Evimiz ve lojman?

Ben bu şehre taşınmadan da ankarada 1 sene oturdum lojmanda. İyi bir semt ve evden sonra zor geliyor. Orada rezidanstan lojmana geçmiştik :KK70: ama pandemi oldu lojmanda rahat ettik 1 seneye yakın. Şu anki evden küçük olması zorlar beni ama lojman iş yerime çok yakın. Eşimin de servisi olacak içinden
Ben de eşim de yapamamıştık, şimdiki aklım olsa lojmana çıkardım. Çünkü hala ev alamadık. 😁 Siz borçları ödedikten sonra kalan parayla en verimli ne yapılır onu düşünün bence. Ve çok bekleme lüksünüz de yok açıkçası. Bir haftada bile zarara uğrayabilirsiniz. Çok zora gitmeyecekseniz evi hiç satmayın daha iyi. Evin borcu bitince satıp başka ev almak daha mantıklı duruyor.

Anladım canım.
Kiralarken öyle herkes tadilat yaptırmıyor gördüğüm kadarıyla.

2,3 sene önce bizim arkadaşlar evlenirlerken anlatıyorlardı, baktıkları evlerin ne kötü durumda olduğunu ve ne kadar yüksek kira istediklerini. Onlar da hep çarşıya yakın yerden bakıyorlardı.

Satıp başka yerden ev almanız mümkün mü?

Malum ev olmadan da zor…

Başka şehirde annemden kalan bir ev var. O da benim şu anki ev ayarında 30 senelik bina, en üst kat ama asansörsüz. O evi satıp hakkıma düşeni de üstüne koyarım diye düşünüyorum. Elimde 1 milyon gibi bir para olsa üstüne eşimin biriktirdiği ev birikim hesabından gelecek para ve bir miktar kredi ile alınır ev gibi geliyor.

Merhaba herkese,
Bir karar aşamasındayız size danışmak istedim.

Evimizi 2020 de 238 bin tl ye aldık.
Toplam geri ödemesi 455 bin tl. Ayda 2400 kredisi. 12 sene daha ödenecek

Evimiz şehrin merkezinde çarşıya yürüyerek 4-5 dk. Bahçesi, otoparkı olmayan 1996 yapımı bir bina.

Biz en üst kattayız. 145 m2 3+1 bir daire.

Apartmanın altında esnaf dükkanları var biri de kahvehane. Apartmanda oturanlar genelde yaşlı insanlar. Apartman bakımsız ve çok eski görünüyor. Apartmanda kanalizasyon, asansör, çatı akması sorunları var.

Evimin içi ise geniş ama banyo ve mutfak çok eski. Bazı bakımlar ve değişiklikler yaptık parke, oda kapılarını, elektrik tesisatını falan değiştirdik.

Şimdi şöyle bir karar aşamasındayız.
Eşimin askeri lojman hakkı var.
Bu evi yenilemeye para dökmek yerine satalım kredisini kapatıp lojmana geçelim diye bir düşünce oldu bizde.

Satarsak 900 bin gibi bir paraya satılır evimiz.
Lojmanın kirası 500 tl.

Siz olsanız ne yapardınız?
Evimi asla satmazdim. Seneye bu fiyatlarda ev bulunmayacak, ilerki senelerde de oyle. O yuzden evimi kiraya verip lojmanda otururdum. Oradan gelen kirayla krediyi oderdim. 10 sene oturma hakkiniz var lojmanda zaten, bu 10 senede kredinizde neredeyse bitmis olur. En mantiklisi elinizdekini satmamak. Cunku bu zamandan sonra artik ev almak cok buyuk bir hayal olacak. Saka gibi rakamlar var, bu daha da yukselecek her sene. Elinizdeki malinizdan olmayin derim, lojmanda idare edersiniz. Zaten sartlar olarak su anki evinizden daha iyidir.

Merhaba herkese,

Evimiz şehrin merkezinde çarşıya yürüyerek 4-5 dk. Bahçesi, otoparkı olmayan 1996 yapımı bir bina.

Apartmanın altında esnaf dükkanları var biri de kahvehane. Apartmanda oturanlar genelde yaşlı insanlar. Apartman bakımsız ve çok eski görünüyor. Apartmanda kanalizasyon, asansör, çatı akması sorunları var.

Evimin içi ise geniş ama banyo ve mutfak çok eski. Bazı bakımlar ve değişiklikler yaptık parke, oda kapılarını, elektrik tesisatını falan değiştirdik.

Bu evi yenilemeye para dökmek yerine satalım kredisini kapatıp lojmana geçelim diye bir düşünce oldu bizde.

Lojmanın kirası 500 tl.

Satar lojmana geçer ancak o parayla başka bir eve girerdim.

Deprem bölgesi bir şehirdeyim. Yeni yapılan binalar en fazla 3 kat oluyor.
Bizim evimiz 6. Kat

Bazı daireler apartmanın Kuyu suyu kullanıyor ve sık sık (şu an da kanalizsyon patlamış bodrum lağım atığı ile dolmuş) su da basıyor. Bunlar da zeminin sağlamlığı hakkında aslında bizi düşündürüyor.
Böyle bir evi almasaydınız keşke. Ama bir an önce satardım ben olsam. Yeni bir ev için peşinat olur.

Benzer mantıkla evi satıp lojmana geçtik. Lojman hakkı bitti ev galan alamadık o sattığımız eve bile güç yetmiyor artık.
Neyse bence evi kiraya verip lojmana geçin. Birikim olur lojman hakkı bitince birikimlerle evi de satıp üzerine kredi çekip ev alırsınız. Şu an elimizde taş olsa onu bile satmamalıyız yoksa alamayız.

Böyle bir evi almasaydınız keşke. Ama bir an önce satardım ben olsam. Yeni bir ev için peşinat olur.

Ya evet haklısınız ama alırken evin tamamına kredi çıktı. Biz de başka şehirden tayinle gelecektik buraya kira yerine bunu alalım dedik çünkü cebimizden bir kuruş çıkmadı. Üstelik 1 sene de ödemesi yoktu kredi ödemeden oturduk.

Benzer mantıkla evi satıp lojmana geçtik. Lojman hakkı bitti ev galan alamadık o sattığımız eve bile güç yetmiyor artık.
Neyse bence evi kiraya verip lojmana geçin. Birikim olur lojman hakkı bitince birikimlerle evi de satıp üzerine kredi çekip ev alırsınız. Şu an elimizde taş olsa onu bile satmamalıyız yoksa alamayız.
Yaa çok üzüldüm işte ben de bundan korkuyorum. Kiraya versek kiracı düzgün öder mi bilmiyorum. Bir de sürekli ek masraf çıkıyor 2000 tl bu ay gider borularının değişmesi için toplandı daire başı. Gelecek ay asansör için toplancak bi de bunları ödüycez kiracı olsa bile

Merhaba herkese,

Lojmanın kirası 500 tl.

tekrar ev sahibi olmanız öok zor ama bu devirde. Üstelik evi satınca kalan parayı nasıl değerlendireceğiniz de çok önemli. Lojmanın içinin o evden farklı olacağını da pek sanmam çünkü lojmanlar genelde eski oluyor malesef

Bu evi satıp başka yerden yeni 1+1 alıp kiraya verip onun geliri ile lojmanda oturmak mantıklı olabilir. Tabi geriye kalan para ile 1+1 alınıyor mu onu bile bilmiyorum

Evi satarım ama krediyi kapatmam aylık 2.500 lira 25000 gelir için ödenmeyecek para değil.Hem de eşiniz askermiş 6 ayda bir zam da geliyor maaşlara o kredi kuş kalır.
Parayı dövize ve altına yatırım,hatta peşine bir kredi daha çeker daha yeni bir ev alırım.Sonra onu kiraya verir,lojmanda kalmaya devam ederim.Bence en mantıklısı bu

Merhaba herkese,

Lojmanın kirası 500 tl.

Evo kiraya verip lojmana gecerdim. Kira krediyiboder hem. Satacaksaniz yine bir ev almaniz lazim yoksa çarçur olur para. Ev de yine benzer tarz alirsanız pek anlamı olmaz satmanın

Evi satarım ama krediyi kapatmam aylık 2.500 lira 25000 gelir için ödenmeyecek para değil.Hem de eşiniz askermiş 6 ayda bir zam da geliyor maaşlara o kredi kuş kalır.
Parayı dövize ve altına yatırım,hatta peşine bir kredi daha çeker daha yeni bir ev alırım.Sonra onu kiraya verir,lojmanda kalmaya devam ederim.Bence en mantıklısı bu
Ama ev bankaya ipotekli. Ev kredisi var ve ev aslında bankanın şu an. Yani satabilmek için zaten kredinin kapanması gerekiyor.

Lojmanda oturmak için şehirde evin varsa lojman puanın yarıya düşüyor çıkması zorlaşıyormuş. Şu an boş ev var diye çıkma olasılığı var bakalım haftaiçi belli olacak. Lojman çıkar da taşınmazsak lojman puanı yine yarıya düşüyor. O yüzden iyi düşünmemiz lazım.

Teşekkürler yorumunuz için

Evo kiraya verip lojmana gecerdim. Kira krediyiboder hem. Satacaksaniz yine bir ev almaniz lazim yoksa çarçur olur para. Ev de yine benzer tarz alirsanız pek anlamı olmaz satmanın
Temelden bir eve falan girebiliriz ancak, bitmiş bir evi almak için o peşinat yetmez gibi.

Deprem bölgesi bir şehirdeyim. Yeni yapılan binalar en fazla 3 kat oluyor.
Bizim evimiz 6. Kat

Bazı daireler apartmanın Kuyu suyu kullanıyor ve sık sık (şu an da kanalizsyon patlamış bodrum lağım atığı ile dolmuş) su da basıyor. Bunlar da zeminin sağlamlığı hakkında aslında bizi düşündürüyor.

Allah korusun yaşanmasın öyle afetler ama ben olsam elimde tutmazdım.

Yaa çok üzüldüm işte ben de bundan korkuyorum. Kiraya versek kiracı düzgün öder mi bilmiyorum. Bir de sürekli ek masraf çıkıyor 2000 tl bu ay gider borularının değişmesi için toplandı daire başı. Gelecek ay asansör için toplancak bi de bunları ödüycez kiracı olsa bile
Kirayla ödersiniz çıktıkça masraf. Zaten lojman giderli bir yer olmuyor. Detaylarda okudum lojman işinize de yakınmış. Çalışan kadın için çok büyük avantaj. Siz tabi en iyisini bilirsiniz de satmak çok riskli

Art
Temelden bir eve falan girebiliriz ancak, bitmiş bir evi almak için o peşinat yetmez gibi.
ik temelden evler de çok pahali. Bu devirde ev alinmaz varolan evi satmak hic mantikli değil. Krediniz zaten kus kalmiş bu devirde. Kesinlikle satmayin lojmana çikıp kiraya verin. Krediyi kiracinöder zaten mis gibi

Bi allahin kulu da lojmanda senin ne işin var, evi barki arabasi olmayan lojmanda oturur dememiş.

Lojman mantığı ne allah askina ? Evi olan kiraya versin gelsin az paraya kalsin ustune de 2. Ev parasi biriksin mi ?

Hic mi hak hukuk işlemiyor size. ? Birde diyor ki ev olmasa 10 yil kalabilirmis. Yani satacak evi mali yokmus gibi kalacak lojmanda.

Bakın demekki evi olmayan 10 yil kalabiliyor kurali varsa lojman mantığında, maddi durumu ev almaya yetmeyen önceliklidir.

Siz geçtiniz diye belki gerçekten zor durumda birine sira gelmeyecek ? Valla birsey demiyorum ama kul hakkidir çıkar bir yerden.

X