Ev kiralarken nelere dikkat etmemiz lazım? Neler yapmamız lazım?

JES

Nirvana
Pro Üye
11 Haziran 2018
17.081
97.072
30
Arkadaşlar bizim için biraz büyük sayılabilecek bir derdimiz var maalesef.

Ev sahibimizin aç gözlülüğüne kurban gidecek gibiyiz. (o mevzulara girmeyeceğim çünkü şuan bir önemi yok, bize yardımcı olacak bir durumu da yok)

Bizde sürekli diken üstünde durmaktansa, boş laf dinlemektense taşınmayı düşünüyoruz. Bir kaç ev var civarda...

Fakat hiçbir fikrimiz yok bu konuda...

Sizden istediğim yardım; Ev kiralarken nelere dikkat etmemiz lazım? Neler yapmamız lazım? Taşıma, nakliye, ev özellikleri, hangi ayda taşınmalı, kira, emlak vs. her konuda.

Aklınıza ne gelirse lütfen yazın bize arkadaşlarım. Büyükşehirdeyiz bu arada.

Aranızda ev sahibi olan, kiracı olan, hukukçu olan ve bilgisi olan kim olursa yardım ederse çok minnettar olurum. 🙏

Hepsini - not defterimi hazırladım- madde madde yazacağım. Bizim için çok büyük kolaylık olacak 😊

Hiçbir fikrim yok bu konularda JES.
Sadece Allah yar ve yardımcın olsun, Rabbim gönlüne göre versin. İnşallah evinizi kolaylıkla bulursunuz demeye geldim 😊

Ev sahibimizin aç gözlülüğüne kurban gidecek gibiyiz. (o mevzulara girmeyeceğim çünkü şuan bir önemi yok, bize yardımcı olacak bir durumu da yok)

Bizde sürekli diken üstünde durmaktansa, boş laf dinlemektense taşınmayı düşünüyoruz. Bir kaç ev var civarda...

Sizden istediğim yardım; Ev kiralarken nelere dikkat etmemiz lazım? Neler yapmamız lazım? Taşıma, nakliye, ev özellikleri, hangi ayda taşınmalı, kira, emlak vs. her konuda.

Aranızda ev sahibi olan, kiracı olan, hukukçu olan ve bilgisi olan kim olursa yardım ederse çok minnettar olurum. 🙏

Hepsini - not defterimi hazırladım- madde madde yazacağım. Bizim için çok büyük kolaylık olacak 😊
Allah yardımcın olsun Jes deneye geldim.

Içinize sinen, cebinizi yormayan bi ev olsun inşallah ve iyi bir insan evladına denk gelin 🙏🙏

Taşınma için eşyaları sigortalatiyorlar . Bence en önemlisi bu Jes. Çünkü taşıma firmaları kendimiz yapıyoruz dese de daha çok kendilerini koruyan sigorta yapıyorlar bu konuyu lütfen araştır .

Öncelikle sözleşmeniz vs ne zaman bitiyor bilmem ama imkan varsa ekim ayından sonra taşınmak çok daha mantıklı. Yaz sezonu ister istemez evler pahalı oluyor. Sonrasında okul, tayin dönemi falan derken ağustos ve eylül ayı fırsatçılar cirit atıyor etrafta. Ekim ayı ve sonrasında piyasa durduğu için her anlamda (nakliye, boyacı vs dahil) fiyatlar düşüyor.
İmkan varsa benim için öncelikli olanlar;
Dükkan üstü daire olmamalı,
Zemin kat olacaksa yüksek giriş olmalı,
Odalar hangi çepheye bakıyor kontrol edilmeli,
Mutlaka aidat gibi giderler önceden öğrenilmeli,
Ev sahibi ile kontrat öncesi her şey detaylı konuşulmalı (tadilata izin veriyor mu, tadilat giderlerini karşılıyor mu, evle ilgili ev sahibini ilgilendiren sorunlarda nasıl bir çözüm yolu izleniyor masraf kiradan mı düşülüyor yoksa ev sahibi kendisi mi karşılıyor gibi..)
Otoparklı vs site tarzı bir yer ise mutlaka otopark kapasitesi, site bahçesi, parkı artık ne varsa görülmeli ve incelenmeli
Eve ait eşyalar varsa (fırın, ocak vs) kontrolleri evsahibinin yanında yapılmalı

Taşınma sırasında önemli ve özel tüm eşyalar mümkünse şahsi araçla taşınmalı. Öyle bir imkan yoksa nakliye gelmeden önce paketlenmeli. Özellikle sigorta yapmayan bir şirket ise tv gibi kolay hasar alabilir ve pahalı elektronikler ekstra özenle ve nakliye gelmeden önce kat kat sarılmalı.

Ev sahipleri artık boş tarihsiz kağıda imza attırmaya başlamış "yapılan zammı kabul ediyoruz" adı altında. Buna dikkat edin diyebilirim.

Önümüzdeki temmuza kadar kira zammı %25 olacak kararından yararlanmak için bu ay içinde sözleşme imzalarsanız sizin lehinize olur. Bir de ev merkezi sistemse apartmandaki komşularla mutlaka konuşun. Kışın çift aidat toplama, ısınma problemi vs var mı diye.

Emlakcidan değil de sahibinden kiralık bulursanız en azından emlakci komisyonundan kurtulursunuz, sahibinden bulmaya çalışın.
Tutacağınız ev de ara kat olursa ısınma problemi yaşamazsınız diye düşünüyorum.
Aklıma bunlar geldi şimdilik

Canim oncelikle evin güneş almasi cok onemli. Eger en ust katta ise mutlaka dam izolasyonu olsun yoksa yazin sicaktan kisin soguktan cok cekersiniz. Benim en buyuk sorunum bunlar.

dükkan üstü ısınmaz en üst katta yazın çok sıcak kışın da soğuk olur.bebeğin var ara kat tut.balkonu biraz büyük olsun çocukla çıkarsınız büyük ihtiyaç.emlakçılara para kaptırma direkt sahibinden tut evi.sahibinden .com a bak mesela.çevreye de haber sal.içindeki kombi vs gibi gereçlerin sağlamlığına yılına bak.çok eskiyse sorun çıkarır devamlı.umarım gönlüne göre bir ev bulursun.

Her şehrin bir iyi cephesi vardır belki de her şehirde aynıdır bilemiyorum 😂 bizim buralarda kuzey güney cephesi iyidir yazın serin kışın sıcak olur ona dikkat ederiz mesela. Çocuk düşünüyorsanız semti ona göre seçin ben çocuğumu buralarda buyutemem diyeceğiniz bir semt ev kiralamayin benim çocuğum olduğu için okul, site içi olması, park gibi konular önemli. Araba kullanmayı bilmediğim için konum önemli siz ne arıyorsunuz bir evden onları siralayin

Öncelikle tüm taşıma aşamasında hem emlakçı ve kiralama aşamalarında mutlaka her şeyi yazılı sözleşme dahilinde yapın ve bütün ödemeleriniz banka havalesi yolu ile ve açıklama kısmında neyin bedeli olarak verildiği açıkça yazılarak yapın. Taşıma sözleşmesinde öncelikle taşıma işine ilişkin sözleşmede açık açık nasıl taşıma yapılsın istiyorsanız( (asansörlü araçla, baloncuklu poşetle sarılarak vb) onu açık açık belirtin, taşıma sonrası hasar oluşumuna ilişkin hususların tespiti ve ödemesine ilişkin hususlarda açık açık yazılsın. Kira sözleşmesine ilişkin olarak size tavsiyem belirsiz süreli sözleşme yapmanız ancak ev sahibiniz buna rıza göstermeyebilir. Kira sözleşmesinde depozito ödemesi yapacaksanız, bu hususa ve sözleşme bitiminde iadesi konusunu açıklayıcı olarak yazın. Ev sahiplerinin bir çoğu kira sözleşmesinin yanında tahliye taahüdüne ilişkin ek sözleşme yapıyorlar. Yapmamanızı eğer mecbur kalırda yaparsanız sözleşme tarihi kısmını boş bırakmamanızı ve gerçek tarihi yazmamızı tavsiye edebilirim.

X