Ev sahibi olmak ile kafayı bozan arkadaşım!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Arabayı satarlar ya da model düşürürler. Küçük uygun fiyatlı bir ev bulurlar. Gelirlerinin yarısını krediye ayırırlar ki bir sene sonra kuş kadar kalacak zaten kredi taksidi. Üç beş sene sonra o evi satar daha içlerine sinen daha pahalı bir evin kredisine girerler isterlerse.
Bide hiç evi olmayanlar için uygun kredi kampanyasından söz ediliyor yeni yılda. Epey uygundu cidden dinlediğim kadarı ile

Konu sahibinde bir sıkıntı var .arkadasi ev almaya kafayi taktiysa takti .insallah sanada nasib olur gonlune gore alirsin der gecersin ama o inatla alamassiniz herkes ayni durumda diye negatif konuşuyor .bide usenmemis buraya yazmis cok garip 🤷🏻‍♀️ bide bize siz anlatin falan demis .heralde yazdiklarimizi okutacak .
Önceki konularına bakınca anladım nedenini. Kadın parayla, hesap kitapla kafayı bozmuş. Arkadaşının eve giren parasından kaç yıl kredisi kaldığına kadar biliyor. Kadını maddi konularda darladığını tahmin ediyorum. Muhtemelen kadın da bu yüzden bu arkadaşla bu meseleleri konuşuyor. Kendi didikliyor çünkü. Yoksa kim arkadaşının maddi durumunu bu kadar ayrıntılı bilir ki?

Bir de alamaz da alamaz diye temenni gibi söylüyor. Arkadaşıma üzülüyorum demesi bir gram geçmedi. Kadının bu arkadaş kadar kafaya taktığını sanmıyorum

Avicennaa Avicennaa beni konudan engellediğinizden burdan düzenleyerek cevap vereyim. Tüm konularınız maddi şeyler. Bu konunun arkadaşınıza hiçbir faydası olmayacak. Belli ki dedikodu için açmışsınız. Tavrınız “haha salağa bak bu gelirle ev alabileceğini sanıyor” seviyesinde. Şunu deseniz rahatlayacaksınız

Ayrıca Avicennaa Avicennaa hanımefendi daha 6 ay önce aylık 40 bin tl eve girdiğini söylemişsiniz. 6 ayda bir anda geliriniz 2-3 katına çıkmadıysa arkadaşınızın evine sizden daha fazla giriyor. O yüzden onu dert etmeyin 😘

Son düzenleme:
2020 ve 2023 şartları aynı değil ama sorun burda
Aslında korkunç büyük farklar yok 2020 ile 2023 arasında. Fiyatlarla gelirler aynı oranda artıyor hemen hemen. Sadece kredi konusu sıkıntılı. Faizler yüksek, miktarlar düşük o yüzden araç ya da gayrimenkul gibi yüksek fiyatlı yatırımlar yapmakta zorlanıyor insanlar. Ödeme gücü olduğu halde kredi kullanamayan çok insan var.

Önceki konularına bakınca anladım nedenini. Kadın parayla, hesap kitapla kafayı bozmuş. Arkadaşının eve giren parasından kaç yıl kredisi kaldığına kadar biliyor. Kadını maddi konularda darladığını tahmin ediyorum. Muhtemelen kadın da bu yüzden bu arkadaşla bu meseleleri konuşuyor. Kendi didikliyor çünkü. Yoksa kim arkadaşının maddi durumunu bu kadar ayrıntılı bilir ki?

Bir de alamaz da alamaz diye temenni gibi söylüyor.
Hesabım sizi ne ilgilendiriyor, hesap yapmayan var mı şu devirde. Arkadaşımın adına konuşmalarınız gülünç. Siz birde kendi adıma konu açtığımı savunuyordunuz neden döndünüz? Baya emindiniz. Şimdi arkadaşımı darlıyor mu oldum. Komiksiniz. Siz bilmeyin, biz böyleyiz ve memnunuz. Kendi fikirlerinizi benim konumla açığa çıkarmışsınız. O fesatlık size ait.

Ev piyasasından pek haberiniz yok anlaşılan.
Haberim var:) istemesek de tam da içindeyiz maalesef
Satışlar yerlerde, bankalar kredi vermiyor dolayısıyla arz ile talep buluşamıyor.
Satışlar yerlerde derken kastınız hiç satış yok demek istediniz sanırım -evet satışlar krediye dayalı azaldı ama fiyatta düşme yok:KK43:
Normal şartlarda hayatın olağan akışına aykırı.Ev satılmıyorsa krediler verilmiyorsa talep yoksa fiyatta aşağı doğru oynama olur. Ama yok. Oyuzden satışlar yerinde sayıyor diyelim biz ona.

Ama maalesef mi ülkenin özellikle istanbul antalya mersin izmir bursa yalova gibi yerlerinde yabancı satışları yoğun bir şekilde devam ediyor. Malum onları kredi de etkilemez ülkenin sıkıntısı da. Dövizle gelip alıyorlar. Ama isterdim ki bizim insanımız mal mülk sahibi olsun

Aslında korkunç büyük farklar yok 2020 ile 2023 arasında. Fiyatlarla gelirler aynı oranda artıyor hemen hemen. Sadece kredi konusu sıkıntılı. Faizler yüksek, miktarlar düşük o yüzden araç ya da gayrimenkul gibi yüksek fiyatlı yatırımlar yapmakta zorlanıyor insanlar. Ödeme gücü olduğu halde kredi kullanamayan çok insan var.
evet ben de kredi olarak söylemiştim. yoksa şimdi kredi çıksa ben de arabamı değiştirmek istiyorum mesela. 2020de bir de kampanya vardı 1 sene ertelemeli. o dönem aklıma gelmişti çeksem mi diye. Yeni mezundum çalışıyordum. 6 bin maaş alıyordum. baktım hep 2400 tl ödeme çıkıyordu 300 bin için. 1+1 baktığımı hatırlıyorum ona da 1700 falan çıkıyordu. araba kredim var diye Cesaret edemedim. daha önüme fırsatlar çıkar dedim. o zaman ama 2400 tl benim kiramın 3 katı oluyordu.

filmdelisi filmdelisi bu arada bu ülkede o evler beton gibi dursada satılmasa da hiç bir mal sahibi kolay kolay 100-200 bile indirmez. Ocak ayında asgari ücrete zam yapılacak hopp onlar da evinin fiyatını arttıracak.
Alıcı yokmuş kredi çıkmıyormuş önemli değil. ayrıca herkes memur ve kredi ile almıyor evi bi bilseniz ne paralar dönüyor nakitle.

filmdelisi filmdelisi bu arada bu ülkede o evler beton gibi dursada satılmasa da hiç bir mal sahibi kolay kolay 100-200 bile indirmez. Ocak ayında asgari ücrete zam yapılacak hopp onlar da evinin fiyatını arttıracak.
Alıcı yokmuş kredi çıkmıyormuş önemli değil. ayrıca herkes memur ve kredi ile almıyor evi bi bilseniz ne paralar dönüyor nakitle.
inşaat şirketinden de direkt alınıyor. benim sevgilim aldı mesela. ödedi de borcunu. bitene kadar ev üstüne 1.5 milyon ekledi. kolayda satıldı gitti. biraz alakasız olacaj ama biz maaşlı çalışanlar herkesi kendimiz gibii görüyoruz. oysa insanlar bu krizde gayet iyi kazanıp böyle şeylere para ayırabiliyor kredi olmadan

inşaat şirketinden de direkt alınıyor. benim sevgilim aldı mesela. ödedi de borcunu. bitene kadar ev üstüne 1.5 milyon ekledi. kolayda satıldı gitti. biraz alakasız olacaj ama biz maaşlı çalışanlar herkesi kendimiz gibii görüyoruz. oysa insanlar bu krizde gayet iyi kazanıp böyle şeylere para ayırabiliyor kredi olmadan
Burada tek tek yazmak istemiyorum ama herkes evet maaşlı ve kredi ile almıyor ne deli paralar dönüyor. bu adamda bu kadar para nereden diye düşünüyorsun

Ahahah bu da ben 😂 eski evleri satılığa koydum Bir seneden uzun zamandır satılmıyor. Almak isteyen de çok ama krediden dönüyor hep. Fiyatı indiriyor muyum? Hayır. Günün birinde satılır diye bekliyoruz, piyasaya göre de fiyat güncelliyoruz(!) mecburen.

Bir de alamaz da alamaz diye temenni gibi söylüyor. Arkadaşıma üzülüyorum demesi bir gram geçmedi. Kadının bu arkadaş kadar kafaya taktığını sanmıyorum

Avicennaa Avicennaa beni konudan engellediğinizden burdan düzenleyerek cevap vereyim. Tüm konularınız maddi şeyler. Bu konunun arkadaşınıza hiçbir faydası olmayacak. Belli ki dedikodu için açmışsınız. Tavrınız “haha salağa bak bu gelirle ev alabileceğini sanıyor” seviyesinde. Şunu deseniz rahatlayacaksınız

Ayrıca Avicennaa Avicennaa hanımefendi daha 6 ay önce aylık 40 bin tl eve girdiğini söylemişsiniz. 6 ayda bir anda geliriniz 2-3 katına çıkmadıysa arkadaşınızın evine sizden daha fazla giriyor. O yüzden onu dert etmeyin 😘
Hala ucuz bir tartışma havası, saldırganlık. Benim ev alma koşullarım ile sizin konuştuğunuz şey çok farklı. Konularımı hatmedip edip tekrar tekrar yeni çıkarımlarla rahatsızlık vermeyin. Haha salağa bak tavrı arkadaşıma değil okuduğunu anlayamayan kişilere olur yalnızca. Zaten başta, konu sizin arkadaşınız niye niye diye çıkıntılık yapmanızdan belli düşünme şekliniz. Tutmadı burdan sarın. Az daha gayret

Burada tek tek yazmak istemiyorum ama herkes evet maaşlı ve kredi ile almıyor ne deli paralar dönüyor. bu adamda bu kadar para nereden diye düşünüyorsun
aslında nereye para vermiyorlar demek daha doğru. gelirlerini beyan etmiyorlar. vergi ödemiyorlar. en son araba yaptırdım 60 bin tuttu sadece motoru indirmeye kaç para aldı. iş bitti hani fatura dedim. ık mık.

Merhabalar.
Ankara da iyi sayılabilecek bir muhitte 4+1 güzel yapılı bir evim var. Beş sene önce evlenirken bir kısmına kredi çekerek almış olduğumuz evin kredisini kb çektiği için ev onun üzerine. Herhangi bir haksızlık yapacağını düşünmemek ile birlikte son zamanlarda artan borçları sebebiyle endişeye düştüm. Ufak bir arayış neticesinde de öncelerden aktif olan site de oturma fikri cazip gelmeye başladı. Hem de evin tapusunu değiştirerek üzerimize almış olacağız. Evi satıp üzerine arabamızı da satarak ufak bir kredi ile ev alabiliyoruz şuan ki şartlarda. Eşim motorsiklet kullandığı için arabaya çok ihtiyaç duymuyoruz ki benim ailemde aynı şehirde onlar da yardımcı olurlar bu manada tekrardan alana kadar.
Asıl mesele şu, evi iki üç ay kadardır satmaya çalışıyoruz, beğeniyorlar da bakanlar ancak sonuç çıkmıyor. Açıkçası almak istediğim evlerin de fiyatı arttığı için evi satıp ortada kalırsam diye korkuyorum. Bir yanım otur kafan rahat olsun, satıp alamazsan endişesinde - -çünkü devlet bankalarının konut kredi limiti çok düşük olduğundan daha fazla çeker alırım gibi bir durum yok- derken, diğer yanım kb borçları icra durumu olasılığı vs, tebdili mekan, değişiklik vs iyi gelir diye karışıyorum.
Var mı önerisi, fikri, empati yeteneği olan arkadaşlar.
Her birinize teşekkür ederim.
Arkadaşınızın şu an yanınızda olduğunu yazmıştınız sanki ama siz ankaradasınız o İstanbul’da.
Bana samimiyetiniz hiç geçmedi mesela. Deli gibi arkadaşınızı kıskandığınızı düşünüyorum. Karı koca kendi gelirleri var,ikisi de çalışıyor,arabalarını aldılar şimdi de sıra evde diye ödünüz kopuyor. Niye?
Sizin kendi eviniz yok olan da kayınpederin üstüne diye mi?
Arkadaşım büyük bir şehirde yaşıyor,
Sadece ben değil burada yazan hanımların çoğuna sizin bu kadar dert etmeniz acayıp enteresan geldi

Merhabalar, yakın bi arkadaşım var. Ben anlatmaktan yoruldum kendisine bu soruyu Bana biraz destek olmanız adına onun için soruyorum.

Arkadaşım büyük bir şehirde yaşıyor, henüz iki senelik evli, çocuk yok ve devlet memuru. Eşi de özel bir firma da yüksek mühendis. Aylık yetmiş seksen bin bandında bi gelirleri var. Ev kira, düğün altınları bir miktar da borçla bi araba aldılar sene başında. Lakin bu arkadaşım, iş yerinde belki iyi niyetli belki de art niyetli olarak dolduruşa getiriliyor. Şöyle ki, kafayı yemiş gibi ev alamama telaşına kapılmış. Yani evimiz olması imkansız deyip bunu üzgünüm ama hayatının merkezine oturtmuş. Hatta çok çok enteresan bir şekilde, arkadaşları bu kadar para ile lüks içerisinde yaşıyor olmalısınız dedi diye eşinin ondan gizli ailesine ya da başka kadınlara bile yediriyor olma ihtimalini düşünür hale geldi. Ne dediysem fayda gösteremiyorum, herkes aynı durumda vs dedikçe beni onu anlamamak ile suçluyor. ( çok şükür evimiz var bizim ve bu ona göre benim onu anlamama sebebim)
Psikolojik destek önerdim lakin öncesinde lütfen anlatır mısınız sizler de..
Benim annem ev sahibi olamadan bu dünyadan gitti arabaya heves ettim ama eve hiç heves etmedim.

Arkadaşınızın şu an yanınızda olduğunu yazmıştınız sanki ama siz ankaradasınız o İstanbul’da.
Bana samimiyetiniz hiç geçmedi mesela. Deli gibi arkadaşınızı kıskandığınızı düşünüyorum. Karı koca kendi gelirleri var,ikisi de çalışıyor,arabalarını aldılar şimdi de sıra evde diye ödünüz kopuyor. Niye?
Sizin kendi eviniz yok olan da kayınpederin üstüne diye mi?

Sadece ben değil burada yazan hanımların çoğuna sizin bu kadar dert etmeniz acayıp enteresan geldi
Komiksiniz, sahiden fazlasıyla hem de. Aynen araştırma kabiliyetiniz güzel. Arkadaşım İstanbuldan çıkamama gibi bi kuralı mı var, memleketi burası olamaz mı? Birbirimize vakit ayırıp daha detaylı konuşunca sıkıntısını iyice anlamış olamaz mıyım? Ben ev konumu hallettim hanımefendi, gizlilik bir durum yokki dedektifcilik oynuyorsunuz. Samimiyetim arkadaşıma geçtiği sürece size geçmemiş olması önemli mi geldi size sahiden? Herkesin aldığı sattığı kendine. Ödüm kopacak durum nedir, bunlar sizin kafanızdaki zehirler. Kırk yıl düşünsem aklıma ev alacak diye evim olduğu halde birde birini kıskanmak gelmez. Buradaki hanımların çoğunun arkadaş ilişkileri yüzeysel ise benim sorunum değil bu. Biz böyleyiz. Fikriniz yoksa dedektifliği başka konularda üstlenin.

Kadını bir yerde haklı buluyorum. Ne zaman aile evinden çıktım evlendim. Kirada oturmaya başladım. O zaman anladım ki kirada oturmak diken üstünde oturmamış. Resmen ev sahibi çıkın mi diyecek kiraya zam mı yapacak ev satılacak mi diye rahat rahat oturamiyoruz. Devir çok değişti

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X