Evde kalmis bayanlarin dikkatine !!!

ozianna

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
6 Ağustos 2010
246
158
Evde kalmis bayanlarin dikkatine  gec evlenmenin faydalari!
Herkese selamlar, umarim su yazdiklarim evde kalmis daha dogrusu evde kaldigini zanneden bayanlar okurlar ki hayatin bazi gerceklerini ogrenirler.
Toplumumuzda malesef bir erken evlenmedir tutturmus insanlar gidiyo yok efendim 25 ten sonra evlenmek evde kalmaktir gibisinden sacma sapan dusunenler mi dersiniz internete ilan verip evde kalmislik kompleksine giren 25inden buyuk bayanlar mi dersiniz. Bi de en komigime giden nedense 30 yasinda bir dul olmak 30 yasinda hic evlenmemis olmaktan daha saygi goruyo Turkiyede cunku evde kalmis olmuyosunuz bosanmissaniz 
Bence bu geleneksel dusuncelerin hepsi birer sacmaliktan baska bisey degil. Ben su anda 34 yasindayim ve 33 yasinda evlendim bana da zamaninda evde kalmis dediler hic de ipimde olmadi  18 yasimda ailem tarafindan baskiyla zorla evlendirilmek istedim ve babama soyledigim laf aynen suydu: zorla evlenecegime o..pu olurum” :-D babamda bu yuzden dayak bile yedim ama umrumda olmadi 33 yasina kadar kimse beni zorla evlendiremedi 33 umde de evlencegim erkekle kendim istedigim icin evlendim cok da mutluyum hayatta yaptigim hicbi seyden pisman degilim.
Kimisi buyuklere saygi safsatasindan bahseder durur yok efendim buyuk evlen deyince evlenilirmis ve ben bir feminist oldugumdan mi bilemem bu konularda cok inatciyimdir bogazima bicak dayasalardi gene evlenmezdim. Ayrica buyuge saygiyi bosverin buyuk benim mutluluguma saygi gostermiyosa ben de ona saygi gostermem ve evlencegim erkegin koynuna da buyugum girmiycek ben giricem ve de bu benim hayatim kimse benim kimle evlencegime karar veremez. Evlenmiyorum dedim yillarca oldu bitti.
Bu arada benim bi tarafim koylu bi tarafim istanbulludur ama koylu tarafima daha yakinlarda yasadigim icin bu baskilar oldu. Erken evlenme baskisina yenik dusup evet diyen kizlar bence aptal ya da gucsuzdur. Dayimin kizini hatirliyorum ve asla unutmadigim bi ornek bu. Dayimin kizina gorucu gitmisti 18 yasindayken ben o zaman 23 tum dayimin kizi ben okumak istiyorum dedi ama dinleyen kim. Kizin odasina once babasi girdi ikna etmeye (zorlamanin koyluce adi da iknadir bu arada) kiz Kabul etmedi sonra annesi gitti kiz hala hayir diyo sonra dedem gitti gene hayir diyo ve bu sekilde odasina giren girene ve inanabiliyomusunuz kiz odada evlenmemek icin agliyo. En sonunda yeter be sizin istediginiz olsun evleniyorum mutlu olun dedi ve sacmaliga bakar misiniz herkesin yuzu bi anda guldu. Kiz zorla da olsa evet dedi ya. Ve koy bolgelerinde bu zorlamadan genelde “ kizi ikna ettik” diye bahsedilir, ne komik degilmi :-D
Ve bu kizcagiz zorla evlendirildi, dayimin obur kizlarinin da basina ayni sey geldi tabi. Bana da aynisini yapmaya calistilar ve benden aldiklari cevap net ve kesindi isterseniz aylarca ikna etmeye calisin evlenmiyorum bu fikrim degismiycek dedim. Ne mi yaptilar yaptirim uygulamaya kalktilar surat astilar, guya babam benimle yemege oturmadi, ne mi oldu ben de babamsiz yedim ama gene yedim. Guya zorlama degildi yaptiklari ama babam kaydimi dersaneden aldirdi ve beni en cok yikan bu oldu. Guya beni zorlamadi ama bi yaptirim uyguladi. Kesinlikle yilmadim cevabim hep hayir oldu. Beni isteyen kadin tekrar evimize geldi annemle konusmaya kapiyi sert suratina carptim ciktim oh da iyi ettim. Ve hayatimin en guzel kararini verdim ingilizce calismaya karar verdim o siralar. Kendimi odama kapattim ne kadar mi kapattim tam tamina 2 sene. 25 yasima kadar ingilizce calistim. Her ne kadar ne gerek var ingilizce calisiyosun deselerde umrumda olmadi icimde hep bi his vardi bi gun bu ingilizce hayatimi kurtaracakti, madem universite okumami engellediler ben de baska sekilde kendimi egitmeye karar verdim. 2 sene boyunca calismadigim gramer konusu birakmadim ve cok guzel bi sekilde kendi kendime evde ingilizce ogrendim. Ara sira agladigim da oldu kafami ingilizceye veremiycek kadar stress yaptigim zamanlar oldu ama gene de sabrettim ogrendim.
Sonradan ne oldugunu merak edenler Allah cok razi olsun bi erkekten cok yardim gordum bana maddi yardimda bulundu ve bi gun esyalarimi aldim ciktim evden. Cikarken de tabi bunu gizlice yaptim kimseye soylemedim. Hatta aileme o kadar kizgindim ki intikam olsun diye carsiya gidiyomus gibi yaptim ortadan kayboldum 1 hafta boyunca aramadim bile. Oldugumu bile sanmalari umrumda degildi o kadar sinirlendim ve ortadan habersiz kaybolup aci cekmelerini istedim. Ben onlarin kiziydim beni mutsuz etmenin acisini bensiz kalarak ceksinler istedim. Tabi herkes benim gibi cesur ya da sansli olamaz. Benim karsima bu yardimsever erkek cikti ama herkesin karsisina cikmaz. Bu erkek bana bi miktar para Verdi ve beni bodrumda bi barda calismaya gonderdi. Bu erkege hayatimin sonuna kadar minnettar kalacagim. Bodrumda calistigim surece yerli yabanci cok iyi arkadaslarim oldu ve kazandigim para artik kendimi kurtarmama yetecek kadardi. Ailemi hic aramadm da degil aradim tabi ama ne kadar deli bi kiz oldugumu bildiklerinden evden kactiktan sonra bana karsi tutumlari tamamen degisti. Beni oldugum gibi Kabul ettiler ve evlilik konusunda hic baski yapmadilar. Hatta 30 yasimda bile babamin “kizim hayat senin hayatin biz karisamayiz sen kimle ne zaman istiyosan evlen” dedigine bile inanamadim :-D Hatta benim evden kacmam onlara oyle bi ders olduki benden sonraki 2 kardesime hic baski yapmadilar hatta okuttular onlari. 1 hafta sonra evi aradigimda annemin telefonda kizimmmm diye bagirip aglayisini hic unutamam aslinda uzulmedim de denmez ben de agladim ama beni buna mecbur ederken dusunmelilerdi.
Bi de bizim oralarda bu bekaret falan cok onemlidir bakire degilse bi bayan artk onun icin hayat bitmistir. Ama o kadar onemli olmasina ragmen bu bile benim umrumda olmadi. Bu erkek belki benden faydalaniyordu ya da benimle yatmak isteyebilirdi. Ama o kadar kotu bi kafesin icindeydim ki denize dusen yilana sarilir misali umrumda bile olmadan atladim arabasina guvendim ve gittim. Neyseki basima kotu bisey gelmedi.
Herneyse, simdi 11 sene once bile bana evde kaldin diyenlerin hayatina ve kendi hayatina bakiyorum da kendi kendime uzun bi “ ohh bee iyiki ben 18imde evlenmedim” demekten baska bi laf bulamiyorum. 11 senede neler mi degisti? Ne degismediki? Dayimin ve teyzemin kizlari gencliklerini cocuk buyuterek gecirdiler ben calistim ve kariyer yaptim. Bu arada bu yasima kadar barda calismiyodum tabi belli bi sure sonra yurt disina ciktim ve hala da yurt disindayim ve cok guzel bi kariyerim var. Kendim hakkinda cok fazla bilgi vermek istemiyorum nereli oldugum ya da hangi ulkede oldugum falan cunku kimligim anlasilmasin istiyorum. Her neyse, 11 sene once bu evden kacma olayi olmustu ama 11 senede hayatimda cooook seyler degisti. Ingilizcemi cok daha ilerlettim ve yurt disina ciktim. Ekonomik durumu cok inanilmaz bi ulkede yasiyorum su anda ve yabanci bi erkekle evliyim. Neden erken evlenmedigim icin bi ohh cekiyorum olayina gelince bakiyorum da erken evlenen kadinlara hayatlarinda hicbisey elde edememisler ve gencliklerini cocuk buyuterek harcamislar ve cocuklarina verebilecek hicbi seyleri yok. Anne olmaya bile hazir olmayacak genc yasta cocuk dogurmuslar. Ne maddi ne de manevi olarak hazir olmadan anne olmuslar. Cogu kuzenim eslerinden memnun degil ama ekonomik ozgurlukleri olmadigi icin dayak bile yeseler caresizler, nefret ettigi halde nefret ettikleri kocalarinin kahrini cekmek zorundalar. Ve su anda bana o kadar imreniyolar ki. Altimda son model jip, fistik gibi para kazandigim bi meslegim var, esim de iyi bi meslekte, havuzlu spor salonlu luks bir apartmanda oturuyorum, maddi olarak hayatta istedigim herseyi elde ettim tabi manevi olarak da cok mutluyum. Hersey maddiyat degildir safsatasi yapacak olanlar lutfen sunu da dinlesin: hersey maddiyat degildir, para mutluluk getirmez ama cocugumun daha iyi bi egitim ve saglik hizmeti alacagini, daha guzel yasayacagini bilmek bana mutluluk getiriyo arkadaslar. Kim ne derse desin, nasil elestirirse elestirsin ben yaptiklarimdan pisman degilim erken evlenmedigim icin de binlerce kere Allaha sukrettim bu gune kadar hala da sukrederim.
Kuzenlerimin cocuklari devlet okulunda okurken benim cocugum ozel okulda okuycak, dunyayi gezebilcek, maddi sorun olmadigi icin dengesiz beslenme sorunu olmiycak, iyi bir egitim ve saglik hizmeti alabilcek, cocugum dogdugu gun emeklilik sigortasi baslatabilecek, daha neler neler sayabilirim, ayrica maddi sorunu olan gecim sikintisi ceken ailelerde surekli kavga oluyo ve cocuk dab u stresli ortamdan etkileniyo. Biliyorum bu yazim biraz elestiri alabilir cok fazla maddiyattan bahsettigim icin ama arkadaslar cevrenizdeki insanlarin yuz ifadelerine bile baksaniz, gecim sikintisi ceken fakir bi insanin yuzunde bile surekli bi stress ifadesi var. Her ne kadar para mutluluk degildir deseler de en temel ihtiyaclarini bile karsilayamamak insana hastalik derecesinde stress getiriyo ve butun hastaliklarin basinda da stress geliyo. Bence para mutluluk getirmez lafi bastan asagi bi safsata cunku mutlulugun tamamini getirmese de bi kismini getiriyo.
30 yas civari hala evlenmemis bayanlara benden bi tavsiye. Kim ne derse desin aradiginiz ozelliklere sahip insani bulmadan asla evlenmeyin. 40 yasina bile gelseniz evlenmeyin cunku o insan mutlaka bir gun karsiniza cikacak. Evlenmesi icin baski yapilan bayanlara gelince asla bu baskilara boyun egmeyin, karsi cikin. Evinizdeki erkek bireylerden biri size dovmeye kalkarsa devlete siginin, savciliga dilekce verin. Hakkinizi mutlaka arayin, hatta gerekirse televizyon programlarini arayin yardim isteyin. Mutlaka baskidan kurtulmanin bi caresi var. Hatta bi miktar birikmis paraniz varsa cikin evden gidin, yazlik bolgelerde sezonda cok guzel isler var bayanlar icin, inaninki 18 yasinizi doldurmus iseniz kimse size bisey yapamiyo. Ya da kendinize internetten bi sevgili bulun :-D ama asla baskilara boyun egmeyin.
Bu arada bi tavsiyem daha var asla evde kendinizi yetistirmeden sunepe gibi oturup vakit harcamayin, kitap okuyun, ingilizce ogrenin ya da kendinizi bi alanda gelistirin ki ilerde issizlik tehlikeniz olmasin. Ne yaparsaniz yapin ama vaktinizi bos bos sunepeler gibi evde oturup aglayarak gecirmeyin! Unutmayin ki koyden yeni cikmis Fadime gibi lise mezunu bile olmadan ingilizce bilmeden is nerde ararsaniz arayin hic bi yerde bulamazsiniz. Hatta aklinda cok tutabilcek bi projesi olanlar o projeleri uzerine calisip projeleriniz gelistirsinler, ilerde bu proje hayatinizi kurtarabilcek kadar para kazanmanizi saglayabilir.
Baski altinda olan bayanlar bana ozelden de yazabilir
XXXXXXXXXXXXXXXX
Siteye e-mail vermek yasakmi bilmiyorum, eger yasaksa yonetici lutfen e mail bolumunu silsin sadece. Yazi bazi bayanlarin hayatini kurtarabilir lutfen silmeyin 

Son düzenleyen: Moderatör:
ilgiyle ve sabırla,atlamadan okudum....tümden hak vermesem de katıldığım yerler çoğunlukta...

ilgiyle ve sabırla,atlamadan okudum....tümden hak vermesem de katıldığım yerler çoğunlukta...

genç kızlarımıza iyi örnek oldu arkadaş şimdi hepsi evlenmeyelim diye tek tek evden kaçar zengin olacaz diye biri ağına düşürür ömür boyu çalıştırırlar anlarsınız işte.herkesin şansı yaver gitmez

genç kızlarımıza iyi örnek oldu arkadaş şimdi hepsi evlenmeyelim diye tek tek evden kaçar zengin olacaz diye biri ağına düşürür ömür boyu çalıştırırlar anlarsınız işte.herkesin şansı yaver gitmez
yazdıklarımı tekrar okuyun lütfen,TÜMDEN HAK VERMESEM DE....dedim ,ayağa kalkıp alkışlamadım...

çok ama çok saçmalamış ve yanlış yönlendirmelerde bulunmuşsun ne demek bu ya evden kaçmak cesurluk değil acizliktir şunu demiş olsan okuyun paranızı kazanıp kendı seçtiğiniz biriyle evlenin amenna haklısın ama sen resmen saçmalamışsın yok evden kaçın yok ınternette sevgili bulun bunları anca kişiliği oturmamış insanlar söyler seninde yaşına rağmen kişiliğin oturmamış bence kötü örnek diye gösterilebilecek bi yazı yazmışsın tebrikler

çok ama çok saçmalamış ve yanlış yönlendirmelerde bulunmuşsun ne demek bu ya evden kaçmak cesurluk değil acizliktir şunu demiş olsan okuyun paranızı kazanıp kendı seçtiğiniz biriyle evlenin amenna haklısın ama sen resmen saçmalamışsın yok evden kaçın yok ınternette sevgili bulun bunları anca kişiliği oturmamış insanlar söyler seninde yaşına rağmen kişiliğin oturmamış bence kötü örnek diye gösterilebilecek bi yazı yazmışsın tebrikler

aynen katılıyorum sana.düşünüyorumda acaba bu duruma gelmek için ne gibi yollardan geçmış onları yazmamış ama bu zenginlik nasıl nerden geliyo bi ingilizce bilmeyle olsaydı kımse işsiz kalmazdı ünüversite mezunları felan işsiz kalmazdı dimi ama.

küçük kızlarımızda okur bu yazıları etkilenirler liseli kızlarda giriyo bu foruma unutmayın çok çaresiz baskı görenleride var içlerinde doğru düşünemezler erken evliliğe bende karşıyım okuyun okamak için direnin evlenmiycem okuycam diye baskı yapın yardım isteyin öğretmenleriniz bile el uzatırlar evden kaçmakla ateşe atlamak aynı şeydir doğru bi örnek değilsiniz.

X