Ev sahibim fahiş artış istiyor

Alimee81

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
6 Ocak 2022
813
565
Dünde bir konu acmistim. Ama bugun yeni kontrat demedim dedi emlakci. Neyse suan odedigim 4500 tl kirayi emsal kira durumunda oldugum icin (5 yilim dolacak mayista) 15.000 tl ye cikarmak istediklerini soyledi ev sahibimin emlakcisi. Tmm dedim. Zaten benimde hesap edip bekledigim bi rakamdi. Sabahina emlakci beni arayip ev sahibi teyzenin esi olan amca yok ben baktim kiralar orda cok yuksek o yuzden 20.000 tl istiyoruz dedi diye soyledi. Bende yan binada 120m2 daire 20.000 tl dedim. Ustelik eski kiraciyim. Yok kararlilar falan dedi emlakci. Ben o zaman mahkemeye gidecegim deyincede tekrar arayayim ev sahibini dedi. Geri aradi 17.000 tl demişler. Onuda kabul edemem dedim, son rakam demişler. Zaten evde bozulan kombinin 2500 tl lik ucretini bile bana odettiler. Haram zikkim olsun.

Emlakci bir an once ev sahibi vazgecmeden 17000 tl oldu diye not duselim kira sozlesmesine kimbilir mayista kiralar kac olur. Belki o zaman daha fazla isterler dedi. Ama emlakciyada cok guvenmiyorum.
Sonucta ben gidiciyim ev sahibiminde cok dairesi var. Nasil ben mahkeme deyince 3000 tl dustuler ama ondan once emlakcida yok kararlilar 20.000 tl de diyordu bana. Dusunup haftaya haber vericem dedim.

Sonra avukattan bilgi aldim. Kira tespit davasini onlar acmali eger ortak rakamda bulusamazsaniz hatta siz mahkeme sonuclanana kadar %25 artis yapip yatirirsiniz sadece dedi avukat. Tekrar avukati arayip soracagim o davanin masrafini kim oduyor diye. Nette davayi acanin odeyecegi yaziyor. Muhtemelen bu yuzden dava acmak istemicekler.
Bende odeyebilecegim rakam 15 000, isterlerse dava acabilirler demek istiyorum emlakciya. Ama içimde bi huzursuzluk var. Beni cesaretlendirin kizlar ☺️. Benzer durum yasayan varmi aranizda, nasil sonuclandi kira artisi durumunuz? Teşekkürler

Konuyla ilgili net bilgim yok, sadece bu ekonomi ve kiralar ne olacak demeye geldim. Ev sahiplerine de vicdan diliyorum. Aldigi kirayla kredi ödeyen, cocuk okutan da var ama çoğu da gercekten abes bir sekilde surekli kiracilari zor duruma sokuyor.Kiraci olup evi batiran sorun cikaran yok mu o da var tabii. Ama bilmiyorum yani herkes kendi gibisine denk gelsin . Umarim siz de çözebilirsiniz sorunu.

Konuyla ilgili net bilgim yok, sadece bu ekonomi ve kiralar ne olacak demeye geldim. Ev sahiplerine de vicdan diliyorum. Aldigi kirayla kredi ödeyen, cocuk okutan da var ama çoğu da gercekten abes bir sekilde surekli kiracilari zor duruma sokuyor.Kiraci olup evi batiran sorun cikaran yok mu o da var tabii. Ama bilmiyorum yani herkes kendi gibisine denk gelsin . Umarim siz de çözebilirsiniz sorunu.
Cok teşekkür ederim inşallah. Durumlarida cok iyi ona ragmen ariza vs olunca odemek bile istemiyorlar. Allah iyilerle karşılaştırsın hepimizi.

Dava açarlarsa mahkeme sonuçlanana kadar yüzde 25 ödeyeceksiniz ama kazandıkları zaman aradaki farki ödeyeceksiniz.
Evler orada 20 binse eski kiracı olduğunuz için tahmini yeni kiraniz 16 17 olur.
İnşallah mahkemeye gerek kalmadan 15 te anlaşırsınız
İnşallah sagolun.
20.000 olan evler 120m2 bizim kizimla oturdugumuz daire 86m2.
Buyuklukte rol oynuyor hesapta diye biliyorum.

Ben zaten %25 degil 15000 tl yatirmak isterim dicem.

Dünde bir konu acmistim. Ama bugun yeni kontrat demedim dedi emlakci. Neyse suan odedigim 4500 tl kirayi emsal kira durumunda oldugum icin (5 yilim dolacak mayista) 15.000 tl ye cikarmak istediklerini soyledi ev sahibimin emlakcisi. Tmm dedim. Zaten benimde hesap edip bekledigim bi rakamdi. Sabahina emlakci beni arayip ev sahibi teyzenin esi olan amca yok ben baktim kiralar orda cok yuksek o yuzden 20.000 tl istiyoruz dedi diye soyledi. Bende yan binada 120m2 daire 20.000 tl dedim. Ustelik eski kiraciyim. Yok kararlilar falan dedi emlakci. Ben o zaman mahkemeye gidecegim deyincede tekrar arayayim ev sahibini dedi. Geri aradi 17.000 tl demişler. Onuda kabul edemem dedim, son rakam demişler. Zaten evde bozulan kombinin 2500 tl lik ucretini bile bana odettiler. Haram zikkim olsun.

Emlakci bir an once ev sahibi vazgecmeden 17000 tl oldu diye not duselim kira sozlesmesine kimbilir mayista kiralar kac olur. Belki o zaman daha fazla isterler dedi. Ama emlakciyada cok guvenmiyorum.
Sonucta ben gidiciyim ev sahibiminde cok dairesi var. Nasil ben mahkeme deyince 3000 tl dustuler ama ondan once emlakcida yok kararlilar 20.000 tl de diyordu bana. Dusunup haftaya haber vericem dedim.

Sonra avukattan bilgi aldim. Kira tespit davasini onlar acmali eger ortak rakamda bulusamazsaniz hatta siz mahkeme sonuclanana kadar %25 artis yapip yatirirsiniz sadece dedi avukat. Tekrar avukati arayip soracagim o davanin masrafini kim oduyor diye. Nette davayi acanin odeyecegi yaziyor. Muhtemelen bu yuzden dava acmak istemicekler.
Bende odeyebilecegim rakam 15 000, isterlerse dava acabilirler demek istiyorum emlakciya. Ama içimde bi huzursuzluk var. Beni cesaretlendirin kizlar ☺️. Benzer durum yasayan varmi aranizda, nasil sonuclandi kira artisi durumunuz? Teşekkürler
Benim kiramı üç gün önce 3500 den 12 bine yükseltmek istedi ev sahibi,11 bini aşağı düşmedi.Diyorlar ki onu çıkar 20 bine ver ama sizden memnunuz mağdur etmek istemiyoruz cart curt dedi.Ev 115 m2..Ara kat,merkezi muhitte, mantolama var ve taşınayim desem daha uygunu yok ve zahmetli masraflı diye mecbur kabul ettim.Allah vicdan versin diyorum sadece.

Benim kiramı üç gün önce 3500 den 12 bine yükseltmek istedi ev sahibi,11 bini aşağı düşmedi.Diyorlar ki onu çıkar 20 bine ver ama sizden memnunuz mağdur etmek istemiyoruz cart curt dedi.Ev 115 m2..Ara kat,merkezi muhitte, mantolama var ve taşınayim desem daha uygunu yok ve zahmetli masraflı diye mecbur kabul ettim.Allah vicdan versin diyorum sadece.
Amin. Bende yazdiginiz sebeplerden tasinmak istemiyorum. Allah bizlere ev almak nasip etsin inşallah en yakin zamanda.

Sözleşmeye ne not düşülecekmiş anlamadım. Emlakçının lafıyla iş yapmayın sizin kontratınız zaten devam ediyor? Söylediğinize göre 15 bin lira gayet yeterli bir rakam onu yatırın geçin anlaşmak zorunda değilsiniz. 2 bin lira için kira tespit davası açma ihtimalleri bence çok az.

Sözleşmeye ne not düşülecekmiş anlamadım. Emlakçının lafıyla iş yapmayın sizin kontratınız zaten devam ediyor? Söylediğinize göre 15 bin lira gayet yeterli bir rakam onu yatırın geçin anlaşmak zorunda değilsiniz. 2 bin lira için kira tespit davası açma ihtimalleri bence çok az.
Kira şu kadar oldu diye bir not. Dogru soyluyorsunuz ben ilk dediginiz rakami mayistan itibaren yatiracagim. Dava acmak isterseniz acarsiniz diyecegim ama bende dava acmazlar diye düşünüyorum.

İnşallah sagolun.
20.000 olan evler 120m2 bizim kizimla oturdugumuz daire 86m2.
Buyuklukte rol oynuyor hesapta diye biliyorum.

Ben zaten %25 degil 15000 tl yatirmak isterim dicem.
Sizin durumunuzda bıkac arkadasım var 3 bıne fılan oturuyorlardı .10 bın olsun dedıler ev sahıbı cıkın dedı. Ucret artırma degılde dırek cık ben gelcem dedi. Arkadasta 10 15 bıne avukat tuttu davayı actı bu arada yuzde 25 zamlı yatırdı . Davayıda kazandı ..Baska ev oldugu ıcın kıracıyı cıkaramazsınız kararı cıktı.Şuan ev sahıbı zararlı oldu başka evlerıde oldugu ıcın cıkaramadı kırasıda 3 kusurlerde kaldı . Şuanda ev 20 bın ama o uygun oturuyor .
Bunun ev sahıbı yurt dısında . Herkeslede boyle dıklenılmez .
Haberlerde goruyoruz o onu vurdu kırdı etti
Herkesın sınırlerı bozuk dıkkat etmek gerek

Kira tespit davasını açarlar ve kazanırlarsa yapmış oldukları yargılama giderlerini, avukatlık ücretlerini, yeni kira döneminden dava sonuçlanana kadar aradaki kira farkını, arabulucuya avukat ile başvururlarsa arabuluculukta avukatla temsil ücretini sizden tahsil ederler bilginize.

Kötü niyetli kişilere para ödeyip duyacağınıza yeni eve çıkın bence.şimdi durumu kurtarsanız, birkaç ay sonra yine patlak verecek çünkü.ben bu tarz kötü niyetli durumlardan sonra o kişilere para kazandırmaya devam edemiyorum.piyasadan ucuza oturamayacak olduktan sonra kötülüğe hizmet etmenin anlamı yok.

Allah ev sahibine de kiracıya da yardım etsin. Gerçekten şuan kiracı olmak çok zor. Bir yandan da ev sahibi olmakta zor. Evlendiğimde eşimin ailesinin kiradaki evine taşınamadık. Kiracıya 5-6 ay önce çıkın biz geleceğiz dedik oyaladı bizi. Evi bile göremedik. Ve çok merkezi bir yerde gerçekten komik bir kira ücretine kalıyorlardı. Baktık olmuyor dava süreci başladı. Ama mahkeme 1,5 sene sürdü ve ben o evde 1,5 sene oturamadım. İnşaat maliyeti, işçilik maliyeti derken de geçen senenin 3 katı fiyatına tadilat yaptırdık. Kiracı da o dönem 2500 TL iken semtte kiralar ben bu kadar para veremem diye inat etti tahliye sonrası 10000 TL ye ev kiraladı. Kimsenin işine yaramadı yani.
Ben bazı ev sahiplerini de haksız bulmuyorum açıkçası başımıza gelen olaydan sonra. Ama bunu kullanan ev sahipleri de kiracının canını yakıyor buna da çok üzülüyorum.
Sizin konunuza gelince de siz gayet makul davranmışsınız. Yapabileceğiniz bir şey yok. Emsal davası açılsa çevrenizde sizin oturduğunuz evin koşullarındaki evler ne kadar ?

Evinizin normal kira degerinin 17000 oldugunu var sayararsak, eski kiraciya mahkeme indirim taniyormus. Ne kadar tam bilmiyorum.
Umarim birisi yazar.
O yuzden bence 15.000 iyidir
Yani siz de mahkeme yoluna gidip dusuk verebilirsiniz ama bu da hak degil bence.

Konunuza cevap değil ama temmuzdan sonra ne olacak acaba %25 kalkıyor. Ortalık daha da karışacak o zaman.

Beş yıldan sonra açılan uyarlama davalarında bilirkişiler öyle uçuk rakamlar ne ise ona hatta bir tık altına kira bedeli belirliyorlar. Siz 15 bin yatırdığındızda zaten anlattığınız gibi kira tespiti de aşağı yukarı aynı miktarı belirler. Mayıs ayında. 15 bin makul bir fiyat ön tarihten itibaren o fiyatı yatırırsanız ve mahkemede emsal olarak o bedel belirlenirse dava red bile edilebilir. Ev sahiplerinin kafalarına göre değer biçme haddi yok. Çok alttan almadan, ben mayısta bu bedeli yatırmaya başlıyorum. İstiyorsa mahkeme orada gidip açsın diyebilirsiniz. Uğraşsın iki sene dursun

Konunuza cevap değil ama temmuzdan sonra ne olacak acaba %25 kalkıyor. Ortalık daha da karışacak o zaman.
Aslında bir açıdan iyi olacak. Bu sınır yüzünden ev sahipleri kiracılara yağmur gibi tahliye davası açıyordu, çıkarıp yüksek fiyattan kiraya vermek için. Bu sınır ev sahibi ile kiracıları karşı karşıya getirmekten başka birşeye yaramadı. Şimdi en azından en fazla açıklanan resmi enflasyon oranını isteyebilirler.

Uf ya ev sahibi sorunu yine. Ne hikmetse, bir sürü dairesi olan yaşlı başlı insanlar sorun çıkarıyor. Alıp götürecek öbür dünyaya sanki. Allah yardımcınız olsun.

Psikopat birileri değilse dava açıjin diyebilirsiniz. 17bin diyor vs dlye

emlakçının kendi de fazla söyleyebilir.
Eskiden 360bin değerli evimizi 300 bine demişti. Aradaki farklı kendisi alacaktı.. Apart alırken de emlakçı fazla paraya bize satmış, ev sahibine daha aza sattığını söylemiş, aradaki farkı almış. Emlakçı aldı parayı.

Masrafları davayı kaybeden öder ,muhtenelen de siz kaybedersınız ,ve o sürecteki kira faizini yadafarkını da odemeniz gerekır

X