Esimin evsiz kalan kardeşi

İşsizlik maaşı, yeni iş ararken zor durumda kalmamak için ödeniyor yan gelip yatmayı finanse etmiyor. Maaşın %80'ini vermelerinin nedeni kirayı faturayı mutfak masrafını öde keyfi harcamalarından kıs demek. Haberiniz var mı bilmiyorum, o 8 ay garanti değil. Eşinizi arayıp şurada size uygun iş bulduk diyebilirler. O iş olmazsa başka iş için yine arayabilirler. Bu işleri reddetmek için geçerli sebep olması lazım. Yan gelip yatmayı hissederlerse maaşın miktarını azaltabilirler ve hatta kesebilirler. Siz kocanıza ısrarla toz kondurmuyorsunuz ama o da aynı kardeşi gibi.16 ay çalıştım artık hakkım, verin işsizlik maaşımı size normal görünüyor ama değil. Tembelim ve fırsatı gördüm mü değerlendiririm yatarım keyfime bakarım kafası bu. İleride çok çekersiniz bu zihniyetten. Dil bilmeden en az B1 seviye sertifikası olmadan mesleki denkliği nasıl hallettiler orası da muamma. İçinde bulunduğunuz durum normal değil anlayın artık. Kocanız tembel ve güvenilmez biri.
Konumuz bu mu şu an? Merak etmeyin araştırıyoruz zaten başından beri. Siz de otomotiv teknikeri misiniz acaba böyle normal değil diye çıkarımlar yapıp denklik hakkında kesin yargılarda bulunuyorsunuz. İşte buranın da en sevmediğim yanı; normal hayatta 1 dakika fikrini dinlemeyeceğin insanların, alakasız mesajlarını acaba konuyla alakalı bir yorum yaptı mı diye okumak zorunda kalmak....😢

Konumuz bu mu şu an? Merak etmeyin araştırıyoruz zaten başından beri. Siz de otomotiv teknikeri misiniz acaba böyle normal değil diye çıkarımlar yapıp denklik hakkında kesin yargılarda bulunuyorsunuz. İşte buranın da en sevmediğim yanı; normal hayatta 1 dakika fikrini dinlemeyeceğin insanların, alakasız mesajlarını acaba konuyla alakalı bir yorum yaptı mı diye okumak zorunda kalmak....😢
Siz 2 senedir ama ben 13 senedir oralarda yaşıyorum. Kendiniz yazdınız 16 ay çalıştı bu hakkı elde etti diye. Eşimin kuzeni de aldı işsizlik maaşı oradan biliyorum ama kendisine o sürede iş önerildi. Çalışmaya gönlü olan adam her gün iş arar, ya ben online kurs isterim ne işim ne olur sokakta otobüste trende demez. Otomotiv teknikeri değilim, hiç Almanca bilmeden otomotiv sektöründe fabrikasında nasıl çalışılacağını bilmek isterdim. Fikrini dinlemeyeceğiniz insan dolu burası, hiç bir fikir hoşunuza gitmez. İstediğiniz okumayı beklediğiniz mesaj; kırma kocanı üzme kocanı, koca kolay bulunmuyor, kaynınla ikisi yan gelsin yatsın, yedir içir yatır kaldır aman hoşlarına gitmeyecek şeyler söyleme, ailesine hoş görün cici gelin ol, sen çalış elin kolu dolu gel eve çünkü işsizlik maaşı üniversiteli eltine gitsin, o kızcağız süslensin püslensin harcasın yazık ona...

Bence de benimle 1 dk bile konuşmayın fikrimi almayın. O noktaya gelmek için çok maddi manevi sosyal uğraşmanız lazım. Ben sizin gibi değilim, kızlarımı da sizin gibi olmamaları yönünde eğitiyorum. Önce kendileri sonra koca. Benim eşim bana bunu yapmayı aklından bile geçirmez. Kardeşi yanımıza gelirken gider otelde yer ayırtır, ailece uzun kalmaya geldiler mi eşyalı ev tutarlar. Yorulurum ezilirim diye benden önce eşim düşünür beni. Ne münasebet üst üste yaşayalım?

Hiç şaşmaz, işe yaramayan tembel sorumsuz koca tespiti yapanlar hemen taşlanıyor. O kendilerini ezen paspas eden kocaya mık diyemeyenler burada esip gürlüyorlar. İstediğiniz, alakalı yorumları beklemeye devam edin. Tek tük de olsa var sizin gibi düşünen beyim bilir ben bilmem, vur sırtıma al lokmamı kafası.

Bu insanlar ne yiyip ne içiyor ben anlamıyorum . Insan eşini seçiyor ,seviyor sonra evleniyor . Bir şekilde hayat düzen kuruyor. Toplumda anlaşılmayan birşey var bizler eşlerimizin ailesini tanımıyoruz ki . Ben kaynimi beş yılda sayılı defa gördüm . Adam benim için yabancı ben niye bu adamla aynı evi paylaşayim . Sırf birini sevdim ve evlendim diye. Ne münasebet yahu . Ben böyle talepkar evlilikleri de ayrı tuhaf buluyorum .Eşim bana bunu teklif edemez mesela . Evlenince karşı tarafın ailesi bizim ailemiz olmuyor. Haddini bilmek ve sınırını bilmek çok önemli bence . Zorda kaldıysa evimi açarsın maksimum bir hafta sonra ne yaparsa yapsın . Yetişkin insan daha barınma ihtiyacını karşılamıyorsa köyüne dönsün .

Bu yoruma katılıyorum bende rahat edemem şahsen. Adamla evleniyoruz ailesi ile değil. Bir sene de kalınmaz.

Siz 2 senedir ama ben 13 senedir oralarda yaşıyorum. Kendiniz yazdınız 16 ay çalıştı bu hakkı elde etti diye. Eşimin kuzeni de aldı işsizlik maaşı oradan biliyorum ama kendisine o sürede iş önerildi. Çalışmaya gönlü olan adam her gün iş arar, ya ben online kurs isterim ne işim ne olur sokakta otobüste trende demez. Otomotiv teknikeri değilim, hiç Almanca bilmeden otomotiv sektöründe fabrikasında nasıl çalışılacağını bilmek isterdim. Fikrini dinlemeyeceğiniz insan dolu burası, hiç bir fikir hoşunuza gitmez. İstediğiniz okumayı beklediğiniz mesaj; kırma kocanı üzme kocanı, koca kolay bulunmuyor, kaynınla ikisi yan gelsin yatsın, yedir içir yatır kaldır aman hoşlarına gitmeyecek şeyler söyleme, ailesine hoş görün cici gelin ol, sen çalış elin kolu dolu gel eve çünkü işsizlik maaşı üniversiteli eltine gitsin, o kızcağız süslensin püslensin harcasın yazık ona...

Bence de benimle 1 dk bile konuşmayın fikrimi almayın. O noktaya gelmek için çok maddi manevi sosyal uğraşmanız lazım. Ben sizin gibi değilim, kızlarımı da sizin gibi olmamaları yönünde eğitiyorum. Önce kendileri sonra koca. Benim eşim bana bunu yapmayı aklından bile geçirmez. Kardeşi yanımıza gelirken gider otelde yer ayırtır, ailece uzun kalmaya geldiler mi eşyalı ev tutarlar. Yorulurum ezilirim diye benden önce eşim düşünür beni. Ne münasebet üst üste yaşayalım?

Hiç şaşmaz, işe yaramayan tembel sorumsuz koca tespiti yapanlar hemen taşlanıyor. O kendilerini ezen paspas eden kocaya mık diyemeyenler burada esip gürlüyorlar. İstediğiniz, alakalı yorumları beklemeye devam edin. Tek tük de olsa var sizin gibi düşünen beyim bilir ben bilmem, vur sırtıma al lokmamı kafası.
Nokta atışı diye buna denir, 13 senedir yurtdışında yaşayan ve konu hakkında bilgili üyeye ego kasmak böyle patlatılır işte😄 keşke kadınlar biraz kendine değer verse az kulak verse burada kim kimi tanıyor bizene yoksa ister koloni gibi yaşasınlar ister almanyanın etinden sütünden faydalansınlar

Nokta atışı diye buna denir, 13 senedir yurtdışında yaşayan ve konu hakkında bilgili üyeye ego kasmak böyle patlatılır işte😄 keşke kadınlar biraz kendine değer verse az kulak verse burada kim kimi tanıyor bizene yoksa ister koloni gibi yaşasınlar ister almanyanın etinden sütünden faydalansınlar
Burada belki yüz kere yazdım. Kocaları dövse, komşular polis çağırsa polise çemkiriyorlar size ne diye. Dersin ki Avrupa'nın ortasında bir sürü hakları imkanları var ne güzel şanslılar, bizden iyi yaşıyorlar... Hayır, Türkiye'de kadınlar daha çok hakkını arıyor. Bana bu kadar laf saydı etti ama ben adım gibi biliyorum, o iki erkek aylarca yan gelip yatacak kendisi de onlara bakacak. Hatta üniversitedeki eltiyi mezun edecek üstüne Almanya'ya gelmesi için maddi masrafları karşılayacak. Kocası biliyor çünkü her şeyi kabul edeceğini. Olur da yok yapmam, ya kardeşin ya ben dese kaynının kalacağını kendinin gideceğini iyi biliyor çünkü.

Ha ben böyle olsun ister miyim, asla. Benim de kızlarım var, ne konu sahibi ne diğer genç kızlar genç kadınlar erkek zulmü görmesin isterim ama uyku numarası yapanı da asla uyandıramazsın.

Burada belki yüz kere yazdım. Kocaları dövse, komşular polis çağırsa polise çemkiriyorlar size ne diye. Dersin ki Avrupa'nın ortasında bir sürü hakları imkanları var ne güzel şanslılar, bizden iyi yaşıyorlar... Hayır, Türkiye'de kadınlar daha çok hakkını arıyor. Bana bu kadar laf saydı etti ama ben adım gibi biliyorum, o iki erkek aylarca yan gelip yatacak kendisi de onlara bakacak. Hatta üniversitedeki eltiyi mezun edecek üstüne Almanya'ya gelmesi için maddi masrafları karşılayacak. Kocası biliyor çünkü her şeyi kabul edeceğini. Olur da yok yapmam, ya kardeşin ya ben dese kaynının kalacağını kendinin gideceğini iyi biliyor çünkü.

Ha ben böyle olsun ister miyim, asla. Benim de kızlarım var, ne konu sahibi ne diğer genç kızlar genç kadınlar erkek zulmü görmesin isterim ama uyku numarası yapanı da asla uyandıramazsın.
Bende kız annesiyim gerçekten ailelere yazık ya o kadar gözünün içine bak büyüt sonra asalak yaşam formu olan erkeklere baksın kocadan ödü kopsun

valla açıkçası ben bir önceki sayfada gayet makul bi yorum yazdım kendisine
4 kişi de beğenmiş ama konu sahibi beğenmemiş, bana cevap bile vermemiş
gelmiş burada birileriyle atışıyor
ben yorumumda, kocanla düzgün bi şekilde konuşman lazım bunun böyle olmayacağını güzellikle söyle gibisinden tavsiye vermişim
ama kendisinden tepki gelmeyince ben de konu sahibi hakkında sizin gibi düşünmeye başladım
kadın hala daha çözümü 1+1 eve çıkmakta falan arıyor
bu durumu kabul etmeyeceğini söylemek yerine 1+1 evde tıkış tıkış (sadece kocası ve kendisi bile olsa 1+1 küçük evdir sonuçta) yaşama yoluna gidiyor ?
1+1 eve de çıksa o kayın gelip yerleşir. onlar yatak odasında yatarlar kayın salonda yatar
kayın kalkıyor bunlara bişey olmaz beraber ev bakarız diyor bu da dut yemiş bülbül gibi susuyor
olacak iş değil
online dil kursu mil kursu bahane, 2 tane eşek kadar herif devletten geçinmek ve evde malak gibi yatmak için işten çıkmış

Tamam en almancı en göçmen EN BİLGİLİ sizsiniz ne diyelim şimdi 13 senedir oradaysanız tebrikler? Tebrik ederim kocanızı da, böyle düşünceli olduğu için. Kızlarınız da gayet ideal bir fikirle yetiştiriliyorlar. Yarın öbür günü yardıma ihtiyacı olan birini ilk günden kapının önüne koysun.
Sadece bir konu üzerinden sorumsuz koca tespiti yapamazsınız? Çünkü öyle birisi değil. Size laf anlatmak çok zor hiçbir işe yaramayan öneriniz ve arkası boş tespitleriniz için teşekkür edemeyeceğim maalesef. Biliyorum ki yukarıda bomboş sıralanmış cümlelerin hiçbirinin muhatabı ben değilim. Lütfen o çok ego kastığınız SİZİN SEVİYENİZDE OLAN MADDİ MANEVİ SOSYAL açıdan uygun insanlarla konuşun.

Kim kimi patlatıyor Allah aşkına? Ego kasmaya çalışan kendisi, neden kabul etmek zorundayım söylediklerini? Ayrıca ne işe yarıyor yorumu tam olarak hangi sorunumu çözdü aksine daha çok moralimi bozmaktan başka?

valla açıkçası ben bir önceki sayfada gayet makul bi yorum yazdım kendisine
4 kişi de beğenmiş ama konu sahibi beğenmemiş, bana cevap bile vermemiş
gelmiş burada birileriyle atışıyor
ben yorumumda, kocanla düzgün bi şekilde konuşman lazım bunun böyle olmayacağını güzellikle söyle gibisinden tavsiye vermişim
ama kendisinden tepki gelmeyince ben de konu sahibi hakkında sizin gibi düşünmeye başladım
kadın hala daha çözümü 1+1 eve çıkmakta falan arıyor
bu durumu kabul etmeyeceğini söylemek yerine 1+1 evde tıkış tıkış (sadece kocası ve kendisi bile olsa 1+1 küçük evdir sonuçta) yaşama yoluna gidiyor ?
1+1 eve de çıksa o kayın gelip yerleşir. onlar yatak odasında yatarlar kayın salonda yatar
kayın kalkıyor bunlara bişey olmaz beraber ev bakarız diyor bu da dut yemiş bülbül gibi susuyor
olacak iş değil
online dil kursu mil kursu bahane, 2 tane eşek kadar herif devletten geçinmek ve evde malak gibi yatmak için işten çıkmış
Bazen görmeyebiliyorum sayfa kendisini yeniliyor ve ben burada daha yeniyim, sizin yorumunuzu atlamışım. Özellikle "değerli" yorumunuza karşı yapılan bir ayrım değil...
Yeterince negatif yorum geldi ve bunlarla baş edip eşime karşı sakin kalmaya çalışmak çok zor. Herkesin bir doğrusu var ve bunu hemen o an yapmazsam ezik algılanıyorum, karakterime laf ediliyor. Hiçbir zaman burada bahsedilen saçma sapan tipte birisi olmadım. Doğru zamanı bekledim sadece tatsızlık çıkmasın diye. Siz kendiniz hemen fevri davranıp sinirlenip istediğiniz gibi konuşabilirsiniz. O sizin ailenizi ilgilendirir.
Son cümleniz için de HADDDİNİZİ BİLİN.

Hakikaten sabır sınavı gibisiniz. Hangi Türkiye sizin yaşadığınız acaba 13 sene önce bıraktığınız türkiyede mi arıyorlardı haklarını? Muhtemelen çoğu şey değişmiştir gittiğiniz vakitten beri çünkü benim bıraktığım türkiye hiç öyle bir yer olmadı? Eşimin işsizlik maaşı benim maaşımdan fazla şu an nasıl ben onlara bakıyorum hangi mantıkla yazdınız bunu? Allah sabır versin sizinle muhatap olmak zorunda kalan herkese. Çok zor çünkü böyle bir kafa yapısına kendini anlatmak.

Konu sahibi son durum ne? Herhangi bir şey konuşuldu mu durumla alakalı? Ailenize haber verdiniz mi? Kayınla geçiminiz hala kötü mü sürekli evde kalıp neler yapıyorlar size yardımcı oluyorlar mı?

Bazen görmeyebiliyorum sayfa kendisini yeniliyor ve ben burada daha yeniyim, sizin yorumunuzu atlamışım. Özellikle "değerli" yorumunuza karşı yapılan bir ayrım değil...
Yeterince negatif yorum geldi ve bunlarla baş edip eşime karşı sakin kalmaya çalışmak çok zor. Herkesin bir doğrusu var ve bunu hemen o an yapmazsam ezik algılanıyorum, karakterime laf ediliyor. Hiçbir zaman burada bahsedilen saçma sapan tipte birisi olmadım. Doğru zamanı bekledim sadece tatsızlık çıkmasın diye. Siz kendiniz hemen fevri davranıp sinirlenip istediğiniz gibi konuşabilirsiniz. O sizin ailenizi ilgilendirir.
Son cümleniz için de HADDDİNİZİ BİLİN.
ya şu had bildirme perileri neden kaynın gevşek gevşek beraber ev bakarız derken gelmedi sana ?
hem çok safsın hem de toz kondurmuyorsun parazitine
bu kadar çok mu korkuyorsun kocandan ve kaynından ?

Konu sahibi son durum ne? Herhangi bir şey konuşuldu mu durumla alakalı? Ailenize haber verdiniz mi? Kayınla geçiminiz hala kötü mü sürekli evde kalıp neler yapıyorlar size yardımcı oluyorlar mı?
son sorunuza istinaden konu sahibi en son şunu yazmıştı:
Yani haklısınız aslında. Bugün iş sonrası neredeyse iftara kadar uyumuşum yemek işi eşime kaldı hatta kendimi suçlu hissettim. Akşam da söyleniyordu "çokk yoruldum(?) uykum var, bugün sen sadece işe gittin sonra uyudun tabi" diyerek. Daha yeni misafir gelmiş tartışma çıkmasın diye sustum mecburen.
adam bi yemek yaptı diye bi araba söylenmiş
ama konu sahibi eşine de parazit kardeşine de tek kelime laf söyletmiyor toz kondurmuyor
demek ki kadın da halinden memnun amaan

son sorunuza istinaden konu sahibi en son şunu yazmıştı:

adam bi yemek yaptı diye bi araba söylenmiş
ama konu sahibi eşine de parazit kardeşine de tek kelime laf söyletmiyor toz kondurmuyor
demek ki kadın da halinden memnun amaan
Teşekkürler 🫶🏻

son olarak; dün benim yanımda olup derdimi paylaşan ve halimi anlayarak cevap veren herkese teşekkür ederim. Onlar için son bir durum güncellemesi yapmak istiyorum. Eşimle durumu konuştum müsait olan bir anımızda. Endişelerimden bahsettim ve özellikle o kadar uzun süre bu misafirliğe sabredemeyeceğimi söyledim(daha ilişkinin başında hastalık ya da büyük bir felaket harici ailesiyle yaşamak istemediğimi kesin olarak söyledim o da bunu kabul etmişti kv-kp ile altlı üstlü yaşamak ne kadar zor iyi biliyorum. Çünkü 24 yılım öyle bir evde yaşamakla geçti) hiç ters tepki vermedi olumsuz bir şey söylemedi. İyi ki bu konuşmayı onunla geciktirmeden yaptım yoksa buradaki dolduruşa gelip direkt patlayabilirdim bir hareketiyle. Kardeşinin de sürekli telefonundan ev baktığını söyledi, o da mahçup hissediyormuş kendini çok fazla. Beraber ev bakarız cümlesi de öylesine söylenmiş bir laftı dedi.
AdChoices
ADVERTISING​
Bu konuda ben ılımlı davranıcam ama kesinlikle kendimi kullandırtmak değil amacım, ikisinin çok ince bir çizgisi var. Bana desteğiniz için teşekkür ederim. Özellikle gurbette yaşarken ben de bir tolerans gösterirdim diyenler olaya iyi niyetle yaklaşmama sebep oldunuz🫶 Yani çok şükür doğru iletişim diliyle çözülmeyecek bir durum değilmiş. Diğer arkadaşlara da bundan sonra cevap vermek istemiyorum, ego savaşına çeviriyorsunuz tek derdiniz bu. Tüm negatifliğinizi üzerime yansıtmaktan başka bir şey yapmadınız. Kendi aranızda birbirinizi alkışlayın, en doğrusu sizsiniz çünkü(!) Saygısızlığınıza ve bu tahammülsüz davranışlarınıza maruz kalan herkese Allah yardım etsin. Bu yorumdan sonra hesabı kapatacağım. Bu siteyi uzaktan okumak çok daha keyifliymiş, herkes hak ettiği gibi yaşıyor diyen o arkadaş, haklısın ben çok sevildiğim ve isteklerimin önemsendiği değerli bir evliliği sürdürmeye devam edeceğim. Siz de muhtemelen kalbiniz gibi bir hayat yaşayacaksınız.

X