Tayinci Düzeni

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhabalar hanımlar. Dertlerin belki de en güzeliyle geldim. Halihazırda 9 senelik erkek arkadaşımla nişanlıyım. Nikahımız 2 ay, düğünümüz 3 ay sonra.

3 yıldır çalıştığım Doğubayazıt’tan eş durumuyla Van’a geçeceğim. Nişanlım da 5 yıldır Van’da yaşıyor. İkimizin de ailesi ve arkadaşları şehir dışında. Yatılı misafirlerimizin olacağını düşünüyorum. Derdime de burada gelmiş bulunuyoruz.

En az 1 yıl, en fazla 5 yıl Van’da yaşamayı planlıyoruz. Mümkün olan ilk fırsatta Antalya’ya tayin alıp babamın evine yerleşeceğiz. Şu an bu ev kirada. Gittiğimiz durumda ailemle yaşamayacağız, ailemin oturduğu ayrı bir evi var. Ayrıca tek çocuğum, kardeşim yok.

Çok da kalıcı olmayan bir düzen kurma kararında hemfikiriz. Taşınmak için birkaç seçeneğimiz var.

1. Eşyalı bir 2+1 tutmak.
Masrafsız ama genelde eşyalar aşırı kullanışlı olmuyor. Misafir odası yapmakta zorlanılabilir.

2. 2+1 ya da 3+1 tutmak, eşyaları idarelik almak. Taşınırken satmak ya da ev sahibine bırakmak.

3. 2+1 ya da 3+1 tutmak, eşyaları uzun zamana yayarak iyi almak, taşınırken yanımızda götürmek. Şehirler arası nakliye pahalı olduğu için ve eşyalara zarar gelebileceği için bu seçeneğe mesafeliyiz.

Sorum tayinci hanımlara. Sizler nasıl geçici düzen kurdunuz? Eşyaları nerelerden aldınız, sizce yukarıdaki seçeneklerden hangisi mantıklı? Şimdiden zaman ayırıp okuduğunuz, fikir belirttiğiniz için teşekkür ederim.
Esyali 1+1 veya 2+1 tutun. Inanin tasirken esyalar cok cok yipraniyor. Tasima ucreti de cabasi. Hem her sene modeller degisiyor. Antalyaya kalici tasindiginizda alin esyalari. Bu surecte sabredin kullanilmis veya kotu esyalara.
Zaten antalyaya tasindiginizda perdeleriniz ve halilariniz uymayacak mecbur onlari yeniden alacaksiniz.

eğer 1 -1,5 sene kalacaksanız sadece eşyalı ev tutup ,Antalya’da taşınacağınız ev için altın birikimi yapın sanki eşya almışsınız gibi kenara altın koyun , çünkü zaten hem nakliye hem eşya alacaksınız taşınırken uğraşması zararı cabası , hem de yeni eve yeni eşya düzmüş olursunuz eşyalı evde 2 bin pahalı olur sizi çok zorlamaz , ama olur da süre 5 yıl kalmaya gelirse kesinlikle düzen kurup yeni eşyalar alın çünkü 4-5 yıl sonra o almadığınız eşyalara bi ton masraf edip kaç katını ödeyeceksiniz çok zorlanırsınız bi elektirikli basit ev aleti bile 6 ay içinde ne kadar değer kazanıyor , bu yüzden az kalacaksınız parayı birikim yapıp yeni evde dizin hepsini hem nakliye derdiniz olmaz hem de keyfinize göre döşersiniz

2. el eşya piyasası pek yok. 10’da bir fiyatına anca satılabilir. Bizim gibi tayinci bir çifte evi devretme imkanımız olabilir. Eşyalı eşyasız evde farkı fazla yok ama eşyalar genelde kötü 😅. Maksimum 2.000-2.500₺ aylık daha fazla.

Teşekkür ederim fikriniz için 😊
Eşyalı tutmalısın bence.
Benim babam memurdu haliyle tayinciydi annemin eşyalarına illaki zarar geliyordu taşınırken.
Kendi evine geçerken alırsın evine göre,keyfine göre.
Ben olsam öyle yapardım 2.500tl fark birşey değil.
Içine sinmezse yıkattırırsın eşyaları. Taşınırken bavulunu toplayıp çıkmak çok daha kolay ve masrafsız.
Allah tamamına erdirsin. Mutluluklar dilerim🥰

Merhabalar hanımlar. Dertlerin belki de en güzeliyle geldim. Halihazırda 9 senelik erkek arkadaşımla nişanlıyım. Nikahımız 2 ay, düğünümüz 3 ay sonra.

3 yıldır çalıştığım Doğubayazıt’tan eş durumuyla Van’a geçeceğim. Nişanlım da 5 yıldır Van’da yaşıyor. İkimizin de ailesi ve arkadaşları şehir dışında. Yatılı misafirlerimizin olacağını düşünüyorum. Derdime de burada gelmiş bulunuyoruz.

En az 1 yıl, en fazla 5 yıl Van’da yaşamayı planlıyoruz. Mümkün olan ilk fırsatta Antalya’ya tayin alıp babamın evine yerleşeceğiz. Şu an bu ev kirada. Gittiğimiz durumda ailemle yaşamayacağız, ailemin oturduğu ayrı bir evi var. Ayrıca tek çocuğum, kardeşim yok.

Çok da kalıcı olmayan bir düzen kurma kararında hemfikiriz. Taşınmak için birkaç seçeneğimiz var.

Masrafsız ama genelde eşyalar aşırı kullanışlı olmuyor. Misafir odası yapmakta zorlanılabilir.

2. 2+1 ya da 3+1 tutmak, eşyaları idarelik almak. Taşınırken satmak ya da ev sahibine bırakmak.

3. 2+1 ya da 3+1 tutmak, eşyaları uzun zamana yayarak iyi almak, taşınırken yanımızda götürmek. Şehirler arası nakliye pahalı olduğu için ve eşyalara zarar gelebileceği için bu seçeneğe mesafeliyiz.

Sorum tayinci hanımlara. Sizler nasıl geçici düzen kurdunuz? Eşyaları nerelerden aldınız, sizce yukarıdaki seçeneklerden hangisi mantıklı? Şimdiden zaman ayırıp okuduğunuz, fikir belirttiğiniz için teşekkür ederim.
Her türlü tayin olunacaksa yeni ev yeni eşya diye düşünmem, tayin olanlar esyalarını satıyorlar toptan bir şekilde baya ıyguna. İnstgramda öğretmenden diye bir hesap var orada bolca var. Böyle bir satın alma yapıp idare edilebilir. Asıl yere geçince ev de sizinmiş gönlünüze göre dizersiniz

Ben olsam eşyalı ev tutar, içime sinmeyen birkaç parça varsa onları değiştirir öyle kullanirim. Biz de yurtdisina tasindigimizdan beri hep eşyalı evlerde kaldık, şimdi ev yaptırıyoruz ve eşyaları yeni alacağız. Hem taşınırken zarar görüyor hem 3 4 senede haliyle eskiyor hem de en önemlisi her sene yeni şeyler çıkıyor. Kendi evime geçmişken 3 4 sene önce gözüme hoş gelen artık sıkmış olacak, mis gibi alışveriş yapmak varken 😅 taşınma durumu belli olunca da 1 sene önceden eşyaları sipariş edip depolarında bekletme şansınız var, artan fiyatlar için.

Eşyalı ev için de atıyorum güzel bir hali (yeni evde de kullanilir) belki bir fon perde falan gibi eklemelerle tarzınıza benzetebilirsiniz.

mesala bekar astsubayların çıktığı bir eşyalı evse, o evde yaşanmıyor
o yataklarda ne yapıyorlar inanın çok merak ediyorum bir evin eşyasını leş etmek istiyorsanız bekar astsubaya verin itinayla pertini çıkarsın...

ama doğudan gelirken tüm evi bırakıp gelen, eşyayı kendisi almış ve düzgün kullanmış bir memur hanım/memur eşi hanım olursa -mesela kız kardeşim cizreden dalamana geldi tüm eşyasını orada bıraktı tüm eşya çiçek gibiydi -neden olmasın?

eşyalı ev mi eşya mı ikilemi tam olarak böyle bir şey bence

ben de eşyalı tuttum evi , çünkü başka ev yoktu, hep eşyalı kiraya verilmiş bir ev...yatakların perdelerin hiçbirini kullanmıyorum leş çünkü
mutfak eşyası koymak içinse zaten yer yok -bulunduğum yerde eşyalı ev anlayışı her odaya sığdığı kadar, 1er 2şer yatak (dediğim gibi zaten leşşş, asla yatamam) oturma odasında da 1 tane çekyattan ibaret. eşya bu kadar olacaksa eşyalı tutmanın bir anlamı kalmıyor. beyaz eşya var, evet. F sınıfı filan sanırım :KK70: elektrik faturası arş-ı alaya çıkıyor, buzdolabı da duvara değen malzemeyi donduruyor...

ben çıkıp boş ev tutcam yazı bekliyorum. ama denk getirir, kendi evini devreden birinden temiz eşyalı ev bulursanız, dediğim gibi neden olmasın.

abim daimi tayinci olduğu için defalarca ev kurduk ev bozduk o yüzden fikir yazmak istedim.
kendiniz çok abartmadan ihtiyaclarinizi giderebileceginiz kadar eşya alım derim ben.
abime daha öncesinde ağrıda mobilyalı bir ev tuttuk pişman olduk.
kanepelerin yatakların üzerinde ne olduğunu tahmin edeceginiz izler lekeler vs vardı.
beyaz eşyalar deseniz leş.
el elin eşşeğini türkü çağırarak ararmış misali hor kullanıyorlar onuda gectim genelde bekar kisiler bu yontemi tercih ettiginden çok hijyene dikkat etmiyorlar vs.
sonerken satarsiniz bulunacaginiz yere tayinci çok oluyor hepside alacak tayinci mobilyası arıyor elden cikarmak kolay olur hemde içinize siner.

Genelde Doğu da evlenen arkadaşlarım yeni eşya almayıp 2. el bi yatak odası bi oturma grubu alıp giderken satıyorlardı batı da yeni ev kuruyorlardı.Malum nakliye ücretleri fahiş derecede arttı.Bizde doğuya gidince eşyalarımızı evimizde bırakacağız.1+1 eşyalı ev tutacağız

tek başına yaşayacak olsan tut içine sinen eşyalı bi yer geç derdim
Taşınırken satmak ya da ev sahibine bırakmak.
bu duyduğum en mantıksız alternatif . niçin satılsın veya ev sahibine bırakılsın ? satınca para bile etmiyorlar
uzun zamana yaymaktan kasıt nedir onu anlamadım . maddiyatı kastettin herhalde .
şehirler arası nakliye konusunda düzgün bi firma bulmak mümkün

bence şöyle yapabilirsin
3+1 bi ev tutun çünkü çocuk da düşünüyormuşsun . yatak odası, çocuk odası ve misafir odası olur evde
eşyaları alırken de iyisini kötüsünü ihtiyaca göre belirlemek mantıklı
atıyorum tv en iyisinden olmak zorunda değil
ama koltuk takımını iyisinden ve konforlusundan alırdım ben
bir de fazladan, kullanılmayacak, gereksiz eşya almamalısın
zaten şehirler arası nakliye olacak taşınırken, kullanmayacağın şeyi yük etme
ne bileyim misafir odasına yatak matak almak mesela . yatak olabilen koltuklar çok ideal bunlar için
aşırı rahat ve pahalı olmak zorunda değil ikeada falan var iş gören modeller
2 çekyat falan da mantıklı olur

abim daimi tayinci olduğu için defalarca ev kurduk ev bozduk o yüzden fikir yazmak istedim.
kendiniz çok abartmadan ihtiyaclarinizi giderebileceginiz kadar eşya alım derim ben.
abime daha öncesinde ağrıda mobilyalı bir ev tuttuk pişman olduk.
kanepelerin yatakların üzerinde ne olduğunu tahmin edeceginiz izler lekeler vs vardı.
beyaz eşyalar deseniz leş.
el elin eşşeğini türkü çağırarak ararmış misali hor kullanıyorlar onuda gectim genelde bekar kisiler bu yontemi tercih ettiginden çok hijyene dikkat etmiyorlar vs.
sonerken satarsiniz bulunacaginiz yere tayinci çok oluyor hepside alacak tayinci mobilyası arıyor elden cikarmak kolay olur hemde içinize siner.
eşyalı evlerde kaliteli eşyaya hiç rastlamadım ben bugüne kadar
geçen seneki sevgilim eşyalı eve taşınmıştı
ev çok tatlıydı ama eşyalar aşırı kötü ve rahatsızdı, dandikti
salona bi L koltuk atmışlar, yatak olma özelliği zaten yok ve koltuk rahat bile değildi
beyaz eşyalar eski ve dandikti
yatak odasındaki giysi dolabı bez dolaptı :KK70: normal bi mobilyadan gardırop alıp koymamış adamlar
yatak deseniz baza maza değil saçma sapan bi karyola koymuşlardı gıcırdıyordu
halı deseniz hak getire. 2 tane kilim vardı
bi tane kıçı kırık masa, 2 aşırı rahatsız sandalye
tv deseniz doğru düzgün bi tv koysunlar diye kavga etmişti site yönetimi ile
baya böyle harici uydu alıcılı eski tip bi lcd tv vardı, biraz daha düzgünüyle değiştirtti falan
biz hijyenle ilgili sorun yaşamamıştık eşyalarda çünkü çok eski değildi zaten ev de
daha önce kullanan da zarar vermemiş veya çok az kullanmış
sevgilim de eşyaları hiç önemsemiyordu, sevmiyordu ve hor kullanıyordu
koltuk sigara yanığı falan olmuştu hatta
kimse eşyalı eve özen göstermiyor

Tayin falan işini bilmem.

Dün eşya aldım, aynı mobilyalar yılbaşında 65 bin tutarken dün 113 bin ödedim.
Yaza da taşınabilirim hatta ama önemli değil hayata bir kere geliyorum eşya yıpransın ben yıpranacağıma. (Şımarıklık olarak algılamayın, 10 senedir aynı eşyalar ve aşırı yıprandılar elimizde kaldı kalacak gibiler ondan illallah ettim.)

Bence alın eşyalarınızı normal kurun evinizi barkınızı.

9 ev taşıdım bunların 4 u farklı sehirlerde idi.
Yatak odam hala aynı ama artık pert oldu :)
Çocuk odam da pert durumda.
Oturma grubumu degistirdim
Yatak odamdaki yatağı attım baza aldım, kızımın da yatağını bazaya çevirdim.
Eşyalı ev asla tutmayı düşünmedim, çünkü çok kötüydü.
Eşya alinmadiginda bir daha alması zor oluyor.
Nakliye ücreti de sonuçta sürekli tayinci olmayacağınız için bir kere verilir yerinizde olsam eşyamı alırım.
5 sene az değil, çocuk da dusunuyorsunuz neden konforunuzdan vazgecesiniz ?
Yaş 32 diyorsunuz şimdi yapmayacaksiniz da e zaman yapacaksınız? İyice yaş aldığınızda mi ?
40 yaşındayım 22 de evlendim hala almadigim şeyler için niye bekledim diyorum.
Şimdi de ev borcu ödediğim için çoğu eşyamı ilerleyen zamanlarda alacağım.
Çocuk odası ve yatak odası mobilyaları full degisecek.
Yine bu iki odanın perdesi halısı alınacak.
Hayat ucuz da değil ertelemeyin.
Çocuk masraf demek mesela, ya da yatırım yapacaksınız para lazım olur.
Üstelik küçülen bir aile değil büyüyen bir aile olacaksiniz.
En guzelini yapın, yiyin, için, alın, aldırın derim :))

Size bağlı bişey ama eşyaları alıp giderken satmak aşırı mânâsız. Biz de tayinciyiz eşimden dolayı. Eşyalarımızı aldık ama tonlarca para dökmedik ki taşınırken bişey olduğunda içimiz sızlamasın. Evde fazla birşey yok herşey ihtiyacımıza yönelik (Ocak ve fırınım diğer evde yoktu ben aldım, şuanki evde onlar boşa çıktı kenarda duruyorlar ama ilerde tekrar lazım olabilir diye satmıyorum). Evde misafir odası/salonu diye birşey yok. Şişme yatak ve koltuklar var misafir için.

Eşimin iş arkadaşı önce eşyalı eve geçti sonra kendi eşyalarını alıp boş eve geçtiler.

Kardeşim Doğu'da iken eşyalı ev kiralamış eksikleri de idarelik evlerle tamamlamıştı. Batı'ya taşınınca kıyamadığı birkaç eşyayla geldi güzel bir düzen kurdu.

Tam bu sebepke 5.5 yıl önce dandik eşyalad aldım satarım göçerken dedim eşyalad 3 yılda bok gibi oldu. Geçen sene çok dağılıyo diye yatak odasını sattım daha da elimdd patlamasın diye. Her koşunda nakliye daha ucuz eşyadan. Yatak yorgan tabak çanak da tekrar sat tekrar al yapılmaz. Onlar da ıvırı zıvırı derkrn bi dünya eşya oluyo. E arada çocuk da yapabilirsin onun da mobilyaları ıvır zıvır eşyası eklencek. Yalova'dan Şırnak'a taşıncam yaza.

Bence her şeyini güzelce al. Illa bozulacaklar diye bi şey yok. Bi ton eşya ayarlama stresine girmektense taşırsin her şeyini de.

Van’da evler nasıldır bilmiyorum ama ben Güneydoğu’da eşyalı tutmuştum baya mantıklıydı. Şimdi taşınıyorum ve eşya yüküm yok miss

Madem hemen çocuk da düşünmüyorsunuz eşyalarınızı alın hem de en iyilerine, en içinize sinene para verin..

Şu krizde her şeyin fiyatı gün be gün katlanıyor..

İyi bir nakliye firmasıyla anlaşır taşınırsınız.

2+1 eşyalı ev tut. Gelecek misafiri düşünme. Daha çok yeni evli olmuş olacaksın. Sana yatılıya gelecek olanlar 1 haftadan fazla kalmamalılar zaten
Ailelerimiz, şehir dışından arkadaşlarımız hiç gelmiyor 5 senedir. Doğu’dayken onları bir ağırlamak, gezdirmek istiyorum. Buradan taşınınca bir daha gelip göremezler buraları 😊.

Varsa giyinme odası(kurulu dolap, raf) olan küçük bir ev tutar, bir yatak, bir koltuk koyar öyle yaşardım. Mutfak eşyası dediğiniz şimdiki gelinlere bakmayın, 6 kişilik yemek takımı, bir de tencere seti fazlasıyla yetiyor. Rondo da oldu mu mutfakta yapılmayacak şey yok. Yaşarken de sevdiğiniz sehpa mı, masa mı gördünüz alırsınız. 2 sene sonra bile gitseniz, arkanızda bıraksanız da üzülmezsiniz. Eşyalı ev konsepti bizim ülkede işlemiyor. Eski püskü, kirli birkaç şey koyunca adı eşyalı, farkı da 5000 oluyor. O farkla zaten söylediğim bu eşyalar alınır. Gerekirse demonte satılan yerler var, çok da güzel modeller, kendiniz alıp götürürsünüz, bir minibüs arkasına sığar.
Uzattım ama az öz de olsa kendime ait eşya alırdım. Minimal olmayı aşmadıktan sonra zarar etmezsiniz.
Şu an mutfak eşyası eksiğim yok. Atanınca almaya başladım, hem kullandım hem çeyiz tamamladım 😅. Küçük ev aletleri vs de tamam. Beyaz eşya (bulaşık makinesi hariç) ve mobilyamız yok.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X