Ev Hanımları

kakule

Nirvana
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
441
6
47
Ben Aslinda Modelist'im Ama Uzun Yillardir Evimde Kidemli Ev Hanimliği Yapiyorum... MODELİST OLMAK İSTEYEN ARKADAŞLARA FİKİRLER VEREBİLİRİM..
KALIP YADA TEKSTİLLE İLGİLİ SORU VE SORUNLARINIZ VARSA BİLGİLERİM TAPTAZE DURUYOR HER KONUDA YARDIMCI OLABİLİRİM...

ben asıl teknik ressamlık okudum. ama bir ara 1sene modelistlik kursuna gittim. 1 ayda b.sayarlı modeliste gittim ama maalesef tekstil sektöründe çalışmadım kendi işime döndüm. ama fırsat bulursam dikiş kursunada gitmek istiyorum

setenay cım modelistliğin asıl kuralı dikiş tekniklerini bilmektir... bende bilgisayarlı modelistlik kursu aldım ama önce manuel kalıp sistemini bilmekte fayda var... modelistliği düşünürsen tavsiye ederim çok zevkli bir iştir.. hele bide hazırladığın koleksiyonlardan takdir alırsan değme keyfine...

Kakule sağol canım .ya bende 15 yaşım dan beri dikiş dikiyorum kalıpla .kendim bizzat giyinmeye pek meraklıyım hiç kimsede olmayan kumaş ve model sadece sende var düşünsene ,bencillik değil benim kisi yanlış anlaşılmaasın haaaa.Tek sorun diktiğim modelleri eşim pek beğenmez laf aramızda.sorum yok teşekkür ediyorum..eyvah geç oldu ben yatiim.

setenay cım modelistliğin asıl kuralı dikiş tekniklerini bilmektir... bende bilgisayarlı modelistlik kursu aldım ama önce manuel kalıp sistemini bilmekte fayda var... modelistliği düşünürsen tavsiye ederim çok zevkli bir iştir.. hele bide hazırladığın koleksiyonlardan takdir alırsan değme keyfine...[/QUOT

bir süre çalıştım zevkli bir iş ama modelistlik biraz kurla okulla değilde alayda yetişmekler oluyor yani küçük yaşta bu işe başlayıp en ince ayrıntılarını öğrenmek gerekiyor. ve ben modelistim demek için çok yol kadetmen gerekiyor. işe kağıt karton kesmekten başlamak benim yaşım için oldukça geçti. bir değişiklik istemiştim o zaman 28 yaşındaydım ama bu yaş bile geç. 5-6 yıllık çalışmışlığın yoksa modelist yardımcısının yardımcısı oluyorsun

bende eski bir turizmci olarak artık ev hanımlığına terfi ettim yaklaşık 3 senedir ama en korktuğum şey ingilizceyi unutmak ve yavaş yavaş unutuyorum..

setenay cım benim ilk bu işi öğrendiğim ustam erkekti. oda 28 yaşındayken başlamış bu işe.. hatta adam bisiklet tornacsıymış zamanında:))) bu işe merak salmış. oda çay getir götür işlerine bakarak kapmış bu mesleği ve şefim mezurasız cetvelsiz ceket kalıbı çıkarıyodu hemde tam 10 dakikada:)

tabi bi bayan için zor olabilir böyle başlamak ama bizde kesimhaneden fireleri toplayak başladık. kurslardan direk almıyolar zaten modelhanelere... önce bi tozunu yutman lazım:)
hatiş dikiş bilmenin en güzel tarafıda budur ya zaten.. istediğin modeli istediğin renkte istediğin kumaşa önce sen dik kendin giyin... bende çok yaptım zamanında...bide milletin '' hep kendine dikiyon hani bize yokmu'' demeleri olmasa....

evet hepimizin derdi aynı..
bende ögretmenim ama çok az yapabildim
önce çocuklarımın ögretmeni oldum onları yetiştirdim
şimdi torunlarımla öğretmencilik oynuyorummm...
eşim asla çalışmama izin vermedi...
ama hiç boş duramam birşeyler yapıp üretmeyi çok severim,dikiş dikerim,örgü örerim.kırkyama yaparım ev hanımlığı dişinda tabi...

bende eski bir turizmci olarak artık ev hanımlığına terfi ettim yaklaşık 3 senedir ama en korktuğum şey ingilizceyi unutmak ve yavaş yavaş unutuyorum..
selens bende ev hanımıyım ve benimde ingilizcem ve flamancam zamanında çok iyi idi aynen senin dediğin gibi bende yavaş yavaş unutuyorum çok kötü yaa.

Ben Aslinda Modelist'im Ama Uzun Yillardir Evimde Kidemli Ev Hanimliği Yapiyorum... MODELİST OLMAK İSTEYEN ARKADAŞLARA FİKİRLER VEREBİLİRİM..
KALIP YADA TEKSTİLLE İLGİLİ SORU VE SORUNLARINIZ VARSA BİLGİLERİM TAPTAZE DURUYOR HER KONUDA YARDIMCI OLABİLİRİM...

Kıdemli Evhanımıyım demişsin bacım,bu araya sokulan meslekte neyin nesi:mymeka: yerim ben senin modelistliğini:içelim: ben öyle kalıp malıp çıkaramam beğenirim keserim dikerim,oldu oldu olmadı salla gitsin :))))))zaten çabuk sıkılan biriyim birde öyle kalıplarla falan uğraşırsam yanmışım,göz ayarı yaparım,pratik keser hemen dikerim profesyonel değilim,amatör bir ruhla senelerdir basmadan uzun etek dikebiliyorum:)kendim ve kızım dışında kobaylarım olmadı:))))))) Hocam ders ver bana:çok üzgünüm: kumaş nasıl katledilmez,teyel sürfile gibi bana angarya gelen ince işler olmadan nasıl dikiş dikerim:bbo:

setenay cım benim ilk bu işi öğrendiğim ustam erkekti. oda 28 yaşındayken başlamış bu işe.. hatta adam bisiklet tornacsıymış zamanında:))) bu işe merak salmış. oda çay getir götür işlerine bakarak kapmış bu mesleği ve şefim mezurasız cetvelsiz ceket kalıbı çıkarıyodu hemde tam 10 dakikada:)

tabi bi bayan için zor olabilir böyle başlamak ama bizde kesimhaneden fireleri toplayak başladık. kurslardan direk almıyolar zaten modelhanelere... önce bi tozunu yutman lazım:)
hatiş dikiş bilmenin en güzel tarafıda budur ya zaten.. istediğin modeli istediğin renkte istediğin kumaşa önce sen dik kendin giyin... bende çok yaptım zamanında...bide milletin '' hep kendine dikiyon hani bize yokmu'' demeleri olmasa....

sorma benimde dikiş bilen arkadaşlarım var kumaşını alan gelir, tamirlik iş olan gelir, şunu uzat bunu kısaltlar öbürünü daralt kimsenin isteiği bitmez. hemde bir sürü de eleştiri yaparlar. birde dışarda olsa parası neyse yaptıracakları işlerde sana teşekkürü zor ederler. ne olacak elinden geliyor nasılsa denir. ben bile arkadaşlarım adına sinir oluyorum.

mune git sen hazır al gülüm daha ekonomik olur senin için:)=))))

Hocam,ne çabuk pes ettin benim gibi bir öğrenciden:))))dikiş öğretmenimde hamile kalıpta kursa gitmediğime çok sevinmişti,kadının bir kına yakmadığı kalmıştı:))))aslında çok özenirim kendi dikipte şıkır şıkır giyinenlere ama yok anam kabiliyet yok,ufak tefek şeyler yaparım,en azından eşimin pantolon paçalarını bastırabiliyorum,terziye vermek zorunda kalmıyorum ama kalıp çıkarmak,kesip biçmek,sürfile teyel Allahım kabus gibi,dedim ya mizaç olarak çabuk sıkılan biriyim,o yüzden oturup uğraşamıyorum,örgü örerim ama meşakatli olduğu için dantele asla el sürmem bilirim fakat örmem,tavsiyene uyup hazır alsam daha hayırlı olacak kanımca:)))
Öpüldün güzel hoca:1yes2:

ewt ev hanımları buraya bıze kocalarımız ne yaptıgımızı soruyorlar?aksama kadar evdesınız ne yapıyonuz ki dıe.benımle aynı fıkırde olanlar,bızlerde yoruluyoruz ,bızde evde calısıyoruz ama deılmı?:uhm: :1yes2:

Ev Hanimliğida çok Güzel Bi Meslek Hemde En Zahmetlilerinden:) Ama El Altinda Bi Bu Benim Mesleğim Diyebileceğimiz Bi Mesleğimiz Olsun Dimi..

cnm ben sana çok hak veriyorum çünkü bir dönem bende evdeydim ve inanılmaz zor ev hanımı olmak seni çok iyi anlıyorummm .en sinir bozucusuda sen bütün gün kendini paralarsın ama kimse bişey görmez görsede önemsemez

arkadaşım bende bundan 2 yıl öncesi textilde kesimciydim.kalıplarla haşır neşirdim.modelist arkadaşım kalıp çıkarır bende keserdim.çok zevkli kalıp çıkarmak vaktim oldukça birşeyler öğrenmeye çalıştım ama fazla değil.ama kesimde a dan z ye herşeyi biliyorum.kızım olunca çalışamadım ev hanımlığı yapıyorum ama inanın ev daha zor.

bende stilist olmak istiyordum ama olmadı modelistlik hakkında soracağım birşey yok ama kıdemlisin ya ev hanımlığı için sorcaklarım olursa soluğu burada alıcam. sırnaşık şey

Ben de eski turizmci, 4,5 senedir de kıdemli ev hanımıyım. dikiş mikiş sürfile anlamam. kakuuu sen mune'ye öğret dikişi de diksin hepimize. ya da bir biriniz bir biriniz dikin bana. kavga çıkmasın...sırnaşık şey

X