Eşimin herşeyden tiksinmesi ve beni kendine benzetmesi

Vücudumuzun mikroba da ihtiyacı var bence. Bağışıklık sisteminin gelişmesi için. Öyle çok temiz titiz olmak da iyi değil. eşiniz için yavaş yavaş alıştırın sonra tamamen düzeleceğine inanıyorum…
Şu marka tavuk çok iyiymiş tavukları şöyleymiş vs diyerek ilk iş annesinin tavuğu yerine market tavuğu sonra yavaş yavaş diğer şeyleri de ekleyerek sürece yayarak 1 sene de normal hale geleceğine inanıyorum ☺♥️♥️ kolay değil alışkanlıkları yıkmak. Burada size büyük iş düşüyor dik durun. Siz ona benzeyeceğinize o size benzesin.

Sinirden guldugumu belirtmiştim. Ağlayayım mi ? Herşeye olmaz demedim olmayacak ya da deneyip sonuç almadigim şeyleri acikladim.Sorunu aşmaya çalışıyorum. Ne yapayım adamın suratına mi sahip çıkayım birseyden tiksinince elinde olmadan suratı değişiyor. Başka yöntemler söylendi deneyecem. Terapi fikrini de sundum arastirmaya başladım.
Yani ama her cevapta nasıl emoji koymaya uğraşıyorsunuz ki sinirliyseniz? Sanki egleniyor gibi.

Görümcem tavuklar kurt yiyo diye yumurta yemezdi. İnekler belki otlanırken ağzına çöp gelmiştir. Yada boku ağzına değmiştir diye süt içmezdi. Bu bence kesinlikle hastalık

Yani ama her cevapta nasıl emoji koymaya uğraşıyorsunuz ki sinirliyseniz? Sanki egleniyor gibi.
Uğraşmıyorum bir parmak basıyorum oluyor. Yani emoji için de duyar kasani lk defa gördüm. Kocam dövmüş sovmüş aldatmış da emoji koymuşum sanırsın. Adam yemek yemiyor ne yapayım elimde kaşık çocuk gibi peşine mi dolanayim. Derdim kocam değil diyordum ama oğlum babasını rol model alıyor galiba ve ona dönüşüyor onun da çözümü için terapi alma kararı aldık.

Görümcem tavuklar kurt yiyo diye yumurta yemezdi. İnekler belki otlanırken ağzına çöp gelmiştir. Yada boku ağzına değmiştir diye süt içmezdi. Bu bence kesinlikle hastalık
😂😂😂😂 Bakalım terapi konusunda anlaştık eşimle.bundan sonraki tanısını doktor verecek artık hastalık mı yoksa takıntı mi ya da doğala alıştığı için tat uyumsuzlugu mu ?

Eşinizin durumu biyolojik değil psikolojik ilk olarak bunu anlayın. Allah korusun benimki böyle olsa çöp tenekesine sokup çıkarırım düzelir vallahi... Hoş eşimde bamya yemeğini severek yemez ama bende pek sevmediğim için sorun olmuyor onun haricinde çöp öğütücüsü gibi🤣 işin moral kısmını çözdüysek gelelim çözüme eşiniz psikolojik destek almadan ne sen nede çocuğun bu sorundan kurtulamaz. Otoriteyi biraz eline alma vakti gelmişte geçiyor gibi.

Herkese merhabalar.direk konuya giriyorum dert mi değil mi ben de bilmiyorum başkası anlatsa ne derim onu da bilmiyorum biraz da size danışayım istedim.
Benim eşim et , tavuk ,balık değişik kültür mutfağı , başka insanların yaptığı yemekler hiç birini yemez , yeni ürünler , yiyemez. ( Çok zorladım yediği günün akşamı çok kötü oluyor kusma ile sonuçlanıyor.) Standart 3-5 yemek var onları bile ara ara reddeder. Tiksinir anlatırken ve karşısındaki insani da tiksindirir. Ve ne yazık ki her zaman onun tabağında bir şey çıkar. Gözleme alırsak ya da başka birinin yolladığı yemeği tat dersem onda kıl çıkar , döner alırsak eti çiğ çıkar vs vs.

Örneklerle açıklayayım ; tavuk dönercinin yanından geçeriz ogurmeye başlar essek eti mi koymuşlar , bu ne çok pis , Allah bilir içinde neler var. Sonuç ,Artık döner yiyemiyorum.

Dışarıda gözleme yapan ablalar görürüz acaba ellerini yıkadılar mi ? Kesin burnunu , saçını karıştırıp elini hamura sokuyordur ,içine koydukları malzemeler temiz mi ? Sonuç, çok canım istese de yiyemiyorum.

Markette çekirdek içi satılıyor oğlum da çekirdek içini sever, ben kiriyordum. Dedim bir de bunu mu denesek belki sever. Aliriz yolda şey der "çekirdek içini görünce midem bulandı ,aklıma ağzıyla çıkartan insanlar geldi." der ( fabrikasyon ürün olduğunu biliyor.) Tiksindim yedirmedim çocuğa çünkü o görüntü gözüme geldi😑😏

Yeni değişik bir yemek yaparım örneğin taze enginar dolmasi bunu nasıl yiyecez ben bunu yersem kesin şöyle olur. bı tadına bak diye zorlarsam akşamına muhakkak hastalanır. Herkes yemeklerimi çok sever komşularım arkadaslarim istek üzerine bile çok yemek yapmisligim var elim lezzetlidir yani.benden kaynaklı değil.
Evliliğimizin ilk yillarinda kendime ayrı ona ayrı yemek yapıyordum. Bazen inada bindirip kendi sevdiğim yemeği yapıyor istersen ye istemezsen yeme diyordum hiç sorun yaratmadan kalkıp yumurta peynir zeytin çıkartıp yiyiyordu.
Oğlumu ek gıda döneminde çok güzel besledim herşeyi mevsiminde tattirdim avakadolardan yer almasına herşeyi tattirdim . sonuç babasının oğlu hiç bir şey yemiyor .et, tavuk ,balık kokuyorsa direk ogurerek kusmaya başlıyor.asla yemiyor , tatmiyor ve bana da yediremiyor ben yerken bile kusuyor. ( Özel bir çocuğum var 2 yaşına kadar hiç bir sıkıntısı yoktu 2 yaşından sonra çıktı. konuşan çocuk sustu , yiyen çocuk kustu. Atipik otizim şüphesiyle yıllardır eğitim görüyor.)

Ve ne yazık ki artık ben de o hale geldim. Onlara benzedim. Asla canım yemek yemek istemiyor , doguluyum etsiz kahvaltı yapmayan ben yıllarca et yemezsem bir şey olmaz gibi geliyor. Dışardan yemek yiyemiyorum. Tiksindim.

Çok uzun oldu belki cogunuza saçma gelecek hak veriyorum. Biri bana anlatsa bana da saçma gelirdi. Sadece eşim değil eşimin tüm ailesi böyle yedikleri 3-5 şey dışına çıkmazlar ve öyle bir anlatırlar ki siz de sogursunuz. Yani o yüz ifadelerini görmeniz lazım.
Ben artık eşimden geçtim çok takmıyorum kendisi bilir. Ben oğlumu düzeltmek istiyorum oğlumu kazanmak istiyorum. ergoterapi aldıriyorum. Psikologla gidiyoruz ama ilerleme yok bana yardımcı olur musunuz ? Ya da üzülme tek derdin bu olsun diyin hafifleyeyim.
Aaaa başta yazdıklarınıza çok güldüm ama sizi ve çocuğunuzu da bu denli etkilemesine hem çok üzüldüm hem de kızdım. Bu tarz insanlar "bende bir problem var, normal değilim, gideyim de bir hal çaresini bulmak için yardım alayım, psikoloğa gideyim" niye demezler anlamıyorum. Onu kendi ailesi bu halr getirmiş, o da sizi...bu döngüye müdahalr edilmediği taktirte böyle zincileme gider.

Benim eşim de çok yemek seçerdi ama öyle mide problemi kaynaklı fln değildi, tamamen keyfiydi. Ben nohut yemiyorum, bezelye sevmiyorum, kuru fasulye yemiyorum, sebze sevmiyorum gibi. Bi baktım annesi de öyle. "Ben cayı ince kulplu bardakta limonlu icebiliyorum" "salatayı yağsız (salata dışında yağ açısından da dikkat ettiği bir şey yok bu arada; poğacalar, kuymaklar gırla gidiyor. Öylr ki yedikleri kuymağı ben yiyemiyorum sagligima saygimdan ötürü. Öyle bir yağda yüzüyor) yiyorum" "esmer ekmek dısında bir şey yiyemiyorum" felanlar filanlar. Tamam dedim bu snopluk tamamen anneden kaynaklıyor. Sonra bir iki takıntısı vardı eşimin. Yine baktım annesinde ve kardeşlerinde de var bu. Yanlarında sakız cigneyemezsin, kitir sesi cikaran salatalik, erik gibi seyler yiyemezsin... ay dedim bu ne bee!? Eşime de "sen ve kardesleriniz takıntıli fln degilsiniz, siz annenizi taklit ediyorsunuz. Ve şuanki hayatınız hiç konforlu değil bu böyle ilerler gider. Bizim bu problemi cozmemiz lazım" dedim. Esimin tanidik psikolog bi ark. Vardi o da bnm soylediklerime benzer seyler soylemiş. Sonra sonra kendi kendine normal olmadigini o da fark edince gereksiz takintilarindan kurtuldu. Yemek konusunda da hic taviz vermedim ve suan her seyi yiyor.

Öncelikle eşinizin kendisinin takıntılı, problemli bir kişi oldugunu kabul edip acilen tedaviye baslaması gerekiyor. Tabi artık sizin ve cocugunuz da yardim almasi gerekiyor. Yazık resmen hepinizi asimile etmis adam. En basında "bunlar normal şeyler değil" diyip hiç yönlendirme yapmadınız mı eşinize?

Herkese merhabalar.direk konuya giriyorum dert mi değil mi ben de bilmiyorum başkası anlatsa ne derim onu da bilmiyorum biraz da size danışayım istedim.
Benim eşim et , tavuk ,balık değişik kültür mutfağı , başka insanların yaptığı yemekler hiç birini yemez , yeni ürünler , yiyemez. ( Çok zorladım yediği günün akşamı çok kötü oluyor kusma ile sonuçlanıyor.) Standart 3-5 yemek var onları bile ara ara reddeder. Tiksinir anlatırken ve karşısındaki insani da tiksindirir. Ve ne yazık ki her zaman onun tabağında bir şey çıkar. Gözleme alırsak ya da başka birinin yolladığı yemeği tat dersem onda kıl çıkar , döner alırsak eti çiğ çıkar vs vs.

Örneklerle açıklayayım ; tavuk dönercinin yanından geçeriz ogurmeye başlar essek eti mi koymuşlar , bu ne çok pis , Allah bilir içinde neler var. Sonuç ,Artık döner yiyemiyorum.

Dışarıda gözleme yapan ablalar görürüz acaba ellerini yıkadılar mi ? Kesin burnunu , saçını karıştırıp elini hamura sokuyordur ,içine koydukları malzemeler temiz mi ? Sonuç, çok canım istese de yiyemiyorum.

Markette çekirdek içi satılıyor oğlum da çekirdek içini sever, ben kiriyordum. Dedim bir de bunu mu denesek belki sever. Aliriz yolda şey der "çekirdek içini görünce midem bulandı ,aklıma ağzıyla çıkartan insanlar geldi." der ( fabrikasyon ürün olduğunu biliyor.) Tiksindim yedirmedim çocuğa çünkü o görüntü gözüme geldi😑😏

Yeni değişik bir yemek yaparım örneğin taze enginar dolmasi bunu nasıl yiyecez ben bunu yersem kesin şöyle olur. bı tadına bak diye zorlarsam akşamına muhakkak hastalanır. Herkes yemeklerimi çok sever komşularım arkadaslarim istek üzerine bile çok yemek yapmisligim var elim lezzetlidir yani.benden kaynaklı değil.
Evliliğimizin ilk yillarinda kendime ayrı ona ayrı yemek yapıyordum. Bazen inada bindirip kendi sevdiğim yemeği yapıyor istersen ye istemezsen yeme diyordum hiç sorun yaratmadan kalkıp yumurta peynir zeytin çıkartıp yiyiyordu.
Oğlumu ek gıda döneminde çok güzel besledim herşeyi mevsiminde tattirdim avakadolardan yer almasına herşeyi tattirdim . sonuç babasının oğlu hiç bir şey yemiyor .et, tavuk ,balık kokuyorsa direk ogurerek kusmaya başlıyor.asla yemiyor , tatmiyor ve bana da yediremiyor ben yerken bile kusuyor. ( Özel bir çocuğum var 2 yaşına kadar hiç bir sıkıntısı yoktu 2 yaşından sonra çıktı. konuşan çocuk sustu , yiyen çocuk kustu. Atipik otizim şüphesiyle yıllardır eğitim görüyor.)

Ve ne yazık ki artık ben de o hale geldim. Onlara benzedim. Asla canım yemek yemek istemiyor , doguluyum etsiz kahvaltı yapmayan ben yıllarca et yemezsem bir şey olmaz gibi geliyor. Dışardan yemek yiyemiyorum. Tiksindim.

Çok uzun oldu belki cogunuza saçma gelecek hak veriyorum. Biri bana anlatsa bana da saçma gelirdi. Sadece eşim değil eşimin tüm ailesi böyle yedikleri 3-5 şey dışına çıkmazlar ve öyle bir anlatırlar ki siz de sogursunuz. Yani o yüz ifadelerini görmeniz lazım.
Ben artık eşimden geçtim çok takmıyorum kendisi bilir. Ben oğlumu düzeltmek istiyorum oğlumu kazanmak istiyorum. ergoterapi aldıriyorum. Psikologla gidiyoruz ama ilerleme yok bana yardımcı olur musunuz ? Ya da üzülme tek derdin bu olsun diyin hafifleyeyim.
Aaaa başta yazdıklarınıza çok güldüm ama sizi ve çocuğunuzu da bu denli etkilemesine hem çok üzüldüm hem de kızdım. Bu tarz insanlar "bende bir problem var, normal değilim, gideyim de bir hal çaresini bulmak için yardım alayım, psikoloğa gideyim" niye demezler anlamıyorum. Onu kendi ailesi bu halr getirmiş, o da sizi...bu döngüye müdahalr edilmediği taktirte böyle zincileme gider.

Benim eşimde çok yemek seçerdi ama öyle mide problemi kaynaklı fln değilditamamen keyfiydi. Ben nohut yemiyorum, bezelye sevmiyorum, kuru fasulye yemiyorum, sebze sevmiyorum gibi. Bi baktım annesi de öyle. "Ben cayı ince kulplu bardakta limonlu icebiliyorum" "salatayı yağsız (salata dışında yağ açısından da dikkat ettiği bir şey yok bu arada; poğacalar, kuymaklar gırla gidiyor. Öylr ki yedikleri kuymağı ben yiyemiyorum sagligima saygimdan ötürü. Öyle bir yağda yüzüyor) yiyorum" "esmer ekmek dısında bir şey yiyemiyorum" felanlar filanlar. Tamam dedjm bu snopluk tamamen anneden kaynaklıyor. Sonra bir iki takıntısı vardı eşimin. Yine baktım annesinde ve kardeşlerinde de var bu. Yanlarında sakız cigneyemezsin, kitir sesi cikaran salatalik, erik gibi seyler yiyemezsin... ay dedim bu ne bee!? Eşime de "sen ve kardesleriniz takıntıli fln degilsiniz, siz annenizi taklit ediyorsunuz. Ve şuanki hayatınız hiç konforlu değil bu böyle ilerler gider. Bizim bu problemi cozmemiz lazım" dedim. Esimin tanidik psikolog bi ark. Vardi o da bnm soylediklerime benzer seyler soylemiş. Sonra sonra kendi kendine normal olmadigini o da fark edince gereksiz takintilarindan kurtuldu. Yemek konusunda da hic taviz vermedim ve suan her seyi yiyor.

Öncelikle eşinizin kendisinin takıntılı, problemli bir kişi oldugunu kabul edip acilen tedaviye baslaması gerekiyor. Tabi artık sizin ve cocugunuz da yardim almasi gerekiyor. Yazık resmen hepinizi asimile etmis adam. En basında "bunlar normal şeyler değil" diyip hiç yönlendirme yapmadınız mı eşinize

Off böyle hayat çok zor değil mi ya.
Eşimde disardan lahmacun pide falan yiyemez elleriyle açtıkları aklıma geliyor midem bulanıyor diyor. Mesela ben de mumu üfleyip söndürülen pastayı yiyemem bütün tükürükler pastanın üstüne geldi diye ama eşinizin ki çok çok abartı. Destek alsa keşke
Pasta olayı normal gayet. Çünkü gözünün önünde tükürükleniyor; hele ki çocuk olan biri tarafından üfleniyorsa 🤣 Ne demişler göz görmeyince gönül katlanırmış.

Yumurtayi nasil yiyor peki? Tavugun g..tunden cikmis.

Off böyle hayat çok zor değil mi ya.
Eşimde disardan lahmacun pide falan yiyemez elleriyle açtıkları aklıma geliyor midem bulanıyor diyor. Mesela ben de mumu üfleyip söndürülen pastayı yiyemem bütün tükürükler pastanın üstüne geldi diye ama eşinizin ki çok çok abartı. Destek alsa keşke
DEstek almasi icin, oncelikle hasta oldugunu kabul etmek zorunda. Ama bence bu adam rahatsiz oldugunu anlamiyor. Gayet nornal oldugunu dusunuyor yani

X