evlendikten sonra soyismini değiştirmemek

Benim bildiğim ikisini kullanabiliyorsunuz sadece kendi soyadınızla devam edemiyorsunuz sanırım.

Sizin için önemliyse neden yapmayasınız?
Ama mesele sanki soyadı değil de "neden kadın soyadını değiştiriyor? meselesi gibi. bu durumda therewillbeaday therewillbeaday 'in de dediği gibi babanızın soyadını almış olacaksınız. İngiliz soylularındaki gibi iki soy isimi ilerlemiyor bizde sistem. çocuklarınız da erkeğin soyundan sayılacak baba soyadını alacak.
ben kadının soyadını değiştirmemesine karşı değilim kesinlikle, kendi kararı, yıllarca tanındığı ismi bırakmak isemeyebilir. Sadece bunun bir kadın hakkı meselesi ve kazanımı olmadığını düşünüyorum nacizane. belki bir gün kadın haklarında çoook ilerleriz de bunu da yapalım dersek o zaman kazanımların kaymağı olur :) ama şu an bence çok tali bir mesele bu.

Ama ben bu düzenden gerçekten çok rahatsızım ve değiştirmek için elimden geleni yapasım var şuan :KK43:

Mesel bence soyadını alıp almamak değil, mesele karşıdakinin zihniyeti

Soyadını sana dikta etmesi, abstırması höyttt kadın bu ille erkeğin egemenleği altında ezilmeli, onun adını taşımalı şeklinde bir kafayı taşıması

Ben böyle biriyle olmam.

Mesele karşı tarafın soyadını seçip seçmemk değil benim için, mesele bu kadını 2. gören zihniyet. Ben yurtdışında yaşıyorum, evlensem pasaportlarımızdaki isim farklı, havaalanında çocuğumla soyadım farklı olur vb pratik meseleler yüzünden istemezdim herhalde. Ama bunun kararını bana bırakmayan, bana saygı duymayan höytt kadın tabi kie rkeğin adını alcak diyen bir mağara adamıyla da olmazdım asla. Karar senin konu sahibesi. Bence sen de bu kafada biriyle olmaktan rahatsizsin. yasin cok genc zaten, bence bu is zaten ciddiye tasinmaz cok farklisiniz cunku.
asla asla öyle biri değil çok şükür ki. bunu tartışırken bile bana fikrini açıklamaya çalıştı ve beni dinledi. alışık olmadığı bir durum olduğu için reddettiğini düşünüyorum. zaten daha sonra bana hiçbir şeyi dikte ettiremeyeceğini söyleyip kararı bana bıraktığını da söyledi. gelecekte tabii ki tekrar konuşulur edilir. ben buradaki hanımların fikirlerini de merak ettiğim için size danışmak istedim :)

olay babamın soyadını kullanmak veya kendi soyismimi çooook beğenmem falan değil aslında. o benim ismim ve kimliğimin bir parçası. biriyle hayatımı birleştiriyorsam ismimden fedakarlık yapmak bana yanlış geliyor. :KK43:
Hemfikirim ve evet bir nikahla tum hayatin/kimligin değişmesi zor bir sey inanin düşününce zor geliyor ama evliliğin de bir bedeli oluyor iste

Merhabalar. Evlendikten sonra eşinin soy ismini almayan var mı? sevgilimle geçen gün bu konuda tartıştık biraz. Bu konunun onun için epey önemli olduğunu söyledi. Bugün bu konuyu tekrar konuştuğumuzda tekrar düşündüğünü ve bana hiçbir konuda baskı yapmak istemediğini söyledi. İçten içe istediği hala evlilikte onun soyadını almam ama ben bunun biraz gerici olduğunu düşünüyorum. Yıllarca bu soyadı ve kimlikle yaşadıktan sonra bambaşka bir isim ve kimlik istemiyorum. Bütün sosyal çevrem ve devlet dairelerinde şimdiki ismim olacak sonuçta ve bu yüzden kafa karışıklığı yaşandığını çokça duydum. Böyle bir şansım varsa ben eski ismimle devam etmek isterim doğrusu. Sizin de düşüncelerinizi merak ettim. Bu arada şuanda evlilik düşünmüyoruz. Sadece tartıştığımız bir konuda sizin de görüşlerinizi merak ettim.
ben 2 soyismi kullanıyorum. Esim sorun etmedi. sorun etseydi de dert etmez sadece onunkini kullanırdım. Ille 2 soy isim vs diye takıntım yoktu. o an öyle istedim. öyle oldu.

iki soyadımıda kullanıyorum.Kendi soyadım isme benzediği için onu 2.ismim sananlarda oluyor.Pişman değilim ama çokta önemlı değil bence.Çocuk olduktan sonra sizin farklı bir soyadını taşımanız kafa karışıklığına sebep olabilir.Hı birde soyadını taşımaktan imtina ettiğiniz adamla da niye evlendınız peki madem diye sorarlar yani??
soyadını taşımaktan imtina ettiğim adam derken konuyu biraz saptırdığınızı düşünüyorum. sonuçta biriyle soyismini taşımak için değil sevip hayatımı geçirebileceğime inandığım biri olduğu için evlenirim. soyadımı da onu sevmediğim için değil ataerkil zihniyeti desteklememek için değiştirmek istemiyorum. sevgiler.

Evlenirken dilekce verip iki soyadını da kullanabiliyorsunuz ama sadece kendi isim soyisiminizi kullanmak için sanirim esinize dava acmaniz gerekiyor. Avukat tanıdıklarım hep iki soyismi kullaniyorlar, ben de evlenirsem babamın soyadini birakmak istemem ama ikisini birlikte kullanirim diye düşünüyorum.
Valla benim eşimin soyadı çok uzun benim eski soyadım da orta uzunluktaydı. Ben de çift soyismi istiyordum. Bırak çift soyismi eşimin soyadını yazmak bile işkence bazen yanlış yazdım mı diye kontrol ediyorum. Hep de yanlış telaffuz ediyolar bi de. Neyse ki eski soyadımı da yanlış söylerlerdi.

soyadımı da onu sevmediğim için değil ataerkil zihniyeti desteklememek için değiştirmek istemiyorum. sevgiler.
Halihazırda kullandığımız soyadımız da babamızdan geliyor
O da ataerkil
Bi şeye itirazınız var orası kesin ama konu tam netlwşmemiş sanki 😬

Merhabalar. Evlendikten sonra eşinin soy ismini almayan var mı? sevgilimle geçen gün bu konuda tartıştık biraz. Bu konunun onun için epey önemli olduğunu söyledi. Bugün bu konuyu tekrar konuştuğumuzda tekrar düşündüğünü ve bana hiçbir konuda baskı yapmak istemediğini söyledi. İçten içe istediği hala evlilikte onun soyadını almam ama ben bunun biraz gerici olduğunu düşünüyorum. Yıllarca bu soyadı ve kimlikle yaşadıktan sonra bambaşka bir isim ve kimlik istemiyorum. Bütün sosyal çevrem ve devlet dairelerinde şimdiki ismim olacak sonuçta ve bu yüzden kafa karışıklığı yaşandığını çokça duydum. Böyle bir şansım varsa ben eski ismimle devam etmek isterim doğrusu. Sizin de düşüncelerinizi merak ettim. Bu arada şuanda evlilik düşünmüyoruz. Sadece tartıştığımız bir konuda sizin de görüşlerinizi merak ettim.

Ya onun soyadini yada ikisini bir kullanabiliyorsunuz. Sadece kendi soyadiniz icin dava acmaniz karmasaya yol acacagini ispatlamaniz gerekiyor.

Ben buna takilmiyorum, bir suru pratiklik sagliyor, esim ztn bunu dusunecek bir adam degil benim icin bir onemi yok

Benim bildiğim ikisini kullanabiliyorsunuz sadece kendi soyadınızla devam edemiyorsunuz sanırım.
Dava acarak mumkunmus.

dava açarak oluyor biliyorum. aslında bazı ülkelerde bu iş tam tersi oluyor.yani eşinin soyadını taşımak istiyorsan özellikle dilekçe vermen gerekiyormuş.

Sizin için önemliyse neden yapmayasınız?
Ama mesele sanki soyadı değil de "neden kadın soyadını değiştiriyor? meselesi gibi. bu durumda therewillbeaday therewillbeaday 'in de dediği gibi babanızın soyadını almış olacaksınız. İngiliz soylularındaki gibi iki soy isimi ilerlemiyor bizde sistem. çocuklarınız da erkeğin soyundan sayılacak baba soyadını alacak.
ben kadının soyadını değiştirmemesine karşı değilim kesinlikle, kendi kararı, yıllarca tanındığı ismi bırakmak isemeyebilir. Sadece bunun bir kadın hakkı meselesi ve kazanımı olmadığını düşünüyorum nacizane. belki bir gün kadın haklarında çoook ilerleriz de bunu da yapalım dersek o zaman kazanımların kaymağı olur :) ama şu an bence çok tali bir mesele bu.
farkındayım kendi soyismimin de babamdan geldiğinin. maalesef o konuda elimden bir şey gelmiyor :KK70: inşallah dediğiniz seviyelere geliriz bir gün :KK70:

Halihazırda kullandığımız soyadımız da babamızdan geliyor
O da ataerkil
Bi şeye itirazınız var orası kesin ama konu tam netlwşmemiş sanki 😬
itirazım olan konu iki tane aslında. biri burada yazdığım ataerkil düzen biri de yıllarca kullandığım ve alışık olduğum ismin değişmesi. iki farklı nedenden istemiyorum diyebiliriz sanırım :KK70:

ben 2 soyismi kullanıyorum. Esim sorun etmedi. sorun etseydi de dert etmez sadece onunkini kullanırdım. Ille 2 soy isim vs diye takıntım yoktu. o an öyle istedim. öyle oldu.
2 soyismi kullanıyorum dedim ya..ayrica cocuk olunca karisiklik vs de hicbirsey olmuyor. caniniz nasıl istiyorsa o sekil kullanin...

itirazım olan konu iki tane aslında. biri burada yazdığım ataerkil düzen biri de yıllarca kullandığım ve alışık olduğum ismin değişmesi. iki farklı nedenden istemiyorum diyebiliriz sanırım :KK70:
Yanlış anlamazsanız eğer yaşınıza baktım
Tam genç yaşlarda olan keskin asi düşünceler savunduğunuz
Zaman ilerledikçe keskinliğiniz yumuşar 😊

Ataerkillik bakımından babanızın soyadını da istememeniz lazım sonuçta o da pek mümkün değil

Alışma bakımından da iki soyisimde hiçbir karışıklık olmuyor
Banka kartlarımın bile bi kısmı eski soyadım ni kısmı ikili olan yeni soyadım
Eskisi durduğu sürece hiçbir şey karışmıyor

Yaşadığım ülkede ,evlenen kadının soy ismi değişmiyor . Ortak cocuk oldugu zaman ise ,çocuk hem anne hem babanın soy ismini alıyor . Yani burda herkes iki soyisimli .ama yine de baskın olan baba soyismi . Atıyorum ismim ,Ayşe Göçmez Uçar olsun ,baba soy ismi Göçmez öne konuyor sonra anne soy ismi olan Uçar ekleniyor ve benim çocuğum olduğu zaman da sadece ilk soyismim olan Göçmez ,yani babamdan aldığımı veriyorum çocuğuma , eşimde babasından aldığı ilk soyismini veriyor . Benim çocuk Fatma Şahin Göçmez oluyor .yine de bence sırf evlilik bağından dolayı bir erkeğin soy ismini tasimaktansa babam olan erkeğin soyismini taşımak ve çocuğuma devretmek daha mantıklı bence

Yaşadığım ülkede ,evlenen kadının soy ismi değişmiyor . Ortak cocuk oldugu zaman ise ,çocuk hem anne hem babanın soy ismini alıyor . Yani burda herkes iki soyisimli .ama yine de baskın olan baba soyismi . Atıyorum ismim ,Ayşe Göçmez Uçar olsun ,baba soy ismi Göçmez öne konuyor sonra anne soy ismi olan Uçar ekleniyor ve benim çocuğum olduğu zaman da sadece ilk soyismim olan Göçmez ,yani babamdan aldığımı veriyorum çocuğuma , eşimde babasından aldığı ilk soyismini veriyor . Benim çocuk Fatma Şahin Göçmez oluyor .yine de bence sırf evlilik bağından dolayı bir erkeğin soy ismini tasimaktansa babam olan erkeğin soyismini taşımak ve çocuğuma devretmek daha mantıklı bence

Ispanya olabilir mi? 😊

Şu an evlilik düşünmediğin biriyle bunun tartışmasını yapmanın manası ne? Bu senle evlenmeyecek belki başkasına deli gibi aşık olup seve seve alacaksın belki de soyadını kimbilir ya da ilerde fikirlerin değişecek...Şimdi niye kafayı yormak ?
yani 3 yıllık sevgilimle lafı açıldı konuşuyoruz put gibi duralım mı anlamadım?

X