Evlat Edinme Evlat edinme

Evlat edinen annelerin paylaşım alanı. Prosedürler neler ? Neler yaşadık ? Neler yaşıyoruz ?
Ben şunu merak ettim
Hazırda bi bebek yoksa
Bu verilecek bebeğe nereden ulaşılıyor?
Kurum da aracı değil sonuçta
Aileler anlaşıyor evlat verme konusunda. O yüzden riskli zaten. Biyolojik aile mahkemeye başvurup feragat ediyor. Evlatlık edibilmek için 1sene bakmak lazım bebeğe. Sonrasında yine mahkemeye başvurup üstlerine alıyorlar çocugu. Ama o aradaki süreçte biyolojik aile en ufak sebepten vazgeçebilir ve geri alabilirler. Kurum aracı değil ama sürecin içerisinde yani.

Aileler anlaşıyor evlat verme konusunda. O yüzden riskli zaten. Biyolojik aile mahkemeye başvurup feragat ediyor. Evlatlık edibilmek için 1sene bakmak lazım bebeğe. Sonrasında yine mahkemeye başvurup üstlerine alıyorlar çocugu. Ama o aradaki süreçte biyolojik aile en ufak sebepten vazgeçebilir ve geri alabilirler. Kurum aracı değil ama sürecin içerisinde yani.
Ben şunu düşündüm açıkçası
İnsan kime sorabilir çocuğunu almak için veya hayatında kaç kere çocuğunu vermek isteyen birine denk gelir
Nerdeyse 30 yaşındayım
Çocuğunu vermek isteyen kimseyi duymadım daha
O yüzden yasal olması başta çok yabancı geldi bana
Daha çok kötüye kullanmaya açık bir durum gibi geliyor

Cevabınız için teşekkürler

Aile sizi tanımıyor eğer kurumlardan evlat edinirseniz
Ama aile arası olursa sizden para talep edebilirler
Çocuk için de sağlıklı bir durum değil aile küçük yaşta kendi evlatları oldugunu söyleyebilir yada bir sürü başka seylr yaşayabilirsiniz
evet gerçekten bence bu çok riskli. yasal olarak bir şey yapmasalar bile,ansızın çocuğun karşısına çıkıp gerçekleri anlatmakla bile tehdit edebilirler bence :KK43:

o yüzden 2 ailenin birbirini hiç tanımaması,bilmemesi çok daha güvenli bence :)

İnsan kime sorabilir çocuğunu almak için veya hayatında kaç kere çocuğunu vermek isteyen birine denk gelir
Nerdeyse 30 yaşındayım

Yani evet normali budur zaten. Ama anadoluda yaygın bu. Çocuk doğurup kardeşine veren, bakamayacak kadar çok çocuk varsa ki hep vardır, bi kaç tanesini çocuğu olmayan birine vermek çok yaygın. En azından nesep karışıklığı olmasın, para karşılığı bebek verilmesin diye yapılan bir uygulama herhalde.
Ben de konunun uzmanı değilim bi iş için araştırmak durumunda kalmıştım ama böyle hatırlıyorum az çok. Rica ederim :)

Biz koruyucu aile olmak istedik onun bile tantanası çoktu böyle bir durumda gerekli prosedurler uzun surebilir ayrica boyle bir seyi uygun bulmuyorum bilmediginiz ya da ailesi olmayan bir cocugu evlat edinin sonra ileride başınıza bela açmayın

Nerdeyse 30 yaşındayım

Var böyle aileler maalesef. O yakınıma vermek isteyen kadın eğlence sektöründe çalışıyormuş, bebeğe bakamıyorum deyip, vermek istemiş. Karşılığında bir şey isteyecekmiydi bilmiyorum, o aşamaya gelmeden vaz geçilmişti.

evet gerçekten bence bu çok riskli. yasal olarak bir şey yapmasalar bile,ansızın çocuğun karşısına çıkıp gerçekleri anlatmakla bile tehdit edebilirler bence :KK43:

o yüzden 2 ailenin birbirini hiç tanımaması,bilmemesi çok daha güvenli bence :)
Benimle küçükken erkek kardesim seni evlatlık aldık işte şu kadının kızısın filan diye dalga çecerdi
Bir gün kan grubum lazım oldu öğrenmek için gittim anne babamınkini de biliyorum
öyle alakasız bi grup çıktı ki
kafamda kardeşimin söyledikleri dönüp durdu
doktor beni ikna etmeye çalışıyor olur filan diye ama net bişey söyleyemiyor
sonra anne babam tekrar test yaptırdı ee yanlışta değil
annem yemin ediyor kızım yok öyle bişey diye
sonra genetikçiye gittim bi kan hastalığı sonucu olabılıyormuş böyle durum
ikna olmuş gibi yapıyorum🙈şaka bir yana düşünün kocaman ben bile nasıl etkilendim 😞

Buna çok üzüldüm, ne diyeyim bilemedim 😞
Dava açabilecek olmaları, çocuğu geri alabilecekleri anlamına gelmez. Hakim genelde evlat edinenden yana karar verir. Biz kurum aracılıyla evlat edindik. Kurum kayıtları, gözlem tutanakları, hepsi bizden yana... Geri alabilmesi çok küçük bir ihtimal. Bu ihtimalle üzülmeye değmez.... Her anın tadı çıkarılır. Yavrunla mutlu mesut yaşarsın. Allah isteyen herkese ne şekilde olursa olsun evlat sevgisi tattırsın.

Ben konu sahibinin yazdıklarından hazırda alınacak bir çocuk olduğunu anladım doğrusu
Ondan sorun olmayacağına emin gibi
Diğer türlü kim kimden çocuğunu isteyebilir ki?
Sitesi filan da yoktur herhalde çocuğunu vermek isteyenlere ulaşılabilen

Ne yazıkki öyle siteler var. Yıllar önce tepki gostermek adına böyle bir site başka bir platformda ifşa edilmiştim Girip bakmıştım. Genellikle universite okuyan kızlar yazıyordu istemeden hamile kaldım bakmam mümkün değil isteyene doğurup verecegimm Sartım hastane masraflarımjn dogum masraflarimin karsilanmasi diye.

Ne yazıkki öyle siteler var. Yıllar önce tepki gostermek adına böyle bir site başka bir platformda ifşa edilmiştim Girip bakmıştım. Genellikle universite okuyan kızlar yazıyordu istemeden hamile kaldım bakmam mümkün değil isteyene doğurup verecegimm Sartım hastane masraflarımjn dogum masraflarimin karsilanmasi diye.
Aa
İşte buna çok şaşırdım ve üzüldüm
İnsanlar ne umutlarla çocuklarını okullara yolluyor
Onlar neyle uğraşıyor

Var mi boyle bi bebek, nerden bulunur ki bebegini vermek isteyen bilemedim
Varmış varmış
Ben de hiç denk gelmediğim için bana mantıksız gelmişti
Bu insanlar birbirini nereden buluyor kurumsuz diye
Diğer üyeler açıkladılar
Anadoluda aileler birbirine çocuk veriyormuş hala
Bir de evlilik dışı olan çocukları insanlar bi siteden böyle veriyorlarmış
Dark web sitesi galiba

İkisi de riskli bence. Birçok riski var onlara çok girmiycem. büyüyünce de ailesini arayacak haklı olarak, soy bağını bilmek herkesin hakkı. akrabadan( kız kardeşten, erkek kardeşten...) evlat edinim de var. Bunu da doğru bulmuyorum ama sanki bu daha az riskli gibi geliyor. Akrabadan edinim çevremde birkac tane var. Bütün alternatifleri, riskleri düşünün, emin olarak evlat edinin, çünkü keşke evlat diye inleseydim de evlat edinmeseydim diyen insanlar gördüm ben. Yani aranızda sevgi bağı oluştuktan sonra bazı şeyler çok zor olur dayanılmaz. Allah yardımcınız olsun, gönlünüze göre olsun.

Kızlar kişiler arası evlat edinmek istiyoruz. Üstünkörü bilgim var. Bu şekilde evlat edinen var mı, çocuğu nasıl buldunuz, yasal süreç nasıl ilerledi, kuruma haber vermemiz gerekiyor mu ve ya ön başvuru vs . Ben çok yoruldum çok üzülüyorum dayanamıyorum artık evlat hasretine :KK43:
Yanlış bilmiyorsam yine kuruma haber veriyorsunuz onlar gerekli yasal işlemleri sizin adınıza yapıyorlar. Yanlış yönlendirmek istemem onun için bulunduğunuz yerdeki aile ve sosyal politikalar müdürlüklerine danışırsanız yardımcı olurlar. Daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

Kızlar kişiler arası evlat edinmek istiyoruz. Üstünkörü bilgim var. Bu şekilde evlat edinen var mı, çocuğu nasıl buldunuz, yasal süreç nasıl ilerledi, kuruma haber vermemiz gerekiyor mu ve ya ön başvuru vs . Ben çok yoruldum çok üzülüyorum dayanamıyorum artık evlat hasretine :KK43:
Aile sizi siz aileyi tanımadan alınan en güzeli bence. İnsanoğlu yarın birgün nefsine yenik düşer, peşinize düşer. Veya siz bir anlık nefsinize yenik düşersiniz, duygularınıza...
Kurum en iyisi. Bir de şu yönden bakın, iyi kötü anne-baba yanında o çocuk. Ama kurumdan edineceğiniz çocuk hali hazırda anne-baba sevgisine muhtaç.

Kurumdada geri isteme riskleri var hani ben olaya şöyle bakıyorum Allah beni ayrılıkla imtihan edecekse doğurduğumu da kaçırabilirler Allah korusun :KK43: kurumda sıra beklememek adına kişilerarası düşündük :KK43:(
Bilgim yok üstte kalsın diye yazacaktım da iyi o zaman deprem falan olura evden sakın çıkmayın Allah ölüm yazmışsa dışarıda da ölürsünüz ya da işe mişe giderken direk balkondan atlayıp gidin allah sizi ayak kırmakla sınayacaksa taşa çarpsan kırılır dimi ? Arkadaş haklı şahsa güvenmemenizi öneririm

ABDde bu işi sosyal hizmetler yapıyor, çocuk anneleri evlat edinmek isteyen ailelerle buluşturuyor. Filmi de var hatta, Juno.

X