olmasa katlanılacak şey değil hele ki etnik değerleriniz bağdaşmazken.. Aile yapısı olarak Özgür yetiştirildiğim için maalesef kalıba girmem mümkün değil
Konu sahibine yazmistim elbette. Sizin mesajınızı görmedim🙂

Bir oğulları daha var merak ediyorum nasıl olucak daha da mı baskın olacaklar yoksa akıllanıp saygılı mı ..
Genelde ilk erkek çocuk daha pasif oluyor. Kendi eşimden biliyorum. Kaynına aynını yapamazlar bence. Benim eşimde ailesine gık diyemez. Ama ben mesafe koyduğumu düşünüyorum.Senin durumunda olsam görüşmezdim onlarla.

Gerçekten çok güzel yazmışsınız Allah razı olsun kendimi ne kadar savunsam da sizin bu söyledikleriniz çok huzur verdi. Ailemde söyleyeceği kadarını söyledi lafı uzatmadı. Kızımız bunu bunu yapar bunu bunu yapmaz diyerek beni destekledi daha da ne dese olay olabilirdi eşimin ailesi benim ailem gibi anlayışlı tavırda değil astığım astık kestiğim kestik cinsindeler biraz. Benim ailemin orada olmasını asla istemedim ama yalnız kalmadım en azından orada o yönden bakıyorum ne yapayım artık…
Anlıyorum seni canım sana tek tavsiyem ailesiyle görüşmemen daha sağlıklı bir evliliğin olur emin ol

Bazı evlilikler zor dengeye geliyor mücadeleyle.
Siz de belli ki sınırlarınızı koyarken biraz zorlanacaksınız, ya herşey rayına oturacak ya da tamamen raydan çıkacak.
Eşinizle bir süre mücadele etmeyin, siz çizin sınırlarınızı, istediğiniz gibi giyinin istediğiniz vakitlerde görüşün.
Baktınız eşiniz karşınıza çıkıyor artık kozlarınızı , duruşunuzu paylaşın.

X