Evlenip kayınvalide ile yaşamak...??

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

piraye

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
15 Haziran 2008
2.337
8.522
42
Ben de öğretmenim. Eşim de öğretmen.

Ama buradaki konular bende de benzer sorgulamalara sebep oluyor.
Tüm konularda kaynanayla yaşamak isteyen, maaş kartını veren, kocasından izin almadan kendine bir ceket alamayan kadınların mesleği ne hikmetse hep öğretmen.
Neden bu kadar ezilmeye meraklı, koca odaklı öğretmen var ben de algılayamıyorum
yine iş dönmüş dolaşmış kadın öğretmenlere gelmis :-) açılın ben doktorum... sosyoloji doktoruyum yani hemen koyayım teşhisi:KK70:

burada bahsettiğiniz sorunları yaşayan öğretmen kadınların sayısının çok olmasının temelde 2 sebebi var

1-öğretmenlik toplumumuzda daha çok alt ve alt-orta seviyede sosyo ekonomik ailelerin çocukları tarafindan tercih ediliyor, çünkü özellikle son 15 yıldir madden ve manen prestiji diplere çekilmis durumda, bu aile yapisinda yetişen bi birey de ne kadar okusa hatta astronot bile olsa aile ilişkilerinde kendi aile yapisindaki hasarları ve kalıpları ister istemez kendi ilişkisine taşıyor, çunkü hepimiz ailemizin ve toplumun bir prototipiyiz, ögretmenlik fakülteleri de los angeles da berlin de değil....okurken de ayni kaliplari içsellestirmeye devam ediyoruz.Y ani bunu engellemenin yolu yok gibi birşey

2-kadın olmanın zaten zor oldugu bu toplumda boşanma baskısını yasamamak, evliligini yürütebilmek için aslında her kadın sonuna kadar mücadele ediyor, eğitimsizse onurundan veya canından olana kadar uğrasiyor mesela,yani kadın ögretmen olunca maaş kartından vazgecmesi , kv ile yaşarım demesi....vs çok da şaşılacak birşey değil aslında ama öğretmenlik öyle bir yafta işte, hemen göze batıyor, özellikle hemcinsleri tarafından yapılıyor bu yaftalama ki bu da çok acı

Son düzenleme:

GelenKutusu

Mutlu ve 2 çocuklu bir bekar...
Kayıtlı Üye
18 Eylül 2014
8.401
29.930
Bu bakis acisi dogru degil sizin ivir zivir dediginiz hayatin kendisi, halbuki cok kitap okuyorum demissiniz. Kitaplar daha genis ufuklar acar aslinda demek ki biraz da hayata bakmak gerek.
Cunku insaniz ve bu ufak detaylar bazen inceldigi yerden kopsuna getiriyor kisiyi.

Asagilik kompleks nedir? enter : kisinin kendisini baskalarindan daha degersiz ve yetersiz hissetmesi (bu suan icin ben degilim) ama kendime ozsaygim yok meslegimi kendime perde yapar, sallarim etrafa diyorsaniz, gidin kendisine emek verip, yetistirmis cefakar annesine cahil diyen adama sallayin.

Bornoz örneğini mala anlatır gibi örneklendirerek anlatmanız lazımmış demek ki
Alt metin gene anlaşılmamış.

Khomyuk

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
14 Haziran 2019
3.925
16.038
yine iş dönmüş dolaşmış kadın öğretmenlere gelmis :-) açılın ben doktorum... sosyoloji doktoruyum yani hemen koyayım teşhisi:KK70:

burada bahsettiğiniz sorunları yaşayan öğretmen kadınların sayısının çok olmasının temelde 2 sebebi var

1-öğretmenlik toplumumuzda daha çok alt ve alt-orta seviyede sosyo ekonomik ailelerin çocukları tarafindan tercih ediliyor, çünkü özellikle son 15 yıldir madden ve manen prestiji diplere çekilmis durumda, bu aile yapisinda yetişen bi birey de ne kadar okusa hatta astronot bile olsa aile ilişkilerinde kendi aile yapisindaki hasarları ve kalıpları ister istemez kendi ilişkisine taşıyor, çunkü hepimiz ailemizin ve toplumun bir prototipiyiz, ögretmenlik fakülteleri de los angeles da berlin de değil....okurken de ayni kaliplari içsellestirmeye devam ediyoruz.Y ani bunu engellemenin yolu yok gibi birşey

2-kadın olmanın zaten zor oldugu bu toplumda boşanma baskısını yasamamak, evliligini yürütebilmek için aslında her kadın sonuna kadar mücadele ediyor, eğitimsizse onurundan veya canından olana kadar uğrasiyor mesela,yani kadın ögretmen olunca maaş kartından vazgecmesi , kv ile yaşarım demesi....vs çok da şaşılacak birşey değil aslında ama öğretmenlik öyle bir yafta işte, hemen göze batıyor, özellikle hemcinsleri tarafından yapılıyor bu yaftalama ki bu da çok acı
Katıldığım kısımlar var evet, ama katılmadığım kısımlar da var.
Ben bir öğretmen ailesinin kızıyım ablalarım, annem ve kendim bizzat öğretmenim. Bir öğretmen olarak diyorum bunu yani bir mesleği yerden yere vurmak istesem sanmıyorum kendi mesleğimi seçeyim.
Bir öğretmen olarak gençlerle birebir ilişkideyiz daima. İyi yada kötü yanımızla ilk rol modellerdeniz. Dolayısıyla meslekten bağımsız düşünülmeyecek mesleklerden biri de bizim mesleğimiz. Dolayısıyla hakkının gasp edilmesini normal karşılayan öğretmenler bir nesli de etkiliyorlsr.
Ki konu sahibi de öğretmenim gözlemlerime göre çekirdek aileye dönülmesi, bireyselleşmesi insanların kötü oldu diyor. Yani mesleğini de işin içine katıyor, kendi bağımsız düşünemiyor. Çinlü öğretmenlik böyle bir şey, evrakları masaya bırakıp eve gidilerek yapılmaz.
Ve evet bir öğretmen olarak meslektaşlarımın bir kısmını aciz görmek beni çok üzüyor.

piraye

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
15 Haziran 2008
2.337
8.522
42
sayın meslektasım sonuna kadar katiliyorum su sözlerinize ama yine benim maddelere dönuyor iş, biz ve bizden önceki nesil meslektaşlarımız daha bilinçliydi haklısınız ki ben 18 yıldır meslekteyim, siz belli ki 2 nesil yani neredeyse 50 yıldır bu meslekle içiçesiniz o yüzden bu yazdıklarım bizim son idealist kuşak için geçerli değil, daha çok yeni nesil ögŕetmenler etkilendi toplumsal dönüşümün mesleğe yansimalarından,çok uzücü ama daha da iyiye gitmeyeceğini düşünüyorum, toplumsal çürüme tüm mesleklerde ve bireylerde şiddetini arttırarak kendini göstermeye devam edecektir, bunu kısa sürede engellemenin veya yavaşlatmanin yolu da yok maalesef

JaneEyre___

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Ekim 2019
298
1.107
Konu nasil ilerlemis diye merak ettim ögretmenlikten ilgili bir dialog var:KK70: Konu sahipi ikna oldumu merak ettim acikcasi, 50 sayfa okumayada eriniyorum

LEIDA

Leyla Defne ♡
Anneler Kulübü
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
31 Ekim 2018
288
755
27

blmce

Aktif Üye
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
13 Ağustos 2016
882
1.010
Bu bakis acisi dogru degil sizin ivir zivir dediginiz hayatin kendisi, halbuki cok kitap okuyorum demissiniz. Kitaplar daha genis ufuklar acar aslinda demek ki biraz da hayata bakmak gerek.
Cunku insaniz ve bu ufak detaylar bazen inceldigi yerden kopsuna getiriyor kisiyi.

Asagilik kompleks nedir? enter : kisinin kendisini baskalarindan daha degersiz ve yetersiz hissetmesi (bu suan icin ben degilim) ama kendime ozsaygim yok meslegimi kendime perde yapar, sallarim etrafa diyorsaniz, gidin kendisine emek verip, yetistirmis cefakar annesine cahil diyen adama sallayin.
Kitap okuyorum diye burda kendime bir
Bornoz örneğini mala anlatır gibi örneklendirerek anlatmanız lazımmış demek ki
Alt metin gene anlaşılmamış.
mal olup birçok konuyu anlamıyorsunuz demekki mala anlatır gibi demişsiniz ya. Mala nasıl anlatılır epey maruz kalmışsınız. Bornoz olayını anlamak için lütfen tek tek mesajlarımı oku dicem ama üzgünüm ben mala anlatır gibi anlatmadım :KK66:

blmce

Aktif Üye
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
13 Ağustos 2016
882
1.010
Kitap okuyorum diye burda kendime bir

mal olup birçok konuyu anlamıyorsunuz demekki mala anlatır gibi demişsiniz ya. Mala nasıl anlatılır epey maruz kalmışsınız . Bornoz olayını anlamak için lütfen tek tek mesajlarımı oku dicem ama üzgünüm ben mala anlatır gibi anlatmadım :KK66:

blmce

Aktif Üye
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
13 Ağustos 2016
882
1.010
Katıldığım kısımlar var evet, ama katılmadığım kısımlar da var.
Ben bir öğretmen ailesinin kızıyım ablalarım, annem ve kendim bizzat öğretmenim. Bir öğretmen olarak diyorum bunu yani bir mesleği yerden yere vurmak istesem sanmıyorum kendi mesleğimi seçeyim.
Bir öğretmen olarak gençlerle birebir ilişkideyiz daima. İyi yada kötü yanımızla ilk rol modellerdeniz. Dolayısıyla meslekten bağımsız düşünülmeyecek mesleklerden biri de bizim mesleğimiz. Dolayısıyla hakkının gasp edilmesini normal karşılayan öğretmenler bir nesli de etkiliyorlsr.
Ki konu sahibi de öğretmenim gözlemlerime göre çekirdek aileye dönülmesi, bireyselleşmesi insanların kötü oldu diyor. Yani mesleğini de işin içine katıyor, kendi bağımsız düşünemiyor. Çinlü öğretmenlik böyle bir şey, evrakları masaya bırakıp eve gidilerek yapılmaz.
Ve evet bir öğretmen olarak meslektaşlarımın bir kısmını aciz görmek beni çok üzüyor.
Ne kadar güzel anlamışsınız ve anlatmışsınız. Teşekkür ederim.

blmce

Aktif Üye
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
13 Ağustos 2016
882
1.010
Konu nasil ilerlemis diye merak ettim ögretmenlikten ilgili bir dialog var:KK70: Konu sahipi ikna oldumu merak ettim acikcasi, 50 sayfa okumayada eriniyorum
Açıkçası çok üzüldüm. Herkes gibi bir konu açayım fikirlerinizi alayım dedim. Tüm fikirler benim için çok değerli saygıyla karşıladım. Yalnız insanların diline yapışan öğretmen kadın muhabbeti biraz çizgimden kaymama, sert tepki vermeme neden oldu. Belki bu kadar sert karşılamayabilirdim ama neden konu mesleğe kadar uzanıyor. Bu konuyla ne alakası var. Yok efendim bornoza indirgemişsiniz alt anlamları görememişsiniz çocuklarımızı nasıl eğiteceksiniz. Kusıra bakmayın da ben konuyu açarken bornozdur geceliktir aklımın ucundan geçmedi. Bu kadar basit mi düşünüyorsunuz hakkaten diye soruyorum bunu sürekli vırgulayan hanımlara. Yok yataktan kalkınca üstünü değişmek zorundasın, saçını taramak zorundasın ya arkadaş normalde evde soğan kavururken süper mini saten kırmızı geceliğinle mi dolaşıyorsun. Zaten çocuklarınızı da bu bakış açısıyla yetiştiriyorsunuz sonra öğretmen uğraşsın düzeltmeye. jane eyre_ jane eyre_ sana değil bu yazdıklarım genel olarak aklı başında mantıklı yorum yapmayanlara.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.