Ev sahibi olmak ile kafayı bozan arkadaşım!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kafamı sokacak ev alayım diye değil, ev sahibi olma statüsüyle anılmak için. Sağolun, iletirim
Ne sebeple olursa olsun yahu size ne o kadarından?
İnsan "arkadaşının" ev alma isteğine bu kadar olumsuz, art niyetle yaklaşır mi?
Suanda ev, ekonomi, kira konuşmayan kimse yok.
Hoşlanmıyorsaniz muhabbetlerinden az görüşün. Arkadaşınızında yararına olur zaten. Ev almak istiyor diye kadına sorunlu muamelesi yapıyorsunuz aklınızca.

ayrıca ev sahibi olmak istemekte sonuna kadar haklı
kiralar her geçen gün artıyor ve mesele sadece para da değil
sonuçta elalemin evinde oturmakla kendi evinde oturmak arasında fark var
bende kiracıyım geçen gün komşum çok alakasız bişey yüzünden ev sahibimizi aramış
adam da bizi aradı , konu o kadar saçma ki açıklama dahi yapmadan tamam x bey deyip kısa kestim
çünkü ev sahibim sorun çıksın istemeyen bi tip sorunlardan nefret eder
fakat kiracı değilde oturduğum evin sahibi olsam o komşunun ağzından girer burnundan çıkardım
tepkim çok daha farklı olurdu

filmdelisi filmdelisi ne yazık ki kredilerin kesilmesi yatırımcının 2-3 ncü evini alıp kiraya verememesi sonucunu önümüzdeki seneler kiradaki fiyat artışı olarak görmeye mahkumuz.
bazı sitelerde kredi işi zengine yarıyor biz hala kiradayız sadece ilk evini alacak kişilere verilse ikinci üçüncü evini alacaklar yararlanamasa diye neredeyse dua edecek yazılar okuyorum,kısmen katılıyorum ve gönlümden geçen herkes ev sahibi olsun ilk evini alsın ama yatırımcı da kredilerden kullanıp ev almazsa kiraya çıkacak ev bulamayacaklar buldukları da çok çok pahalı olacak.
bir kaç sene öncesine kadar gayrimenkul alıp kiraya vermek en karlı işti kiradan gelen gelir evin kredisini ödüyordu ama artık dediğiniz gibi pek de mantıklı değil bir sürü alternatif varken.
hep savunurum toprakta para var ve arsa kaybettirmez ev alıp kiraya vermek yerine arsa alıp bekletmek,al-sat en temizi.
konunuza evi satıp faize koymaktan katılmış durumundayım o konuda kendi görüşümü belirttim ve şahsen asla yapmayacağım paramı katlama veya değerinde tutma şekli. tabi burada gayrimenkulün konumu da önemli değeri de.cok çok talep görmeyen yerde ise veya eskiyse kiradan da üç kuruş gelecekse belki düşünülebilir.o da belki.
yurtdışında mülk almak çocuklarınız var ise ve bu dolar tl bazında bunu yapabilene helal olsun.ben Türkiye’de yaşayıp dövizle kazanıyorum ama hala yurtdışında yatırım yapacak birikim yapamadım:KK43:

Tam olarak nasıl uygun biraz açıklar mısınız? Büyükşehir de yaşarken ve benim bildiğim kadarıyla bir milyon krediye otuz kırk bin lira aylık ödeme yapılması gerekirken. Eh peşinat olmadığını belirtmeme gerek yok sanırım.
Araba peşinat olur kredi ile alınır. Uygun yollu bir ev bulsun

Ben neden arkadaşınızın derdi için konu açtığınızı anlayamadım açıkcası. Hani çok hayati bir mesele olsa arkadaşınızın derdiyle dertlenirsiniz de böyle bir mevzudan siz neden dertlendiniz ki? :KK70:

filmdelisi filmdelisi ne yazık ki kredilerin kesilmesi yatırımcının 2-3 ncü evini alıp kiraya verememesi sonucunu önümüzdeki seneler kiradaki fiyat artışı olarak görmeye mahkumuz.
bazı sitelerde kredi işi zengine yarıyor biz hala kiradayız sadece ilk evini alacak kişilere verilse ikinci üçüncü evini alacaklar yararlanamasa diye neredeyse dua edecek yazılar okuyorum,kısmen katılıyorum ve gönlümden geçen herkes ev sahibi olsun ilk evini alsın ama yatırımcı da kredilerden kullanıp ev almazsa kiraya çıkacak ev bulamayacaklar buldukları da çok çok pahalı olacak.
bir kaç sene öncesine kadar gayrimenkul alıp kiraya vermek en karlı işti kiradan gelen gelir evin kredisini ödüyordu ama artık dediğiniz gibi pek de mantıklı değil bir sürü alternatif varken.
hep savunurum toprakta para var ve arsa kaybettirmez ev alıp kiraya vermek yerine arsa alıp bekletmek,al-sat en temizi.
konunuza evi satıp faize koymaktan katılmış durumundayım o konuda kendi görüşümü belirttim ve şahsen asla yapmayacağım paramı katlama veya değerinde tutma şekli. tabi burada gayrimenkulün konumu da önemli değeri de.cok çok talep görmeyen yerde ise veya eskiyse kiradan da üç kuruş gelecekse belki düşünülebilir.o da belki.
yurtdışında mülk almak çocuklarınız var ise ve bu dolar tl bazında bunu yapabilene helal olsun.ben Türkiye’de yaşayıp dövizle kazanıyorum ama hala yurtdışında yatırım yapacak birikim yapamadım:KK43:
Elbette çok haklısınız.
Şöyle, ben şuan oturduğum evi satıp değerlendiririm bana kalsa.
Böyle paraların üzerinde oturmak bana hiç akıl karı gelmiyor.
Evim elbette eski, evlenirken alındı bu piyasaya ait değil😂
O günlerle bugünler bir değil.
Ama ben bunu söylerken elbette sokakta kalmayacağımı bilerek söylüyorum, maaşlı çalışan değilim, sıcak para her şeyden önemli bizim gibi ticaret yapan evlerde.
Maaş gelirli olan hanelerde mümkün değildir, sabit bir gelir gider tablosu varken parayla oynamak hem zaman hemen de risk barındırır.
Ama bir yerden de küçük meblağlar bile olsa ana parayı katlamanın peşine düşülmeli çünkü birikecek, tasarruf yapıp işleme dökülecek rakamlar değil günümüzde konuşulan.

Misal konuda anlattığım arkadaşıma bulduğum ev oturumu 1 ay sonra başlayacak olan mayıs başı 4,5 civarı satılık bedeli olan, vade yapan bir proje idi.
Yakınen bildiğimiz muhitte, elle tutulur her şeyi bitmiş, peysaj devam ediyordu.
Ağustos ayında 6,5, şuan ise 7,5 8 dolaylarında şerefiyesine göre.
5 ayda ana paramı 2 ye katlayacak başka bir yöntem bilmiyorum.
Yani sıcak para bu demek benim için, aynı şey araba için de geçerli.
Ya da gözümle gördüğüm kira getirisi 25 30 olan, anahtar teslimi yeni başlamış, satılık bedeli 3 den çıkan 2+1 ler var.
Günümüzde bir ailenin tek başına bunları çalışarak yapabilmesi mümkün değildir.
Ortak tapulu, birkaç hisseli ile ancak bu sıcak para toplanabilir keza risk mi, ortak en büyük risktir.
Arsa ise uzun vadeli, ben sabırsızım.
O arsanın bana 15 senelik getirisini oynaya oynaya ve muhtemel olağan hayatıma getirisini katarak zaten kazanırım.

Yurtdışı yatırımını gözünüzde büyütmeyin rica edeceğim 50 bin dolarla bile pasif olarak size aylık 800 1000 dolar kazanç sağlayacak yerler var.
Ama işte hep dönüyoruz sıcak paraya.
Bunlar asla her ay altın alıp da totallenecek rakamlar olamaz.
Bu sebeple kısa vadeli tüketici ihtiyaç olarak yüzde sıfır faiz gibi ara ara çıkan kredi imkanlarını herkes bir şekilde kullanmalı, sıcak parayı artırmaya gitmeli.
En küçük bir fırsat gördüğünde ise ailesi, kardeşi, dostu ile güç birleştirip bu riski almalı.

Yani yorumları okuyup aynı telden çalalım diye mi geliniyor anlamıyorum. Bahsettiğim kişi yakın arkadaşım, birikimleri olsa, peşinat durumları olsa, aile desteği olacak olsa bunların köküne inecek kadar takılmış konuya zaten. Ama hiçbir şey yok, şuan ödedikleri kira, faturalar, borçları, Araba kredisi vs sonuç bu. Bu çözümleri onunla tek tek konuşup eledik zaten. Şu durumda kendisi de sonucun farkında ancak bunu çok ciddi kompleks ve takıntı haline getirdi. Bunu anlatmaya çalışıyorum ama ev almasını engelleyen arkadaş durumuna düştüm şaşırtıcı 😂
Ya siz niye dert ettiniz ki bu konuyu bu kadar? Ev fiyatlari belli maaslari belli bunun planini yapmak da arkadasiniza ve esine duser. Ha diyorsaniz surekli dert yaniyor bunaliyorum o zaman uyarin anlamiyorsa mesafe koyun. Siz ona bir ev almayacaksiniz sonucta surekli de size dert yanmasinin bir anlami yok.

O arsanın bana 15 senelik getirisini oynaya oynaya ve muhtemel olağan hayatıma getirisini katarak zaten kazanırım.
Hayır asla eski üsül al unut tarzı arsalardan bahsetmiyorum.bugun 300 bine aldın ay sonu 450 sat.yarın 500 aldın 2 ay sonra 800 sat.yani ev alacak kadar nakitim yok ise ama paramı katlamak istiyorsam bu yöntemden şaşmam.arsalar bu şekilde her hafta el değiştirebilir.ki köylerdeki toprak zenginleri sadece mirastan değil bu şekilde katlıyorlar.istanbuldan da küçük illerde tarım arazisi köye yakın asfalt cephesi olan yerler revaçta ve simit gibi satlılıyor
Yurtdışı yatırımını gözünüzde büyütmeyin rica edeceğim 50 bin dolarla bile pasif olarak size aylık 800 1000 dolar kazanç sağlayacak yerler var.
evet var ama şu an elindekiyi satıp başka yatırım yapılacak zaman değil.1000$ şu an 27 bin tl desek ortalama tr kiracılardan zaten o gelir hayli hayli gelir.tatil beldesinde iki tane ev var içlerinde bir gün bile yaşamadım hep kiracı vardı mesela onları çıkartıp da avrupadan ev almayı şu an için düşünmem.taşınma gibi planım olursa anca öyle.
şu an kendi adıma tr yaşamak avantajlı ama çocuğum olmuş olsaydı hem eğitim hem gelecek diye yurtdışını düşünebilirdim. bekarken bile düşünmedim tek gitmek daha kolaydı ama ben tr den kopamıyorum tatil dışında kalıcı olarak Avrupa hayalim yok

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X