Eski Kiyafetler... Gururum Incindi...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
herkes cocukken giydigi ikinci el elbiselerden bahsetmis ama yasim su an 31 :halay: biz de yeni geline asla verilmez, sizde nasil ? Hem annesi hem anneannesi boyleler. Anneannesi 20 yil onceki topuklu ayakkabisini vermeye calismisti , esimin anneside 1980 lerden kalma bol kazaklarini. Yinede tesekkurler yorum icin :KK200:
Yurtdışında maddi durumu çok iyi olan insanlar bile ikinci el mağazalarından alışveriş yapıyor. Mobilya, kıyafet, mutfak eşyası... Yenisine para vereceğime ikinci elden bedavaya yakın bir fiyata alırım diye düşünüyorlar. Çok mantıklı birşey bence.
Durumun yeni gelin olmakla ne alakası var onu hiç anlamadım zaten. Hakarete uğramışsınızda karşılığında bir cevap vermeniz gerekiyormuş gibi anlatmışsiniz olayı.

Konunun başindaki anne dramatizenizi hiç anlamadim bide arkadaşlar derdi kadının verdiği kiyafetleri sen kimsin bana bu kıyafetleri verirsin tavriyla geri vermek hala anlamadınız mı :KK66: durumu iyi insanlar nasıl gidip 0 kiyafet almazlar konu sahibine ühüüü ne üzücü

Gurur tam olarak hangi noktada kırılıyor?
Yurtdısında insanlar kullanmadıkları esyaları kapının önüne koyıp,isteyen alabilir yazıyor cogunlıkla.
Siz de istemiyorsanız koyarsınız konteynrlara.
Ne mana geri vermek?
İkide bir yeni geline verilmez demenizi de anlamadım?
Galler prensine mi gelin gittiniz nedir yani?

paradan bağımsız olarak bir çok insan artık böyle yaşıyor zaten
öncelikli amaç israf olmaması ve dünyaya zarar vermemek

Kadın 60 yaşında, bu hareketi gayet normal. Aranızda kuşak farkı olduğu için anlamayabilirsiniz ama eskiler daha kıymet bilir olduklarından bana olmuyor ama boşa da gitmesin diye düşünüp eşyalarına önem veriyorlar. Yani sizle yaşıt biri sırf size nispet olsun diye eski kıyafetlerini size vermiş gibi anlamayın bunu. Benim de teyzem o yaşlarda, yanına gittiğimde aynen dediğiniz gibi benim hiç tarzım olmayan kıyafetleri ille vermeye çalışıyor. İhtiyacımın olmadığını da bilir aslında ama biliyorum ki zamanında beğenerek almış, giyemese de kıyamıyor değerlendirmek istiyor. Ben de kırmıyorum genelde

benim kendi aile ve akrabalarim arasinda birbirlerine giyilmis kiyafet verilmez,geline asla verilmez, ben bunu hic gormedim , istemeden de olsayabanciliyorum bu durumu ama esimin ailesinde var boyle hem annesi hem anneannesi boyleler. Anneannesi 20 yil onceki topuklu ayakkabisini vermeye calismisti , esimin anneside 1980 lerden kalma bol kazaklarini :KK43:
Ya 20yıl öncekiyse bayıla bayıla alırım valla 😄 eğer bi daha verirse, istemiyorsanız kibarca teşekkür ederim geçen verdiklerinde olmadı başkasına verelim falan diyebilirsiniz.

Garage sale, baby shower gibi adetler ihtiyaçları olmayan eşyaları kullanabilecek olanlarla buluşturmak ve ihtiyaçları gidermek üzerine.
Dönüşüme de ekonomiye de katkı. Satabilirsiniz bence, ya da bi ara ortadan kaldırırsınız.

Ben ve kardeşlerimde yengemizin ya da teyzelerimiz eski kiyafetlerni giyerdik valla cocukken aylemin yeni kiyafet almaya parasi yokmuş ama büyüyünce istemedigmizi söyledik ama satabilirsiniz burda bile eski kiyafetleri ucuzda olsa alanlar var kisaca firsata çevirin )

Aileye göre bunlar normal demek. Onu bunu bırak da bacım. Çocukluk travmanan beni bile üzdü. Onu temizlemen gerekir bünyeden önce. Bir destek alsan. Inan oraya takıldım.

Ben ikinci el çok alırım, çok da veririm. Örneğin kıyafetlerimin kaliteli olması benim için çok önemlidir, o yüzden mağazadan alsam paramın yetmeyeceği şeyleri az kullanılmış ikinci el alırım. Böylece hem daha kaliteli eşyalarım olur, hem de kendimce çevrenin korunmasına bir faydam dokunur. Aşağılayıcı bir şey değil yani bu. Sizin ailenizde yok, onlarda var tam da bu yüzden onlar için aşağılamak amaçlı bir hareket değildir. Her ailenin kültürü ve yapısı farklı, kadın onca emek vermiş sizin için. Bu konuda bir şey dememenizi tavsiye ederim. Bir daha teklif ederse de, "teyzeciğim dolabımı küçültmeye çalışıyorum" gibi bir bahaneyle kibarca geri çevirirsiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X