Evden çalışan kadına sen ev hanımısın demek

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

limonluparfe34

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2021
1
-8
25
Merhabalar, uzun zamandır sessiz bir okuyucu olarak forumu takip ediyorum. Ama dün beni çok üzen bir durum yaşayınca buraya yazmaya karar verdim. 1 senelik evliyim, iyi bir üniversitenin iyi bir bölümünden geçen yaz mezun oldum. Hem düğünümüz hem mezuniyetim pandemi sebebi ile istediğimiz gibi olamadı. Eşimle çok severek evlendik hala da çok seviyorum onu, beni asla üzüp kıran inciten bir yapısı yoktur. Yoğun çalışmasına rağmen üzerime titrer. Gelelim sorunuma. Ben mezun olduktan sonra iş bulamadım, başvurduğum yerler dönmedi, girmeye en yaklaştığım işte ise tesettürlü olduğumdan dolayı beni işe alamayacakları söylendi( ben buna şok oldum ) daha sonra ben de kendi işimi evden yapmaya başladım. Bu konuda da güzel bir ivme yakaladım, başvurduğum tüm işlerden elde edeceğim kadar kazancı evden çalışarak elde edebiliyordum. Sistemimi oturttum, hem eve bakıyor hem home office çalışıyor, yemek,ütü, çamaşır aklınıza ne gelirse yetişiyordum. Bol vaktim olduğundan değil her saniyeyi verimli geçirmek zorunda olduğumu hissettiğimden böyleydi yoksa kendimi işe yaramaz ve işsiz hissediyordum. Küçüklüğümden beri mutfağa meraklı olduğumdan güzel yemekler yaparak dinleniyordum bu benim hobimde öğrenciyken de günde 8 saat bilgisayar başında çalışsam da eşim eve geldiğinde sofrada 4 çeşit yemek her gün buluyordu. Ve geçen gün yemek yapmayı çok sevdiğim için şakasına dedim ki masterchefe mi başvursam, o da dedi ki ama olmaz sen ev hanımısın. Ben ise şaşırdım ben evden çalışıyorum ama dedim ev hanımı değilim ki, bilgisayar ve telefon başında saatler veriyorum. Evi derleyip topluyor ve yemek yapıyorum diye mesleki kimliğimden vaz mı geçmiş oldum şimdi? Söyledikten sonra hemen pişman oldu. Yani evde öğrendin yemek yapmayı profesyonel şef değilsin manasında söyledim dedi ama kayış bende kopmuştu. işsizlik işe yaramazlık hisleri içimi kemirmeye başladı boşuna okudum evde yemek yapıp çamaşır katlıyorum babam beni boşuna okutmuş diye ağlamaya başladım ve tüm gece uyumadım. Çok parlak bir öğrencilik hayatım oldu, güzel de bir mesleğim var ben de evden çalışmaya çok meraklı değilim ama bulamadım iş gerçekten de bulamadım. Evde oturup boş durmadım çalıştım iyi paralar kazandım ama içimde aşamadığın bir eziklik duygusu var. İnsanlar beni çalışıyor olarak görmüyor diye üzülüyorum. Evlendi evde oturuyor gözü ile bakılıyor diye üzülüyorum. Kendimi yetememiş, diplomasını boşa almış geleceği hiç parlak olmayan bir kadın gibi hissediyorum . Bu arada eşimin güzel bir işi var, benim çalışmama gerek yok ekonomik bir sıkıntımız yok çok şükür ben sadece mesleki açıdan yetersiz hissetmemek için bu şekilde çalışmayı seçtim. Ama kötü hissediyorum evde boş kaldığım bir saatlik vaktim olsa kendimi suçlu hissediyorum. İnsanlar bana yemek yapıyorum, ev işi yapıyorum diye evde ufak tefek iş yapıyormuşum sanki üç kuruş beş kuruş gibi,gerçek bir iş değilmiş öylesine oyalanıyormuşum bu durumu kendim seçmişim gibi laflar ediyorlar. Halbuki bulamadım ve üzgünüm. Çok kötü hissediyorum. Ben çalışan bir kadın mıyım yoksa okuyup ev hanımı olmuş bir kadın mıyım aklımı bu çok kurcalıyor.. okuyan herkese teşekkürler

Evden çalışanlara bu tarz söylemler oluyor malesef. Benim eşim de home Ofice çalışıyor ama hep o" o evde yemeği yapsın evi temizlesin vs." modundalar. Bu söylemlerden ben de eşim de bıktık artık. Kimseye açıklama yapmıyoruz.
sizin konunuzda eşiniz lafın gelişi söylemiş bir şey yani. Ev hanımı olmak korkulacak bir şey değil

Son düzenleme:
Yazımınız beni çok rahatsız etti. Ev hanımlığını nasıl görüyorsanız ananıza sövmüş gibi olmuşsunuz. Bu konuyu da ciddi bir kompleks yapmışsınız.

Not: gül gibi mesleği olan ama evde bebeğine bakmayı tercih eden bir "ev hanımı".

Çok kötü hissediyorum. Ben çalışan bir kadın mıyım yoksa okuyup ev hanımı olmuş bir kadın mıyım aklımı bu çok kurcalıyor.. okuyan herkese teşekkürler
Okuyan aynı zamanda evde bebeğime bakan bir ev hanımıyım.İşe yaramaz mı oluyorum bu durumda?Bu nasıl ayrıştırıcı ve irrite edici bi cümle farkında mısınız??Konuyu söylemek dahi istemiyorum zaten başlı başına çuvallanmış 🤦🏻‍♀️

eşiniz mutfakta profesyonel değilsin demiş işte

yani o tarz mutfak deneyimin yok demiş

bir çok sos bir çok kesme tekniği bir çok yabancı yemek var

katılanların çoğu mektepli eşiniz bunu kastetmiş

yani doktor olsaydınız da yemek bilginiz ev hanımı boyutunda olacaktı bunu kastetmiş

bu arada mesleğinizi yazmamışsınız ama benim tiltli bir mesleğim var

pandemi başından beri evden çalışıyorum ama kendimi ev hanımı hissetmiyorum

ama bir süre işi bıraktım bebek baktım o zaman da mesleğim vardı ama ben ev hanımı idim

şimdi de evin işi, yemek çamaşır bulaşık aklımıza gelen her şey bende zira pandemi nedeniyle yardımcım da yok ama ev hanımı hissetmiyorum

yani bence bu algı dışarıya sunulan hizmet ile ilgili

benim işim evden çalışmayı kaldırıyor zira pandemi öncesi süreçte tatilde otel lobisinden de çalışmışlığım vardır

her ortamda çalışırım, çalışmam gerekebilir

örneğin tercüman iseniz evden gayet olur, öğretmen iseniz yine olur da İnsan Kaynakları Sorumlusu olacaksanız bunun için bir işyeri gerekir

lakin eşiniz size mesleki bir şey dememiş, aşçılığınız ev hanımı boyutunda demiş ki bu kötü bir şey değil

Bu tarz şeyleri kafaya takmak için gerçekten çalışmıyor evde oturup düşünüyor olman lazım.
Şu an pandemi dönemindeyiz. Çoğumuz eve döndük zaten. Kötü bir dönemde mezun olmuşsunuz. Siz evden çalışmaya devam edin boş durmayın. İşler düzeldiğinde tecrübeniz olur en azından.

Kimse niye alinti yapmamis heyyy yeni uyeler,sizi bosuna mi aliyollaaa buraya 😂ben gibi yaslilara amme hizmeti edin diye hih

ay daha yeni yazmıştık ne zaman uçmuş

yeni mezun bir arkadaş

okul bitesiye evlenmiş

iş aramış bulamamış

evden çalışıyormuş kendisi ama evi de çok düzenli çeşit yemekli sofrası vs varmış

masterchefe katılayım demiş eşi de sen ev hanımısın ama demiş oradakiler gibi aşçı değilsin demiş

sabahlara kadar ağlamış bana ev hanımı dedi diye

ben boşuna mı okudum akşama kadar bilgisayarda telefonda iş yapıyorum 6 saat ekran başındayım ama bunları fark etmiyorlar vs diye

ben ev hanımı mı oldum şimdi evden iş yapınca ev hanımı neden kabul ediliyorum diye biraz içlenmiş

keşke evden çalışabilcek bir işte biz bulabilsek en azından her sabah hazırlanmak zorunda kalmayız :-) ve yataklarımızı toplarız :-)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X