Eşimin Davranışı Hakkında..

eşiniz memnun değilse kendisi yapsın yemekleri.. ille kadın yemek yapacak diye bir kural yok. siz de çalışıyorsunuz sonuçta... al karşına ciddi ciddi de ki " bak hayatım, belli ki yemeklerimden memnun değilsin. iş bölümü yapalım. sen çok güzel yemekler yapıyorsun. artık yemek işi sende. ben bulaşıkları sofrayı vs hallederim" deyiverin..
bana birazcık da eşin kendisi yaptığı yemekler övülsün diye yapıyor gibi geldi. belli ki sofra işlerini seviyor. heryerde özellikle annesinin gözünde yücelmek istiyor. taktiği kötü çünkü seni yeriyor..
bu arada kayınvaliden iyi birisine benziyor. çalışan kadın demesi falan seni savunması güzel. şurda bu konuyu açıpta kv eşimi dolduruyor diye bitiren çok insan gördüm.
Ya sizin ve bir başka üyenin dediği gibi böyle yapacağım ya da sen çok fazla yorum yapıyorsun istemem sağ ol deyip kendim yapacağım..2. ağır basıyor sanırım..Yorum için teşekkür ederim..

Kendi évliligimde eşim bir iş yapsa onu kendi aramızda överim sen çok güzel yapıyorsun ben senin kadar yapamam diye, onu motive ediyorum ki o işi bana bırakmasın. Böyle minik taktiklerim var. Bırakın yemeği o yapsın siz de onu övün sen çok güzel yapıyorsun ben senin yemeklerine bayılıyorum deyin. Ama yeri ve zamanı geldiğinde özel olarak ricada bulunun tatlı dilin yapamayacağı hiç bir şey yok. Hayatım senin yemeklerini çok beğeniyorum benim elimden bu kadarı gelmiyor tamam ama başkalarının yanında bunu söylemen beni biraz incitiyor. Sanki ben hiç bir isten anlamayan biri gibi gözüküyorum bu durum beni üzüyor tarzında konuşun. Ben çalışıyorum ben yapamam demek yerine sen daha güzel yapıyorsun ben o kadar güzel yapamıyorum demek daha iyi geliyor. Sonuçta çalışan biriyim deyince o da kendince ben de çalışıyorum kardeşim de çalışıyor ama biz yapabiliyoruz sen yapmak istemiyorsun, gibi düşünebilir.
Yorum için teşekkür ederim..İşte ben o güzellikle söylenecek kısmı evlendiğimizden beri defalarca ve kibarca söyledim..Eşim o an evimizdeyken tamam canım der, sonra yine aynı durumlar..Ben hani seni uyarmıştım dediğimde canım ne var ne olcak diyor..Ben en iyisi daha fazla koz vermiyim..Ama milletin yanında yaptığım yemekleri anlatmak için değil..Eşime bu lafları söyleme fırsatı vermemek için..

bu olaydan yemek yapma konusunda kendini geliştirme fikri çıkması ne kadar üzücü.. kadın herşeyi aynı anda mükemmel yapmalı yoksa baskıya dalga geçilmeye maruz kalması , hak. Arkadaşım sen ölene kadar berbat yemek yapabilirsin, belki de yeteneksizsindir , elin tatlı değildir ne bileyim. sırf kadınız diye şef olarak doğmadık mecbur da değiliz bu hususta performans göstermeye. seni olduğun gibi kabul edecek bir eşe ihtiyacın var. eşin düzgün sevişmeseydi sen her fırsatta sırıtarak anlatsaydın ne olurdu otur bi düşün ?

Erkekler yaptıkları her şeyle övünmeye bayılıyorlar. Senelerdir yemek yaparım övünmek aklıma bile gelmez. Eşim arada yemek yapar. Daha sofraya otururken övgü beklediğini gözlerindeki ışıltıdan anlarsınız 😄😄 İlk lokmanızı tutana kadar gözlerini dikip bakar ve bekler. “Nasıl olmuş? Güzel yapmışım değil mi?” vs sorar durur. Bir de ne yaptıysa soğanı soymasından tencere kapağını kapatana kadar ki her basamağı teker teker anlatır 😄😄😄
Velhasıl takılmayın . Sizde onunla dalga geçin. Kv, görümceye gelince, benim yemekle uğraşmam gerek yok sevgili eşim kıyamıyor bana, ya kendi yapıyor ya hazır yiyoruz diyin bir kahkaha patlatın.

Mecbur kaldık o akşam yemek yoktu, eşimin de canı çekince öyle bi yönteme başvurduk..

Yemek yapmak kadının görevi değildir diyen arkadaşlara katılıyorum
Ancak fikrimce herkes sağlıklı beslenebilecek kadar mutfakla haşır neşir olmalı
Yemek yapmak zor bir iş değil, bir düdüklü tencere, düzgün takip edilen bir buzluk ile harikalar çıkar ortaya, biraz gayret gerekli. Çalışan kadın için detaylı mutfak zor görünür her zaman ama planlamayla oluyor, kendim yaptığım için biliyorum. Eşiniz ya da başkası için değil, yemek yapmak marifet olduğu için değil sadece sağlığınız için, kendiniz için biraz geliştirin naçizane tavsiyem. Üzerinize yük olsun istemiyorsanız eşinizle paylaşın zaten iyiymiş mutfakla arası ama sizde yapın, alışın

Merhaba hanımlar, hepinize iyi bayramlar..Sizlerle yaşadığım bir olayı paylaşmak ve yorumlarınızı almak istiyorum..Biraz uzun yazabilirim..
Öncelikle ben 30 yaşındayım, öğretmenim, okullar açıkken öğlen 3 te dersim bittikten sonra 5, 5.30 bazen 6 ya kadar kursta kalan biriydim, çalışma tempomdan bahsetmek için yazdım bunu.. Mutfak ve temizlik konusunda orta düzey biriyim, ilk evlendiğim zamanlara göre kendimi biraz geliştirdim diyeyim..Yardımcı bayan hiç almadım.. Kayınvalidemle aynı şehirdeyiz ama hem yaşlı olması hem de 45 dk gibi bi mesafede olması sebebiyle yardım istemem, bir de istememem gerektiğini bilirim..Kendi ailemle farklı şehirlerde yaşadığımız için annemin de yardım etme durumu olmuyor..Eşim de 36 yaşında, yemek yapma konusunda bekârken yalnız yaşadığı zamanlar olmasının ve babasının da yemek yapma konusunda iyi olmasının etkisiyle iyi biri..
Eşim daha önceleri annesinin yanında "Ya işte pandoraksk de yemek yapamıyor" gibi söylemler de bulunup aklısıra bana şaka yapıp takılıyordu..Kayınvalidem de "Çalışan kız, sus bakiyim, duymiyim bi daha" falan derdi.. Ben de onlarla aynı ortamdayken öyle çok takılmazdım, amaan falan derdim ama eve gidince eşimi uyarırdım.. Bir de yemek yapma konusunda eşim yaptığı yemekleri över, şunun sosunu şöyle yaparım, bunu böyle yaparım diye anlatır..Mesela misafir mi geldi, yaptığı yemeği mutlaka yaptığını belirtme ihtiyacı duyar..Kayınvalidem de biraz da oğlunu tanıması sebebiyle sanırım, yemeğe gelmişlerse "Ay çok güzel olmuş, bunu hanginiz yaptı?" diye sorar; eşim de kendi yaptığını över durur..
Tatile bayramda kayınvalidemlerin yanına şehir dışına gittik ve ben daha evimizden ayrılmadan orada evimizin yemeğiydi, temizliğiydi gibi konularda yorum yapmaması konusunda uyardım..O da tabi canım olur mu öyle şey falan dedi..Tatile gittik, işte ben iş yaparım, kayınbabam "Kızım otur sen buraya iş yapmaya mı geldin" der; eşim de "Yok, o evde böyle değil" der..Görümcem ve eşi de orada bizimle tatildeydi.. İşte kız evde pişirdiği yemeklerden, yaptığı şeylerden bahseder..Ben de yapmıyor değilim, ama anlatma gereği duymadım, görümcem kendisiyle ilgili konuşurken de rahatsızlık duymadım..Herhangi bir yorum yapmadım..
Ama tatilin son akşamı şöyle bir olay yaşandı.. Eşim önce söze" Ya bizim arada ev yemekleri yediğimiz bir ablada (ki bunlar 2019 yılında yeni evlendiğimiz zamanlar oluyor) bir akşam şöyle yemek yedik, başka bir akşam şöyle bir yemek yedik, evde yemek yoktu, falan diye lafa girdi..Görümcem de sanki böyle bıyık altından güler gibi bir ifade takındı..Bu arada şundan da bahsedeyim..Görümcemle farklı şehirlerde yaşıyoruz, evine hiç gitmedik, çünkü onun şehrine hiç yolumuz düşmedi..Karı koca özel sektörde yoğun çalışıyorlar, bir de mesafeli, seviyeli bi ilişkimiz var, onlar bize annelerine gelmişken bir akşam geldi sadece, biz hiç gitmedik..Kayınvalidemlerde bulunurken kayınvalidem ikimiz de çalışan bayan olduğumuz için yemekleri kayınbabamla halleder, bize sofranın kurulması kaldırılması dışında pek iş yaptırmaz..Yani ben görümcemin evimde yapıyorum pişiriyorum dediği şeyleri gözümle görmedim ama bu yapmadığı anlamına da gelmez tabi..Neyse.. Görümcem resmen gülerek "Ben bu korona döneminde evimde lahmacun yaptım, şunu yaptım, şu balığı şöyle pişirdim" diye lafa girdi..Bir akşam önce kendisinin anlattığı şeylerden hiç rahatsızlık duymadım çünkü ortada benimle ilgili bir şey yoktu.. Ama eşimin benimle ilgili lafının üstüne bunları söyleyince ben bozuldum..Eşim bir de demez mi "Biz lahmacunu a101 den alıp fırına atıyoruz" diye..Bunun üzerine kayınvalidem de "Aa siz hep hazır mı alıp yiyorsunuz?" dedi.. Tabi benim surat ve mod iyice düştü, sofradan kalkmamak için kendimi zor tuttum..
Orada hep birlikte olduğumuz için odama geçip ağladım, eşim geldi, ya abartma bunda ne var dedi, ben tepki gösterdim, işte özür dilerimler, bir daha olmayacaklar falan..Ki öncedende özür dileyip bi daha yapmayacağım deyip yapmışlığı çoktur..Ertesi gün oradan ayrıldık..
Kızlar sizce ne yapmalıyım? Benimle yol gösterici ve bana yardımcı olacak yorumlarınızı bekliyorum..
Benim eşimin de böyle dengesizlikleri vardı.

Ona "beni birinin yanında küçük düşürmeye kalkarsan o kişi kim olursa olsun onunla bir daha görüşmem" dedim.

Denemenizi tavsiye ederim çok etkili oldu bende.

Mutfakta eşimin eline su dökemem. Adamın parmaklarında ayrı bir lezzet var. Ben anca tariflerle kırk kere baka baka sebze yemekleri yapabiliyorum. Yeniyor tabi, acımızdan ölmüyoruz. Ama, misafir geleceği zaman eşim beni mutfağa sokmaz =)) O da övünür yemekleriyle, ben de onu her yerde överim. Hiç de gocunmam. Yemek yapmak kadının kutsal görevi değil ki... Adam işten gelince neden yemek yok diye cırlamıyorsa, ya da yaptığım yemekleri yiyor eline sağlık aşkım diyorsa hiç sorun etmem kendisini övmesini. Onun da ailesi yadırgıyor, kaş kaldırıyor, dudak kıvırıyor.. Hiç umrumda değil.

Bu adam mutfağa düşkün belli ki, ailece düşkünler hatta. Siz de biraz kendinizi geliştirmeyi düşünmez misiniz mutfakta? Ben iyi yemek yapamıyorum demek çok mantıklı değil bu devirde bence.

Tabi ki bunu yapmak zorundasınız, yapmalısınız diye söylemiyorum. Yapmak istemezseniz bana bu kadar mutfak becerisi yeter derseniz kimsenin bir şey demeye hakkı yok.

Biri bana marketten dondurulmuş ürün alıp yiyoruz dese “neden, kanser olmak mı istiyorsunuz?” diye sorarım açıkçası. Korkunç sağlıksız ve kimyasal dolu ürünler onlar.

"Ben iyi yemek yapamıyorum" demek neden "mantıklı değil" anlamıyorum herkes yemek yapmakta iyi olacak diye bir kriter mi var? Yemek yapmayı aç kalmayacak kadar bilebilirsin ama çok da iddialı olmayabilirsin nesi yanlış bunun?! Neden mantıklı değil dediniz anlayamadım.

Yanımda evli bir çift "biz dondurulmuş ürün yiyoruz" deselerdi. Hiçbirşey demez doğal karşılardım bana sorulmadığı müddetçe bu konuda fikrimi belirtmezdim. Çünkü bu konular da aynı çocuk sahibi olmak vs gibi özel konular ''AA neden, kanser olursunuz" sorgulaması insanları rahatsız eder ve kimsenin haddi değil kimsenin ev düzeni hakkında sorulmadan yorum yapmak bence. Didaktik yargılayıcı yorumlar hoş değil.

O değil de 5.30-6.00’ya kadar çalışmak yoğun çalışmak olmuyor ki. Siz yoğun çalışma görmemişsiniz. Sıradan beyaz yakalı temposu bu, hatta tempo bile değil.

Bir de yardımcı almamakla övünmek niye?

6'ya kadar çalışmak neden 'tempo' bile değilmiş?! İnsan sadece mesaiye kaldığında mı çok çalışıyor oluyor? Siz bu yorumu yapan biri olarak çalışıyor musunuz? Çalışan biri böyle havadan konuşmaz da o yüzden sordum. Çalışan biri o mesainin insanı nasıl fiziksel ve mental olarak yorduğunu tükettiğini bilir ve saygı duyar karşısındakine.

Konu sahibi, yardımcı almamakla da övünebilir çünkü ev işleri ekstra büyük bir külfet, yoğun çalışan insanın yardımcıya ihtiyaç duyması normal, hanımefendi buna rağmen özveride bulunmuş. Sizin söyledikleriniz kadınların üzerinde yük olan "ev işleri tabiki sana ait" mantığının yansıması gibi görünüyor. Bu bakışı hiç doğru bulmuyorum.

Sevgili Konu Sahibi,
Sanırım içten içe "ev işleri kadının işidir" söylemini benimsemişsiniz oysa ki birçok çalışan kadın bugün bu söylemin altında eziliyor. Siz kendinizi "yemek yapamıyor" deyince eksik hissediyorsunuz,gerek yok, bunu kafanızda bir değiştirin lütfen, eşiniz yemek yapamasaydı sorun olacak mıydı? Olmayacaktı çünkü o erkek.... Ama bu kafa artık değişmeli iş bölümü doğal birşey her kadın mutfakta zaman harcamanktan hoşlanmayabilir. Ev işi kadının işi değildir herkes yapmalı çünkü o evde iki kişi yaşıyor.

Eşinizin sizin hassas olduğunuz bir konuyu diline dolaması hoş değil, münasebetsizce. Ama kayınvalide kayın pederinizin iyi insanlar olduğu izlenimine kapıldım. Eşiniz biraz münasebetsiz ve patavatsız sadece, bi şekilde sizin incindiğinizi anlar ve bunu yapmaktan vazgeçer umarım. Görümcenizin tavrını da olgun bulmadım, onu da çok ciddiye almayın annesinin gözüne girmeye çalılmış, kocasının yanında kendi reklamını yapmış. Gereksiz bir tavır bence.

Ben iyi yemek yapamıyorum demek neden mantıklı değil anlamıyorum herkes yemek yapmakta iyi olacak diye bir kriter mi var. Yemek yapmayı aç kalmayacak kadar bilebilirsin ama çok da iddialı olmayabilirsin nesi yanlış bunun?! Neden mantıklı değil dediniz anlayamadım.
Çünkü internet elinizin altında verilen tarifleri ölçülere uygun şekilde uygularsanız güzel yemek yaparsınız. Bu fikrin aklınıza gelmemiş olması enteresan.

Yanımda evli bir çift "biz dondurulmuş ürün yiyoruz" deselerdi. Hiçbirşey demez doğal karşılardım bana sorulmadığı müddetçe bu konuda fikrimi belirtmezdim. Çünkü bu konularda aynı çocuk sahibi olmak vs gibi özel konular ''AA neden kanser olursunuz" sorgulaması insanları rahatsız eder ve kimsenin haddi değil kimsenin ev düzeni hakkında sorulmadan yorum yapmak bence. Didaktik yargılayıcı yorumlar hoş değil.
Kanser olursunuz...

6'ya kadar çalışmak neden 'tempo' bile değilmiş?! İnsan sadece mesaiye kaldığında mı çok çalışıyor oluyor? Siz bu yorumu yapan biri olarak çalışıyor musunuz? Çalışan biri böyle havadan konuşmaz da o yüzden sordum. Çalışan biri o mesainin insanı nasıl fiziksel ve mental olarak yorduğunu tükettiğini bilir ve saygı duyar karşısındakine.
Çalışıyorum. Tempolu çalışmanın ne demek olduğunu biliyorum. Bu tempo değil.
Konu sahibi, yardımcı almamakla da övünebilir çünkü ev işleri ekstra büyük bir külfet, yoğun çalışan insanın yardımcıya ihtiyaç duyması normal, hanımefendi buna rağmen özveride bulunmuş. Sizin söyledikleriniz kadınların üzerinde yük olan "ev işleri tabiki sana ait" mantığının yansıması gibi görünüyor. Bu bakışı hiç doğru bulmuyorum.
Özveride bulunması saçma. Ev iki kişininse evin bakımı iki kişiye aittir yapılmıyorsa o işi yapmak için yardımcı tutulur.

Yeterli olmuştur umarım. Ha bi de kanser olursunuz😂

Yemek yapmak iş değil sevgili meslektaşım.

Internetten bakıp herkes yapabilir.

Kendinizi bununla değerlendirip üzülmeyin.

Eşiniz çok biliyorsa yapsın. Övünsün.

Sizinle ilgili bir şey söylerse " benim zaten iyi yemek yaparım diye bir iddiam yok. Iddiasi olan sensin. Yap da ispatını görelim " dersiniz.

Küçük küçük şeylere kafa takmayın.

Ben mesela yemek yaparım
Ama kek yapmadım hic
.kek yapmayı bilmiyorum.

Kurabiye yapmayi bilmiyorum.

Kisacası tatli yapmayı bilmiyorum

Ama.kendimi hiç kötü hissetmiyorum.

Öncelikle çok kırıcı bir davranış. Ben olsaydım madem yemek yapmadığım düşünülüyor hazırcı olduğum düşünülüyor bir süre elimi hiçbir şekilde yemeğe sürmezdim.Madem o çok biliyor o pişirsin siz yiyin. Ben elimi artık yemeğe kesinlikle sürmüyorum derdim net

Eşinizin ciğerine cokmelisiniz. Çünkü eşiniz tam dayaklık. Yapmiycam yapmiycam deyip aynı şeyi yapmak ne deemk ya

Ay ne güzel işte yemek yapan koca bulmuşsunuz . Hayatım senin yaptığın kuru fasulye çok farklı çok güzel oluyor diyip yaptırın yemekler. Oh ne güzel bence istediği kadar övünebilir keşke böyle bir eşim olsaydı. Benim ki yumurta bile kuramıyor

bu olaydan yemek yapma konusunda kendini geliştirme fikri çıkması ne kadar üzücü.. kadın herşeyi aynı anda mükemmel yapmalı yoksa baskıya dalga geçilmeye maruz kalması , hak. Arkadaşım sen ölene kadar berbat yemek yapabilirsin, belki de yeteneksizsindir , elin tatlı değildir ne bileyim. sırf kadınız diye şef olarak doğmadık mecbur da değiliz bu hususta performans göstermeye. seni olduğun gibi kabul edecek bir eşe ihtiyacın var. eşin düzgün sevişmeseydi sen her fırsatta sırıtarak anlatsaydın ne olurdu otur bi düşün ?
Sormayın gitsin. Bir de üstüne yardımcı almayıp ev işini yapmakla mı övünüyorsun, seninki de mesai mi diye burda bile herkeste bir yüksekten bakma...nedir bu kadınların çektiği, dört dörtlük olmak mecburi mi??

Sevgili Konu Sahibi,
Sanırım içten içe "ev işleri kadının işidir" söylemini benimsemişsiniz oysa ki birçok çalışan kadın bugün bu söylemin altında eziliyor. Siz kendinizi "yemek yapamıyor" deyince eksik hissediyorsunuz,gerek yok, bunu kafanızda bir değiştirin lütfen, eşiniz yemek yapamasaydı sorun olacak mıydı? Olmayacaktı çünkü o erkek.... Ama bu kafa artık değişmeli iş bölümü doğal birşey her kadın mutfakta zaman harcamanktan hoşlanmayabilir. Ev işi kadının işi değildir herkes yapmalı çünkü o evde iki kişi yaşıyor.

Bence yukardaki metin ders kitaplarina girip ders diye okutulacak cinsten. Agziniza saglik B Birgitta

Eşiniz yemek yapıyorsa neden yemek yapasınız ki benim eşim geceleri mutfağı toplar temizleyip düzenler, ben o günden beri akşam sofrasını bile kaldırmam çoğu zaman. Yemek yapsa mutfağa girmem heralde. Yapan varken niye yapayım ki.

Eşiniz yemek olayı dışında sizi küçük düşürmüyorsa bırakın çalışsın mutfakta, takılmayın

Üzülmenizin tek sebebi konuya olan bakış açınız.
Mesela eşiniz "Bizim hatun da lastik değiştirmekten hiç anlamıyor" dese üzülür müydünüz?
Bazısı yapamaz, bazısı yapmak istemez, kimisinin hiç merakı yoktur, kimi de akşama kadar pişirmek taşırmak ister ama hepsi tercih dahilinde olmalı.
Ev işleri paylaşımında yemek işi eşinizde olur hem seviyormuş da.
Niye bu kadar görev bellediniz ki? Merak etmeyin yemek, temizlik kadınlık göstergesi değil. Üzülerek o zihniyete hizmet etmeyin.

Ben de artık koz vermiyim daha fazla diyorum, çok lafını ediyorsun sen yapma olduğu kadar ben yaparım desem diyorum, kayınvalidemle bir araya gelirsek ve ortam oluşursa sorabilirim, yorumunuz için teşekkür ederim..
Ne kozu? O sizin eşiniz, hayat arkadaşınız, evinizi de paylastiginiz kişi!
Rakibiniz degil, is yerinde ayağınızı kaydırma amaci taşıyan biri degil, düşman degil.
O yapinca ve övününce neden bunu onun eline koz vermek olarak düşünüyorsunuz?
Diger mesajımda da yazmıştım, siz ev islerini sahiplendiginiz için kendinizi eksik hissediyorsunuz. Halbuki temizlik bile sizi zorluyorken onun icin yardimci almamayi bile bir fedakarlık olarak görüyorsunuz. Ve bunun görülüp teşekkür edilmesini bekliyorsunuz. Ama eşiniz yemek konusunda kendini daha üstün gördüğü ve övündügü için siz de kendinizce bunu eksiklik görüp üzülüyorsunuz. Diger arkadaslar da yazmış ben de yazmistim, öncelikle şu "ev işi kadın görevidir " algısını aşmanız lazim. Valla kayınvalideniz bile sizi sizden daha cok düşünüyor.
Siz ise hala eline koz vermeyip ben daha iyi yemek yapayim diye kendinizi yormayı seçiyorsunuz. Neden herseyin sorumluluğunu yükleniyorsunuz ki? Bir eşiniz var, sorumlulukları paylaşabileceğiniz biri var. O da gönüllü üstelik.
Bakin ben bunlarin hepsini tek basina yapıyorum artı ufak tamirat işleri, ev sahibinin tripleri vs de uğraşıyorum ama evli olsam eşimden destek beklerdim ne diye herşeyi üstüme alayim ki?
Size de tavsiye ederim eşinizi saf dışı birakmayi düşünmek yerine ondan da taleplerde bulunun.
Bir de baskasinin yaninda söylemesini istemiyorsanız bu sorunu da ayrica çözmeye çalışın. Yemegi yapsanız bu sefer sizi ezmek icin başka bir sey bulur çünkü. Yani sorun çözülmez sadece halı altına atılmış olur.

X