Evimde Düzeni Nasil Sürdürebilirim?

MIRILLIA

Üye
Kayıtlı Üye
12 Ekim 2021
77
109
Merhaba değerli hanımlar.. Evimin temizlik ve düzeni için özellikle calisan hanimlardan öneri bekliyorum. İki küçük çocuğum var, akşam 6 gibi evde oluyorum. Birkaç gün sonra genel temizlikte yardımcı olması adına bir hanım gelecek ve evi tamamen temizleyeceğiz. Benim sorum şu, genel temizlik sonrasi evimin düzenini ve temizliğini nasıl sağlarım, sizler nasıl bir yol izliyorsunuz? Evim genelde temiz ve düzenlidir ama iş biriktirme ve el yavaşlığı gibi huylarım var, bir de her yer birden dağılıyor sanirim zamanında el atmadığım için. Sonra da zaman alan bir temizlik sonrasi evim tertemiz oluyor ancak izlediğim bir düzen olmadığı için bunu uzun süre koruyamıyorum.. Sizlerin günlük rutin olarak yaptığı işler nelerdir, ya da temizlikte nasıl bir planlama yapıyorsunuz, bana fayda sağlayacak aliskanliklar nelerdir? İstiyorum ki evim genel anlamda derli toplu ve temiz kalsın, temizlik için genel şeyler dışında uzun süre ayırmak gerekmesin.. Genel temizlik günü benim için yeni bir başlangıç olsun istiyorum 😀 Bi el uzatın becerikli hanimlar..

Çocuklu ev sürekli ister istemez dağılıyor,benimde iki tane afacan oğlum var 🙏öncelikle gece onları uyuyunca mutlaka evi toparlarım oyuncak v.s bırakmam bulaşık zaten anında makineye konur sabahta kahvaltıdan sonra mutlaka elektirik süpürgesi çalışır (yataktan kalkar kalkmaz yataklar kapatılır) silinmesi gerekiyorsa silinir toz alınır çamaşır makinesi günlük çalışır ütü günlük yapılır 🤮🤣
Ama çalışırken bunları yapmak çok zor ben çalışmıyorum sabah 7 den gece 2 ye kadar ayaktayım gün yine de yetmiyor 😞
Allah yardımcın olsun canım🙏😘

Ne kadar düzenli olmaya çalısılsa da çocuklu evde düzen sağlamak zor oluyor.
Öncelikle iş biriktirmeyin.
Birsey mi döküldü hemen silin , temizlik yapmak için evin çok kirlenmesini beklemeyin.
Bir de ben oğlumun oyuncaklarını odasında oynamasına ve dilediği gibi dağıtmasına izin veriyorum. Her odaya oyuncak çıkarmasına izin vermiyorum.

Çocuklu ev sürekli ister istemez dağılıyor,benimde iki tane afacan oğlum var 🙏öncelikle gece onları uyuyunca mutlaka evi toparlarım oyuncak v.s bırakmam bulaşık zaten anında makineye konur sabahta kahvaltıdan sonra mutlaka elektirik süpürgesi çalışır (yataktan kalkar kalkmaz yataklar kapatılır) silinmesi gerekiyorsa silinir toz alınır çamaşır makinesi günlük çalışır ütü günlük yapılır 🤮🤣
Ama çalışırken bunları yapmak çok zor ben çalışmıyorum sabah 7 den gece 2 ye kadar ayaktayım gün yine de yetmiyor 😞
Allah yardımcın olsun canım🙏😘
Allah bağışlasın cocuklarinizi 😊 Işleri bekletmemeyi ve mutlaka şu yapılır şeklindeki önerilerinizi dikkate alacağım.. Mesela bulaşık hemen sudan geçip makineye konsa birkmeyecek, ama bende öyle olmuyor ve sonra ek bir iş haline geliyor o bulaşığı makineye koymak.. Dediğiniz gibi, cocuk da etkili çünkü yemesi, temizligi, ihtiyacı derken illa bir şeyleri bekletmek zorunda kalıyorum, yorgunluk da etkili tabi.. Bunu en aza indirip biraz da hızlanmak benim amacım.. Size de kolaylıklar dilerim güzel anne 😊

2 küçük çocuğunuz var ve akşam saat 6 da evde oluyorsunuz.
Bence kendinize fazla yüklenmeyin ve ev halkından yardım isteyin.
Ben tek başına bir kadının evde bu düzeni sağlamasını adaletsiz buluyorum.
O evde yaşayan herkesin görevleri olmalı belli rutinler vs.
Çocuklar küçük yaştan itibaren oyuncak toplama yatağı düzeltme gibi görevlerle sorumluluk sahibi olmalı mesela.
Tabi yaşlarına uygun sorumluluklar.
Esinizde öyle sizinle iş bölümü yapmalı belli rutinleri onun yapmasını isteyebilirsiniz mesela.

bir de her yer birden dağılıyor sanirim zamanında el atmadığım için.
Aslında cevabı kendiniz vermişsiniz. :) Mesela alınan şey anında yerine yerleştirilirse,çamaşır kuruduğu gibi biriktirmeyip hemen katlanıp yerine konursa,yerlerde kırıntı görüldüğünde hemen süpürgelenirse ve -en önemlisi belki de- evdeki fazlalıklardan kurtulup,sadece ihtiyaç dahilinde olan eşyalara yer verilirse bence düzenli kalmayacak ev olmaz.

minimalizm candır, az eşya, az kirlilik, az dağınıklık. ben de sitedeki bir topicten gaza gelmiştim minimalizm konusunda.
Ben de başkalarının konularını açıp okuyordum arada motivasyonum artsın diye 😀 genelde eşyalar olması gerektigi kadar ama bazi ıvır zivirlar çok bizde.. Çok teşekkür ederim, dikkate alacağım 😘

Sırrı kendinizde yazmışsınız zaten.Kirlenmeden temizlemek bence olay bu.Az eşya olmazsa olmaz.Pratik temizlik malzemeleri .Kurutma makinesi vs.Olay bu hiçbirimiz de sihirli değnek yok.Gunluk temizlik yapılmazsa işin ucu kacar

Ev ve düzen aynı cümlede kullanılıyor muymuş ya?
Bilmiyordum 😄

Genel temizliğe gelen kişiyi rutin olarak çağırmaya devam edemez misiniz?
Haftada 1, olmadı 2 haftada bir yarım bile iyi.
Hem iş, hem bebek, hem ev çok yorucu.

Ben de başkalarının konularını açıp okuyordum arada motivasyonum artsın diye 😀 genelde eşyalar olması gerektigi kadar ama bazi ıvır zivirlar çok bizde.. Çok teşekkür ederim, dikkate alacağım 😘
Öncelikle işinize yaramayan ıvır zıvırlları atın yada ihtiyacı olan birilerine verin az olsun temiz olsun evinizi süpürüp silemesenizde biriktirmeyin çocuğunuz bişiy döktüyse hemen orayı alıverin böylece düzenli kalır☺️

Aksam yatmadan mutlaka evimi toplarım, gün boyu elime geçen dağınıklığı toparlarım, gelip geçerken bişeyler yaparım, yemekten sonra herkes tabağını lavaboya bırakıyor , sofra birlikte toplanılıyor. Çamaşır - ütü başımın belası, bitmiyorki bite. 4 cocugum var , onlarada is yaptiriyorum . Mümkün oldugu kadar az Ama kullanisli esya taraftariyim. Dekormus vazoymus kullanmiyorum.

Çocuklu kadına şunu yap bunu yap diyecek degilim. Benim çocuğum yok, zorluğunu bilmem. Ama önemli olan iş biriktirmemeye çalışmak.

Çamaşır yerleştirirken çekmecenin bozuk oldugunu görünce düzeltin, bulaşıkları toplarken makinenin kenarindaki lekeyi silin. Boyle boyle iş yükünüz azalır.

Imkaniniz varsa robot süpürge alın.

Elinizin yavaş olduğunu farkettiğiniz anda bilinçli olarak hızlı yapın.

Belki işe yarar bu öneriler.

2 küçük çocuğunuz var ve akşam saat 6 da evde oluyorsunuz.
Bence kendinize fazla yüklenmeyin ve ev halkından yardım isteyin.
Ben tek başına bir kadının evde bu düzeni sağlamasını adaletsiz buluyorum.
O evde yaşayan herkesin görevleri olmalı belli rutinler vs.
Çocuklar küçük yaştan itibaren oyuncak toplama yatağı düzeltme gibi görevlerle sorumluluk sahibi olmalı mesela.
Tabi yaşlarına uygun sorumluluklar.
Esinizde öyle sizinle iş bölümü yapmalı belli rutinleri onun yapmasını isteyebilirsiniz

İş bölümü konusunda size katılıyorum, eşim de isleri benimle paylaşır, yardımcı olur, aldigini yerine koyar, eksik gördüğünü yapar.. Eli hızlıdır ve iş ertelemez mesela, bir yemek yapsa, yemegi ocağa koyduğu zaman arkası pırıl pırıl kalır, benimse tezgaha baktığınız zaman hangi malzemeleri ve hangi gereçleri kullandığımı anlayabilirsiniz.. 😀 Ben sonra topluca yaparım diye diye iş yaratıyorum, mesela bir odadan çıkarken gözüme başka odaya gitmesi gereken bir eşya çarpıyor ama ona baka baka odadan çıkıyorum.. Yeni yeni bunlara dikkat etmeye başladım, ben de toplu ve düzenli olsam işler birikmeyecek ve ev ikimizinde çabasıyla derli toplu kalacak.. Bir de rutinimiz yok, çoğu isler benim elime bakıyor ya da benim düzen kurmam gerekiyor.. Eşim ağır bir işte çalışıyor gündüzleri.. Benim isteğim, rutin ve duzen oluşturmak ve neyi ne zaman yapacağıma dair planimin olması.. mesela o gün eve gelince neyi yapacağımı bilerek geleyim, o işleri yine eşimle paylaşırım o günkü durumuna göre.. Ben kendimi geliştirmek istiyorum, püf noktaları ya da önerilerde faydalanmak istiyorum. Kızıma da yaşına göre sorumluluklar veriyorum yavaş yavaş..

Çocuklu kadına şunu yap bunu yap diyecek degilim. Benim çocuğum yok, zorluğunu bilmem. Ama önemli olan iş biriktirmemeye çalışmak.

Çamaşır yerleştirirken çekmecenin bozuk oldugunu görünce düzeltin, bulaşıkları toplarken makinenin kenarindaki lekeyi silin. Boyle boyle iş yükünüz azalır.

Imkaniniz varsa robot süpürge alın.

Elinizin yavaş olduğunu farkettiğiniz anda bilinçli olarak hızlı yapın.

Belki işe yarar bu öneriler.
Dikkate alacağım, çok teşekkür ederim 😊

Ev ve düzen aynı cümlede kullanılıyor muymuş ya?
Bilmiyordum 😄

Genel temizliğe gelen kişiyi rutin olarak çağırmaya devam edemez misiniz?
Haftada 1, olmadı 2 haftada bir yarım bile iyi.
Hem iş, hem bebek, hem ev çok yorucu.
😀 sadece cümle içinde kullanilabiliyor 😀 evet yorucu oluyor, temizliğe ayda bir belki çağırabilirim.. Çok teşekkür ederim 😊

öncelikle anneler gününüz kutlu olsun:) benim çocuğum yok o yüzden empati kuramayabilirim fakat evinizdeki ıvır zıvırları minimuma indirmenizi tavsiye ederim. onun dışında evimde hem robot hem şarjlı süpürge var. çocuklar ve oyuncaklar olduğunda robot biraz işlevsiz kalsa da şarjlı süpürge baş tacıdır. etraf toplandıktan sonra süpürmenin süresini çok aza indiriyor ve yemek yendiğinde bir şey döküldüğünde en kolay şekilde temizlemeyi sağlıyor. imkan varsa kesinlikle işinize yarar diye düşünüyorum. ve sonrasında sprey mopla kolay bir şekilde de yerleri silebilirsiniz günlük temizlikte.
onun dışında ben yemekten sonra direk bulaşıkları makineye koyma taraftarıyım, aman az dursun diye düşünüldüğünde kalıyor da kalıyor..
ben geceden evde hiç bir dağınıklık bırakmam, huyum değil. siz nasılsınız, çocuklarla nasıl olur bilemem. ama ipin ucu kaçtığında insana daha çok külfet oluyor ev işleri.
son kez tuvalete girdiğinizde çamaşır suyuyla klozet ve lavaboyu da elden geçirirseniz evin toplu temizlemesini beklemektense toplu temizlik süresini uzatmış olursunuz.
yeni çıkan toz almak için ıslak mendiller var. çocuklu evler için de kurtarıcı bence.
bunları bir düşünebilirsiniz

X