Esimin evsiz kalan kardeşi

Asıl SEN kusura bakma da gelip böyle üstten konuşursan negatif odaklı karakterime yorum yaparsan alacağın cevap bundan farklı olmaz. Zaten ben istemediğim için huzurumuz yerindeydi bunca zaman problemsiz geldik 7 ay sonuna. Mesafemi korudum cevabımı verdim. Boş yorum yapma.
Sana cevap vermeyeceğim daha fazla herkes hakettiği gibi yaşıyor

Bizim planımız (ben de birkaç ay sonra kendi mesleğime geçicem full time) işsizlik maaşı+benim part maaşım+birikimimiz idi. Nasılsa kira yemek harici çok masrafımız yok. Ben de özellikle bir şey istemiyorum zorda kalmayalım diye. Şimdi şak diye bir boğaz daha eklendi ve ne kadar kalacağı belirsiz olarak..
Siz part time işten tam zamanlı iş bakın malum bakmanız gereken iki “errrkek” var evde doyurmakta zor olur yemek çamaşır bulaşık kaynınızın da donlarını yıkamak da size kalacak daha.. part time yetişmez tam zamanlı lazım size

Bu sorunun cevabı çok net ev bulana kadar bizimle kalırdı. Ben eşimi biraz tanıyorsam ağzını bile açmazdı hemen gelsin demişti çoktan gereksiz merhametli. Ama benim de kardeşim erkek.
Ama bu aynı durum değil. Karşı cinsten birisi ile bir kadın aynı evde nasıl o kadar zaman rahat etsin. Duş almak için bile adamın evden gitmesini bekleyecek, sütyenlerini saklaya saklaya kurutacak, eşiyle sarılıp oturamayacak, koltuğa uzanıp yayilamayacak, cinsel unsuru olan film dizi izleyemeyecek, var da var yani. Bir de tesettürlü bir bayansa yandı.
Kesinlikle bir süre çekilir ama Eylül nedir yani?
Bu adamlar çok plansız hiç aklı basinda davranış değil bu yaptıkları. Evi bulup kiralamak zaten 1 yıl sürüyor Almaya da. Çoktan evi hazır etmeli kendisi içine yerleşmeli, yavaş yavaş eşyaları tamamlıyor olmalıydı. Kız da sizin eve gelecek maalesef. Lütfen manipüle edilmeyin, Eylül'de eşi ile asla sizin eve gelmeyeceğini garanti ederse zaten gideceği yok:) kalsın diyerek en azından geleceğinizi kurtarın.

İyi geceler hanımlar. Yeni katıldım aranıza çözemediğim bir derdim var. Ben 7 aylık evliyim ve evlenip almanya'ya taşındım. Yaşım 24 eşim de 26. Eşim evlenmeden önce de erkek kardeşiyle(25yaş) beraber almanyada yaşıyordu, paylaşımlı bir evde kalıyorlardı(2 sene önce çalışmak amacıyla geldiler)

Tabii biz evlenmeye karar verince eşim ben gelmeden önce tüm birikimiyle evimizi arabamızı hazırladı ben gelince zorluk yaşamayalım diye, şanslıyım o konuda. Kardeşi de ev arkadaşı arayan bir adamın yanına yerleşti orada kalıyordu. Fakat geçen hafta tartışma olmuş aralarında ve adam evden çıkmasını söylemiş. Bizim evimizde de 1 oda boş, pazar günü tüm eşyalarını aldı ve bizim boş odaya yerleşti mecbur. Eylülde eşimin kardeşinin düğünü olacak, o zamana kadar bizimle kalması konuşuluyor. Anne babası da tam destek bu konuda. Ayrı kalmamış olursunuz diyorlar. Bu arada şu an eşim ve kardeşi dil öğrenmek için işten ayrıldılar, online kursa gidiyorlar yani her gün her saat evde olacaklar. Ben part time çalışıyorum, öğlen eve geliyorum. Eşimin kardeşiyle anlaşamıyorum. İstisnasız her konuda fikir belirtmek zorunda ve ben a dersem b diyor. Sürekli eşimi yönetmeye alışmış, eşim (normalde abi?) her şeyi ona danışarak yapıyor ama ben de bundan aşırı rahatsızım belki bu yüzden ısınamıyorum eşimin kardeşine.

Bu arada cumartesi gecesi konuştuk ne kadar kalacak sence diye, "bi süre sonra paylaşımlı evlere bakacak ama ben nasıl kardeşime git diyebilirim sokakta mı yatacak düğün olana kadar kalsın işte" diyor. Şu an ne yapacağımı bilemiyorum. Belki farklı bakış açısı olur diye yazmak istedim. Eşime de hak veriyorum kendime de. Siz olsanız ne yapardınız. Buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim.
Çok özür dileyerek söylüyorum. Şimdi hem oruç tutup, hem müslüman olup, hem de kayınının aylarca sizde kalması çok tezat bir şey. Yani dinen uygun değil.

Ben herhangi bir dine mensup değilim ama bu kadar tezat şeyler barındıran olayların iç içe olması da bana tuhaf geliyor. Yani koca adamın aylarca senin evinde ne işi var?

Benzer bir şeyi ben de yaşadım ve gerçekten hiç hoş bir şey değil. İnsanın özel alan diye bir kavramı kalmıyor.

evliliğin ilk yılı bence evli çiftin evine misafir olarak bile gidilmemeli. yani ne bileyim insanlar neden evlendikten sonra ailesiyle arasında gerekli şartları koyamıyor. zor bir durum valla Allah yardımcınız olsun. benim korkum bu sizin evde kalma konusu değil de yarın bir gün her sonununda size sığınması. aile kurmuşsunuz öncelik sizi düşünmeleri gerekir. insanın kendi ailesi bile bazen o kadar bencil olabiliyor ki sizin sorunlarınız onlara ya hiç görünmüyor ya da önemsiz geliyor. sıkmayın canınızı. bu olay yüzünden de sinirlenmemeye, kendizi sakin tutmaya çalışın. bir tepki gösterirseniz emin olum en kötüsü siz olursunuz herkesin gözünde. ama eşinizle oturup konusun evliliğiniz boyunca bir daha başkalarının sorumluluğunu alıp yükleriniz üzerine başkalarının sorumluluklarını yüklemeyin. tüketirsiniz ilişkinizi Allah korusun.

Ama bu aynı durum değil. Karşı cinsten birisi ile bir kadın aynı evde nasıl o kadar zaman rahat etsin. Duş almak için bile adamın evden gitmesini bekleyecek, sütyenlerini saklaya saklaya kurutacak, eşiyle sarılıp oturamayacak, koltuğa uzanıp yayilamayacak, cinsel unsuru olan film dizi izleyemeyecek, var da var yani. Bir de tesettürlü bir bayansa yandı.
Kesinlikle bir süre çekilir ama Eylül nedir yani?
Bu adamlar çok plansız hiç aklı basinda davranış değil bu yaptıkları. Evi bulup kiralamak zaten 1 yıl sürüyor Almaya da. Çoktan evi hazır etmeli kendisi içine yerleşmeli, yavaş yavaş eşyaları tamamlıyor olmalıydı. Kız da sizin eve gelecek maalesef. Lütfen manipüle edilmeyin, Eylül'de eşi ile asla sizin eve gelmeyeceğini garanti ederse zaten gideceği yok:) kalsın diyerek en azından geleceğinizi kurtarın.
Çok sıkıntılı bir süreç ama doğru iletişimle halledeceğim inşallah. Hassas bir konu ve bütün problem üstüme kalabilir istemiyorum bunu yaşamayı.

evliliğin ilk yılı bence evli çiftin evine misafir olarak bile gidilmemeli. yani ne bileyim insanlar neden evlendikten sonra ailesiyle arasında gerekli şartları koyamıyor. zor bir durum valla Allah yardımcınız olsun. benim korkum bu sizin evde kalma konusu değil de yarın bir gün her sonununda size sığınması. aile kurmuşsunuz öncelik sizi düşünmeleri gerekir. insanın kendi ailesi bile bazen o kadar bencil olabiliyor ki sizin sorunlarınız onlara ya hiç görünmüyor ya da önemsiz geliyor. sıkmayın canınızı. bu olay yüzünden de sinirlenmemeye, kendizi sakin tutmaya çalışın. bir tepki gösterirseniz emin olum en kötüsü siz olursunuz herkesin gözünde. ama eşinizle oturup konusun evliliğiniz boyunca bir daha başkalarının sorumluluğunu alıp yükleriniz üzerine başkalarının sorumluluklarını yüklemeyin. tüketirsiniz ilişkinizi Allah korusun.
Ah keşke herkes bu kadar hassas olsa.

öncelikle yaş olarak çok gençsin
böyle saçma sapan durumlar karşısında doğru tepkiyi koyamamış olabilirsin
hadi ilk birkaç gün bişeylerin aniden gelişmesiyle vermen gereken tepkiyi verememiş olabilirsin
ama bu kaynın çözümü düğüne kadar sizin yanınızda yaşaması değil
1+1 eve taşınmak hiç değil
alacaksın kocanı karşına, önce insan gibi düzgün biçimde konuşacaksın
maksimum 2-3 hafta süre ver, o süre zarfında gitsin kendine paylaşımlı oda mı buluyor başkasıyla ev mi tutuyor
başının çaresine baksın
düğün dediğin eylülde. eylüle daha yıl var yıl
sen aylarca işsiz güçsüz maddi manevi yük ve sürekli zıtlaştığın, anlaşamadığın bi adamla aynı evde yaşamak zorunda değilsin
önce güzel bi şekilde konuş. baktın kocan geri adım atmıyor o zaman o evi ikisine de dar edeceksin
senin kocanı bunca zaman kardeşi yönetmeyi becerdiyse bence sen de becerebilirsin
kavga etmekten kıyameti koparmaktan çekinmemelisin

Konuyu tam olarak algılayabildiğinden emin misin? Çocuk işinde gücünde, üstelik nikahını da kıymış, dil öğrenmeye çalışıyor. Ne olur bu sürede kardeşinin yanında kalsa?
Demeyeyim dedim ama gurbetteki bazı Türkler tüm Türk halkı için utanç kaynağı. Savunduğunuz şeye bak, asalak gibi başkalarının vergilerinin kesilen para ile geçinecek. Bakın Türkiye'de de Suriyeliler aynı şekilde davranıyor ve insanlar sırf bu yüzden bile onlardan nefret ediyor. Bilmem kaç çocuk yapıp çalışmayarak başka milletlerin sırtına kambur olmayın. Genç bir erkeğin evli iken, sağlıklı iken, kolayca is bulabilirken çalışmayıp devletten maaş alması rezillik!

Burada olsanız olacak şey değil derdim ama gurbette başka bir ülke olunca eşiniz ne yapsın mecbur kapısını kardeşine açacak..insallah eviniz geniştir ve bir mahrem alanınız olur..ya evlenmese böyle abimle yaşayıp giderim derse nolacak..eylüle de daha çok varmış

Burada olsanız olacak şey değil derdim ama gurbette başka bir ülke olunca eşiniz ne yapsın mecbur kapısını kardeşine açacak..insallah eviniz geniştir ve bir mahrem alanınız olur..ya evlenmese böyle abimle yaşayıp giderim derse nolacak..eylüle de daha çok varmış
Bir mahrem alan kendi odamız var ama kardeşi de hemen yan odada kaldığı için mahrem olması da şüpheli. Ona müsade etmem evde huzur kalmaz bi süre sonra kendisi mecburen gider ama inşallah bu olaylar yaşanmadan tatlıya bağlanır kendiliğinden.

Eee kolay değil insanın sinir olduğu biriyle aynı evi paylaşması eşiniz nasıl rahat ediyor ben anlamadım.Az buz zaman değil yani.....davulun sesi hoş gelir uzaktan....inşallah sürekli olmaz bu hazırlık değildir .. ..yani şimdi insan eşiyle aynı evi paylaşıyor tamam eşine sinir oldumu iyi kötü çözüyor.....eeee evde aylarca kalan kayınço ile ne banyo yapmak ne ağız tadı ile eş ile tartışmak Hicbirsey mümkün değil....insanız yahu hoşgörü bilmemne iyide 7 aylık evli çiçeği burnunda cicim aylarında daha senesi dolmamış kıza reva değil bu.....Sezarin hakkı sezara demişler olmaz yani.....Olanı varsa buyursun alsın kayinciyi yaşasın aylarca .....yani hastalık değil bişey değil esinizde evli olduğunu farketsin bence

Çok özür dileyerek söylüyorum. Şimdi hem oruç tutup, hem müslüman olup, hem de kayınının aylarca sizde kalması çok tezat bir şey. Yani dinen uygun değil.

Ben herhangi bir dine mensup değilim ama bu kadar tezat şeyler barındıran olayların iç içe olması da bana tuhaf geliyor. Yani koca adamın aylarca senin evinde ne işi var?

Benzer bir şeyi ben de yaşadım ve gerçekten hiç hoş bir şey değil. İnsanın özel alan diye bir kavramı kalmıyor.

+100
Bekar Kayin ayni evde olmaz.
Dinen kesinlikle uygun değil.

Hepinize yorumları için ayrı ayrı teşekkür ederim. En azından istememe düşüncemin kötü niyetli olmadığını çoğunluğun benimle aynı fikirde olduğunu anladım. Ben özel alana çok saygı duyan evine de çok düşkün biriyim. Her şeyim alt üst oldu gibi hissettim daha 2. günde gereksiz tartışma çıkınca.
Kirada kaldığımız evi de ev sahibimiz satmaya karar vermiş harika bi gün oldu👍
Bize de daha yeni haber verildi. Kaynım "size bir şey olmaz kiracıyla satın alırlar sizi çıkaramazlar" diyor. Sonra da "aman neyse çıkarırsa da beraber bakarız yeni evi" dedi bana yeni bi şok yaşattı sağolsun. Ama şu işsizlik maaşları ellerine geçsin ev bakma niyeti hala olmazsa ben de terslemeye başlarım artık.
Ay bu Allah'tan bir işaret mi? Gidin 1+1 ev bulun, daha uygun diye. Böylece o da ittirip gider paylaşımlı evde ne yaparsa yapar. İlerleyen zamanda hamile kalınca yine büyük eve çıkarsınız . Valla 1+1 evde kalmak bu asalak ile yaşamaktan iyidir.

İyi geceler hanımlar. Yeni katıldım aranıza çözemediğim bir derdim var. Ben 7 aylık evliyim ve evlenip almanya'ya taşındım. Yaşım 24 eşim de 26. Eşim evlenmeden önce de erkek kardeşiyle(25yaş) beraber almanyada yaşıyordu, paylaşımlı bir evde kalıyorlardı(2 sene önce çalışmak amacıyla geldiler)

Tabii biz evlenmeye karar verince eşim ben gelmeden önce tüm birikimiyle evimizi arabamızı hazırladı ben gelince zorluk yaşamayalım diye, şanslıyım o konuda. Kardeşi de ev arkadaşı arayan bir adamın yanına yerleşti orada kalıyordu. Fakat geçen hafta tartışma olmuş aralarında ve adam evden çıkmasını söylemiş. Bizim evimizde de 1 oda boş, pazar günü tüm eşyalarını aldı ve bizim boş odaya yerleşti mecbur. Eylülde eşimin kardeşinin düğünü olacak, o zamana kadar bizimle kalması konuşuluyor. Anne babası da tam destek bu konuda. Ayrı kalmamış olursunuz diyorlar. Bu arada şu an eşim ve kardeşi dil öğrenmek için işten ayrıldılar, online kursa gidiyorlar yani her gün her saat evde olacaklar. Ben part time çalışıyorum, öğlen eve geliyorum. Eşimin kardeşiyle anlaşamıyorum. İstisnasız her konuda fikir belirtmek zorunda ve ben a dersem b diyor. Sürekli eşimi yönetmeye alışmış, eşim (normalde abi?) her şeyi ona danışarak yapıyor ama ben de bundan aşırı rahatsızım belki bu yüzden ısınamıyorum eşimin kardeşine.

Bu arada cumartesi gecesi konuştuk ne kadar kalacak sence diye, "bi süre sonra paylaşımlı evlere bakacak ama ben nasıl kardeşime git diyebilirim sokakta mı yatacak düğün olana kadar kalsın işte" diyor. Şu an ne yapacağımı bilemiyorum. Belki farklı bakış açısı olur diye yazmak istedim. Eşime de hak veriyorum kendime de. Siz olsanız ne yapardınız. Buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim.
Böyle evlilik olmaz , biraz tepkinizi belirtmeniz lazım çok pasifsiniz...

Valla ben size hak verdim. Neden begenmedim attilar bu konuya anlamadim ama sizin yerinizde kim olsa bu duruma bozulur. 1 ay,2 ay ya da ev bulana kadar kalinir ama evlenene kadar kalmasi cok sacma. Esinize de hak verdim tabi ki bir anda git diyemez ama kardesi cocuk degilse bunu dusunebilmeli. Evlenmeye karar veren adam evini de bulabilmeli. Kaldi ki evlenene kadar sizde kalacaksa muhtemelen evlenince de iki aile birlikte yasarsiniz. Zor bir durum.

Ben nedense eylülden sonrasına daha çok takıldım. Babamızın hayali gibi altlı üstlü oturalım diye oldu bittiye getirebilirler mi acaba ev sürecini?

İşsizlik maaşı, yeni iş ararken zor durumda kalmamak için ödeniyor yan gelip yatmayı finanse etmiyor. Maaşın %80'ini vermelerinin nedeni kirayı faturayı mutfak masrafını öde keyfi harcamalarından kıs demek. Haberiniz var mı bilmiyorum, o 8 ay garanti değil. Eşinizi arayıp şurada size uygun iş bulduk diyebilirler. O iş olmazsa başka iş için yine arayabilirler. Bu işleri reddetmek için geçerli sebep olması lazım. Yan gelip yatmayı hissederlerse maaşın miktarını azaltabilirler ve hatta kesebilirler. Siz kocanıza ısrarla toz kondurmuyorsunuz ama o da aynı kardeşi gibi.16 ay çalıştım artık hakkım, verin işsizlik maaşımı size normal görünüyor ama değil. Tembelim ve fırsatı gördüm mü değerlendiririm yatarım keyfime bakarım kafası bu. İleride çok çekersiniz bu zihniyetten. Dil bilmeden en az B1 seviye sertifikası olmadan mesleki denkliği nasıl hallettiler orası da muamma. İçinde bulunduğunuz durum normal değil anlayın artık. Kocanız tembel ve güvenilmez biri.

X