evlendikten sonra soyismini değiştirmemek

yulaflapasi

Üye
Kayıtlı Üye
24 Mart 2021
226
502
24
Merhabalar. Evlendikten sonra eşinin soy ismini almayan var mı? sevgilimle geçen gün bu konuda tartıştık biraz. Bu konunun onun için epey önemli olduğunu söyledi. Bugün bu konuyu tekrar konuştuğumuzda tekrar düşündüğünü ve bana hiçbir konuda baskı yapmak istemediğini söyledi. İçten içe istediği hala evlilikte onun soyadını almam ama ben bunun biraz gerici olduğunu düşünüyorum. Yıllarca bu soyadı ve kimlikle yaşadıktan sonra bambaşka bir isim ve kimlik istemiyorum. Bütün sosyal çevrem ve devlet dairelerinde şimdiki ismim olacak sonuçta ve bu yüzden kafa karışıklığı yaşandığını çokça duydum. Böyle bir şansım varsa ben eski ismimle devam etmek isterim doğrusu. Sizin de düşüncelerinizi merak ettim. Bu arada şuanda evlilik düşünmüyoruz. Sadece tartıştığımız bir konuda sizin de görüşlerinizi merak ettim.

Çocuk olunca bu kez karışıklık olmayacak mı, anne ile babanın soyadı farklı olmuş olacak. Kendi soyadınızı kullanmayı istiyorsanız hem kendi soyadınızı hem eşinizin soyadını kullanın, olmaz mı? Ayrıca bunu gerici olarak görüyorsanız şöyle söyleyeyim, anneniz de babanızla evlenirken eşinin soyadını almış. Yani yine bir erkek soyadını almış oluyorsunuz. Bu durumda eşin soyadını almak gericilik ama babanin soyadını almak modernlik olmuyor.

Ben istiyorum sevgilimin soyadını.
Ama herkesin kendi kararı
Bu arada bundan 12 sene önce kardeşim bebekken, havaalanında annemi durdurdular ve polis çağırdılar kardeşimin velayeti annemde. Buna rağmen sorguya alındık hiç unutmam, annemin soyadı farklı olduğu için.

Evlenirken dilekce verip iki soyadını da kullanabiliyorsunuz ama sadece kendi isim soyisiminizi kullanmak için sanirim esinize dava acmaniz gerekiyor. Avukat tanıdıklarım hep iki soyismi kullaniyorlar, ben de evlenirsem babamın soyadini birakmak istemem ama ikisini birlikte kullanirim diye düşünüyorum.

Türkiyede yasalar nasil bilmiyorum ama benim bir okul arkadasim kadinin soy ismini ikinci isim olarak aldi. Kadin kendi ismini kullanmaya devam etti

Merhabalar. Evlendikten sonra eşinin soy ismini almayan var mı? sevgilimle geçen gün bu konuda tartıştık biraz. Bu konunun onun için epey önemli olduğunu söyledi. Bugün bu konuyu tekrar konuştuğumuzda tekrar düşündüğünü ve bana hiçbir konuda baskı yapmak istemediğini söyledi. İçten içe istediği hala evlilikte onun soyadını almam ama ben bunun biraz gerici olduğunu düşünüyorum. Yıllarca bu soyadı ve kimlikle yaşadıktan sonra bambaşka bir isim ve kimlik istemiyorum. Bütün sosyal çevrem ve devlet dairelerinde şimdiki ismim olacak sonuçta ve bu yüzden kafa karışıklığı yaşandığını çokça duydum. Böyle bir şansım varsa ben eski ismimle devam etmek isterim doğrusu. Sizin de düşüncelerinizi merak ettim. Bu arada şuanda evlilik düşünmüyoruz. Sadece tartıştığımız bir konuda sizin de görüşlerinizi merak ettim.

Eşin soyadını sildirmek, tek kendi soyadını kullanmak için evlendikten sonra dava açmak gerekiyor.
Benim için bu konu dava açacak kadar önemli değil, uğraşmam.
Soyadımı önemsemiyorum. Çift soyisimliyim. İş yerimde ve günlük hayatımda kendi soyismimi kullanıyorum. En sondakini eklemiyorum resmi bir durum olmadıkça. Baktığında bu soyismi de babaya ait maalesef anneye değil. Mantık olarak bu da ters bana.
Eşim için de çok önemsiz bir konu. Sildirsem umrunda olmaz.
Ama mesela kütüğümün taşınması bile saçmalık daha temelden saçmalıklar var düşündüğümüzde.
Yani bence bunun önüne geçmek için hiç evlenmesek mesela daha uygun olur çok önemliyse. Ben en başta kütüğümün taşınmasından rahatsızım çünkü.
Sevgilin çift soyisim konusunda ne düşünüyor?

Çocuk olunca bu kez karışıklık olmayacak mı, anne ile babanın soyadı farklı olmuş olacak. Kendi soyadınızı kullanmayı istiyorsanız hem kendi soyadınızı hem eşinizin soyadını kullanın, olmaz mı? Ayrıca bunu gerici olarak görüyorsanız şöyle söyleyeyim, anneniz de babanızla evlenirken eşinin soyadını almış. Yani yine bir erkek soyadını almış oluyorsunuz. Bu durumda eşin soyadını almak gericilik ama babanin soyadını almak modernlik olmuyor.
Ben istiyorum sevgilimin soyadını.
Ama herkesin kendi kararı
Bu arada bundan 12 sene önce kardeşim bebekken, havaalanında annemi durdurdular ve polis çağırdılar kardeşimin velayeti annemde. Buna rağmen sorguya alındık hiç unutmam, annemin soyadı farklı olduğu için.
Israrla istemek gericilik evet ama çok abartılacak bir şey de değil bence ne farkeder alt tarafı bir soyisim ikisini beraber kullanın
İki soyadını da kullanın
Çocuk için kafa karışıklığı olur gibi geliyor bana da

Bir pratiklik sorunu olarak çok imza atılan b işiniz varsa iki soyad işkenceye dönüşüyor ama 😂
4 uzun ismim olacak o şekilde istemiyorum o yüzden. boşanmış bir çiftte de çocuk ve annenin soyadı farklı olmuş olmuyor mu?

Eşin soyadını sildirmek, tek kendi soyadını kullanmak için evlendikten sonra dava açmak gerekiyor.
Benim için bu konu dava açacak kadar önemli değil, uğraşmam.
Soyadımı önemsemiyorum. Çift soyisimliyim. İş yerimde ve günlük hayatımda kendi soyismimi kullanıyorum. En sondakini eklemiyorum resmi bir durum olmadıkça. Baktığında bu soyismi de babaya ait maalesef anneye değil. Mantık olarak bu da ters bana.
Eşim için de çok önemsiz bir konu. Sildirsem umrunda olmaz.
Ama mesela kütüğümün taşınması bile saçmalık daha temelden saçmalıklar var düşündüğümüzde.
Yani bence bunun önüne geçmek için hiç evlenmesek mesela daha uygun olur çok önemliyse. Ben en başta kütüğümün taşınmasından rahatsızım çünkü.
Sevgilin çift soyisim konusunda ne düşünüyor?
evet o dava olayını falan biliyorum çok uğraştırıcı bir süreç olur farkındayım. Ama ben bu düzenden gerçekten çok rahatsızım ve değiştirmek için elimden geleni yapasım var şuan :KK43:

Evlenirken dilekce verip iki soyadını da kullanabiliyorsunuz ama sadece kendi isim soyisiminizi kullanmak için sanirim esinize dava acmaniz gerekiyor. Avukat tanıdıklarım hep iki soyismi kullaniyorlar, ben de evlenirsem babamın soyadini birakmak istemem ama ikisini birlikte kullanirim diye düşünüyorum.
olay babamın soyadını kullanmak veya kendi soyismimi çooook beğenmem falan değil aslında. o benim ismim ve kimliğimin bir parçası. biriyle hayatımı birleştiriyorsam ismimden fedakarlık yapmak bana yanlış geliyor. :KK43:

iki soyadımıda kullanıyorum.Kendi soyadım isme benzediği için onu 2.ismim sananlarda oluyor.Pişman değilim ama çokta önemlı değil bence.Çocuk olduktan sonra sizin farklı bir soyadını taşımanız kafa karışıklığına sebep olabilir.Hı birde soyadını taşımaktan imtina ettiğiniz adamla da niye evlendınız peki madem diye sorarlar yani??

Mesel bence soyadını alıp almamak değil, mesele karşıdakinin zihniyeti

Soyadını sana dikta etmesi, abstırması höyttt kadın bu ille erkeğin egemenleği altında ezilmeli, onun adını taşımalı şeklinde bir kafayı taşıması

Ben böyle biriyle olmam.

Mesele karşı tarafın soyadını seçip seçmemk değil benim için, mesele bu kadını 2. gören zihniyet. Ben yurtdışında yaşıyorum, evlensem pasaportlarımızdaki isim farklı, havaalanında çocuğumla soyadım farklı olur vb pratik meseleler yüzünden istemezdim herhalde. Ama bunun kararını bana bırakmayan, bana saygı duymayan höytt kadın tabi kie rkeğin adını alcak diyen bir mağara adamıyla da olmazdım asla. Karar senin konu sahibesi. Bence sen de bu kafada biriyle olmaktan rahatsizsin. yasin cok genc zaten, bence bu is zaten ciddiye tasinmaz cok farklisiniz cunku.

olay babamın soyadını kullanmak veya kendi soyismimi çooook beğenmem falan değil aslında. o benim ismim ve kimliğimin bir parçası. biriyle hayatımı birleştiriyorsam ismimden fedakarlık yapmak bana yanlış geliyor. :KK43:

Bırakma o zaman. Ben de 33 yıldır bu soyadıylayım, yurtdışında yaşamıyor olsam ben bırakmazdım. Ad soyad kombinasyonumu seviyorum, 30yıldan sonra kimlik değiştirmek istemiyorum ben de. Adamın kendi soyadını diretmesi zaten saçmalık yani, 20 yıllık ismini niye ne sebeple bırakasın ki? Çok aptalca.

X