Ev sahibim fahiş artış istiyor

Amin Allah hepimizi iyi insanlarla karşılaştırsın. Benimde ailemin bi kiracisi 10 seneyi doldurmasina rağmen cikmicam diyormus. Digeri surekli 2 hafta gec yatiriyormus kirayi vs. Zaten zamanında yatirmak magrifet degil olmasi gereken bu. Ama iste insan karşısındada iyi niyet bekliyor. Neyse Rabbim yardimcimiz olsun hepimizin.
10 seneyi doldurmus hiçbir şart göstermeden çıkarma hakkına sahip aileniz.

Kira tespit davasını açarlar ve kazanırlarsa yapmış oldukları yargılama giderlerini, avukatlık ücretlerini, yeni kira döneminden dava sonuçlanana kadar aradaki kira farkını, arabulucuya avukat ile başvururlarsa arabuluculukta avukatla temsil ücretini sizden tahsil ederler bilginize.
Benim bir tanidigim 15 yılın üzerinde kiraci ayni evde ve ev sahibi ile davalık ama yaklaşık 3 yıldır dava sonuçlanmadi ve halen oturuyor aynı evde.10 yılın üzerinde olan kiracılar için bile bu kadar uzun sürüyorsa bu dava süreci ,ev sahibi davayı kazandığı takdirde geriye dönük kira farkları,avukatlık ücretleri vs derken başka eve taşınmak daha uyguna gelmez mi ? Bir de neye göre kazanıyor kiraci/ ev sahibi davayı? Eğer kiracının tek bir emekli maaşından başka bir geliri yoksa nasıl talep edilecek bu ücretler? Bu konuda bilginiz var mı? Çok şaşırıyorum çünkü o tanidigin durumuna.

10 seneyi doldurmus hiçbir şart göstermeden çıkarma hakkına sahip aileniz.
Üste de yazdım.Bi tanıdığım 15 yılın üzerinde kiraci aynı evde ve ev sahibi ile 3 yıldır mahkemelik.Bu kadar uzun sürer mi bi dava? Eğer kiracının ödeyecek durumu yoksa ,geriye dönük kira farklarını, avukat ücretini nasıl ödeyecek? Dışarıdan görüldüğü gibi çabuk işlemiyor süreçler.3 yıl çok uzun süre.

12000 TL kira için yüksek bir meblağ değil bunun sorumlusu ev sahipleri değil. Ne bekliyordunuz 3.500 lira çok komik bir rakam bir markete girdiğinde yaptığınız alışverişin tutarını düşünün. Allah vicdan versin dediğiniz kişi ev sahibi olmamalı ekonomiyi bu hale getiren hükümet.
Bir sürü evi var tek yaşıyor,10 bin olsun bari dedim onu bile kabul etmedi ama ya

İnşallah sagolun.
20.000 olan evler 120m2 bizim kizimla oturdugumuz daire 86m2.
Buyuklukte rol oynuyor hesapta diye biliyorum.

Ben zaten %25 degil 15000 tl yatirmak isterim dicem.
Sizinki daha ufakmis 20 bin olmaz zaten. Eski kiracisiniz 15 makul. Bende ev sahibiyim kiracim var , çocuk okutuyorum yinede zalimlik yapmıyorum, nedir bu açgözlülük

02.07.2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 6098 sayılı Borçlar Kanunu'na konut kira sözleşmelerinde kira artış oranının sınırlı olduğuna dair eklenen Geçici Madde 2 hükümleri doğrultusunda yüzde 25'lik kira artış oranı 1 Temmuz 2024'e kadar devam edecek.
2023 temmuzdada bitiyor denmişti, yine uzatılır bu

Benim bir tanidigim 15 yılın üzerinde kiraci ayni evde ve ev sahibi ile davalık ama yaklaşık 3 yıldır dava sonuçlanmadi ve halen oturuyor aynı evde.10 yılın üzerinde olan kiracılar için bile bu kadar uzun sürüyorsa bu dava süreci ,ev sahibi davayı kazandığı takdirde geriye dönük kira farkları,avukatlık ücretleri vs derken başka eve taşınmak daha uyguna gelmez mi ? Bir de neye göre kazanıyor kiraci/ ev sahibi davayı? Eğer kiracının tek bir emekli maaşından başka bir geliri yoksa nasıl talep edilecek bu ücretler? Bu konuda bilginiz var mı? Çok şaşırıyorum çünkü o tanidigin durumuna.
Davanın açıldığı yere göre değişir süresi.
Aynı evde on yılın üzerinde olan kiracılarla bu durumdakilerin yargılama usulleri arasında fark yok biri diğerinden daha uzun sürer diye bir şey yok
Taşınmanın daha uyguna gelip gelmeyeceği güncel kira bedeli ve emsal kiralama rakamları arasındaki farka bağlı
Mahkeme bilirkişi incelemesi yaptırıyor ona göre belirleniyor kira davacı bu şekilde haklılığını ispatlıyor
maaşından başka geliri yoksa zor. Tahsil kabiliyeti zayıf alacak. Ama tabi ona uygun da yollar var.

Davanın açıldığı yere göre değişir süresi.
Aynı evde on yılın üzerinde olan kiracılarla bu durumdakilerin yargılama usulleri arasında fark yok biri diğerinden daha uzun sürer diye bir şey yok
Taşınmanın daha uyguna gelip gelmeyeceği güncel kira bedeli ve emsal kiralama rakamları arasındaki farka bağlı
Mahkeme bilirkişi incelemesi yaptırıyor ona göre belirleniyor kira davacı bu şekilde haklılığını ispatlıyor
maaşından başka geliri yoksa zor. Tahsil kabiliyeti zayıf alacak. Ama tabi ona uygun da yollar var.
Teşekkür ederim bilgiler için.

Bir sürü evi var tek yaşıyor,10 bin olsun bari dedim onu bile kabul etmedi ama ya
Bir sürü evi olması veya tek başına yaşaması bu çok yanlış bir düşünce sonuçta malını kiracı için kazanmamıştır. Siz de makul bir fiyat vermişsiniz. Başka bir eve taşınmak daha maliyetlidir anlaşmak en mantıklısı

O tarz durumlar kiracıyı ilgilendirmez.

Kiracı durup dururken ben çok düşükten oturuyorum yaa adamlara haksızlık oluyor, bir dahaki aya daha yüksek yatırayım mi diyecek? Mantıklı mi şimdi bu dediğin.kiracı taraf güçsüz taraftır bu denklemde.eee tabi ki yükseltme isteği güçlü olan taraftan gelecek.kim müşteri olup da bu mal ucuz daha fazla vereyim sana der ki.maddenin doğasına aykırı.bu arada konu sahibi 15.000 lira gibi gayet piyasa fiyatına yakın, makul bir ücreti kabul etmiş zaten kavgasız dövüşsüz. Eee daha fazlası da vicdansızlık yani.eski kiracı olmanın da bir avantajı olmalı.çookkk haksız yere laf sokmuşsunuz konu sahibine.
Ya yapmayın Allah aşkına yan komşusunun 20.000 e oturduğu muhitte 4.500 lira kiraya oturmak vicdan işimi? Devlet kaç yıldır ortaklığı var gibi ev sahiplerinin kira artış oranını sınırlandırmadı mı? Bu işin bir nizamı var o da tefe tufe ye uygun şekilde arttırmak. Yıllardır herşeye %200 zam gelirken kiralar %25 de bırakıldı. Her yasal olan ahlaki ve doğru olmayabilir ama biz halk olarak etik olana uygun davranmalıyız.
Yaklaşık 2 yıldır kiracıyız. Biz mesela yeni giren kişilerden az ama devletin yaptığı haksizliktan çok zam yaptık. Etik davranmak için tek gerekcemiz yasa olamaz.
15.000 lira bence de şuan piyasa fiyatına uygun ama o fiyata çıkartalım demesindeki sebep 5. Yılında güncel kiranin belirlenmesi. Yani yasa bir anda kendi aleyhine işleyince makul olunmaya çalışılmış. Kurt ile kuzu yer değiştirmiş hikayede başka bir şey göremiyorum.
Bu arada durup duruken kiramiz az kaldı denmesini tabiiki de beklemiyorum ama zam dönemlerinde hak gözetilmeli.

Ya yapmayın Allah aşkına yan komşusunun 20.000 e oturduğu muhitte 4.500 lira kiraya oturmak vicdan işimi? Devlet kaç yıldır ortaklığı var gibi ev sahiplerinin kira artış oranını sınırlandırmadı mı? Bu işin bir nizamı var o da tefe tufe ye uygun şekilde arttırmak. Yıllardır herşeye %200 zam gelirken kiralar %25 de bırakıldı. Her yasal olan ahlaki ve doğru olmayabilir ama biz halk olarak etik olana uygun davranmalıyız.
Yaklaşık 2 yıldır kiracıyız. Biz mesela yeni giren kişilerden az ama devletin yaptığı haksizliktan çok zam yaptık. Etik davranmak için tek gerekcemiz yasa olamaz.
15.000 lira bence de şuan piyasa fiyatına uygun ama o fiyata çıkartalım demesindeki sebep 5. Yılında güncel kiranin belirlenmesi. Yani yasa bir anda kendi aleyhine işleyince makul olunmaya çalışılmış. Kurt ile kuzu yer değiştirmiş hikayede başka bir şey göremiyorum.
Bu arada durup duruken kiramiz az kaldı denmesini tabiiki de beklemiyorum ama zam dönemlerinde hak gözetilmeli.
Konu sahibi evin emsallerine nazaran gayet ideal bir rakamı kabul etmiş zaten.bakmıslar kabul ediyor iyice tepesine bilmişler, emlakçı denen işgüzarla anlaşarak.resmen kumpas kurmuşlar.o dediğin rakama oturmayacaktı yani 15.000 lirayı kabul etmişti.ne yüzde 25'i.o kadar şartlanmışsınız ki bazı şeylere.hemen savunmaya geçiyorsunuz.biz kiracılar olarak piyasanın altında ama gayet de iki tarafı da memnun edebilecek seviyede ücretler talep ediyoruz zaten.ama siz de gelip tek odaları evler 9.000 lira, sen bana 7.500 lira veriyorsun demesinler bir zahmet.öylesine dur bakalım ne oluyor, fırsatçı misin demek de aklımıza gelir yani.eski kiracı olmanın da az da olsa bir hakkı vardır, olmalıdır.sonuçta ev de ilk günkü gibi kalmıyor.hizmetin de eskime payı var.bir de evet enflasyon var ama hizmet sabit.ne üzüyor ne kısalıyor.oracıkta bekliyor ev.ekstradan bir hizmet gideri yok.arada sırada tadilat falan.ki onu da çoğu kiracı kendi ödüyor.ete zam gelirse dönere zam gelir, benzine zam gelirse otobüse zam gelir.ama ev için bu tarz şeyler geçerli değil.

İ
Mahkeme rayici hane gelirine göre değil emsallere göre belirler. Tek emekli maaşı olan ona göre yerde oturacak.

Sözleşmeye ne not düşülecekmiş anlamadım. Emlakçının lafıyla iş yapmayın sizin kontratınız zaten devam ediyor? Söylediğinize göre 15 bin lira gayet yeterli bir rakam onu yatırın geçin anlaşmak zorunda değilsiniz. 2 bin lira için kira tespit davası açma ihtimalleri bence çok az.
Çok haklı yorum Devletin belirlediği zam oranı belli siz 15bin ile daha da fazlasını yatırmış olacaksınız zaten kimse bişeye itiraz edemez..

Konu sahibi evin emsallerine nazaran gayet ideal bir rakamı kabul etmiş zaten.bakmıslar kabul ediyor iyice tepesine bilmişler, emlakçı denen işgüzarla anlaşarak.resmen kumpas kurmuşlar.o dediğin rakama oturmayacaktı yani 15.000 lirayı kabul etmişti.ne yüzde 25'i.o kadar şartlanmışsınız ki bazı şeylere.hemen savunmaya geçiyorsunuz.biz kiracılar olarak piyasanın altında ama gayet de iki tarafı da memnun edebilecek seviyede ücretler talep ediyoruz zaten.ama siz de gelip tek odaları evler 9.000 lira, sen bana 7.500 lira veriyorsun demesinler bir zahmet.öylesine dur bakalım ne oluyor, fırsatçı misin demek de aklımıza gelir yani.eski kiracı olmanın da az da olsa bir hakkı vardır, olmalıdır.sonuçta ev de ilk günkü gibi kalmıyor.hizmetin de eskime payı var.bir de evet enflasyon var ama hizmet sabit.ne üzüyor ne kısalıyor.oracıkta bekliyor ev.ekstradan bir hizmet gideri yok.arada sırada tadilat falan.ki onu da çoğu kiracı kendi ödüyor.ete zam gelirse dönere zam gelir, benzine zam gelirse otobüse zam gelir.ama ev için bu tarz şeyler geçerli değil.
Söylediklerinizin coguna katilmakla berabe son cümlenizle hem fikir degilim.Evi kiraladiginda hizmet almis oluyorsun,tipki otelde kaldiginda farkli kategori olsa da.Sana ait olmayana kiraladigin hertürlü üründe de artis olur.Ayrica bizim ki istisnai olmasina ragmen son bir kac yildir dünyanin her yerinde kiralar anormal artmis durumda.

Ben diyorum ki evet şu durumda kiracı mağdur görünüyor ama kendisi geçmişte mağdur etmekten çekinmemiş değil mi? Eski kirası 4500 eğer bu 5. Yılı olmasaydı ortayı bulmak niyeti yerini yasa neyse o 5500 yapar geçerim denilecek ardından da benim yaptığım yasal denilerek vicdanlar rahatlatilacaktı. Bu defa yasayı arkasına alamayınca mağdur olmuş kiracımız. Az öncede yazdığım gibi sadece kurt ve kuzu rolleri değiştirmiş. Hiç çekinmeden hak yiyenler şimdi mağdurum edebiyatı yapmamalı.
Bir de hizmete bakış açınızı değiştirin yoksa fırından aldığınız simit 10 yıl öncede aynıydı şimdi de değil mi?? Zamlar için fırıncıyı eleştirmek sığ bir düşünce olmaz mı? Ya da devlet bir kural getirse her fırın zorunlu simit satacak ama 1 liradan verecek denilse haksızlık olmaz mı? Yasa böyle diyor 10 lira vermemem hakkını yasaya sığınarak yiyeceğim demek ne derece etik? Sonra o fırıncı fırsatını bulunca , yasa da lehine değişiklik olunca hadi o zaman 15₺ sana dese haksız mı?
Yanlış kişileri suçlayıp yanlış kişilerin hakkına giriyoruz maalesef bir de bunu savunuyoruz.
Daha fazla tartışma olmaması için konuya artık yazmayacağım, cevap vermezsem kusura bakmayın yoksa ban yiyeceğiz gibi duruyor 🖐️

Ben diyorum ki evet şu durumda kiracı mağdur görünüyor ama kendisi geçmişte mağdur etmekten çekinmemiş değil mi? Eski kirası 4500 eğer bu 5. Yılı olmasaydı ortayı bulmak niyeti yerini yasa neyse o 5500 yapar geçerim denilecek ardından da benim yaptığım yasal denilerek vicdanlar rahatlatilacaktı. Bu defa yasayı arkasına alamayınca mağdur olmuş kiracımız. Az öncede yazdığım gibi sadece kurt ve kuzu rolleri değiştirmiş. Hiç çekinmeden hak yiyenler şimdi mağdurum edebiyatı yapmamalı.
Bir de hizmete bakış açınızı değiştirin yoksa fırından aldığınız simit 10 yıl öncede aynıydı şimdi de değil mi?? Zamlar için fırıncıyı eleştirmek sığ bir düşünce olmaz mı? Ya da devlet bir kural getirse her fırın zorunlu simit satacak ama 1 liradan verecek denilse haksızlık olmaz mı? Yasa böyle diyor 10 lira vermemem hakkını yasaya sığınarak yiyeceğim demek ne derece etik? Sonra o fırıncı fırsatını bulunca , yasa da lehine değişiklik olunca hadi o zaman 15₺ sana dese haksız mı?
Yanlış kişileri suçlayıp yanlış kişilerin hakkına giriyoruz maalesef bir de bunu savunuyoruz.
Daha fazla tartışma olmaması için konuya artık yazmayacağım, cevap vermezsem kusura bakmayın yoksa ban yiyeceğiz gibi duruyor 🖐️
Konu sahibesi ben oldugum için cvp vermeye bile layik gormuyorken bu sacma bakis acisina yinede son defa yazayim. Benim sadece 5500 tl artiracagimi nerden cikardiniz, komik. Tefe tufe ortalamasi var. 5 yil dolmasaydi o artis olacakti. Yasa var degilmi, keyfe göre kira yukseltemez ev sahibi vede kiracida keyfe göre az veremez. Kaldiki gecen sene bile %25 iken haklari yinede tefe tüfe ortalamasi yaptik. Bilip bilmeden konusmayin bence. Kaldiki 15000 tl yi kabul ettim. Ertesi gun fikir degistirmek cok mu dürüstçe, bildiğin ac gozluluk.

Tabiiki ama şöyle bi durum var zaten 15000 tl bu eve yeterli birde daha iki gun once kombi ariza masrafini ustlenmediler 2300 tl odedim cebimden cocugumun rizkindan. Ve simdiye kadar bir kez daha bozulmustu kombi basksda bi sey cikmamisti ona ragmen hic odemicez artik diyorlar. Buda adil degil
Ustelik ilk anda 15000 tl deyip sonra alay eder gibi 20000 tl demeleri cok adice. Onlar tmm çıkıyorum dememi istiyorlar ki daha pahaliya verebilsinler yeni kiraciya. Ama kiraciyada yazik 5 yilda bi niye ciksin. Yasa 10 sene oturma hakki veriyor. Gunu gunune kirami yatiriyorum. Benim aileminde memlekette kiracilari var neler cektiriyorlar. Yani biraz vicdanli olmak lazim. Zaten 15000 tl ye tmm dedim ki bu yeterli. 20000 tl olan daireler benim oturdugum daireden 25-35 m2 daha buyuk.
Bana susn icin 15.000 normal geldi. Bunu ilk mesajimda yazdim zaten. Ama kont mayistaymis. Ongoeu olarak yuksek istediler heralde.
Neyse Allah yardimcilnoz olsun.

Bir sürü evi olması veya tek başına yaşaması bu çok yanlış bir düşünce sonuçta malını kiracı için kazanmamıştır. Siz de makul bir fiyat vermişsiniz. Başka bir eve taşınmak daha maliyetlidir anlaşmak en mantıklısı
Ben geçen yıl hakkım olduğu halde vicdan yapıp devletin dayattığı yüzde 25 i dayatmayip 1300 olan kirayı 3500 yapmasına bir şey dememissem( ki 5000 istemişti 3500 e zor inmistik) o da vicdan yapıp bari 12 den 10 a inebilirdi.Ev sahibisiniz anlaşılan ortak dili konuşmamız mümkün değil

X