Eve gelen yardımcılarınız neler yapıyor ve ücreti ne kadar? Ankara'da evime gelebilecek yardımcı kadın arıyorum

Kadın, kayınvalidenize ve annesine haftada 1 gidiyor. Bu evlerin günü belli ve her koşulda ayda 4 defa gidiyor ve 1 evden aylık toplam 1000 tl gelir elde ediyor. Ayda 4 defa gittiği evde; evin işi hafiflemiş ve belli bir düzene girmiş oluyor. Çocuksuz, fazla geleni gideni olmayan, temiz tutulan ve her hafta gitmek üzere anlaşılmış, uzun yıllardır gidilen evler için daha uygun bir fiyat belirlenebiliyor.

Kadına, kayınvalideniz ve kayınvalidenizin annesinin 1 günde bu kadar fazla iş yaptırdığını sanmıyorum. 1 hafta cam siliyorlarsa; diğer hafta evin içinde farklı bir iş yapıyorlar genelde.

Siz 15 günde 1 alıyormuşsunuz. Benim evimde 2 katı iş yaptın deyip; gerçek fiyattan ödeme yapabilirsiniz.

Ortada yardım yapacağınız bir durum yok. Zorda kalmış bir ihtiyaç sahibine yardım etmiyorsunuz; temizlik hizmeti alıyorsunuz. Gerçek hizmet fiyatını ödemeniz yeterli.

W Wurstria kadının belirlediği ücret ; her koşulda ayda 4 kez gittiği, temizlik düzenini kendisinin sağladığı evler için geçerli. Kadın her hafta cam, kapı, koltuk silmiyordur o evlerde. Böyle bir düzen yok. Konu sahibi; diğerlerinin ödediği ücretten ödeme yapmış ve neredeyse 1 aylık işi 1 günde yaptırmış. İş ödemeye gelince; ben 15 günde 1 aldım , kayınvalidemdekinin 2 -3 katı iş yaptırdım 250tl × 2 yapmaksa aklına bile gelmemiş. Bu karşı tarafın iyi niyetini kötüye kullanmak oluyor.
O kadının ücreti bence de çok düşük peki neden temizlikçi abla bu konuda sesini çıkarmıyor? Sesini çıkarmıyor o halde sömür kafasında değilim tabii ama buna takıldım mesela ben de. İnsan söyler ya artık daha yüksek ödeme almam lazım sizden diye.

O kadının ücreti bence de çok düşük peki neden temizlikçi abla bu konuda sesini çıkarmıyor? Sesini çıkarmıyor o halde sömür kafasında değilim tabii ama buna takıldım mesela ben de. İnsan söyler ya artık daha yüksek ödeme almam lazım sizden diye.
bu durumlar ince hesap gerektiriyor. konu sahibinin evine gelen yardımcı konu sahibini sömürüyor bu arkadaş da evine gelen yardımcıyı sömürüyor. yani 2 taraflı dikkatli olmak lazım. ne kullan ne kendini kullandır. yardımcılar içinde de çok üç kâğıtçılar var tabi

Mizacı yumuşak olanlar söyleyemiyor ya, hatır gönül diyip susuyorlar

Merhaba
Herkes şok olacak ama İstanbul 3+1 evime 250 tl ye geliyor, ben 15 te 1 alıyorum. Kayınvalideme ve annesine yıllardır her hafta gittiği için bende bu fiyattan yararlanıyorum :) Geçtiğimiz cumartesi geldi ve cam kapı koltuk halı sildi banyoları temizledi toz alıp süpürüp sildi bende evde olduğum için ütümü yaptım mutfağımı temizledim. 8:30 da geldi 18:30 da gitti kahvaltı ısrarıma rağmen etmedi öğlen yedik ve 2 kere kahve molası verdik :)
Sizinki de biraz fırsatçılık gibi yazık kadının emeğine. Birde cok fazla saate 250 lira vermek ne kadar doğru bilemedim.vicdan meselesi şok olacak birsey değil üzücü.

İnsanların mağduriyetlerinin
ben yapmadım, google'a girip yazarsanız hesaplamanın böyle yapıldığını görürsünüz. benim kafamdan attığım bir şey değil yani. asgari ücrete tabi kişilerin hesaplaması haftalık 45 saat üzerinden yapılır. hesabı da dediğim gibi ben yapmadım. bana göre kişi kabul ediyorsa absürd kalmıyor. bu tamamen karşılıklı anlaşmaya bağlı.
konudaki kişi normal çalışma koşullarında söylediğiniz ücreti aldığında eşek gibi çalışmış ve asgari ücret bile alamamış oluyor. Bir insan mağdur ihtiyaç sahibi diye onu bu şekilde sömürmek ondan yararlanmak doğru olamaz.

Bu işler de artık şirketleşiyor. Bir temizlik firması ile anlaşabilirsiniz. Hem daha resmi olduğu için hırsızlık vs gibi korku pek olmaz hemde yapacağı iş alacağı ücret baştan belli olur.

İnsanların mağduriyetlerinin

konudaki kişi normal çalışma koşullarında söylediğiniz ücreti aldığında eşek gibi çalışmış ve asgari ücret bile alamamış oluyor. Bir insan mağdur ihtiyaç sahibi diye onu bu şekilde sömürmek ondan yararlanmak doğru olamaz.
mağdur mu bilmiyoruz ki ama, bu sizin kendi tasarrufunuz. mağdur olsa tüm günleri full olan bir kadın fiyatı illaki yukarı çeker. bu işi yapan biri piyasayı biliyordur. ayrıca ben bir yardımcı çağıracağım zaman gelip eve bakıyor, ben istediklerimi söylüyorum. ona göre de fiyat söylüyor. bana 300 lira fiyat verse "kabul edemem çok az" vs demem, kendi bileceği iş.

ayrıca eve temizliğe gelen insanların çoğunun da eşek gibi çalıştığını düşünmüyorum. herkes en azından en temizlensin beklentisini bile karşılayamıyor çoğu zaman. sık sık başkalarını çağırmak zorunda kalıyor vs. herkes temizlik yaparken kendini parçalıyormuş gibi kabul edip yorum yapmak da mantıklı değil.

Evimde surat asan birine tahammülüm olmaz, eşyaları da ordan alıp şuraya koyuyorlar vs...Ben kendim yapıyorum kimsenin cefasını cekecek halim kalmadı bu hayatta..

1 kere aldım tevbe ettim...adetim dedi karnım ağrıyor dedi ped istedi radyosuz çalışamam dedi, sürekli bacaklarım ağrıdı karnım ağrıdı dedi...defalarca beni yanına çağırıp sildiği yerlerin ne kadar pis oldugunu kanıtlamaya calıştı...aman aman tövbe

çok garip şeyler savunuluyor bu sitede. Kadın kendisi 250 lira diyorsa neden evine alan kişi “aaaa asla olmaz işin hakkı bu değil.” Desin ki? Ben de eve kadın alacağım zaman fiyatı soruyorum. Biri 300 dese ve güzel yapsa 300 verir geçerim. Sonuçta 500 de anlaşıp, işi yaptırıp 300 lira verip göndermiyorsun. Sizin içinize sinmiyorsa 1000 tl isteyeni bulun tam sinsin içinize madem.

Ayrıca ülkede asgari ücret brüt günlük olarak 350 lira, net 287 liradır. Saatliği günlük brüt 45, net 37 liradır. Yani zaten 500 lira günlük temizliğe gelen biri asgari ücretin 2 katını kazanıyor. Neye bu kadar yazık, günah çekiliyor anlamıyorum ben.
İşini çok güzel yapan temizlik mesleğinde ki hanımlar zaten kapış kapış onlara gün bulunamiyo hele İstanbul'da. Bence de haksızlık ama kadın kendini savunmuyo burda mesajlara boyu kavga insan önce kendi hakkini savunmalı.

Size haftada 2 gün ve her ay istisnasız 8 gün geliyorsa; bu fiyat sizin gibi ayda 8 kez gittiği evler için geçerlidir.

Ayda 1 kez veya birkaç ayda bir gidilen evlerin temizlik durumu birbirinden farklı olduğu için fiyatı da farklı oluyor genelde.
Yeni iki güne geçti. Ocak ayı itibariyle gittiği tüm evlere gün sayısından bağımsız olarak 450 demiş. Kabul edenler ile devam ediyor. Geçen yıl haftada bir güne 350 ödüyordum.

Gülerek anlatmışsınız bide. Ama doğru kelimeyi kullanmissiniz tebrik ederim yararlaniyorsunuz. Nasılsa ihtiyacı vardır ya etinden sütünden cidden yazık ya yağını da çıkartıyor musunuz bu kadar işe bu kadar saate 250 TL yazık.
İlk başta böbürlenerek anlattı. Herkesin verdiğinden az veriyorum hemde daha çok iş yapıyor gibisinden. Sonra tepki alınca yok 2 saat mola verdik kahve içtik olayına döndü. Başta 8 saate bu parayı verdim dese daha mantıklı. Hoş 8 saate de bu para verilmezde. Kadın ya çok herseyden bihaber elindeki parayı çok sanıyor. Yada gerçekten çok ihtiyacı var cagirsinlar diye ses etmiyor

İlk başta böbürlenerek anlattı. Herkesin verdiğinden az veriyorum hemde daha çok iş yapıyor gibisinden. Sonra tepki alınca yok 2 saat mola verdik kahve içtik olayına döndü. Başta 8 saate bu parayı verdim dese daha mantıklı. Hoş 8 saate de bu para verilmezde. Kadın ya çok herseyden bihaber elindeki parayı çok sanıyor. Yada gerçekten çok ihtiyacı var cagirsinlar diye ses etmiyor
Hatir için falan yapılacak bişey değil bu temizlik işi cidden. Bencede kadın ya gariban birisi cagirilsin diye ses etmiyor yeterki para olsun diye. Ya da hicbiseyden haberi olmayan yine bir gariban yani başka türlü açıklaması olamaz işin içinde insan olarak yazıyorum. Annem merdiven silerek temizlik yaparak büyüttü okuttu üniversite mezunu yaptı bizi. Çok gittim bende yanında.

Tekrar soruyorum arkadaşlar anormal olan nedir az mı veriyorum çok iş mi yaptırıyorum lütfen aydınlatın
Bu işin standartı var
Düzenli temizlik yapan/yaptıranlar bilir.
Mesela koltuk silinecekse,dolap yada cam silinmez. Cam silinecekse koltuk,dolap (detaylı)silinmez. Ütü zaten yapan bulamazsınız ha her gün yada haftada 2-3 gün geliyordur illaki yapar ama haftada/ayda bir gelen biri bunları yapmaz.
Bana gelen kişi de,cam sildiği hafta yukarıda yazdıklarımı yapmazdı,perdeleri zaten her cam silmede yıkatmazdım mesela. Yada camları elleme bu hafta dolapları silelim derdim cam silmezdi,mutfak dolabı silerdi.
Sonuçta yorucu bir iş,ben kendim temizlik yapacak olsam onun kadar detaylı,günde maksimum 2 oda yaparım. 4+1 evi temizleyemem haldır huldur camıyla perdesiyle.
Siz hem halı,hem koltuk hem cam sildi demişsiniz hepsi ayrı ayrı günlerde yapılacak işler,haliyle fiyatta düşük kalmış,ondan beğenmemişler. Çok iş yapıp az ücret almış.
Ücret böyle olacaksa cam sildiyse koltuktur,halıdır sildirmeyin bence yazıktır.
Siz yardım ediyorum peşinde dolandım falan demişsiniz ama halıyı, camı siz silmediniz değil mi? Getir götür yapmışsınızdır en fazla,sudur,bezdir vs.

Kızlar yoğunluktan yazamadım yarın cevap yazıcam hepinize, cevaplar için çok teşekkürler

tamamen kendi rahatı için taksiye biniyor. verin anahtarı, ring saatini takip edip otobüsle falan gidip gelsin.
kahvaltıya gerek olduğunu sanmıyorum yani fırından gelirken 2-3 poğaça alsın, evde yanına çay yapıp yesin nedir ki. serpme kahvaltı yapmak zorunda değil.
evde yemek oluyorsa öğlen yemek söylemeyi de gerekli görmüyorum. evde mis gibi tencere yemeği varken dışarıdan söylemek istiyorsa mesela kendi cebinden karşılasın. evde yemek yoksa söylenebilir evet.
Ben Bursa'da bi bayan almıştım tam bir saat kahvaltı yapmıştı hadi kalk ise başla dedigimdede benim elim hızlı hemen biter demişti hiçte bitirememisti...

Hatir için falan yapılacak bişey değil bu temizlik işi cidden. Bencede kadın ya gariban birisi cagirilsin diye ses etmiyor yeterki para olsun diye. Ya da hicbiseyden haberi olmayan yine bir gariban yani başka türlü açıklaması olamaz işin içinde insan olarak yazıyorum. Annem merdiven silerek temizlik yaparak büyüttü okuttu üniversite mezunu yaptı bizi. Çok gittim bende yanında.
Anneniz için ❤️ Hakları ödenmez 🙏

X