Evcil hayvana ikna edemiyorum

Ben sokaktan kedi sahiplenmiştim ayrı yaşarken. Sonrasında aile evine dönünce annem istemedi ve çok sorun çıkardı. Baktı olmuyor en sonunda alerjim var yalanına sarıldı. Sanki gözleri kaşınacak gibiymiş. Ne burun akıntısı, ne hapşırma var ne de doktora gitti. Alerjisi varmış ama öyle diyor :KK53: En son bilerek kapı pencereyi açık bırakmaya başladı. Kapalı tutmak zorunda değilmiş. Kedoşum balkondan atlayıp gitti. Hemen fark ettiğim için çabucak bulup eve getirdim. O yüzden minnoşumla çok zorluk çektik aile evinde bakamadım. Şimdi 7 yaşında olgun bi hanımefendi oldu kendisi ama neler çektiğimizi minnoşumla ben biliriz.

Evcil hayvan çok büyük bir sorumluluk. Aldım olmadı neyse ya sokağa geri bırakayım diyemezsiniz. O yüzden sahiplenmeyin sakın.

Bu arada annem geçen gün kedi sahiplenmeye karar vermiş. Alerjisi geçmiş artık :KK53: (vazgeçirdim tabi küçük çocuk gibi sahiplenip sonra sokağa atacak)

Onun evi onun kuralları... Yapacak bir şey yok. En ucuz hayvan yemi sayfası temizmamada köpek mamasinin kilosu 50 TL. Köpek dediğin aç hayandir, ayda hic yemezse üç kilo yemek yer.
Aşılar 150 liradan başlıyor. Hastalarsa uygun fiyaratli bir veterinerde) röntgenin (geçen seneki) fiyatı 250 TL. Bir şey tutsa endoskopi 2500, ameliyat iki katı.
Senin bunları karşılayacak paran var mı?
Yarın baban sizi tatile götürecek olsa köpeğine bakacak insan var mı??? Yaz kış günde en az iki kere ağaçlı yerde yürütmek lazım . Bakkala git diyen ailene üşenen birisin büyük ihtimalle. hastalıkta yorgunlukta köpekle gezecegine emin misin? Eşin dostunla buluşunca geç olmadan gezdireyim diye erken gelme fikriyle aran nasıl?
Ben yerinde olsam (ki kedi istemeyen bir ailenin kediye aşık çocuğuydum) aileni hazır edene kadar internetten "acil köpek için geçici yuva aranıyor" ilanlarını takip ederdim. Instagram'da geciici yuva hastagiyle arat binlerce göreceksin,senin şehrinde vardir. Ameliyat olan hayvanlara, hala sahip bulamayan hayvanlara ya da ailesi il/yurtdışına giden insanların hayvanlarina geçici olarak sen bakıyorsun. Mama onlardan,masraf onlardan...sadece günde 100 TL verip veteriner kafesinde kaldiracak bütçeleri olmadığı için yana döne insan ariyorlar.
Hem annen geçici bir durum olduğu için hem de hayvana acidigi için anlayış gösterir. Hem de köpekle yaşamayı öğrenir . Hem de köpek sahipsizse sen sahiplenebilirsin ilerleyen zamanlarda,ailen de onay verirse.
Ben kendi hayatımi kurana kadar geçici yuva olma kararı vermiştim . Ama eve getirdigim ilk ameliyatli kedi benle kaldı 🤩 annem kedilerden korkardı şimdi koynunda yatırıyor. Biraz da vicdana oynadım, kazandım

Neyse ki 34 yaşında değil, benim tahminim 14 yaşında. Bu da herşeyi açıklıyor aslında.
Benim cocuklarimda kedi istiyor cok sevmeme ragmen almiyorum valla. Biliyorum cunku 2 gun sevecekler sonrasi bana kalacak.. zaten kil tuy konusunda pimpirikliyim..

Bu isin cocuk oyuncagi olmadigini alirsak geri veremeyecegimizi sorumluluk alacaklari yasa gelmeleri gerektigini soyluyorum. Sonucta bir bebek sahibi olunca, aa skldm bunu geri gondereyim demiyoruz.. kedi ayni sey bana gore

Benim köpeğim var birçok köpek sahibine göre çok şanslıyım canı dışarı çıkmak istemezse 36 saat tutar tuvaletini 🤦5 yıldır beraberiz eve tuvslrtini yaptığına 2 defa şahit oldum 2sinde de çok hastaydi diye kızmadım. Hatta bir keresinde uzun saatler çıkaramadım çişini gidip Vileda kovasına yapmış ortalığa yapmamış öyle akıllı 🤦 dışarı çıkalım diye eziyet etmez , yattığı yerden kalkmaz, evde havlamaz, eşyalarıma hayatta zarar vermez. Ama ona rağmen gerçekten köpek bakmak çok zor, çok büyük bir fedakarlık. Ve cidden masraf sadece bu ay 1000 TL harcadim kendisi için.

İstemiyorsa istemez, bakımı ona kalacak çünkü sonunda. Ucuz değil bakımı, benim kedim var bir rahatsızlık geçirdi, düğün öncesiydi bankadan eşya alacağımız parayı çektim 20bin gitti hayvanın tedavisine. Annen istemiyorsa bu parayı vermez, senin verebilecek durumun da yoksa hayvan hastalansa sokağa mı atacaksınız?

Benim köpeğim var birçok köpek sahibine göre çok şanslıyım canı dışarı çıkmak istemezse 36 saat tutar tuvaletini 🤦5 yıldır beraberiz eve tuvslrtini yaptığına 2 defa şahit oldum 2sinde de çok hastaydi diye kızmadım. Hatta bir keresinde uzun saatler çıkaramadım çişini gidip Vileda kovasına yapmış ortalığa yapmamış öyle akıllı 🤦 dışarı çıkalım diye eziyet etmez , yattığı yerden kalkmaz, evde havlamaz, eşyalarıma hayatta zarar vermez. Ama ona rağmen gerçekten köpek bakmak çok zor, çok büyük bir fedakarlık. Ve cidden masraf sadece bu ay 1000 TL harcadim kendisi için.
Tuvalet işi dışında ben de köpeğimden çok memnunum ama şu tuvaleti bi düzene soksaydık
Siz ne şanslısınız

Tuvalet işi dışında ben de köpeğimden çok memnunum ama şu tuvaleti bi düzene soksaydık
Siz ne şanslısınız
Ben sahiplendigimde de tuvalet eğitimi vardı o konuda hiç zorluk yaşamadım. 5.yilimiza gireceğiz. Yalan yok tuvalet egitimi olmasa bakamazdım. Ama şimdi diyorum ki Allah korusun başına bir şey gelse felç kalsa altına bez bağlansa gene bakarım hiç gocunmam.

Yaklaşık iki hafta önce manevi ablamın 14 yaşındaki golden cinsi köpeği vefat etti. Hepimiz hala ağlıyoruz eksikliği o kadar belli ki. Onunla oynamak, öyle bir dost edinmek bambaşka bir mutluluk ama son zamanlarında hep altını bezliyorduk bakımı o kadar zorlaşmıştı ki. İyice düşünün çünkü doğru baktığınız takdirde o canlı 10-12 sene size yoldaşlık edecek. Hoş keşke yaşasaydı biz altını temizlerdik 😔
İki yıl önce benim de 16 yıl beraber büyüdüğüm kedimi kaybettim. Çok zordu. Allah göstermesin tabiki ama evlat acısı derler ya. Çok zor toplandim hala burnumun direği sızlar.. kanser olmuştu 16 yaşındaydı en son veterinere nolur bişey yap diyordum oda bana ha su kapıdan 100 yaşında insan girmiş o bu kedi demiştim kucakta taşıyordum. Elimle besliyordum 12 kilodan 1.5 kiloya düşmüştü. Çok ağır dönemlerdi. 62 yaşında babamda hüngür hüngür ağladı. Şimdi bende eve istiyorum ama babam bı 16 yıl daha ömrüm yok diyor.. üzüntüsü çok ama çok ağır.

Annesinin hastalığının adını bile bilmeyen, önemsemeyen birisi bir hayvanın bakımını üstlenemez. Zannediyorum ki çok küçük yaşınız. Yetişkin bir birey olduğunuz zaman kendi düzeninizi kurup sahiplenirsiniz. En az 15 seneyi göze alarak yola çıkmak lazım. Hastalıklarını, enerjilerini, eve/eşyalara verdikleri zararları, tatile çıktığınızda erken dönmeyi vs... hesap ederek hayvan sahiplenmeyi düşünmek lazım.

İki yıl önce benim de 16 yıl beraber büyüdüğüm kedimi kaybettim. Çok zordu. Allah göstermesin tabiki ama evlat acısı derler ya. Çok zor toplandim hala burnumun direği sızlar.. kanser olmuştu 16 yaşındaydı en son veterinere nolur bişey yap diyordum oda bana ha su kapıdan 100 yaşında insan girmiş o bu kedi demiştim kucakta taşıyordum. Elimle besliyordum 12 kilodan 1.5 kiloya düşmüştü. Çok ağır dönemlerdi. 62 yaşında babamda hüngür hüngür ağladı. Şimdi bende eve istiyorum ama babam bı 16 yıl daha ömrüm yok diyor.. üzüntüsü çok ama çok ağır.
Bizim köpeğimizde de kanserden şüpheleniliyordu ama o kadar yaşlıydı ki tomografi için narkoz versek uyanmaz diyordu doktoru. Zaten hadi narkozu verdik uyandı, tedavi için verilen ilaçları kaldıramaz diyordu. Biz de o stresi yaşasın istemedik. Ama vefat ettiği gece çok zordu, günahsız bir canlı ama can çekişti resmen. Hayat boyu travma olarak kalacak. Sizin de başınız sağolsun :KK43:

Edemezsin,kendi evine çıktığında gonul rahatlığıyla timsah bile besleyebilirsin.
Ayrıca kedidir köpektir bunlar tüy doker.
Rahatsız olan,onu çocuğu gibi sevmeyen insanlar için eziyet olur.
Bu nedenle sen ertele bu işi.
Biraz yaşın küçük sanırım,hafifçe simariklik da sezdim ben.

Öncelikle annenizin rahatsızlığı nedir, ismini öğrenin.
Astım olduğunu tahmin ediyorum.

Allerjisi varsa köpeğin tüyleri salyası rahatsız edecektir, bu durumda ayrı eve çıkmayı beklemeniz gerekiyor.

Annenizin neden yalan söylediğini düşünüyorsunuz?

Bir sorum daha var, eve köpek gelse hergün iki kere dolaştırma, ev içinde bakımını yapma durumunuz var mı? Burada hep okuyoruz çocuk istiyor diye alınan köpekler iki gün sonra heves geçince annenin başına kalıyor.
Hastalığı falan yok yahu almamak için yalan söylüyor durumum gayet var

Edemezsin,kendi evine çıktığında gonul rahatlığıyla timsah bile besleyebilirsin.
Ayrıca kedidir köpektir bunlar tüy doker.
Rahatsız olan,onu çocuğu gibi sevmeyen insanlar için eziyet olur.
Bu nedenle sen ertele bu işi.
Biraz yaşın küçük sanırım,hafifçe simariklik da sezdim ben.
Yoo yaşım çokta küçük değil sizdende muneccimlik sezdim ben

Arkadaşların üm yorumlarına katılmakla beraber bir hayvanın sorumluluğunu alacak maddi ve manevi güce sahibim diyorsanız çıkın ayrı eve ne istiyorsanız yapın diyorum.

Benimkiler de istiyor, bakımı bana kalacağı için aldırmıyorum. Sizin de yazma uslubunuzdan belli ki sorumluluk annene kalacak.

Köpek inanılmazzzz zor bir hayvan. Evin içinde bakması zaten ayrı zor, çişini kakasını yapcak öylece oraya buraya oturacak kedi gibi kendini temizlemiyor çünkü... titiz insanın tahammül edebileceği şey değil. sürekli ilgi ister küçücük ve hiç büyümeyen bi çocuğun varmış gibi düşün. Sosyalleşmesi lazım, sürekli gezmesi lazım, öfkelenir sağa sola işer. Köpek için bahçe lazım, evin içinde hele aileyle yaşaması çok zor ne yazık ki.

anneniz istemiyorsa almayın ayrı eve geçince alırsinız

X