Evlat Edinme evlat edinmek istiyorum ama..

Evlat edinen annelerin paylaşım alanı. Prosedürler neler ? Neler yaşadık ? Neler yaşıyoruz ?

iyikiamaiyiki

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Eylül 2020
2.068
553
merhaba,benim bir tane kızım var 12 yaşında çok şükür Allahım ona ve bütün evlatlara sağlık versin inşallah.
ben kızım küçükken 2. çocuk hiç istemedim.eşim hep arası azken yapalım dedi ben istemedim.kızım büyüdükçe istemeye başladım,eşimde kızımda çok istedi ama olmadı.
1 buçuk sene önce doğal yolla hamile kaldı dış gebelik geçirdim,biraz geçince tüp bebek denedim oda kimyasal oldu.elimden gelen herşeyi yaptım.sağ tüpüm yok ve yumurtam çok az erken menopoz ihtimali var.
bakıyorum herkesin 2 çocuğu var,inanın keşke zamanı geri alsam kızım küçükken 2. çocuğu yapardım bunun pişmanlığını son zamanlarda daha fazla yaşamaya başladım.
ben evlatlık edinmek istiyorum,kızıma manevi kardeş olsun istiyorum.annesi babası olmayan bir çocuğa aile olmak onu okutmak evlendirmek isterim tabi nasip olursa ama eşim istemiyor.1 tane çocuğumuz var diyor
benim durumumda olup evlatlık alan varmı?
zor bir karar farkındayım ama bu yakınlarda o isteğim daha da arttı

merhaba,benim bir tane kızım var 12 yaşında çok şükür Allahım ona ve bütün evlatlara sağlık versin inşallah.
ben kızım küçükken 2. çocuk hiç istemedim.eşim hep arası azken yapalım dedi ben istemedim.kızım büyüdükçe istemeye başladım,eşimde kızımda çok istedi ama olmadı.
1 buçuk sene önce doğal yolla hamile kaldı dış gebelik geçirdim,biraz geçince tüp bebek denedim oda kimyasal oldu.elimden gelen herşeyi yaptım.sağ tüpüm yok ve yumurtam çok az erken menopoz ihtimali var.
bakıyorum herkesin 2 çocuğu var,inanın keşke zamanı geri alsam kızım küçükken 2. çocuğu yapardım bunun pişmanlığını son zamanlarda daha fazla yaşamaya başladım.
ben evlatlık edinmek istiyorum,kızıma manevi kardeş olsun istiyorum.annesi babası olmayan bir çocuğa aile olmak onu okutmak evlendirmek isterim tabi nasip olursa ama eşim istemiyor.1 tane çocuğumuz var diyor

Bu konularda eş desteği çok önemli, o istemiyorsa olmaz. Herkesin iki tane varsa sizin de olacak diye bir şart yok. Öz ya da üvey farketmez kardeşin iyi olacağının da garantisi yok. Hayırlısını isteyin her zaman

Ben şunu söylemek istiyorum Öncelikle Vermiş olduğunuz karardan ötürü sizi kutluyorum Önemli olan karnında taşımak değil kan bağı değil kendi Bağından olana da doğru düzgün yetiştirmek alacağın Bebeği de doğru düzgün yetiştirmektir esirgeme kurumunda büyüyen bebekler çocuklar ne yapabiliyorlar ki ne yaşıyorlar 18 yaşına kadar bakılıyorlar sonra kapının önüne koyuluyorlar senin vereceğin hayattan daha iyi bir hayat yaşayabilir mi Tabii ki de yaşayamaz Bu yüzden eşinizi ikna edin sadece bir tane bebek alacaksınız ya hiç korkmayın daha çok seversin Hani bizim insanımızda şey vardır misafir çocuğuna güzel davranırsın işte kendi çocuğuna kızarsın ya o hesap hem Sevabı Büyük hem o bebeğin de hayatı kurtulacak �lla doğurmak zorunda değilsiniz ki bak benim 3 tane çocuğum var olmasaydı ben 3 tane gidip alırdım esirgeme kurumunda Bu yüzden buradaki insanlara takılıp da vicdan azabı çekme işini ikna et ablacığım al inşallah bebeği zavallar ne Hayat olacak ya En azından senin yanında okurlar iyi bir hayatları olur Onun sevabı seni cennete koyar

İstemek kadar istememek de önemli ve saygı gösterilmesi gerekiyor. Eşiniz zamanında istemiş kabul etmemişsiniz. Ben çok istiyorum, kızıma kardeş olsun demek bencillik. Kızınız küçükken istiyormuş ama şimdi ergenlik başlangıcında. Benim iki yaş aralıklı ergen iki kızım var, bazen birbirlerini yiyorlar. Küçük çocuk ağlamasına gürültüsüne tahammülleri yok. Misafir geleceği zaman sakın çocuk benim odama girmesin diye tembihliyorlar.

Yaş geçtikçe tahammül azalıyor, adam belki de tekrar çocuk sorumluluğu istemiyordur ve haklı. Keşke bütün kimsesiz çocukları toplasam da hepsine anne olsam. Ama hayal aleminde yaşamanın anlamı yok. Eşim hayır derse asla o sorumluluğu alamam, ben tekrar anne olmak istiyorum diye eşimi de zorla baba yapmaya hakkım yok. Empati yapın, ya siz 2. çocuğu istemediğiniz zaman eşiniz bunu söyleseydi, çok istiyorum evlatlık alacağız deseydi?

Önceki konu basliklariniza bakarak bile bunun yanlış bir düşünce olduğunu anlayabiliriz. Maddi sorunlarla ilgili bir sürü konunuz var, işten de çıkmak istiyorum diyorsunuz orda da memnum degilsiniz. Kızınızın ders çalışmaması, size bağırması, hocalardan şikayetleri.. Hastalık hastalığınız, anksiyeteniz.. Kediyi bile eşiniz pek istemeden almışsınız, ondan da şikayet halinde. Çocuk da eşiniz istemeden kendi kendinize karar veriyorsunuz. Siz bi destek almasanız mi artık?

Bence sizin için koruyucu ailelik daha uygun bir seçenek. Hem sırada bekleyip hiç çocuğu olmayan hasretle bekleyen insanların önüne bir kişi olarak gecmezsiniz , hem senelerce beklemezsiniz çabucak gelir, hem devlet desteğiyle bir ödeme alırsınız, en azından masrafı sizi çok zorlamaz, hem çalışmıyorsaniz sigortanızı elden yatırdığınız takdirde o ödemeyi geri alırsınız.
Tam sizin gibi aileler için bir sistem.
Bulunduğunuz ilçenin sosyal hizmet merkezini arayın, koruyucu aile birimine bağlanın. Detayları açıklarlar zaten

Önceki konu basliklariniza bakarak bile bunun yanlış bir düşünce olduğunu anlayabiliriz. Maddi sorunlarla ilgili bir sürü konunuz var, işten de çıkmak istiyorum diyorsunuz orda da memnum degilsiniz. Kızınızın ders çalışmaması, size bağırması, hocalardan şikayetleri.. Hastalık hastalığınız, anksiyeteniz.. Kediyi bile eşiniz pek istemeden almışsınız, ondan da şikayet halinde. Çocuk da eşiniz istemeden kendi kendinize karar veriyorsunuz. Siz bi destek almasanız mi artık?
O zaman yorumumu geri alıyorum. Yazık bence hiç girismeyin bu işe

Siz daha tek çocukla başa çıkamıyorsunuz, 2.yi ne yapacaksınız:

Bence çocuğunuza odaklanın ona iyi bir ebeveyn olmaya çalışın, 2. çocuk fikrini toptan geçin.

%100000000000
Burayi okuyan sosyal hizmet gorevlisi varsa valla evlat edinmek isteyenlerden psikiyari raporu isteyin, sabiler heba olmasin. Konu sahibesi eve kedi aldi, onu da tek odaya kapattim diye konusu vardi, 600grlik yavru kediye bakamayan insna yavrusuna nasil bakacak ... bu sacmaliklarla ugrasacagina konu sahibesi adam gibi tedavi olmali. Kac kez yadik ama tinnn simdi bir de evlat edinme diiyor.

Eşin istemiyorsa erkek çocuğu ya da kız çocuğu fark etmez pek uygun bulmuyorum. Kız çocuğun var. 1 cocukta kardessiz pekala hatta daha donanımlı büyüyor şartlar 1 çocuğa itiyor.
Gerçek anne gibi baksan da o bağ kurulmuyor bazılarında belki tek çocuk senin için hayırlıdır bazen kabullenmek gerekir.

Bu yüzden buradaki insanlara takılıp da vicdan azabı çekme
Bu ne demek şimdi, sizin kriterlerinize göre mi yorum yapacağız? Buradaki insanlara takılmaymış, siz de buradaki insanlardan birisiniz. Sizin fikrinizin en doğru olduğunu kim söylüyor? Evlilikte tek başına karar verilmez. Oyuncak pilli bebekten bahsedilmiyor. Şaka gibi ya ikna et, neye ikna ediyor? Can sorumluluğu almak kolay mı? Ya konu sahibinin kızı anlaşamazsa, ya kıskanırsa, ya ben istemiyorum geri verin derse? Kocası sen istedin sen aldın beni bakmaya zorlayamazsın derse, boşanmak isterse... Bin tane olumsuz kriter çıkabilir. Kocası da isteseydi ben de destek verirdim ama adam istemiyorsa ikna etmek denmez ona, bencillik denir.

Evlat edinmek,bir çocuğa yuva olmak öyle zannettiğiniz gibi kolay bir şey değil. Kendi çocuğunuzdan daha farklı bir durum. Sapasağlam demir gibi bir psikolojiniz olmalı.

Ben evlat edinmedim ama uzun zamandır koruyucu ailelik yapmaya uğraşıyorum. Birkaç tanesini mezun ettim. Şimdiki üni 2. Sınıfta. Tek seferde karşılayamam diye mezun ettikçe başvuruyorum yeniden. Biri hariç hepsi liseliydi ben devreye girdiğimde. İnternet üzerinden nasıl koruyucu aile olabilirim diye araştırıp şartları öğrenebilirsiniz.

Evlat edinmek,bir çocuğa yuva olmak öyle zannettiğiniz gibi kolay bir şey değil. Kendi çocuğunuzdan daha farklı bir durum. Sapasağlam demir gibi bir psikolojiniz olmalı.

Ben evlat edinmedim ama uzun zamandır koruyucu ailelik yapmaya uğraşıyorum. Birkaç tanesini mezun ettim. Şimdiki üni 2. Sınıfta. Tek seferde karşılayamam diye mezun ettikçe başvuruyorum yeniden. Biri hariç hepsi liseliydi ben devreye girdiğimde. İnternet üzerinden nasıl koruyucu aile olabilirim diye araştırıp şartları öğrenebilirsiniz.
Bir karışıklık olmasın, gönüllü anne misiniz?
Koruyucu annelik 7/24 olan bir şey çünkü. Çocuğun sizin evinizde yaşaması, kendine ait bir yatağının olması vs gerekiyor. Sadece destek olmak, gönüllüsü olmak, haftasonlari yatıya almak bambaşka bir şey

Aylardır kızınızla ilgili konu üstüne konu açtınız. Çocuk, ergenlik sorunları yaşamaya başlamış, okulda mutsuz, evde mutsuz, anneye babaya bağırıyor arkadaş sıkıntısı yaşıyor. O olmadı biz de yenisini aldık mı diyeceksiniz? Çocuğunuzu psikoloğa götürdünüz mü, düzeldi mi biraz? Kızın dertlerine bir tane daha ekleyin. Ne çocuğa ne evcil hayvana doğru dürüst bakmıyorsunuz. Kediye ayrı kızınıza ayrı üzüldüm, sayfa sayfa yorum yazdım ama zahmet etmişim. Siz hayal aleminde yaşıyorsunuz. Bırakın da hiç çocuğu olmayan, fiziksel ruhsal sağlığıyla ilgilenip çok güzel bakacak insanlar alsın o çocukları.

Bir karışıklık olmasın, gönüllü anne misiniz?
Koruyucu annelik 7/24 olan bir şey çünkü. Çocuğun sizin evinizde yaşaması, kendine ait bir yatağının olması vs gerekiyor. Sadece destek olmak, gönüllüsü olmak, haftasonlari yatıya almak bambaşka bir şey
Yok koruyucu aileyim ama çocuklar 18 yaş üzeri olduğundan ve üniversiteye başladıklarından benimle yaşayamıyor,başka şehirlere yerleşti hepsi de. Mesela bir önceki kızım Hatayda okumak isteyip gitti. Ben sadece üniversiteye hazırlanma evresinde ona evimi açmış oldum. Şimdi küçük olanının durumu karışık,büyük ebeveynin yanında ama onun da bakma durumu olmadığından sanırım yurda verilecek ve ben ona gönüllü olabileceğim. Yaşı küçük olduğundan evde bana zor olur çalışıyorum diye.

Ben şunu söylemek istiyorum Öncelikle Vermiş olduğunuz karardan ötürü sizi kutluyorum Önemli olan karnında taşımak değil kan bağı değil kendi Bağından olana da doğru düzgün yetiştirmek alacağın Bebeği de doğru düzgün yetiştirmektir esirgeme kurumunda büyüyen bebekler çocuklar ne yapabiliyorlar ki ne yaşıyorlar 18 yaşına kadar bakılıyorlar sonra kapının önüne koyuluyorlar senin vereceğin hayattan daha iyi bir hayat yaşayabilir mi Tabii ki de yaşayamaz Bu yüzden eşinizi ikna edin sadece bir tane bebek alacaksınız ya hiç korkmayın daha çok seversin Hani bizim insanımızda şey vardır misafir çocuğuna güzel davranırsın işte kendi çocuğuna kızarsın ya o hesap hem Sevabı Büyük hem o bebeğin de hayatı kurtulacak �lla doğurmak zorunda değilsiniz ki bak benim 3 tane çocuğum var olmasaydı ben 3 tane gidip alırdım esirgeme kurumunda Bu yüzden buradaki insanlara takılıp da vicdan azabı çekme işini ikna et ablacığım al inşallah bebeği zavallar ne Hayat olacak ya En azından senin yanında okurlar iyi bir hayatları olur Onun sevabı seni cennete koyar

Ne alaka kapının önüne konma devlet iş istihdamı sağlıyor hepsi memur. Çoğu aileye güvenilmez bence. Ondan iyice araştırıyorlar ve haklı devlet.

Şurada açtığınız konulardan bile evlat edinmenin sizin için asla uygun olmadığı çok açık. Var olan 12 yaşındaki kendi evladınız la tam vakit ayiramamaktan, yorgunluktan, maddi zorluklardan bahsederken evlat edinmek nasıl aklınıza geliyor?
Kusura bakmayın ama neyinize güveniyorsunuz?
Bu konular romantik bakılıp, kendiniz tatmin edeceğiniz türden değil.

Bu ne demek şimdi, sizin kriterlerinize göre mi yorum yapacağız? Buradaki insanlara takılmaymış, siz de buradaki insanlardan birisiniz. Sizin fikrinizin en doğru olduğunu kim söylüyor? Evlilikte tek başına karar verilmez. Oyuncak pilli bebekten bahsedilmiyor. Şaka gibi ya ikna et, neye ikna ediyor? Can sorumluluğu almak kolay mı? Ya konu sahibinin kızı anlaşamazsa, ya kıskanırsa, ya ben istemiyorum geri verin derse? Kocası sen istedin sen aldın beni bakmaya zorlayamazsın derse, boşanmak isterse... Bin tane olumsuz kriter çıkabilir. Kocası da isteseydi ben de destek verirdim ama adam istemiyorsa ikna etmek denmez ona, bencillik denir.
Niyeymiş o kendi doğurduğumuz çocuklar anlaşamıyor eşimiz Yeri geliyor bu çocuğu sen böyle yaptın diyor Ne alakası var ya kadıncağız buradan olumlu bir yanit bekliyor
Niye kendi doğurduğumuz çocuklara gelince Pilli Bebek değil evlat edineceğimiz çocuk hakkında çok iyi düşünecekmiş Niye 1000 tane Kriter çıksın ki bugün Doğrucan çocuğun nasıl bir insan olacağını bilgisi mi geliyor sana öyle Analar çocuk doğuruyor ki sonra dönüp oğlu annesinin başını kesip sokağa atıyor Yani bunu nereden bilebiliriz ki konu evlat edinmeye gelince herkes hassas oluyor Ne alakası var ya sokaklarda Büyüdük ya o çocuklar yurtlardan çıkınca sahipsiz oluyor Daha kötü bir hayat bekliyor ne var bir tanesini analk yapsa

X