evlendikten sonra soyismini değiştirmemek

sadece kendi soyadınızı kullanmayı düşünmediniz mi hiç peki?
Ben evlenirken yoktu 2013 de evlendim.
Esinkiyle ancak kullanabiliyorduk.
Ama resmi isler dısında bütün üyeliklerim,kargolar kızlık soyadımla isliyor:)
Bazen 2.sini söylediklerinde bi duruyorm 8 sene oldu.
Yani alısamama cok oluyor esin soyadına.

ben durulmak demiyorum da artık kanıksamak diyorum bu duruma. elimizden bir şey gelmiyor nasıl olsa diye düşünüp duruma ayak uydurmak. sizi yargılamıyorum yanlış anlamayın. ama ben çok rahatsızım bu durumdan. :)
Umarım siz bir çare bulursunuz, ama değiştirmeniz gereken soyisimden daha çok şeyler var. Ben elimden geldiğince çocuklarımı, öğrencilerimi yetiştirirken çabalıyorum değişim için, hak verirsiniz ki köklü değişiklikler bir nesil ile olmuyor, bu sebeple size yetmemiş olabilir. Ama umudumuz ileriki nesillerde. Sizin gibi gençlerden daha köklü değişimler bekliyoruz.

Umarım siz bir çare bulursunuz, ama değiştirmeniz gereken soyisimden daha çok şeyler var. Ben elimden geldiğince çocuklarımı, öğrencilerimi yetiştirirken çabalıyorum değişim için, hak verirsiniz ki köklü değişiklikler bir nesil ile olmuyor, bu sebeple size yetmemiş olabilir. Ama umudumuz ileriki nesillerde. Sizin gibi gençlerden daha köklü değişimler bekliyoruz.
değiştirilmesi gereken çok şey olduğunun farkındayım. önem sırasına göre tek tek gidersek bunlara sıra gelmez kolay kolay :KK70: ama bir yerden başlamak lazım bence. sizinle aynı temennideyim. umarım ileride farklı olur bazı şeyler.

Evet bu çok kötü bir şey. Bir komşum var kızı doğumca adam basıp gitmiş senden soğudum diye, kadın kendini çocuklarına adadı gencecik yaşta. Geçen bir kağıt geldi eve annenin soyadı başka, çocukların soyadı görmedikleri babalarıyla aynı. Biliyordum tabi ama görünce cız etti içim yine.

Aynen iste nasıl büyük bir haksızlık. Madem gitmiş dava açıp kendi üstüne alabilirdi çocukları aslinda .

Aglayasim var, bu konuda cok dertliyim.
Esim yabanci, esimden gelen iki soyismim var.
Simdi hamileyim bebegimin iki soy isim almasini istemiyorum cok uzun oluyor. Ama almazsa ne esimin soy ismiyle, ne de benim soy ismimle tam olarak uyusmayacak.. Cidden bilmiyorum nasil olacak.
Ben Turkiye'ye geldigimde dava acip kendi soy ismime donsem mi diye dusunuyorum. 🥲Cok karmasik bir durum icerisindeyim gercekten ufff..

Aglayasim var, bu konuda cok dertliyim.
Esim yabanci, esimden gelen iki soyismim var.
Simdi hamileyim bebegimin iki soy isim almasini istemiyorum cok uzun oluyor. Ama almazsa ne esimin soy ismiyle, ne de benim soy ismimle tam olarak uyusmayacak.. Cidden bilmiyorum nasil olacak.
Ben Turkiye'ye geldigimde dava acip kendi soy ismime donsem mi diye dusunuyorum. 🥲Cok karmasik bir durum icerisindeyim gercekten ufff..
sarılıp ağlayalım :'( babadan bir de iki soy isim mi geçiyor?

Benim yaptığım yoruma beğenmedim yapılmış merak ettim nesini beğenmediniz

Konu sahibi benden alıntı alıp bu düzen insalah bir gün değişir demiş
BendE buna.karsilik dedim ki bu düzen zor değişir
Çünkü bu düzen sadece bizim ülkeye ait değil dünyanın en ılkel kabilesine gitsede balta girmemiş ormanlara gitsen yada en gelişmiş ülke de olsa dağda da yasasan mağarada da yasasan
Soyadın erkekten gelir erkeğin soy adını alırsın

Dedeler ne demişse o bu zamana kadar gelmiş kendi soyadiniz evlilik yapsan da çocukların babanın dedenin atanın soy adını alır

Bu böyledir bunun değişeceğini sanmıyorum düzelmez dedim ve yine yazıyorum düzelmez

Kızılderili olsan oturan bogaysa baban deden onun kızı oglusundur
Isvicrede bir doktorsa baban deden yine aynı onun oğlu yada kızısındır soyadı neyse odur kimle evleniyorsun onun soy adını alırsın sen istemezsen de çocuk onundur onun soy adını taşır
Ingilterede bir köyde çiftciysen keza öyledir
Turkiyede yine aynıdır

Bu dünyada böyledir ve değişmez doğru budur var mi yalnis yok

Buyurun beğenmeyin

Evet bu çok kötü bir şey. Bir komşum var kızı doğumca adam basıp gitmiş senden soğudum diye, kadın kendini çocuklarına adadı gencecik yaşta. Geçen bir kağıt geldi eve annenin soyadı başka, çocukların soyadı görmedikleri babalarıyla aynı. Biliyordum tabi ama görünce cız etti içim yine.
Boşanmış ebeveynlerde anne, velayet kendisindeyse çocuklarını kendi soyadına geçirebilir böyle bi hakkı var. Üstüne düşmek isterse komsunuza soyleyebilirsiniz

Sadece kendi soyadını alman için evlendikten sonra dava açman gerekiyor.

İki soyadını birden kullanmak için nikah işlemleri sırasında dilekçe vermen gerekiyor.

Evet, biz kadınlar soyadımızı muhafaza etmek için ayrıca talep etmeye, dava açmaya mecbur kalırken erkeklerin kılını bile kıpırdatmasına gerek olmayan cinsiyetçi bir devlet sistemi mevcut dünyada. Asıl sorun babamın (erkek) soyadını kullanmak değil, eşit şartlarda olmamak.

Ben resmiyette ikisini de kullanıyorum ama ne işimde ne özel hayatımda eşimin soyadı geçmez. Göz önünde bir mesleğim var herkes kendi soyadımla bilir. Bana evrak havale edilirken kendi soyadımla edilir. Eğer aksini yaparlarsa uyarırım.

Siz haklısınız. Benim kocam da soyad mevzusuna takıktı. Yapıştırdım lafı oturttum yerine. Soyad vermekle aile eş olunuyor sanki. O benimkisini alsın çok istiyorsa. Tansu Çiller gibi kadınım be 🤣

Benim bir arkadaşım isyan ediyordu biz üniversitedeyken. Ya babamın ya kocamın soyadı olacak neden diye?
Ya o yaşlarda bunu yarışa döndürüyoruz sanırım ne bileyim. Ben de evlenince iki soy isim kullananlardanım. Eşim sen nasıl istersen demişti, konuşmadık bile. Ama şimdi düşmüyorum çok da gerekli bir şey değilmiş.
Aynı şekilde düşünüyorum. Evli değilim fakat ileride kendi soyadımı kullanmamın nedeni işimden dolayı olur. Kişi kendi soyadını beğenip kullanmak ister anlarım ama erkeğin soyadını almak istemiyorum deyip babanın soyadini kullanmak ile arada fark göremiyorum. Açıkçası daha mühim konular dururken bunu tartışmak bana biraz yersiz geliyor şu aşamada..

Amacım polemik değil öncelikle bunu söylemek isterim, yaptığım yorumda size yanlış gelen kısım nedir? Uzun yıllardır üyeyim fakat ilk kez neden beğenmedin diye bir soruyu soruyorum, beğenmemekte tabii herkes özgür ama yazdığım yorumda yanlış gelen kısım nedir gerçekten merak ettim. :) socialscientist socialscientist

Son düzenleme:
Sadece kendi soyadını alman için evlendikten sonra dava açman gerekiyor.

İki soyadını birden kullanmak için nikah işlemleri sırasında dilekçe vermen gerekiyor.

Evet, biz kadınlar soyadımızı muhafaza etmek için ayrıca talep etmeye, dava açmaya mecbur kalırken erkeklerin kılını bile kıpırdatmasına gerek olmayan cinsiyetçi bir devlet sistemi mevcut dünyada. Asıl sorun babamın (erkek) soyadını kullanmak değil, eşit şartlarda olmamak.

Ben resmiyette ikisini de kullanıyorum ama ne işimde ne özel hayatımda eşimin soyadı geçmez. Göz önünde bir mesleğim var herkes kendi soyadımla bilir. Bana evrak havale edilirken kendi soyadımla edilir. Eğer aksini yaparlarsa uyarırım.

Siz haklısınız. Benim kocam da soyad mevzusuna takıktı. Yapıştırdım lafı oturttum yerine. Soyad vermekle aile eş olunuyor sanki. O benimkisini alsın çok istiyorsa. Tansu Çiller gibi kadınım be 🤣
eşit şartlar konusunda çok haklısınız. asıl sorun da bu zaten. aile kurarken bu konularda hep kadınlardan fedakarlık isteniyor.

:KK61:aglayalim vallahi.
Esimden 2 soy isim gececek. Istersek tek yazdirabiliriz ama bu sefer ne benimle, ne de esimle bebegin soy ismi tam uyusmayacak.
Cok karisik ve can sıkıcı.
tam ilerici aile olursunuz buradaki yorumlara göre :KK70: malum herkes çocuğunla soyadın farklı mı olacak demiş. sizin bütün aile değişik değişik :KK70:

Çocuk olunca bu kez karışıklık olmayacak mı, anne ile babanın soyadı farklı olmuş olacak. Kendi soyadınızı kullanmayı istiyorsanız hem kendi soyadınızı hem eşinizin soyadını kullanın, olmaz mı? Ayrıca bunu gerici olarak görüyorsanız şöyle söyleyeyim, anneniz de babanızla evlenirken eşinin soyadını almış. Yani yine bir erkek soyadını almış oluyorsunuz. Bu durumda eşin soyadını almak gericilik ama babanin soyadını almak modernlik olmuyor.
Buradaki mesele bir erkek soyadı almaktan ziyade, eşim babasının soyadını muhafaza etmek için hiç zahmete girmezken benim ikisini birden kullanmak için dilekçe yazmam, sadece kendi soyadımı tutmak içinse dava açmam gerekiyor. Eşitlik yok mesele bu.

Çocuğun soyadı ne olacak meselesine gelince, neden babasının soyadını alıyor benimkini almıyor? O da ayrı mevzu.

Bu ne kadar güzel bir yöntemmiş, keşke Türkiye'de de böyle olsa. Hem illa soyismim devam etsin diye illa erkek çocuk isteyen gerici zihniyet de son bulur belki.

Ben geçen yıl Ramazan'da bir iftar programında dinlemiştim. Hoca kadın sahabileri anlatıyordu ve hepsinin ismini tahtaya yazdı. Sonra bir şeye dikkat ettiniz mi dedi. Bu kadınların hepsi de evliydi ama hiç birinin ismi atıyorum Ali eşi Ayşe değil, Ahmet kızı Fatma. Eşinin ismiyle değil babasının ismiyle anılıyor, o zaman soy ismi yok tabi. İslamda soyu unutturmamak çok önemlidir, kadın da olsa erkek de olsa kendi geldiğini soyunu Unutmamalı, İslamda bu çok önemlidir demişti.Onu izleyince çok şaşırmıştım madem İslam'da da böyle, madem Müslüman bi ülkedeyiz o zaman neden evlendiğimizde kütüğümüzü taşıyıp, soyismimizi de değiştiriyorlar??

Bence kendi soyadınızı kullanmak istiyorsanız bunu sevgilinize sormanız bile gereksiz. Bu sizin kararınız, sizin tercihiniz. İsteyen kadın sadece eşinin soyisminin kullanır, isteyen sadece kendisininkini, isteyen her ikisini birden. Bunu neden birilerine soralım ya da neden birilerinden izin alalım? Ben çocukken kendi soyismimi bile kabullenememişim, anne tarafımı daha çok severdim ve hep soyadımı da onların soyadını söylerdim 😂😂 bana hayır sen ...... değilsin, sen ..... 'sin diye babamın soyadını söyleyenlere de çok sinirlenirdim 😂😂 yani soyismimi çok zor kabullendim ama yıllardır kendimi bu isimle tanımlıyorum sonuçta, neden bi erkek için vazgeçelim soyismimizden 😁
Görüşünüze bir lafım yok ama madem böyle bilgilendirici şeyler hoşunuza gidiyor bende size bir bilgi paylaşayım müslüman bir ülke değiliz ülkenin dini olmaz

Hemfikirim ve evet bir nikahla tum hayatin/kimligin değişmesi zor bir sey inanin düşününce zor geliyor ama evliliğin de bir bedeli oluyor iste
Ben hiç böyle duygusal bakmadım. Bekarlık soyadımı kullanmayı düşünmedim. Benim için farketmez. Zaten ........ailesi gibi tanınmış bir aileden değilim. Öyle olsaydı iki soyadı kullanırdım herhalde😅

X