Eşimin Ailesiyle Sorunlarım ve Bebeğim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tam içimden geçiyordu aynı benim eş sinesi gibisiniz diye
Anneniz Trabzonluymuş.sizde bireysel yaşam diye birşey olmuyor zaten koloni halindesiniz

Koloni halinde olan biz değiliz eşimin ailesi. Bu da tutmadı yani. Kv, annesi, kardeşleri, görümcesi hepsi aynı mahallede yaşıyorlar.

Ama kv de hep kendi annesiyle kardeşleriyle vakit geçirmek istiyor. Beni arayıp görümcesini çekiştiriyor bana diyor ki annem kardeşlerim yetiyor ben ailemden başkasına ihtiyaç duymuyorum. Görümce sürekli bi şeyler yapmak istiyor ama ben onunla ne yapayım diyor. Ben de diyorum ki halksın insana gerçekten ailesi yetiyor. Başkasına ihtiyaç duymuyor… gel gelelim kendisi istediği gibi ailesiyle vakit geçiriyor ama benim aynı apartmanda anneme gitmem gözüne batıyor. O nedenle her dk arayıp kontrol ediyor acaba annemde miyim diye. Kendisi sabah kahvaltıyı yapıp bir çıkıyor akşama kadar annesinde oysaki.

Ne demişler, Gelin kaynana toprağından olur demişler

Ne demişler, Gelin kaynana toprağından olur demişler

Yok bu konuda ben onun eline su dökemem
Biz oraya her gittiğimizde annesinde oluyor. Kp arayıp çağırıyor. Gece gündüz hep orada. Kp çağırınca geliyor. Diyor ki dıdımın dıdısı anneme gelmiş çocuğu alıp gideyim gösteyim mi biraz. Daha cevabı duymadan yola düşmesi dışında bir sorun yok.

Çocuk ağlayınca da beni arıyor acıktı gel diye. Ben de gidiyorum çünkü orda insanlara rezil olmasın diye. Gelinini aradı çağırdı ama gelini bunu takmadı demesinler diye. Hakkımda istediklerini düşünsünler umrumda değil ama kv en ufak sözü kaldıramıyor elalem ne der diye bir takıntısı var çünkü.

Normal şartlarda ne yapmam gerekir. Anne ağlıyorsa artık gelin isterseniz çocuk sıkılmış olabilir demem gerekir dimi. Demiyorum. Zaten ben böyle yapmadığım için bu kadar doluyorum ve gelip buraya yazıyorum. Ama işte bazı sakıncalı sözcükler var. “Annemle aynı apartmanda olmak” “anneme kahvaltıya gitmek” “mesafeli olmak” gibi… bunları söylemesem gelecek cevaplar bambaşka olurdu. Sırf aileme yakınım diye abuk subuk tespitler geldi.

Annenize sadece işiniz düşünce mi arıyorsunuz
Sanırım kayınvalideden isteğiniz de o.
İşim düşünce aramayı sadece kendi aileme olsa da ar eder aramam ben ya.

Annenize sadece işiniz düşünce mi arıyorsunuz
Sanırım kayınvalideden isteğiniz de o.
İşim düşünce aramayı sadece kendi aileme olsa da ar eder aramam ben ya.

Ne yapabilirim bebeğim küçükken afedersiniz ama lavobaya bile gidemiyordum. Birinin gelip kucağında tutması gerekiyordu bazen.

İşimin düşmesini cam sildirmek bulaşık yıkatmak falan algılamadınız herhalde.

Kv den isteğim bu değil. Herhangi bir isteğim yok sanırım. Sadece huzur istiyorum. Beni rahat bırakırsa ben zaten iletişim kurarım. Başlarda olduğu gibi. Bana nefes alacak bir alan bıraktığı sürece neden iletişim kurmayayım.

Ya da siz elinizi verdiğinizde kolunuzu alamıyorsanız iletişime devam eder miydiniz?

Ne yapabilirim bebeğim küçükken afedersiniz ama lavobaya bile gidemiyordum. Birinin gelip kucağında tutması gerekiyordu bazen.
Aaa burda bu kadar kadın doğum yaptı, bak hiç aklımıza gelmedi çocuk küçükken lavaboya gitmek....Bizimkileri kimse tutmadı valla, pusetle giriyordum banyoya veya kocamı bekliyordum iki dakka baksın da duş alayım diye. Senin kadar aristokrat ve zeki olmadigimizdan kendimiz baktık demek...

Çok komiksiniz. Kimse olmadığı için pusetle gittiğinizi söylüyorsunuz işte. Üst katınızda anneniz olsa çağırmayacak mıydınız?

Ben sezaryen doğum yapmama rağmen hastaneden geldiğimin ertesi günü normal hayatıma döndüm. Kimseyi yanımda istemedim. Çocuğa da kendim baktım evimin işini de kendim yaptım. Marifet diye söylemiyorum ama böyle yani. Acil bir şey olduğunda annemi çağırmamın nesi anormal? İnsan yeri gelir komşusunu bile çağırır.

Sırf muhalefet olmak için cımbızla cümleleri çekip yorum yapıyorsunuz. Çocuğa annem mi baktı dedim ben. Gerçekten buradaki bu muhalefet tayfaya anlam veremiyorum. Olumsuz eleştiri/yorum başka bir şey. Sizin gibi boş konuşmak sırf muhalefet olmak için en ufak ayrıntıyı kafasına göre yorumlayıp bir de çok doğruymuş gibi emin olup üstten konuşmak bambaşka bir şey.

Annemin altına tasinsam kv ye de yerini bil diyemezdim. Çünkü evlilikte kök ailelere mesafeli olmak bunu gerektirir....Boş ve tutarsız konuşan da ben değilim çok şükür , siz dururken boş konuşmak kimin haddine?

Burdan çok bencil ve çıkarcı görünüyorsunuz.

Büyük bir kısmını okudum (önceki konularınızı bilmiyorum) önyargısız bir biçimde..
Bence eşinizin ailesini gerçekten takıntı haline getirmişsiniz ve ne söyleseler size batıyor.
Aile çok normal demiyorum ama hangimizin ailesi dört dörtlük ki..
Yaşlı başlı insanlar,her şeyden önce bir jenerasyon farkı da var.
Bazı şeylere fazla hevesli veya kanıtlama peşinde de olabilirler ama bence esas sorun siz onları küçümsüyor gibisiniz..
Annesinin ‘baaak hem de adidas’ demesinde falan birşey yok bence. Kendince gururlanıyor olamaz mı? Kendince ‘bizde torunu çok seviyoruz’ kanıtı içerisine girmiş.
Yanlış mı yanlış…
Ama sizde biraz daha olgun bakın bu kadar her şeyi ciddiye almayın bence.
Kendinizi onun yerine koyun.
Abimin eşi anneme böyle davransa yada gelinim beni böyle yorumlasa gerçekten çok üzülürdüm..

Bekarlık sultanlık okurken içim şişti.Sorunlu erkekler sorunlu erkek aileleri ver elini sorunlu hayat

Haklısınız zaten bende de sorun olduğu için konumun sonunu bu durumla nasıl baş edebilirim diye bitirdim. Tahammülüm çok azaldı ne yapsalar batıyor evet ama bu zamana kadar bir sürü şeyin birikimi bunlar.

Ben de annem gelinine böyle davransa üzülürdüm mesela. Annem babam kv kp den iki kuşak daha yaşlılar diyebilirim. Ve tabi ki onların da gelinimizden beklentileri oluyordu. Bazen gelmedi diye üzülüyorlardı bazen söylediği bir şeye bozuluyorlardı. Ben sürekli bunun normal olduğunu vurgulaya vurgulaya annem babam daha hoşgörülü hale geldiler. Keşke birileri de kv ye bunu söylese. Çünkü ben söylesem yanlış anlıyor. Tavır yapıyor küsüyor. Her günümü onlarla geçirmemi bekliyor. Gitmediysem telefonla görüntülü konuşmak istiyor. Ben bunlara katlanmak zorunda olduğumu düşünmüyorum. Eş ailesiyle iletişimden kasıt bu olmamalı.

Ama şunu da belirteyim annem babam kendi kendine üzülürdü yine de gelinlerine herhangi bir şey söylemezlerdi. Abime de söylemezlerdi. Onların da torunları oldu. Doğum günlerinde bile yengem davet ettiyse gittiler etmediyse birkaç gün sonra pasta alıp kutladılar mesela. Hiçbir şekilde kimsenin hayatına dahil olmadılar. Böyle olunca da zamanla daha çok değer gördüler. Ama kv şimdiden oğlumun doğum günü için gün sayıyor bana hiç fikrimi sormuyor mesela. Belki ben doğum günü organize etmeyi düşünmüyorum ki gerçekten de öyle bir düşüncem yok. Ama kv şimdiden diyor ki kardeşlerimi de çağırırım Türkan da gelir ( en yakın komşusu arkadaşı) diyor. Haliyle sinir oluyorum. Ben eşimle birlikte küçük bir pasta kesip fotoğraf çekeriz diye düşünmüştüm. Bir yaşındaki çocuk zaten doğum gününden anlamaz bir de kalabalıkta daha huysuz oluyorlar kimse bir şey anlamıyor. Biraz daha büyüyüp anlayacağı yaşa gelince de tüm aile yani babanne tarafı anneanne tarafı kalabalık bir doğum günü yapar fotoğraf çekeriz hatıra kalır diye düşünüyordum. Bunu kendisine de söyledim. Aaa öyle olur mu ilk doğum günü hep birlikte kutlayacağız diyor mesela. Ben de dedim ki öyleyse sizde organize edelim çağırmak istediklerini çağır. Çünkü benim çağırmak istediğin kimse yok böyle bir planım da yok. Onu da kabul etmiyor öyle olur mu ayıp olur diyor. Gerçekten bir insan oğlun dahi olsa hayatına bu kadar dahil olmazsın ben bunu normal bulmuyorum kimse kusura bakmasın.

Kimse kimseyi sürekli idare etmez ne kv gelini ne gelin kv yi. Karşılıklı anlayış olması gerekir ve işin içine fesatlık girmemesi gerekir bence.

Ben annemin alt katına taşındığından beri kv bambaşka bir insan oldu. Oysaki buraya taşınmadan önce kendilerine söyledik. Güya çok sevindiler aman ne iyi oldu gidin tabi hem kiradan tasarruf hem yola yakın her açıdan çok iyi olacak diyip durdular. Ne zamanki taşındım her dk beni arayıp kontrol etmeye başladı. İşin içine böyle fesatça düşünceler girince soğudum iyice. Çünkü buraya taşındıysam annemle vakit geçirmemden daha doğal ne olabilir? Ailesinin alt katında oturan tek gelin ben değilim. Buraya taşındım diye onlarla bağımı da koparmadım.

Her soruya sayfalarca yorum yazıp incir çekirdeği bile etmeyecek olayları bire bin katarak anlatıp, cevap olarak sunuyorsun bize. Yazılanları okumuyorsun bile belki de....2 gündür yazdiklarinin tek amacı , kendi ailenin ne kadar mükemmel , eş ailesinin ne kadar iğrenç olduğunu bize kanitlamak....ama ise yaramıyor. Çünkü anlattıklarının çoğu tutarsız hezeyanlar ve takintilardan ibaret.
Ben artık profesyonel yardım alman gerektiğini düşünüyorum. Çocuğun ve kendin için yap bunu.

Son düzenleme:
Ben anne ve kayınvalide olarak burada yazılanlardan faydalanmaya çalışırım.Bu yaşanmışlıklar ciddi tecrübe oluyor.Aile yapıları herkesin farklıdır.Kimi sıcak kimi soğuk kimi ilgisiz.Sizin yazdıklarınızdan eş ailesinin bazı davranışlarının sınır ötesine geçtiğini kabul ediyorum.
Fakat tüm yazdıklarınızı değerlendirince aile yaşantınız açısından epey sorunlu bir durum olduğunu düşünüyorum.O kadar detay veriyorsunuz ki hayatınızdan onlarla ilgili,bu resmen takıntı demek oluyor.Yani aileyi her noktasına kadar takıntı haline getirmişsiniz.(Bakın haksızsınız demiyorum o ayrı takıntı diyorum)Bu takıntı size zarar verir ilerleyen zamanlarda eşinizle ilişkinize kadar ilerler ve ister istemez evlilik hayatınız etkilenir.
Eş ailesinin yaptıklarını olumsuz olarak görüyor ailenizin her şeyini olumluyorsunuz. Gözlük bu olmuş.Size önerim tüm bunlardan kurtulmanız normal davranışa geçebilmek için uzmandan yardım alın.Ne uzmanı onlar gitsin uzmana diye düşünebilirsiniz, ama şu yazdıklarınızı baştan sona tekrar okuyun inanın uzman iyi gelecek ve yol gösterecek size.En azından bunlarla bu tavırlarla nasıl baş edileceğini öğreneceksiniz..

Takıntı haline geldiğini kabul ediyorum. Her yaptıkları bana batıyor bu da doğru. Yardım almak da bir seçenek bunu ben de düşünüyorum. Ama sonra diyorum ki çevremde başka hiç kimseyle hiç bir toplulukla böyle ters düşmedim. Neden bu insanlarla bu hale geldim? Gerçekten bu kadar sorunlu muyum? Çevremdeki insanlarla gayet iyi ilişkilerim var. Evlenmeden önce de kendi ailesini yüceltip eşinin ailesine cephe alanları doğru bulmazdım ama şimdi ben de öyleyim ve bunu isteyerek yapmıyorum. Ama gerçekten katlanamıyorum yaptıklarına söylediklerine.
Sanırım yardım almak en iyisi olacak artık.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…