Eşimin Davranışı Hakkında..

bu olaydan yemek yapma konusunda kendini geliştirme fikri çıkması ne kadar üzücü.. kadın herşeyi aynı anda mükemmel yapmalı yoksa baskıya dalga geçilmeye maruz kalması , hak. Arkadaşım sen ölene kadar berbat yemek yapabilirsin, belki de yeteneksizsindir , elin tatlı değildir ne bileyim. sırf kadınız diye şef olarak doğmadık mecbur da değiliz bu hususta performans göstermeye. seni olduğun gibi kabul edecek bir eşe ihtiyacın var. eşin düzgün sevişmeseydi sen her fırsatta sırıtarak anlatsaydın ne olurdu otur bi düşün ?
İşte ben onu rencide etmekten imtina ederim..Bizim araba kredimiz vardı, bi yandan krediyi kapatmak bi yandan da birikim yapmak için haftada 40 saat ders aldım, ek dersimi tam alıyordum yani..Ama değmiyor sanırım, yemek yapma konusunda da laf vermemek için yapacağım bi şeyler..

Erkekler yaptıkları her şeyle övünmeye bayılıyorlar. Senelerdir yemek yaparım övünmek aklıma bile gelmez. Eşim arada yemek yapar. Daha sofraya otururken övgü beklediğini gözlerindeki ışıltıdan anlarsınız 😄😄 İlk lokmanızı tutana kadar gözlerini dikip bakar ve bekler. “Nasıl olmuş? Güzel yapmışım değil mi?” vs sorar durur. Bir de ne yaptıysa soğanı soymasından tencere kapağını kapatana kadar ki her basamağı teker teker anlatır 😄😄😄
Velhasıl takılmayın . Sizde onunla dalga geçin. Kv, görümceye gelince, benim yemekle uğraşmam gerek yok sevgili eşim kıyamıyor bana, ya kendi yapıyor ya hazır yiyoruz diyin bir kahkaha patlatın.
Evet böyle yapmalı aslında onlara karşı:)

Yemek yapmak kadının görevi değildir diyen arkadaşlara katılıyorum
Ancak fikrimce herkes sağlıklı beslenebilecek kadar mutfakla haşır neşir olmalı
Yemek yapmak zor bir iş değil, bir düdüklü tencere, düzgün takip edilen bir buzluk ile harikalar çıkar ortaya, biraz gayret gerekli. Çalışan kadın için detaylı mutfak zor görünür her zaman ama planlamayla oluyor, kendim yaptığım için biliyorum. Eşiniz ya da başkası için değil, yemek yapmak marifet olduğu için değil sadece sağlığınız için, kendiniz için biraz geliştirin naçizane tavsiyem. Üzerinize yük olsun istemiyorsanız eşinizle paylaşın zaten iyiymiş mutfakla arası ama sizde yapın, alışın
Aynen, 1. si sağlık için 2. si de kendimi bi daha böyle bi durumun içinde bulmamak için yemek yapacağım, aslında tabiki hiç yapmıyor değilim ama bundan sonra daha dikkatli olacağım..

Benim eşimin de böyle dengesizlikleri vardı.

Ona "beni birinin yanında küçük düşürmeye kalkarsan o kişi kim olursa olsun onunla bir daha görüşmem" dedim.

Denemenizi tavsiye ederim çok etkili oldu bende.
Ben de insanın hayat arkadaşına böyle bir kötülük yapmasına son derece karşıyım..Ben ona karşı dikkat ederim..Sanırım onun da böyle bir derse ihtiyacı var..

Ay ne güzel işte yemek yapan koca bulmuşsunuz . Hayatım senin yaptığın kuru fasulye çok farklı çok güzel oluyor diyip yaptırın yemekler. Oh ne güzel bence istediği kadar övünebilir keşke böyle bir eşim olsaydı. Benim ki yumurta bile kuramıyor
Ben de bazen diyorum ki keşke yapmasaydı da anlatacak bi şeyi olmasaydı..Yapsalar bi dert, yapmasalar bi dert..😊

Aynen, 1. si sağlık için 2. si de kendimi bi daha böyle bi durumun içinde bulmamak için yemek yapacağım, aslında tabiki hiç yapmıyor değilim ama bundan sonra daha dikkatli olacağım..

Üzülmeyin böyle şeyler için hayat çok kısa, istediğiniz zaman bana yazabilirsiniz, mutfak tüyoları veririm:KK68:

sizde inadına gülün geçin
evet sağolsun pek güzel yemek yapıyor bende elime sürmeyeceğim bundan sonra yapıp yapıp övünüp övünüp mutlu oluyor.. o mutlu olsun yeter deyiverin :KK70:

sizde onu üzmek istiyorsanız ki hiç gerek yok bence
falancanın kocası da şunu şunu yapıyormuş diyin onun yapmadığı bişey olsun

Ayyyyy buna mı takıldın yaa gerçekten insanların hiç derdi yok... Ne var eşiniz size takılıyor.
Ne yani resmi resmi oturup sizinle ailesinin yanında öyle olmasınımı bekliyorsunuz.

Tırnağı kırılıp ağlayan kızlar gibisiniz resmen.. herkes premses yaa ne bu

"Ben iyi yemek yapamıyorum" demek neden "mantıklı değil" anlamıyorum herkes yemek yapmakta iyi olacak diye bir kriter mi var? Yemek yapmayı aç kalmayacak kadar bilebilirsin ama çok da iddialı olmayabilirsin nesi yanlış bunun?! Neden mantıklı değil dediniz anlayamadım.

Yanımda evli bir çift "biz dondurulmuş ürün yiyoruz" deselerdi. Hiçbirşey demez doğal karşılardım bana sorulmadığı müddetçe bu konuda fikrimi belirtmezdim. Çünkü bu konular da aynı çocuk sahibi olmak vs gibi özel konular ''AA neden, kanser olursunuz" sorgulaması insanları rahatsız eder ve kimsenin haddi değil kimsenin ev düzeni hakkında sorulmadan yorum yapmak bence. Didaktik yargılayıcı yorumlar hoş değil.

6'ya kadar çalışmak neden 'tempo' bile değilmiş?! İnsan sadece mesaiye kaldığında mı çok çalışıyor oluyor? Siz bu yorumu yapan biri olarak çalışıyor musunuz? Çalışan biri böyle havadan konuşmaz da o yüzden sordum. Çalışan biri o mesainin insanı nasıl fiziksel ve mental olarak yorduğunu tükettiğini bilir ve saygı duyar karşısındakine.

Konu sahibi, yardımcı almamakla da övünebilir çünkü ev işleri ekstra büyük bir külfet, yoğun çalışan insanın yardımcıya ihtiyaç duyması normal, hanımefendi buna rağmen özveride bulunmuş. Sizin söyledikleriniz kadınların üzerinde yük olan "ev işleri tabiki sana ait" mantığının yansıması gibi görünüyor. Bu bakışı hiç doğru bulmuyorum.

Sevgili Konu Sahibi,
Sanırım içten içe "ev işleri kadının işidir" söylemini benimsemişsiniz oysa ki birçok çalışan kadın bugün bu söylemin altında eziliyor. Siz kendinizi "yemek yapamıyor" deyince eksik hissediyorsunuz,gerek yok, bunu kafanızda bir değiştirin lütfen, eşiniz yemek yapamasaydı sorun olacak mıydı? Olmayacaktı çünkü o erkek.... Ama bu kafa artık değişmeli iş bölümü doğal birşey her kadın mutfakta zaman harcamanktan hoşlanmayabilir. Ev işi kadının işi değildir herkes yapmalı çünkü o evde iki kişi yaşıyor.

Eşinizin sizin hassas olduğunuz bir konuyu diline dolaması hoş değil, münasebetsizce. Ama kayınvalide kayın pederinizin iyi insanlar olduğu izlenimine kapıldım. Eşiniz biraz münasebetsiz ve patavatsız sadece, bi şekilde sizin incindiğinizi anlar ve bunu yapmaktan vazgeçer umarım. Görümcenizin tavrını da olgun bulmadım, onu da çok ciddiye almayın annesinin gözüne girmeye çalılmış, kocasının yanında kendi reklamını yapmış. Gereksiz bir tavır bence.
Yorumunuz için çok teşekkür ederim..Konumu ilk açarken çok ayrıntıya girmedim, ama daha sonra diğer üyeye cevap yazarken biraz belirttim..Lise matematik öğretmeniyim, araba kredimiz vardı, hem borcumuzu kapatmak hem de birikim yapabilmek için 40 saat tam ek ders aldım, bir de branşım sebebiyle tenefüslerde bile soru çözdüğüm zamanlar oluyordu, yani hiç dinlenmeden dersten çık derse gir şeklinde..Aslında eşimin şikayetlendiği süreçler 1. döneme rastlıyor..Korona zamanı ilk bi kaç hafta tabiri caizse büyük ölçüde uyudum, sonra sonra tekrar işlerime döndüm..Mesai yoruculuğu kişiseldir, bana yorucu geldi..
Yardımcı bayanı da aslında yine maddi külfet olmasın, aldığım ek ders yerini bulsun diye almadım..
Hazır gıda da tabi sağlık için iyi değil biliyorum da işte insan arada başvuruyor..
Son paragrafınızdaki yorum zaten kelime kelimesine benim düşüncelerim.. Sağ olun..

Son düzenleme:
Çünkü internet elinizin altında verilen tarifleri ölçülere uygun şekilde uygularsanız güzel yemek yaparsınız. Bu fikrin aklınıza gelmemiş olması enteresan.

Kanser olursunuz...

Çalışıyorum. Tempolu çalışmanın ne demek olduğunu biliyorum. Bu tempo değil.

Özveride bulunması saçma. Ev iki kişininse evin bakımı iki kişiye aittir yapılmıyorsa o işi yapmak için yardımcı tutulur.

Yeterli olmuştur umarım. Ha bi de kanser olursunuz😂
Size de yorumlarınız için teşekkür ederim, katıldığım noktalar var, katılmadığım yerler de var, yine de sağ olun..

Allah başka dert vermesin çok hassas bir kalbiniz var belli ki. Ama bu başka odaya geçip ağlayacak kadar ağır bir durum değil. Onların da hiç işi gücü yok kocanız dahil tek dertleri sizin yemek yapıp yapmamaniz olmuşsa siz de gocunmadan cevabınızı verin gülerek lafinizi sokun yani aynen hazır yiyoruz pratik oluyor kocam da güzel yapıyor ben de yiyorum deyin geçin yani.

Ayyyyy buna mı takıldın yaa gerçekten insanların hiç derdi yok... Ne var eşiniz size takılıyor.
Ne yani resmi resmi oturup sizinle ailesinin yanında öyle olmasınımı bekliyorsunuz.

Tırnağı kırılıp ağlayan kızlar gibisiniz resmen.. herkes premses yaa ne bu
Konumda ayrıntı yazmadım ama üyelere cevap yazarken belirttim..Aslında öyle prenses gibi biri değilimdir..Evin maddi sorumluluklarında kendimi en üst seviyeye kadar zorladım mesela evlendiğimden beri..Kredilerimizi ödemek ve birikim yapmak için..Aferin almak için değil de, mücadeleci biriyimdir..Ev ve yemek işlerini aksattığım zamanlar oldu..Benim eşimden ricam evimizde olan evimizde kalsın demekti..O da bunu pek başaramıyor..Benim için sıkıntı olan nokta bu..

Yemek yapmak iş değil sevgili meslektaşım.

Internetten bakıp herkes yapabilir.

Kendinizi bununla değerlendirip üzülmeyin.

Eşiniz çok biliyorsa yapsın. Övünsün.

Sizinle ilgili bir şey söylerse " benim zaten iyi yemek yaparım diye bir iddiam yok. Iddiasi olan sensin. Yap da ispatını görelim " dersiniz.

Küçük küçük şeylere kafa takmayın.

Ben mesela yemek yaparım
Ama kek yapmadım hic
.kek yapmayı bilmiyorum.

Kurabiye yapmayi bilmiyorum.

Kisacası tatli yapmayı bilmiyorum

Ama.kendimi hiç kötü hissetmiyorum.
Yorumunuz için teşekkür ederim..

Allah başka dert vermesin çok hassas bir kalbiniz var belli ki. Ama bu başka odaya geçip ağlayacak kadar ağır bir durum değil. Onların da hiç işi gücü yok kocanız dahil tek dertleri sizin yemek yapıp yapmamaniz olmuşsa siz de gocunmadan cevabınızı verin gülerek lafinizi sokun yani aynen hazır yiyoruz pratik oluyor kocam da güzel yapıyor ben de yiyorum deyin geçin yani.
Teşekkür ederim👍🏻

Ben 9lara kadar çalışan bir kadınım öze sektör de ben çok 11de yemek yediğimizi bilirim ve lisans bitirdim Öyle güzel aşırı yemek yapamam ama her yemeği yapmaya çalışırım olmazda tarife bakarım eşiniz biraz fazla abartıyor madem çok güzel yemek yapıyorsun öğret ozaman de ben işten 6da çıksam göbek atarım

Valla ben üzerime o kadar sorumluluk almam diyim size
Ben çalışmıyorum üstelik. Bütün gün evde oturan,korona dan önce de arada gezen arada evde oturan biriydim.
Ben sizin yerinizde olsam eve bir yardımcı tutarım.
En azından bu kadar yoğun çalışmaya bulaşıkla ütüyle yemekle uğraşmam. Benim evime yaklaşık 9 ay düzenli biri geldi. Sonra işi bıraktı simdi başkası geliyor. Bu arada yeni dogum yaptım yemek yapacak fırsatım olmuyor uykusuzluktan o da. Yemekte yapiyor. Haftada 2 geliyor. Onun dışında ya yaparım ya yapmam.
Bir yandan eşinizi alıştırmamaniz iyi olmus.
Ben alıştırmadım oyle düzenli yemeğe düzene surekli tertipli eve.
Esinizin konuşacak başka birseyimi yok anlamadim dışardan da yenir
Hazır gıda da tuketilir ne bileyim sonuçta kimse açlıktan ölmüyor. Beklentisini bu kadar yüksek tutmasi belkide sizin tavrinizla alakali. Kendinizi parcalamayin. Verin önüne patates makarna. Daha iyisini ne de olsa kendi biliyormuş. Kendi yapsın.
Bunu fırsata cevirebilirsiniz bence.
Bu arada ben cok ta guzel yemek yaparım. Aşağı yukarı bütün yemekleri yapmayı da bilirim ama yapmam. Hele bu sıcakta 1 aylik bebekle hic yapmam
Misal bugünkü menüm ton balıklı makarna ve salata. Işine gelmeyen yemez tabi😁

herkesin alıştığı hayat cok farklı. ben evlenmeden önce annem elimize bir şeye sürdürmezdi. okula gidin dersinizi yapın,sonra iş hayatına altıdım yorgunsundur kızım. her şey önümüze geldi ve geldiğimizde her şey hazırdı. allah rağzı olsun güzel annemden ama bu kesinlikle iyi bir şey değil evlenince fark ettim. ev işi,yemek ,iş bir arada alışmayana zor oluyor. şimdilerde alıştım şükür. benim eşimde bir kere böyle davranışta bulundu ağızının payını verdim ve bana yardım etmesi gerektiğini aşıladım onuda annesi benim annem gibi yetiştirmiş .ve gereksiz titzliği vardı. klasik erkek kadın ev işi yemek yapar modu..... bazen diyorum keşke arada yardımcı tutup kendimi hırpalamasaydım bu kadar. sonuçta calısıyoruz ve bunu hak ediyoruz. kocalar bazen cok konuşuyor. eminim kendileri çalışıp yemek yapmak zorunda kalsalar (beninki) 3 gün yorgunluktan yataktan kalkmaz. cocuklarıma cinsiyet ayırt etmeksizin dikiş,tamir, yemek , her şeyi öğretmek zorundayız

Ben 9lara kadar çalışan bir kadınım öze sektör de ben çok 11de yemek yediğimizi bilirim ve lisans bitirdim Öyle güzel aşırı yemek yapamam ama her yemeği yapmaya çalışırım olmazda tarife bakarım eşiniz biraz fazla abartıyor madem çok güzel yemek yapıyorsun öğret ozaman de ben işten 6da çıksam göbek atarım
Bana ağır geldi demek ki, yorum için sağ olun..

X