Ev sahibim fahiş artış istiyor

Ben geçen yıl hakkım olduğu halde vicdan yapıp devletin dayattığı yüzde 25 i dayatmayip 1300 olan kirayı 3500 yapmasına bir şey dememissem( ki 5000 istemişti 3500 e zor inmistik) o da vicdan yapıp bari 12 den 10 a inebilirdi.Ev sahibisiniz anlaşılan ortak dili konuşmamız mümkün değil
Ben ev sahibi değilim sadece çevremde bu sorunları yaşayanlardan biliyorum. Dediğim gibi siz makul bir fiyat vermişsiniz. Demek istediğim durumu iyi, evi çok, yanlız yaşıyor gibi tabirler yanlış.

3 sene önce ev sahibi arkadaşımın kirasını 2000 tl den 12 bin yapmak istedi (5.senesi dolmuştu ve kiraların daha yeni fırlamaya başladığı dönemdi) Arkadaşım 7000 dedi. Ev sahibi kabul etmeyip mahkeme açtı. Dava daha yeni sonuçlandı. Ben size süreci anlatayım.

İlk başta şunu söyleyeyim. Mahkeme çok yavaş ilerliyor. Bu süreçte arkadaşım yüzde 25 zam yapıp yolladı. Kirası 3 senede daha 4000 ı bulmadı. Mahkeme açıldıktan 2 sene kadar sonra eve bilirkişi gelip kira değerini belirledi. Kira değeri olarak 10.400 gibi bir rakam belirledi. Ve şöyle bir not düşmüş. Yeni kiracı için 10.400 , eski kiracı için tarafınızdan değerlendirilmesine.. Ki bilirkişi bunu demeden 2 sene önce ev sahibi 12 bin diyordu ama bunun bir önemi yok.
Bundan 1 sene sonra ( yani toplamda 3 sene) eski kiracı olduğu için 8 bin kira belirledi mahkeme. Oysa zamanında ev sahibi 7 bini kabul etse 3 senede 15 bini bulurdu kira ama her açıdan ev sahibi zararlı çıktı.

Arkadaşım 3 senelik farkı toplu ödedi ancak para değerini kaybettiği için de ev sahibi zararlı çıktı. Güncel kirası 8 bin şu an mahkemenin belirlediği. Ama civar evler 20 bine bile kiraya veriliyor. Yani kişilerin belirlediği değerle mahkemeden çıkan karar arasında çok fark var.

Demek istediğim mahkemeye giderse her halükarda ev sahibi zararlı çıkar. Mahkemeden korkmayın. Arkadaşım toplu para ödeyeceğini bildiği için her ay köşeye kendi kafasındaki kira kadar dolar yapıp attı. Dolar değerlenip kira bedeli böyle düşük belirlenince toplu ödedikten sonra elinde baya bir dolar kaldı. Yani kendi hesabından bile daha karlı çıktı.

Bu olayda birebir süreci yaşadım. Ancak birebir içinde olmasam da çevremden duyduğum hiç bir karar da ev sahibi lehine olmadı. Hep kiracı karlı çıktı.
Ben bundan diyordum begenmeyenler oldu 5 yili doldurdu diye böyle birsey olamaz ki karari mahkeme versin dedik 👏🏻

Yalnız burada konu sahibinin 5 yılı dolmuş 5 yıl dolduğu için ev sahibi emsal değerlere gore kira isteme hakkına sahip mahkemeye verse ev sahibi kirası artar konu sahibi davayı kaybeder çevre evler 20 binmiş mahkemede büyük ihtimalle 15-17 arasında olabilir.
5 yili dolmasinin cok bi faydasi yok, Yorumda remisyon kisi yazmis arkadasinin yasadigi süreci. ki benim cevremde öyle oldu mahkeme kiradan yana oldu bu yüzden %25 öderken kenarada bi miktar altin almali veya dolar-euro olabilir. Mahkeme sonucu verirkende toplu para ödemesi olacagini da bilmesi gerekir

Ben ev sahibi değilim sadece çevremde bu sorunları yaşayanlardan biliyorum. Dediğim gibi siz makul bir fiyat vermişsiniz. Demek istediğim durumu iyi, evi çok, yanlız yaşıyor gibi tabirler yanlış.
İşte ben de diyorum ki "İnsanlık öldü mü? "

X