Tayinci Düzeni

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hayırlı olsun kuş 🧡

Eltimler tayinci. Çok kaliteli eşya almayarak ilerlediler. Ben 2 arka sokağa taşındım 8 bin verdim nakliyeye, Van-Antalya arasına, 2+1-3+1 ev eşyası taşımak sizi çok zorlar ve yıpranacak eşyalar da cabası olur, o yüzden 3'ü ben olsam ben de elerim. Eşyalı evler benim denk geldiğim bi tık garip oluyor, yani 2 çekyat atınca eşyalı ev oluyor adı nedense ama Van'da farklı mı bilemiyorum, o da değerlendirilebilir eğer eşyalar güzelse.
Hah aynen. Van’da da öyle genelde maalesef 😅. Tek artısı beyaz eşya parası vermemek olur. İkimiz de bu zamana kadar eşyalı 1+1’lerde oturduk. Sadece benim bulaşık makinem var şu an. Onun dışında portmanto ayakkabılık sehpa lambader kitaplık tarzı eşyalarım var 😅.

Teşekkür ederim ❤️❤️

Biz 3+1 evdeydik tasindik yine 3+1 tuttuk esyalarida ilk evimizde almistik istediğimiz gibi evi dizmiştik. Misafir odasida yaptık gelen akrabalar hep yatılı kaldı ve rahatta ettiklerini düşünüyorum. Esylarimada hiç zarar gelmedi iyi bir firmayla anlaştığımız için taşıma esnasında. Zaman geçtikçe eşya masrafları giderek artıyor bir nakliye tutmak eşya almaktan daha kolay bence.

Kalacağınız süre çok değişken. 1 yıl için eşya almaya değmez ama 5 yıl uzun bir süre. Aileler gelir, çocuk olabilir. Bir de Antalya içine kesin tayin olabilecek. Ben olsam açık mutfaklı 2+1 ev tutarım. Salona açılan koltuklardan alırım aileler gelince kalabilsin diye. Nakliye firması ile de taşınırsınız.
Evet bana da bu şekilde mantıklı geliyor. Teşekkür ederim 💕

Ben evlendim 1 sene sonra ülkenin bir ucuna taşındım eşyalara birşey olmadı neden zarar geleceğini düşünüyorsunuz ki düzgün bir firma herseyle ilgileniyor zaten. Ben olsam tüm evi kurardım belki 6 sene sonra taşınacaksiniz uzun bir süre bence.
Ayy kuzenimin geçen il içi taşındı eşyaları. Servisi geldi demonte etmek için mobilyalarını hatta. Eşyaları mahvoldu. Bir de özellikle dikkat edecek bir firmaya baya fazla bir para verdiler. Sonuç olarak 15.000-20.000 masrafla, salon takımını (konsol, yemek masası) ve buzdolabını yenilemek zorunda kaldılar 😅.

Ayy kuzenimin geçen il içi taşındı eşyaları. Servisi geldi demonte etmek için mobilyalarını hatta. Eşyaları mahvoldu. Bir de özellikle dikkat edecek bir firmaya baya fazla bir para verdiler. Sonuç olarak 15.000-20.000 masrafla, salon takımını (konsol, yemek masası) ve buzdolabını yenilemek zorunda kaldılar 😅.
Ben 2 kere taşındım eşyalara birsey olmadı kuzenizinki şanssızlık olmuş. Kaç yıl kalacağınız belli değil ben olsam istediklerimi alırdım çok pahalı olmamak kaydıyla.

Ben 2 kere taşındım eşyalara birsey olmadı kuzenizinki şanssızlık olmuş. Kaç yıl kalacağınız belli değil ben olsam istediklerimi alırdım çok pahalı olmamak kaydıyla.
Ben İstanbul'da bir mahallden ön mahalleye taşindim sora 2 şehire taşındım ama benmki son taşindigimda falso verdi bir kaç eşyamda çokta guzel tasinmisti belli olmuyor bu işler tabağım canagim hiç kırılmadi ama dolablarim aşindi baya sök çikar. Ama ben de alırdım düzeni severim yine de o an öyle gerekiyorsa da kendimi çok sıkmamaya calisirdim bana kayinpederim çok eşya almayın tasincaksiniz derdi evlencegim zaman iyiki almisim ben 4 odalı evde oturdum hep ferahliga alışmışım :) çok kalabalık olmayan normal eşyalarımı aldım yani.

Istanbulda yaşıyorum 10 senelik evliyim kendi evim. Bu sene atandim ve yozgata gidiyorum bu hafta. Cocugun okulu var diye ilk basta eşim okul bitene kadar burda kalacak ben kendime bi yatak aldim ikeadan demonte. Perde hali fazlalik ne varsa topladim. Nakliye dünya para bu ekonomide 10 daha verir yeni ev kurarim orda. Bir de 2 sene once 2 bine aldigim esya şu an 5 bin olmus. Esya almayi ne kadar ertelersen enflasyonla fiyat o kadar uçuyor.

Esyali ev diyolar ama o yatagi koltuğu ben kullanamam. Icim almiyor. Hani a101 e gelen buzdolabi camasir mak. Alsam ikisi 25 bin tutar, hem sıfır olur hem taksitle odesem koymaz gibi geliyor. Cevremden ocak, perde vs veren de oldu. Nakliyeler 60 binden kapı açıyor en luksü olmasin idareten ev döşesen o paraya gelir. Nette 15000 e yatak olan koltuk takımları da var sıfir. Yeni evli olacaksın, bırak gönlunce olsun insanlar bir haftalik tatilde 60 70 bin yiyor sen kendine o paraya bir ev dösemissin cok mu dedim ben şahsen kendime.ki o kadar bile masraf etmem biliyorum.

Kısacası su ekonomide simdiden ne eşya alsan kar sana bacım.

2+1 eşyalı ev tut. Gelecek misafiri düşünme. Daha çok yeni evli olmuş olacaksın. Sana yatılıya gelecek olanlar 1 haftadan fazla kalmamalılar zaten

Merhabalar hanımlar. Dertlerin belki de en güzeliyle geldim. Halihazırda 9 senelik erkek arkadaşımla nişanlıyım. Nikahımız 2 ay, düğünümüz 3 ay sonra.

3 yıldır çalıştığım Doğubayazıt’tan eş durumuyla Van’a geçeceğim. Nişanlım da 5 yıldır Van’da yaşıyor. İkimizin de ailesi ve arkadaşları şehir dışında. Yatılı misafirlerimizin olacağını düşünüyorum. Derdime de burada gelmiş bulunuyoruz.

En az 1 yıl, en fazla 5 yıl Van’da yaşamayı planlıyoruz. Mümkün olan ilk fırsatta Antalya’ya tayin alıp babamın evine yerleşeceğiz. Şu an bu ev kirada. Gittiğimiz durumda ailemle yaşamayacağız, ailemin oturduğu ayrı bir evi var. Ayrıca tek çocuğum, kardeşim yok.

Çok da kalıcı olmayan bir düzen kurma kararında hemfikiriz. Taşınmak için birkaç seçeneğimiz var.

1. Eşyalı bir 2+1 tutmak.
Masrafsız ama genelde eşyalar aşırı kullanışlı olmuyor. Misafir odası yapmakta zorlanılabilir.

2. 2+1 ya da 3+1 tutmak, eşyaları idarelik almak. Taşınırken satmak ya da ev sahibine bırakmak.

3. 2+1 ya da 3+1 tutmak, eşyaları uzun zamana yayarak iyi almak, taşınırken yanımızda götürmek. Şehirler arası nakliye pahalı olduğu için ve eşyalara zarar gelebileceği için bu seçeneğe mesafeliyiz.

Sorum tayinci hanımlara. Sizler nasıl geçici düzen kurdunuz? Eşyaları nerelerden aldınız, sizce yukarıdaki seçeneklerden hangisi mantıklı? Şimdiden zaman ayırıp okuduğunuz, fikir belirttiğiniz için teşekkür ederim.
Bu şekilde olan arkadaşlarım hep eşyalı ev tuttu. Kızlar yatak odası getirmişti. 2+1 yada 1+1 tutuldu.

Ben olsam elediğiniz 3.seçeneği seçerdim.

Düşünüyorum 5 sene önceki ile şimdiki mobilya fiyatlarını ve alım gücünü, imkansız aynı eşyaları benzer değerde almak. Gönlünüze göre içinizden geldiği şekilde güzelce kurun evinizi.

Nakliye konusunda ben de sıkıntı ama arkadaşımın eve gelip tabağına bardağına varınca paketlediler bir tane bile kırığı olmadı. Yani nakliye parası ile mobilya parası kıyaslanamaz bile bence. Şu an atıyorum 70 80 ise iyi bir nakliye o fiyata tüm ev eşyalarınızı almanız zaten imkansız.

Biz de tayiniyiz. 15 yıllık evliyim 4 şehir degistirdim 6 defa da taşındım. Ben evlenirken 2+1 'di evimiz ona gore bir duzen kurdum. Oturma odasindaki koltuklari cekyat tarzi aldim gelenler rahatca yatsin diye. Iki ailede sehir disindan yatiya geliyordu çünkü. Konsol almadim. Sadece tv unitesi yemek masasi ve koltuk takimi aldim salona da. Beyaz esyalarimi vestelin ceyiz kampanyasindan almistim. Tum esyalarimiz bellona idi. Iyi bir nakliye firmasi ile anlasirsaniz esyalar zarar görmüyor. Simdi batiya geldik ve ev aldik o yuzden beyqz esyalar haric tum esyalarimi degistirdim.
Size söyle bir tavsiye verebilirm antalyadaki evi bildiğiniz için tüm eşyalarınızı ona gore seçin. Ben olsam beyaz eşyaları orta kalitede alırdım. çamaşır makinesini 10 kg , bulaşık makinesini 4 programli, buz dolabını büyük boy alırdım. Ilerisini düşünerek almaya çalışırdım. Âlim gücü her gün düşüyor ne alırsanız kar.

Hepinizin yorumları, fikirleri çok önemli benim için. Bayram tatilinde şehir dışına çıkmıştım, aktarmalı dönüyorum. Okuyorum yorumlarınızı, müsait oldukça dönüş yapacağım 💕. Çok teşekkür ederim hepinize.

Varsa giyinme odası(kurulu dolap, raf) olan küçük bir ev tutar, bir yatak, bir koltuk koyar öyle yaşardım. Mutfak eşyası dediğiniz şimdiki gelinlere bakmayın, 6 kişilik yemek takımı, bir de tencere seti fazlasıyla yetiyor. Rondo da oldu mu mutfakta yapılmayacak şey yok. Yaşarken de sevdiğiniz sehpa mı, masa mı gördünüz alırsınız. 2 sene sonra bile gitseniz, arkanızda bıraksanız da üzülmezsiniz. Eşyalı ev konsepti bizim ülkede işlemiyor. Eski püskü, kirli birkaç şey koyunca adı eşyalı, farkı da 5000 oluyor. O farkla zaten söylediğim bu eşyalar alınır. Gerekirse demonte satılan yerler var, çok da güzel modeller, kendiniz alıp götürürsünüz, bir minibüs arkasına sığar.
Uzattım ama az öz de olsa kendime ait eşya alırdım. Minimal olmayı aşmadıktan sonra zarar etmezsiniz.

5 yıl eşyalı ev tutmak için çok uzun süre ama 1 yıl için de düzen kurmak mantıklı değil. Uzun süre orada kalma ihtimaliniz daha yüksekse eşya alın derim.

Mutfak eşyası dediğiniz şimdiki gelinlere bakmayın, 6 kişilik yemek takımı, bir de tencere seti fazlasıyla yetiyor.
Şu çok +1. Ben bi kere ucuz buldum diye 6 kişilik yemek takımı aldım, koydum bi köşeye. Sonra Karaca'da büyük bi kampanya vardı neredeyse tüm çeyizlik eşyalar vardı içinde, onu aldım, onda da 1 tane 6 kişilik, 1 tane 12 kişilik takım, bi de kahvaltı takımı vardı. Neyse onu da koydum. Bi tanıdığım da 12 kişilik başka bi yemek takımı hediye etmiş. Evde 5 takım var yani şu an, misafir gelince 12 kişiliği kullanıyorum onun dışında diğerlerine bi kere bile dokunmadım, yazık günah gerçekten

Şu çok +1. Ben bi kere ucuz buldum diye 6 kişilik yemek takımı aldım, koydum bi köşeye. Sonra Karaca'da büyük bi kampanya vardı neredeyse tüm çeyizlik eşyalar vardı içinde, onu aldım, onda da 1 tane 6 kişilik, 1 tane 12 kişilik takım, bi de kahvaltı takımı vardı. Neyse onu da koydum. Bi tanıdığım da 12 kişilik başka bi yemek takımı hediye etmiş. Evde 5 takım var yani şu an, misafir gelince 12 kişiliği kullanıyorum onun dışında diğerlerine bi kere bile dokunmadım, yazık günah gerçekten
aynen öyle. Çok büyütüyoruz, evet herşey çok pahalı, ama çok da eşya alıyoruz. Ben de az öz aldım, şuyum da olsun eksikliğini hissetmedim. Ama mesela yatak önemlidir, bel sağlığı, uyku kalitesi için. 1 sene de olsa imkan varsa iyisi alınmalı. Tabi ki borç içine girilmemeli, ama minimal davrandıktan sonra o eşyalı daire maliyetini geçmez bu söylediklerim. Az eşya, az iş yükü, az borç. Ama temiz ve senin olması çok güzel his. Eşyanım enerjisine de inanırım ben. Tayinci olunmasa bile böyle yapılmalı. Evlilik maliyeti olmuş 600 bin diye haber okudum dün. Abartılı, fuzuli adetler, ya da lüks seçimleri orta halli insanlar bırakmalı artık. Çiftlere yük. Düğün yapmam ama eşyamı alırım gibi gibi...

aynen öyle. Çok büyütüyoruz, evet herşey çok pahalı, ama çok da eşya alıyoruz. Ben de az öz aldım, şuyum da olsun eksikliğini hissetmedim. Ama mesela yatak önemlidir, bel sağlığı, uyku kalitesi için. 1 sene de olsa imkan varsa iyisi alınmalı. Tabi ki borç içine girilmemeli, ama minimal davrandıktan sonra o eşyalı daire maliyetini geçmez bu söylediklerim. Az eşya, az iş yükü, az borç. Ama temiz ve senin olması çok güzel his. Eşyanım enerjisine de inanırım ben. Tayinci olunmasa bile böyle yapılmalı. Evlilik maliyeti olmuş 600 bin diye haber okudum dün. Abartılı, fuzuli adetler, ya da lüks seçimleri orta halli insanlar bırakmalı artık. Çiftlere yük. Düğün yapmam ama eşyamı alırım gibi gibi...
Şimdiki aklım olsa altın koyar bi köşeye, evlendikten sonra alırdım çoğu şeyi. Neye ihtiyaç var neye yok o zaman çıkıyor ortaya gerçekten.

Ben de okudum benzer bi haber evet, olmuşken en iyisi olsun isteği çok yük bindiriyor insana. En iyisi olmasın, ortası olsun ama benim olsun kafasındayım ben de. Mobilyaları ilk girdiğimiz mağazadan, ilk baktığımız seriden aldık. Gelinlik öyle. Hatta kiraladığımız ilk ev ve 3 yıl sonra taşınırken ikinci ev de baktığımız ilk daireler. Ona da bakayım buna da bakayım dedikçe kafa gidiyor, her şeyin iyisi illaki var çünkü bakıp bakıp kafa karıştırırsak ay sonuna kadar aç kalırız 🥲

Ben eşimle evlenmeden önce bir sahil beldesindeydim, üç sene sonra tayinim çıkacağı için işlevsel ancak çok kaliteli olmayan mobilyalar/beyaz eşyalar aldım. Eşimse bir büyükşehirde yine işlevsel ama kaliteli olmayan eşyalar almış tayinci olduğu için. Sonrasında benim tayinim eşimin çalıştığı şehire oldu, eşimin eşyalarını gönderip benimkileri kullandık. Bir tek koltuk takımımı yeniledim ve 4 sene sonra yine tayinim çıkacağı için kaliteli şeyler tercih etmedim. Ama bence bu doğru bi yaklaşım değil bunu zaman içinde fark ettim. İyi bir buzdolabı 70 bin şuan, 4 sene sonra 200 bin olacak belki. Eşyaları aslında dipten alıp muhafaza etmek daha mantıklı. Taşınmada bence eşyalar öyle aman aman zarar görmüyor çok profesyonel bir firmayla çalışmamama rağmen bir bardağım bile kırılmadı.
Bence kaliteli, işlevsel eşyalar alın, tayinciyim diye ucuza kaçmayın zaten ileride alacaksınız bu eşyaları şimdinin fiyatının kaç misline üstelik. Nakliye ücretini bile düşseniz kardasınız. Kullandığınız süre de konforlu yaşamınız yanınıza kar kalacak. Sadece bir sonraki evinize sığmama ihtimaline binaen çok büyük boyut tercih etmeyin. Tülleri perdeleri aynı renk model kullanın tüm evde. Cam gardrop cam vitrin kırılma potansiyeli yüksek şeyler almayın. Gerisini zevkinize göre bir sonraki evde de kullanabilecek şekilde seçin.
Eşyalı ev düşünmeyin dediğim gibi bu eşyaları zaten almak zorundasınız.
Ben açıkçası tüm eşyalarımı yenilemediğime pişmanım evlenirken şimdi yenilemeye başladım ama hepsi zamlandı tabi

Taşınacağınız ev zaten belli. Bence şimdiden eşyaları almak daha makul gibi. Orta karar, iki eve de sığabilecek şekilde.
Oldu ki 5 yıl orada yaşamanız gerekirse kısa bi süre değil. Hem her şey gitgide pahalaşıyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X