Evimiz ve lojman?

Benim çocukluğum lojmanda geçti.
Bulunduğumuz yerin en iyi yeriydi.
Babam bu sayede üç çocuk okuttu.
Ve çok elit yerdi.
Ama evi satıp parayı eritmemeniz lazım.

Tabi o zaman bizimne evimiz ne arabamız vardi.
Tek maaşla orada yasadik.
Eğitim sosyal çevre açısından çok iyidi.
Aşırı güvenlidir çocukların zaman geçirmesi açısından .
Heryere uzaktı servisi vardi.
Rahatça parkta saatlerce oynardik.

Yerinde olsam evi kiraya verir lojmanda otururum kirası zaten krediyi öder

Ablam yıllardır lojmanda oturuyor ve çok memnunlar, kapıda güvenlik, kocaman bahçe, içinde kreş, spor tesisleri, küçük bir market, terzi, kuaför, lokanta var, çocukları yazın salıyor bahçeye oturup balkonda kahvesini içiyor, her türlü imkanı geçtim, çocuklar güvenli ortamda büyüyorlar, bu devirde 500 lira kira hiç kalır, bir değerlendirin derim.

Evi de kiraya verirsiniz, biraz birikim yapınca da satar, üstüne az bir kredi çeker daha güzel bir ev alırsınız, ben kendi adıma böyle bir imkan bulsam gözü kapalı atlardım.

Evinizi 2020de 238 bine aldınız, atıyorum 900bine sattınız, 5 yıl içerisinde 650 bin gibi bir kar eşde ettiğiniz için devlet belirli bir oranda -%20 gibi- vergi alıyor sizden. Bunu da iyi araştırın bence. Bizde 2019da ev aldık, artık başka şehirdeyiz ama 5 yılı dolmadığı için satamıyoruz, vergi yükü çok fazla oluyor çünkü.

Ama ev bankaya ipotekli. Ev kredisi var ve ev aslında bankanın şu an. Yani satabilmek için zaten kredinin kapanması gerekiyor.

Lojmanda oturmak için şehirde evin varsa lojman puanın yarıya düşüyor çıkması zorlaşıyormuş. Şu an boş ev var diye çıkma olasılığı var bakalım haftaiçi belli olacak. Lojman çıkar da taşınmazsak lojman puanı yine yarıya düşüyor. O yüzden iyi düşünmemiz lazım.

Teşekkürler yorumunuz için
ev satmak mantıklı değil ama sizin ev sıkıntılıymış satıp parayı erimemesi için sağlıklı bi yatırım aracı kullanmalısunız

iIyi bir kiracıya denk gelirseniz ne alâ ama tutun ki kiracı ters biri evin masrafi kira verdi vermedi evi mahfetti demek yerine ben olsam satardım banka borcunu öderdim ve üzerine birikim yapardım ama bu satma içini biraz yaza doğru erteleyin çünkü ev araba satış fiyatları yazın daha artıyor
Hatta belki çok daha iyi bir yerde iyi güzel bir ev denk gelebilir bunuda bir yandan araştırır para değerini kaybetme durumu olmadan tetikte durur icimin rahat edeceği evide alabilirdim

Merhaba herkese,
Bir karar aşamasındayız size danışmak istedim.

Evimizi 2020 de 238 bin tl ye aldık.
Toplam geri ödemesi 455 bin tl. Ayda 2400 kredisi. 12 sene daha ödenecek

Evimiz şehrin merkezinde çarşıya yürüyerek 4-5 dk. Bahçesi, otoparkı olmayan 1996 yapımı bir bina.

Biz en üst kattayız. 145 m2 3+1 bir daire.

Apartmanın altında esnaf dükkanları var biri de kahvehane. Apartmanda oturanlar genelde yaşlı insanlar. Apartman bakımsız ve çok eski görünüyor. Apartmanda kanalizasyon, asansör, çatı akması sorunları var.

Evimin içi ise geniş ama banyo ve mutfak çok eski. Bazı bakımlar ve değişiklikler yaptık parke, oda kapılarını, elektrik tesisatını falan değiştirdik.

Şimdi şöyle bir karar aşamasındayız.
Eşimin askeri lojman hakkı var.
Bu evi yenilemeye para dökmek yerine satalım kredisini kapatıp lojmana geçelim diye bir düşünce oldu bizde.

Satarsak 900 bin gibi bir paraya satılır evimiz.
Lojmanın kirası 500 tl.

Siz olsanız ne yapardınız?
Evinizi n den satıyorsunuz ki, lojmana çıkın evi de kiraya verin.

Merhaba Lale
Biraz daha bilgi vereyim.
Lojmanda 10 sene oturabilirmişiz bu şehirde evimiz yoksa.

Oturduğumuz mahalle sosyokültürel yapı olarak düşük bir yer. Şu an sorun yaşamıyoruz ama Giderek de kötüleşecek biz krediyi bitirdiğimizde elimizde 40 yaşında ve çok iyi profilde olmayan bir ev kalabilir.

Şu an bu evi 2000-2200 arası kiraya verebiliriz.
Ama borçlarımız yüzünden gücümüz iç tadilatına yetmiyor. Dün sadece mutfağı yenilemeye 100.000 tl istediler.
Eviniz olduğu için lojman çıkması bir tık daha zor.Lojmanda oturma sürenizde 5yıl oluyor.5 yıl dolunca çıkmak zorundasınız.Şuan kiralar çok yüksek olduğu için talepte çok fazla.Ankara’da arkadaşıma 240 puanlar 3.dağıtımda ancak çıktı.Evinizi sattığınızda paranız harcanıp gider tekrar ev almanız çok zor olabilir.Sattığınız gibi başka ev almaya almayacaksınız bence hiç girişmeyin o işe.

Bi allahin kulu da lojmanda senin ne işin var, evi barki arabasi olmayan lojmanda oturur dememiş.

Lojman mantığı ne allah askina ? Evi olan kiraya versin gelsin az paraya kalsin ustune de 2. Ev parasi biriksin mi ?

Hic mi hak hukuk işlemiyor size. ? Birde diyor ki ev olmasa 10 yil kalabilirmis. Yani satacak evi mali yokmus gibi kalacak lojmanda.

Bakın demekki evi olmayan 10 yil kalabiliyor kurali varsa lojman mantığında, maddi durumu ev almaya yetmeyen önceliklidir.

Siz geçtiniz diye belki gerçekten zor durumda birine sira gelmeyecek ? Valla birsey demiyorum ama kul hakkidir çıkar bir yerden.
Bizim 15 yilimiz lojmanda geçti o zaman lojman hakkı aynen dediğin gibi evi arabası olmayanın hakkıydı ve meslekte dersce notu oluyordu disiplin sucu falan olmayacaktı
Babam lojman çıkma ihtimali var dediğin de çok sevinmiştik tam bir sene bekledik ve lojman cıktı
Lojmanin ayrı bir havası ayrı bir yasam şekli oluyor güzeldi herşey
Ne zaman babam ev aldı babama cikicaksin 1 ay içinde evi boşalticaksin yazısı geldi
Ve çıktık evimize
Şimdi her yerde olduğu gibi tanıdığın varmı var ağasın pasasın

Merhaba, ben şuan lojmanda oturuyorum. Etrafımızdaki pek çok arkadaşımız ev alıp, kiraya verip hala lojmanda oturmaya devam ediyorlar ( bence hakka giriyorlar, lojmanda oturma sırası gelemeyen ve dışarda kira veren pek çok meslektaş var)

Evi satıp, parasıyla hem kredi kapatıp hem de altın/dolar vs yatırım yapabilir, bu sürede lojmana geçip yine birikimlerinizle gönlünüze göre bir ev alabilirsiniz inşallah.

Ayrıca çocuğunuzun küçük olduğunu okudum, çocuklar için lojman ortamı çok güzel olur. Tavsiye ederim 💐

Bizim 15 yilimiz lojmanda geçti o zaman lojman hakkı aynen dediğin gibi evi arabası olmayanın hakkıydı ve meslekte dersce notu oluyordu disiplin sucu falan olmayacaktı
Babam lojman çıkma ihtimali var dediğin de çok sevinmiştik tam bir sene bekledik ve lojman cıktı
Lojmanin ayrı bir havası ayrı bir yasam şekli oluyor güzeldi herşey
Ne zaman babam ev aldı babama cikicaksin 1 ay içinde evi boşalticaksin yazısı geldi
Ve çıktık evimize
Şimdi her yerde olduğu gibi tanıdığın varmı var ağasın pasasın

Valla kul hakki ötesi hani kazandim sanan da başka taraftan cikinca anlar kaybettigini pare.

Arkadaşımin bebegi hasta tedavi masraflari yetmiyor artik aramizda para topluyoruz ara ara.

4 yildir lojman bekliyor ust rutbeler evlerini kiraya verip lojmana kostugundan adama sira gelmiyor. Gecen gun agliyordu

Bak babana ev alinca cik gelmis simdi kendi adaminin villasi olsa yine lojmana yerleşiyorlar.

Ne diyebilirim ki gerçekten ihtiyacı olanin hakki olan lojman boyle ev bark sahiplerine veriliyorsa denetlemeyenin de sebeb olanin da neysee.

Evi kiraya ver lojmana geç kira ile krediyi ödersin bitince de tekrar kredi çekip başka ev alıp bu evin kirasıyla krediyi ödersin 2 evin olur

Bir ömür boyu lojmanda kalamazsınız ki neticede dimi ? Evi kiraya verin sizde lojmana çıkın . 900 bin tl evi satacaksınız sonra geri yerine o paraya ev alabilecek misiniz? Ben sanmıyorum şahsen

Merhaba Lale

Oturduğumuz mahalle sosyokültürel yapı olarak düşük bir yer. Şu an sorun yaşamıyoruz ama Giderek de kötüleşecek biz krediyi bitirdiğimizde elimizde 40 yaşında ve çok iyi profilde olmayan bir ev kalabilir.

Ama borçlarımız yüzünden gücümüz iç tadilatına yetmiyor. Dün sadece mutfağı yenilemeye 100.000 tl istediler.

Evi satın, lojmana geçin, elinizdeki parayla araba alın yatirimlik , 6 ay sonra arabayı da satın paranız deger kaybetmemiş olur , kredi çekerek başka şehirde düzgün bir ev alıp liraya verin , hem krediyi ödersiniz hemde kirada olacağı için kredi taksitini desteği olur

Merhaba Lale

Bu şekilde ise hemen satar 2+1 yada 1+1 bile olsa hemen yeni daire için kredi çekerim üzerine 500tl lojmanda hakkım varsa alırdım.bu arada alacgnz evi durmayı dusundgnz şehirde alın.

Merhaba herkese,
Bir karar aşamasındayız size danışmak istedim.

Evimizi 2020 de 238 bin tl ye aldık.
Toplam geri ödemesi 455 bin tl. Ayda 2400 kredisi. 12 sene daha ödenecek

Evimiz şehrin merkezinde çarşıya yürüyerek 4-5 dk. Bahçesi, otoparkı olmayan 1996 yapımı bir bina.

Biz en üst kattayız. 145 m2 3+1 bir daire.

Apartmanın altında esnaf dükkanları var biri de kahvehane. Apartmanda oturanlar genelde yaşlı insanlar. Apartman bakımsız ve çok eski görünüyor. Apartmanda kanalizasyon, asansör, çatı akması sorunları var.

Evimin içi ise geniş ama banyo ve mutfak çok eski. Bazı bakımlar ve değişiklikler yaptık parke, oda kapılarını, elektrik tesisatını falan değiştirdik.

Şimdi şöyle bir karar aşamasındayız.
Eşimin askeri lojman hakkı var.
Bu evi yenilemeye para dökmek yerine satalım kredisini kapatıp lojmana geçelim diye bir düşünce oldu bizde.

Satarsak 900 bin gibi bir paraya satılır evimiz.
Lojmanın kirası 500 tl.

Siz olsanız ne yapardınız?
Ben olsam satmazdım, artık ev almak aşırı zor. Lojmana çıkıp evi kiraya verseniz olmaz mı? Satsanız yerine ev almazsını.

🥴 evin kredisi 2400tlcik sizi zorlayamaz bu rakam bu şartlarda. Başka borçlarınız vardır illaki sizi zorlayan. Ben olsam kiraya verir lojmana çıkardım bir süre toparlanmak adına yapılabilir. Ama evi satıp borcu kapamak çok mantıksız şuan o ev sizin ve 3 sene sonra 2400 tllik borç 1000 tl değerinde olurken kiralık evlerde en ucuz kira 7.000 8.000 bandında olur. Evi beğenmiyorsunuz diye hasret kalmayın sonra. 2400e şuan döküntü ötesi eve kira ödüyorlar.

O kadar eski bir evi anında elden çıkarmak isterdim yerinizde olsam.Kalan parayi peşinat yapıp yeni bir ev alıp onu kiraya verir bir süre lojman da kalırdım.

X