Ev temizlik düzeni PRATİKÇE nasıl oturtulur?

AlicePoppins

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
20 Ağustos 2022
66
44
30
Bu konuda herkesin fikrine ihtiyacım var, sorularımı direkt yazayım. Benim için pratik çözümler olması çok önemli. Yoksa çok gözümde büyüyor. Elimin sürekli evin üzerinde mi olması gerekiyor? Her gün illa bir yerin temizliğiyle mi ilgilenmem gerekiyor? Ev tertemiz olunca çok mutlu oluyorum ama o şekilde tutmakta çok zorlanıyorum sanırım biriktirdiğim için. Bazıları iş varken oturamıyor, ben onlardan hiç olamadım o yüzden daha pratik çözümler benim için daha faydalı olacaktır.

1) temizlik bezleri her temizlik sonrası nasıl yıkanır? (Cam bezleri, mikrofiber bezler, mutfak kurulama bezleri) Ve lekeleri için tencerede kaynatma yöntemi benim sürekli yapabileceğim bir şey değil, gerçekten uğraşamıyorum. Lütfen başka bir yolu daha olsun.
2) buzdolabı nasıl temiz tutulur? En sevmediğim şey sebzelikteki sıvılar ve raflarda kuruyan kalıntılar. sebzelerin yarısı tupperwarede yarısı değil. Zemin hep kirleniyor bir süre sonra.
3) duşakabini, buzdolabının içini, camları, balkonu, kapıları ne sıklıkla temizliyorsunuz? + düzenli kadın geliyor mu? Geliyorsa hangi işleri kadına yaptırıyorsunuz? (Ve ortalama ücreti ne?)
4) Kadın çağıran ve çağırmayanların rutinlerini dinlemek istiyorum. Misafir için yemek yapacak kadın çağırmak istiyorum, bunu yapan var mı?
5) İstanbul Ispartakule mevkiinde oturuyorum (avcılara bağlı) bu civarda hem ev hem de yemek işleri için kadın nasıl bulabilirim?

Şimdiden çoooook teşekkürler

Bu konuda herkesin fikrine ihtiyacım var, sorularımı direkt yazayım. Benim için pratik çözümler olması çok önemli. Yoksa çok gözümde büyüyor. Elimin sürekli evin üzerinde mi olması gerekiyor? Her gün illa bir yerin temizliğiyle mi ilgilenmem gerekiyor? Ev tertemiz olunca çok mutlu oluyorum ama o şekilde tutmakta çok zorlanıyorum sanırım biriktirdiğim için. Bazıları iş varken oturamıyor, ben onlardan hiç olamadım o yüzden daha pratik çözümler benim için daha faydalı olacaktır.

1) temizlik bezleri her temizlik sonrası nasıl yıkanır? (Cam bezleri, mikrofiber bezler, mutfak kurulama bezleri) Ve lekeleri için tencerede kaynatma yöntemi benim sürekli yapabileceğim bir şey değil, gerçekten uğraşamıyorum. Lütfen başka bir yolu daha olsun.
2) buzdolabı nasıl temiz tutulur? En sevmediğim şey sebzelikteki sıvılar ve raflarda kuruyan kalıntılar. sebzelerin yarısı tupperwarede yarısı değil. Zemin hep kirleniyor bir süre sonra.
3) duşakabini, buzdolabının içini, camları, balkonu, kapıları ne sıklıkla temizliyorsunuz? + düzenli kadın geliyor mu? Geliyorsa hangi işleri kadına yaptırıyorsunuz? (Ve ortalama ücreti ne?)
4) Kadın çağıran ve çağırmayanların rutinlerini dinlemek istiyorum. Misafir için yemek yapacak kadın çağırmak istiyorum, bunu yapan var mı?
5) İstanbul Ispartakule mevkiinde oturuyorum (avcılara bağlı) bu civarda hem ev hem de yemek işleri için kadın nasıl bulabilirim?

Şimdiden çoooook teşekkürler
Öncelikle evi dağıtmayın, kullandığınız eşyayı yerine bırakın ayy kalkınca çekmeceye koyarım demek yok
Toplu evin temizlenmesi çok kolaydır
Kirlileri her zaman sepete atın, ağırlıklı kullandığınız renkleri makine içinde biriktirin, örneğin bizde koyu renk ağırlıktadır koyu renkli kirliler makineye sokulur renkliler ve beyazlar sepete atılır
Pijamalar katlanıp bırakılmalı, uyandıktan sonra hemen pencereyi açın 15 dk odayı havalandırıp yatağı toplayıp pijamaları katlayın, dağınıklık varsa toplayıp çıkın
Nevresimleri değiştirdiğinizde aynı gün yıkayın kaldırın yerine
Kullandığınız bardağı tabağı direk makineye koyun tezgah üstünde bulaşık biriktirmeyin, örneğin kapta meyve yıkadınız hemen kabı durulayıp kurulayıp yerine kaldırın
Yemek yaparken bir yandan da tezgahı toparlayın, yemek pişer pişmez ocağı silin yağlar kurumasın
Haftada bir davlumbazı dolap kapaklarını beyaz eşya dışlarını silerseniz kirler birikmez kurumaz temizliği kolay olur
Dolap içlerini gerek duydukça silin
Salon her an misafire müsait olsun, dağınıklık olmasın, kumandanın yeri belli olsun
Banyo tuvalet temizliğini günlük yapın, bir kez ayrıntılı temizleyin ve her akşam yatmadan deterjanlı temizlik mendiliyle lavaboyu klozeti silin, banyo yaptıktan sonra duşakabin camını fısfıslayın çekbasla üzerinden geçin öyle çıkın, haftada bir ayrıntılı temizleyin böylece her daim temiz kalır
Her gün yada gün aşırı süpürürseniz eviniz kirlenmez, en azından yemek yaptıktan sonra mutfağı süpürüp çıkın, yemek yedikten sonra yediğiniz odayı süpürüp çıkın, saçınızı duşakabinde tarayın kurutun saçlar yerlere dökülmesin
Çöp biriktirmeyin
Her gün salonun yatak odasının tozunu ıslak mendille iki dakikada alsanız her daim tozsuz olur
Yerlerde leke olmasa da silin, her süpürmeden sonra silmeseniz bile iki süpürmede bir silin
Dolap içlerini dağıtmazsanız toplamaya da gerek kalmaz
Çamaşırlar katlanmayı günlerce beklemesin, kuruyanları direk katlayın, ütülenecekleri katlayıp ütü masasının üzerine koyun haftada bir ütüleyin
Cam perde kapı temizliği size kalmış gerektikçe temizleyin
Buzdolabına üstü açık tabak koymayın, sebzeleri meyveleri kapsız yada poşetsiz koymayın, birşey dökülürse akarsa gördüğünüz anda temizleyin bekletmeyin
Sebze-meyve-kahvaltılık alışverişini haftalık yapın, önce buzdolabının içini silin sonra alışverişi yerleştirin
Balkonu aktif kullanıyorsanız açık balkonsa gün aşırı bir kap su dökseniz bile yeter, aktif kullanmıyorsanız yada kapalı balkonsa haftalık temizlikte temizlemeniz yeter
Her gün bir saatinizi eve verseniz saray gibi olur
Benim yaşadığım yerde günlük 500 TL ye geliyor yardımcılar
Yemek konusunda bilgim yok

Ben temizlik bezlerimi biriktirip çamaşır suyu ve toz deterjanla çamaşır makinesinde yıkıyorum, sonrasında makine temizleyici koyup çamaşır makinesini temizletiyorum
Bulaşık makinesini haftada bir makine temizleyici ile temizletiyorum yada makine deterjanı ve domestosla kaynar programda çalıştırıyorum
Her bulaşık makinesi çalıştıracağım zaman bir kaç damla domestos damlatıyorum böylece bardaklarda tabaklarda leke kalmıyor ve makine balık-yumurta-tavuk kokmuyor
Sifonun su deposuna bir tane bulaşık makinesi tableti ve biraz yumuşatıcı koyuyorum, her sifona basıldığında mis gibi kokuyor ve temizleniyor

Bu işin sırrı sürekli düzenli olmak ben gece yatmadan heryeri toplar yatarım ve aldığımı muhakkak yerine koyarım düzenli ev temiz ev demek oluyor haliyle ama insanız robot değil bazen düzen kaçıyor maalesef ev toplu olursa sil süpür çok kolay oluyor aniden misafir gelse bile toplu evi süpürmek çok kolay hafta da bir derin temizlik yaparım diğer günler üstünden düzenleyerek geçerim sadece en çok batan yerleride günlük imkan dahilinde süpürünce çok birikmez bunun için robot süpürge tercih edilebilir (benim yok) çamaşır çok biriktirmemek gerek az çamaşır hemen kurur toparlanır yormaz gece yatmadan mutfağı düzenli bırakırım bulaşık bırakmam makına her an boşaltırım ki elimin altında sürekli hazır olsun toz bezlerini makinada yıkarım, mutfak bezlerini leğene domestosla ıslatırım en fazla geceden sabah durularım tertemiz olur buzdolabı temizlik konusunda çok nankör sürekli eliniz üstünüzde olacak gözünüze batan kirli yerleri dolandırın bezle birikmez duşa kabin temizliği saldığım bir konu hele kireçlenmişse düzelmiyor 🤣 misafir banyosunu kullanmıyoruz biz çözümü öyle buldum pırıl pırıl kalıyor tek çare kullanır kullanmaz kurulanmazsa leke kalır 🤣 kadın almıyorum şuan hamileyim eşim sağ olsun yapıyor yapamadığım yerde öyle ama genelde rutinim böyle

Hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim, tam ihtiyacım olan yorumlar. 🤍

X