Ev sahibim,kira artışı,tehdit.. kafamda deli sorular

Aylık 3.125 oluyor. O fiyata daha iyi bir ev bulabileceksiniz çıkın. Sözleşme yenileme tarihi de gelmiş. Sözleşmeyi iptal edebilirler. Eni sonu o evden çıkmak zorunda kalabilirsiniz
Konu eski ama okuyan biri olursa diye diyorum.
Sözleşmesi bitimine iki ay kalinca noterden ihtarname çekip sözleşme yenilemeyecegim derse o zaman sözleşme iptali olabilir.
Iki aydan az kalmış ise ihtarname hiçbir işe yaramaz, başıma geldiği için biliyorum.
Ev sahibim ne kudurmustu:)

Arkadaşlar merhaba, kiracı olarak dertleşmeye ve akıl almaya geldim…
İstanbulda oturmuyoruz öncelikle onu söyleyeyim. Görece küçük bir şehir sayılır. Yorumlarınızı ona göre yaparsınız. Bu eve 2021 yılında yıllık 15.000 ile taşındık ev sahibi tanıdık olduğu için artış oranı %10 belirlendi ancak geçen sene 18.000 ile arayı bulduk.
Ev sahibimin bu civarda çok evi var toprak zengini. Sanayide yeri falan var maddi durumları çok iyi ancak eş dosttan duyduğumuza göre illegal bazı işleri de varmış ben ancak bişeyine şahit olmadım. Bunları niye söyledim ilerde açıklicam.
Bu sene ev sahibi eşimi arayıp ben artık yaşlandım bu işlerle ilgilenemiyorum sizin evi de kızıma verdim artık onunla muhatap olursunuz demiş. İyi güzel. 2-3 hafta önce bu kızın eşi benim eşimi aramış kira için ne düşünüyorsunuz diye, eşim de anlaşmamız %10 ancak biz de yasal sınıra uyup %25 vermeyi düşünüyoruz siz ne düşünürsünüz demiş. Adam ağzını 45.000’den açıp ters ters konuşmaya başlamış. O civarda evler 60binden gidiyor zaten (yalan) siz çok ucuza oturuyorsunuz. Benim şu an 45bine hazır gelecek kiracım da var demiş. Niyeti belli yani bizi çıkarmak. Ev 20 senelik bir bina,doğalgaz var büyük güneşli bir ev. Başka bir ekstrası yok ama parke vs gibi. Su ve yalıtım çok kötü mesela evin bir odası hiç ısınmıyor kaç defa petek için baktılar yapamadılar bişey
Eşim de ortayı bulalım bu fiyata biz yeni girmiyoruz ki eski kiracıyız demiş. Adam en son 37.500den bir kuruş aşağısı olmaz siz kendinize ev bakın o zaman demiş.
Sonra biz eşimle konuştuk. Ben iki gözümden ameliyat olduğum için yaklaşık 2 senedir çalışamayan bir avukatım yani az buçuk kanun nizam biliyorum. Böyle olmaz yapamazlar yasal olarak dedim. Olsa vereceğiz ama yok. Kaldı ki üst komşu bu sene 30binden girdi. Adam bir de demiş ki artık yeni ev sahibi biziz sizin sözleşme iptal hani biz ne dersek o olacak demeye getirmiş. Eşim de inanmış, halbuki yok öyle bişey sözleşme aynen devam eder yeni ev sahibiyle de. Neyse dedim ki ben en iyisi kadını arayayım belki daha iyi anlaşırız. Aradım kadını dedim böyle böyle bakın yasal olarak %10’dan bir lira fazla vermeme hakkımız var ama biz %25 vermeyi düşünüyoruz siz ne düşünüyorsunuz kadın da açtı ağzını 37.500’den bir lira aşağısı olmaz bizim şu an oraya 45bin verecek tanıdığımız var benim de masrafım var falan. ama dedim biz eski kiracıyız e zaten o yüzden 37.500’e düştük diyor. (Yahu taş atmadın kolun yorulmadı be kadın cebine tık hazır girecek para bu neyin aç gözlülüğü) bir lira aşağısı olmaz da olmaz. Eğer biraz esneklik gösterse 30bin olur mu diyecektim ama kadın lafı ağzıma tıkmaya başladı. O zaman siz çıkın sözleşme bitene kadar dedi ki sözleşmemiz 1 ocakta yenilenecek yani 1 hafta kalmış. Çıkamayız bu şekilde Yasal olarak ne yapabilirsiniz isterseniz bir avukata danışın dedim sakin sakin. Bunun üzerine o zaman ben evi satacağım sizi de sık sık rahatsız edeceğim dedi üstüne bastıra bastıra. Rahatsız etmek derken dedim pazartesi ilan asmaya geleceğim evi de müşterilere göstereceğim sizi sık sık rahatsız edeceğim o yüzden dedi. Yasal olarak hakkınız neyse yapın tabi ki dedim. İyi günler dedik kapattık. Elim ayağım dondu kaldı. 4-5 dk sonra kadının babası aradı. Kızım ne oldu böyle bunlar can sıkıcı şeyler siz 30 bin verin kapansın bu konu dedi. Ben de tamam siz kızınızın ibanını göndern o zaman dedim. Akşama kadar ne iban geldi ne bi haber. Eşim adamı tekrar aradı kızın babasını yani. Adam demiş ki kızımı ikna edemedim yarın tekrar konuşacağım. Bugün de haber gelmedi hiç.
İşin aslı yasal olarak hiç bişey yapamaz biliyorum ama evi göstericem bahanesiyle saçma sapan insanlar eve getirir mi diye tedirginim. Ya da başka bişey yaparlar mı… yarın yani pazartesi evde tek olacağım. Evde durmasam mı açmasam mı kapıyı ya da aramadan gelirse yani. İki gündür ağlamaktan harap oldum gözlerim ağrıyor insanlar ne kadar merhametsiz. Ne kadar kolay çık demek. İnanın bu evin ederi onların söylediği fiyat değil çünkü. Ne yapacağız diye düşünüyoruZ eşim diyor ki eğer adam evi kızına yasal olarak devretmediyse daha 30bini atalım adama ( kredi falan çekeceğiz onun için de) eğer devrettiyse ve kız ya da kocası bizi tekrar arayıp 37.500 ya da çık derlerse sadece %10 zam yapıp gönderelim. Eğer hiç ses çıkmazsa kıza 30.000 atalım. Sizce ne yapalım? 45bine buraya kimse oturmaz ondan eminiz belki bizi katakulliye getirip fiyat artırmaya çalışıyorlar ailecek
Ben cok şaşırdım bu nasıl fahis kiralar böyle. İstanbul Anadolu yakası merkezi yerde evimiz kirada , eşim ev sahibini bile aramadan 2 senedir kiracı kendi zam yapıyor. 2.100 alıyorduk gecen sene , bu sene 3000 yapmis. Ev güzel arakat, dış cephe montalama peyzaj falanda yapılı. Eşim arayipta kiracıya 2 senedr zammı kafana göre yapiyorsun bile demedi.

Ben cok şaşırdım bu nasıl fahis kiralar böyle. İstanbul Anadolu yakası merkezi yerde evimiz kirada , eşim ev sahibini bile aramadan 2 senedir kiracı kendi zam yapıyor. 2.100 alıyorduk gecen sene , bu sene 3000 yapmis. Ev güzel arakat, dış cephe montalama peyzaj falanda yapılı. Eşim arayipta kiracıya 2 senedr zammı kafana göre yapiyorsun bile demedi.
seneliktir belki
bazı yerlerde senelik konuşuluyor...

Hepsini okuyamadım ama büyük şehirde rezidansta oturuyorum bu kadar kira vermiyorum. Hem eski hem bu fiyat bilemedim asla vermem o parayı.
Çıkmanızı istiyorsa ihtar çeksin, kiranızı aksatmadan yatırıyorsanız çıkaramıyor kendisi oturmayacaksa. Avukat olarak daha iyi bilirsiniz. -Tapuyu üstüne almış mi? Gerçi o zaman bile sözleşme yenilemek zorunsa değilsiniz.
%10'un üzerinde de kira artışı yapmayın, sozlesmede ne yaziyorsa o.
Evi satmak istersede sürekli rahatsız edemez, yasal olarak sadece haftanın 2 günü evi gösterme hakkınız var tabi o da sizi uygun gün ve saatlerde
Aylik değil, senelik kira ödüyor

X