Evlenip kayınvalide ile yaşamak...??

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ailem karşı değil kayınvalide ile yaşamaya. Tüm yorumları tabiki ciddiye alıyorum. Beni ikna eden şu oldu. Ben her zaman öncelikle çiftlerin uyum içinde olması gerektiğini düşündüm. Eş kişisi hanımına değer vermezse arada kilometreler de olsa sorun çıkıyor. Adama büyük iş düşüyor. Dengeyi sağlayabilmeli. Ben aslında başka biriyle aynı evde yaşamayı sorun etmedim. İstediğimi giyerim yer içerim vs bu tarz kaygılarım yok. Bilemiyorum açıkçası.
adam dengeyi hakikatten cok iyi korumaya baslamis, alttan al su otur demis sana. helal olsun beeehhh

Kadını tart biç. Alışveriş e çık huyunu belli eder. Yemeğe git onlara evlenmeden önce kv iyice tanımaya çalış. Baktın sakin. Karışmıyor hiçbir seye evlen. Kv kafaya almaya çalış. Gözüne girersen. Oğluyla güzel anlaşabilir sin

Hayır diyorum, olmaz diyorum. Ayrı evde yaşamalısınız. Maddi durumunuz el veriyorsa anneye yardım edilir ihtiyacı varsa. Yeni evlilikte dört kişi fazla olur.
Özel hayatınız ve huzurunuz olsun istiyorsanız tabi.

Rahmetli ananem 96 yaşında öldü 6 kızı 3 oğlu vardi. Gel bizde kal yaşlandin diyene benim evim benim cumhuriyetim derdi. Kizlarinın hic birini kaynana yanına gelin vermedi uzak olun aranız tatlı olsun derdi hep. 17 kuzeniz kız olanlarimiz kaynana yanina gelin gitmedik , gelinlerimizide kendi evimize mecbur etmedik. Herkesin işi gücü kendi hayati var . Bayramlarda dügünlerde cenazelerde herkes eşini çoluğunu çocuğunu alıp gelir herkesin birbirine bakacak yüzü var kimse kimseye kırgın degil. Hayatı tadında ferah yasamak varken neden insanlar kendine zehir eder hic anlamam

Yeri gelir olgun davranırsın diyerek yolunu yapmış zaten bu ne demek sus sesini çıkarma annem her zaman haklıdır demek. İdare edeceksin mecbursun demek. Hayatınızı yakmak istiyorsanız kabul edin

Değerli hanımlar merhaba. Ben 34 yaşında, daha önce bir evlilik yapmış, çocuğu olmayan, meslek sahibi bir kadınım. 5 yıl geçti boşanmanın üzerinden. İki yıldır görüştüğüm biri var. Hiç evlenmemiş. Küçük yaşta babasını kaybetmiş ve iki kız kardeşi var( biri evli). Babasını erken yaşta kaybettiği için annesi çalışmış etmiş( yeri gelmiş temizliğe gitmiş) okutmuş, yetiştirmiş çocuklarını. Üçü de meslek sahibi. Erkek arkadaşım da annesi ile yaşamak istediğini, onu yalnız bırakamayacağını söyledi. Açıkçası benim içim de el vermiyor kadını yalnız bırakmaya. Annesi ile tanıştım sakin bir insan.Beni çok sevmiş evlenmemizi istiyor. Erkek arkadaşımın akrabaları ile görüşüyorum. Kuzenleri, amcası ( amcası benden iki yaş büyük) vs ile arkadaş ortamında tanışmıştık. Yani genel olarak yaşantıları, kültürleri vs hakkında fikrim var ve açıkçası yakın hissediyorum. Erkek arkadaşım olgun bir insan asla arada kalmak istemiyor. Annem okumamış etmemiş cahil bir insan sen yeri gelir olgun davranmalısın ufak tefek şeyleri problem etmemelisin, ben yaşadığım müddetçe kimse seni üzemez izin vermem( zaten yapmazlar) diyor.
Fakat ben korkuyorum. eylülde isteme vs olacak. Fikirlerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.
Kayinvalide ile yaşayıp mutlu olan var mi acaba?genel sağlık durumu iyi,işlerini kendi yapacak durumda ise ayrı ev;ama sağlık durumu kötü,kendi kendine yetemiyorsa birlikte oturun.davulun sesi uzaktan hoş gelir.zaten şimdiden kibar şekilde annem şöyle böyle sen takılma,dediğini yap demiş.yani annenin borusu ötecek o evde

. Erkek arkadaşım olgun bir insan asla arada kalmak istemiyor. Annem okumamış etmemiş cahil bir insan sen yeri gelir olgun davranmalısın ufak tefek şeyleri problem etmemelisin, ben yaşadığım müddetçe kimse seni üzemez izin vermem( zaten yapmazlar) diyor.
Şu cümlesi her şeyi anlatmıyor mu?? İlla evlenicem diyorsan yakınlarında bir ev diye diret.

Rahmetli ananem 96 yaşında öldü 6 kızı 3 oğlu vardi. Gel bizde kal yaşlandin diyene benim evim benim cumhuriyetim derdi. Kizlarinın hic birini kaynana yanına gelin vermedi uzak olun aranız tatlı olsun derdi hep. 17 kuzeniz kız olanlarimiz kaynana yanina gelin gitmedik , gelinlerimizide kendi evimize mecbur etmedik. Herkesin işi gücü kendi hayati var . Bayramlarda dügünlerde cenazelerde herkes eşini çoluğunu çocuğunu alıp gelir herkesin birbirine bakacak yüzü var kimse kimseye kırgın degil. Hayatı tadında ferah yasamak varken neden insanlar kendine zehir eder hic anlamam
Ne güzel annaneniz güzel örnek olmuş en doğrusu bu .
Herkesin bakacak yüzü var demişsiniz ne güzel.
Kimse kimseye hizmete zorunlu değilll.

Ne güzel annaneniz güzel örnek olmuş en doğrusu bu .
Herkesin bakacak yüzü var demişsiniz ne güzel.
Kimse kimseye hizmete zorunlu değilll.

Bizlerde çocuklarimizi bu zihniyetle büyütürsek ilerki nesilin böyle problemleri hiç kalmaz. Büyüklere hizmet gönülden olursa kıymeti var. 2020 yilinda hala gelin kaynana görümce muhabbetleri yapıyoruz.

Adam acik acik soylemiş daha ne desin? Kim sana eziyet olacagiz, annem fena biridir der? Var mi boyle birsey soyleyen?

O kaynana evine girip pişman olanlarin çoğu iyi gecineceklerini dusunerek girdiler.
Adam size soylemiş "alttan sen alacaksin, annem cahil, sen olgun davranacaksin"

Bunlar ne demek soyleyeyim. Annesinin yaptigi çogu şeye "annem cahil, yaşli takma" diyerek sizi alttan almaya ve susmaya zorlayacak, abarttiginizi soyleyecek annem oyle demek istememiştir vs diyecek.
Ayni evde yeri geliyor insanlar kendi ailesiyle sorun yasiyor siz nasil yillarca iyi gecineceginizi dusunuyorsunuz? Kendi ailenize de benzemez ustelik. Ben annemle bir gun tartissam 2 saat sonra sarilir öperim belki ama kaynana annen degil. :) Cikan sorunlar büyür.

Kaç yaşinda kadin olarak sunlari dusunmeyip isteme bile ayarliyorsunuz ne diyeyim. Evin içine girmeden insanlarin iyi mi kotu mu oldugunu bilemezsiniz, simdi iyi davranirlar tabi.

Sevgiliyken eşimin annesi bana sarilmalara doyamiyordu. Evlenirken nikahimda yoktu. İşler cok cabuk tersine dönebiliyor yani. 😬

İlk önce yapmazlar etmezler deniyor ama yapıyorlar da ediyorlar da

olmaz sen mutlu olamazsın evinde geceliğinle gezme isteyeceksin yeri gelicek ama pat diye kapı açılıp içeri girecekler sakın canım yakından ev tutun ama aynı evde aynı apartmanda olmaz

bu sizin nasibiniz sanırım kulaklarınız tıkalı gözleriniz bağlı ayaklarınız yerden kesileli çok olmuş zira aklı selim düşünen biri kayınvalideyle aynı evde yaşamak istemez.
Çevrenizde gözlemleyeceğiniz hiç birileri yok mu? Ben size ailemden örnek vereyim aynı evde iki baskın karakter annem ve babannem ne kavga gürültüler yaşadık.Babam kendince çözüm buldu dubleks ev ne çözüm ama:) Kavgalar şiddetlenerek arttı en sonunda aynı mahalleden iki ayrı ev durulmadı ama aynı ev gibi olmadı kavgalar.

Uzaktan kolay geliyor yaşamak insan yeri geliyor annesinin dediği bir çift lafa bile üzülüyor.Eş kişisi annem o der önce size resti çeker ve derki bilerek evlendin başta razı oldun..
Bunca insan söz sarfediyorsa yaşanmışlıklar, görmüş oldukları yahut şahit olunmuş yaşantılar vardır.Kestirip atmayın.
Sıkıntı gümbür gümbür gelirken ben rahatım yaşarım demekte biraz tuhaf geliyor doğrusu.
Yanınızda hiç büyükle yaşamamışsınız sanırım zira azıcık ayaklarınızı uzatıp yatsanız laf eder büyükler, bornozla dolaşamazsınız zira ayıp karşılanır, gecelikle gezilmez söylemediği kalmaz.Gelen giden misafir hizmet bekler.Ansızın misafir gelir ve tatile gidilecekse arabanın önünde eşininizin yan koltuğu kayınvaliden olur:) siz evin hizmetlisi konumunda kalırsınız.
Bir şey alınacaksa önce anneye sorulur onun gönlü edilir. Evdeki kumanda babannede durur o nereyi izlerse sizde ona talimsiniz. Yemek saatleri onun kurduğu düzen doğrultusundadır.Yaptığınız yemek yanmışsa dalga geçilir kırk sene alay edilir.Aldığınız kıyafet açıksa laf edilir burun kıvırılır.Alınan bir bilezik varsa aynısından babannede ister daha kalınını daha gösterişlisini yoksa trip atar evde surat asılır.Maaştan kesilir onada en gösterişlisi yapılır.Taktıkça laf çarpar:) Konu komşuya akrabaya sizin eksik gedik yanlarınız çarpıtılarak anlatılır:) Cumartesi öğleye kadar yatılmaz zira son ses televizyonu açar uyanırsınız:) Sabah erken Kalkmazsanız kapıları gezip bastonla kapılara vurulur...
Üstelik babannenin eşi vefat etmiş oğlunu zar zor okutmuş iş sahibi yapmışsa o oğlanın üstünden sizede hükmeder diliyle döver sizi alttan alta laf sokar kenarda ağlarsınız içli içli seneler sonrada psikolojik takıntılarınız peydah olur..
Ev alınacaksa tapuyu kendi üstüne ister diretirde diretir tapu onun olunca zafer kazanmış pehlivan gibi katmerlisinden lafları söyler..
Bakın bunları yazıyorum çünkü yanınızda babanneyle büyümemişsinizdir belli oluyor.
Diyeceğim bu kadar zira yaşayacağınız var ise biz söylesekte nafile önüne gecemeyiz.

Burda bir kadın vardı @nkys mi öyle bir takma adı vardı. Sizin gibi ikinci evlilik diye her şeyi kabul etmiş kayınvalidesiyle yaşıyordu. Kayınvalide resmen hizmetçi gibi kullanırdı, kocası da baştan kabul ettin derdi. Boşanmaya kalktığında da ailesi millet ikinciye boşasan bize neler der dediler. Kadıncağız öyle bir hayata mahkum yaşıyordu. Bulabilirseniz bir bakın yaşayacağınız hayatı görüm
Ay evet. Ne oldu acaba o üye?

bu sizin nasibiniz sanırım kulaklarınız tıkalı gözleriniz bağlı ayaklarınız yerden kesileli çok olmuş zira aklı selim düşünen biri kayınvalideyle aynı evde yaşamak istemez.
Çevrenizde gözlemleyeceğiniz hiç birileri yok mu? Ben size ailemden örnek vereyim aynı evde iki baskın karakter annem ve babannem ne kavga gürültüler yaşadık.Babam kendince çözüm buldu dubleks ev ne çözüm ama:) Kavgalar şiddetlenerek arttı en sonunda aynı mahalleden iki ayrı ev durulmadı ama aynı ev gibi olmadı kavgalar.

Uzaktan kolay geliyor yaşamak insan yeri geliyor annesinin dediği bir çift lafa bile üzülüyor.Eş kişisi annem o der önce size resti çeker ve derki bilerek evlendin başta razı oldun..
Bunca insan söz sarfediyorsa yaşanmışlıklar, görmüş oldukları yahut şahit olunmuş yaşantılar vardır.Kestirip atmayın.
Sıkıntı gümbür gümbür gelirken ben rahatım yaşarım demekte biraz tuhaf geliyor doğrusu.
Yanınızda hiç büyükle yaşamamışsınız sanırım zira azıcık ayaklarınızı uzatıp yatsanız laf eder büyükler, bornozla dolaşamazsınız zira ayıp karşılanır, gecelikle gezilmez söylemediği kalmaz.Gelen giden misafir hizmet bekler.Ansızın misafir gelir ve tatile gidilecekse arabanın önünde eşininizin yan koltuğu kayınvaliden olur:) siz evin hizmetlisi konumunda kalırsınız.
Bir şey alınacaksa önce anneye sorulur onun gönlü edilir. Evdeki kumanda babannede durur o nereyi izlerse sizde ona talimsiniz. Yemek saatleri onun kurduğu düzen doğrultusundadır.Yaptığınız yemek yanmışsa dalga geçilir kırk sene alay edilir.Aldığınız kıyafet açıksa laf edilir burun kıvırılır.Alınan bir bilezik varsa aynısından babannede ister daha kalınını daha gösterişlisini yoksa trip atar evde surat asılır.Maaştan kesilir onada en gösterişlisi yapılır.Taktıkça laf çarpar:) Konu komşuya akrabaya sizin eksik gedik yanlarınız çarpıtılarak anlatılır:) Cumartesi öğleye kadar yatılmaz zira son ses televizyonu açar uyanırsınız:) Sabah erken Kalkmazsanız kapıları gezip bastonla kapılara vurulur...
Üstelik babannenin eşi vefat etmiş oğlunu zar zor okutmuş iş sahibi yapmışsa o oğlanın üstünden sizede hükmeder diliyle döver sizi alttan alta laf sokar kenarda ağlarsınız içli içli seneler sonrada psikolojik takıntılarınız peydah olur..
Ev alınacaksa tapuyu kendi üstüne ister diretirde diretir tapu onun olunca zafer kazanmış pehlivan gibi katmerlisinden lafları söyler..
Bakın bunları yazıyorum çünkü yanınızda babanneyle büyümemişsinizdir belli oluyor.
Diyeceğim bu kadar zira yaşayacağınız var ise biz söylesekte nafile önüne gecemeyiz.
Haklısınız. Teşekkürler

Mesela evlendiniz diyelim. Eşiniz aradaki dengeyi nasıl sağlayacak bir örnek verebilir misiniz? Daha doğrusu sizin için dengeyi sağlaması ne ifade ediyor? ( Eşiniz için denge demek annesini cahil görmesi ve sizin ona cevap vermemeniz gerektiği )

Önceki bitmiş evliliğinizde kayınvalide ile yaşadığınız şeylerde de belki eşiniz dengeyi sağlayamadı. Eski eşiniz ne yaptı da dengeyi kuramadı? Yaşadığınız olayları gözden geçirin. Mesela annesi yanlış birşey yaptıysa “ Anne sen burada hata yaptın şöyle şöyle olması gerekirken böyle yaptın diyebilecek mi? Ya da anne bu eşimle benim kararım bu konu sadece ikimizi bağlar diyebilecek mi?”
Sizin bu evlilikten beklentiniz ne sahi?
Nasıl bir aile kurmak istiyorsunuz?
Nasıl bir ev düzeni oluşturmak istiyorsunuz? ( Kv evine giderseniz var olan bir düzene gideceksiniz )
Eşinizden beklentileriniz neler?
Değerli öğretmenim lütfen bu soruları kendinize sorun ve değerlendirmesini yapın.
Açıkçası düzen kurma, eşyaya tapma vs hevesim yok. Ev eşya vs önemsemiyorum. Evleneceğim kişi şu an için söylüyorum, annesi ile gelin kaynana muhabbetlerine girecek biri değil, annesi onunla rahatlıkla her konuda konuşamıyor araya fitne fesat sokacağını düşünmüyorum. Kız kardeşi de evlenicek erkek arkadaşı var. Yani ömür boyu birlikte yaşamayacağız. Eski evliliğimde aramızda 1500 km vardı ama aile yapıları, kültürleri çok farklıydı. Oğlumuz önemli gelin el kızı deyip ikili oynuyorlardı benim yanımda farklı onun yanında farklı. Araya politik görüşler de girdi farklıydık. Daha doğrusu onun politik değildi apolitik de değildi bukalemun gibi girdiği ortamlarda karşısındaki kişinin fikrine göre şekil alıyordu. Sonra beni aldattı. Enişteme ben asla ev işine elimi sürmem boşuna mı evlendim eşim yapmak zorunda vs demiş bana ve evliliğe böyle bakıyordu. Maaş kartımı almıştı ortak aldığımız arabayı asla vermiyordu binerken bile bana bahane buluyordu yok şöyle kirletme falan. Giyim kuşam konusunda en bol şeyi giyinsem dahi batıyordu kısıtlıyordu. Öğretmenler odasında bir erkek öğretmenle asla konuşamazdım büyük problemdi. Burda yorum yapan herkesi çok iyi anlıyorum çok saygı duyuyorum. Fakat ben de bütün bunları değerlendirdim zamanında kendimce bu kişi ile aramızda problem olacak tek şey annesi. Adam tümüyle bana saygı duyuyor birey olduğumun farkında, herhangi nir saygısızlığını, sadakatsizliğini görmedim( bilemeyiz tabi). Çevresiyle akrabalarıyla laçka ilişkiler kuran biri değil. Biri rahat rahat gidip ona eşin şöyle diyemez çekinir. Annesi ile tanıştım sordum mesela ne düşünmüş, bilmiyorum bana söylemez konuşmayız o tür konuları dedi. Bu önemliydi benim için. Tabiki burdaki yorumları da dikkate alacağım. Ha bu arada neden anne ile yaşamaya sıcak baktığımı anlatayım. Bir yakınımızın gelini kaza geçirdi vefat etti. Kayınvalide kaynata görünce aynı evde yaşıyorlardı. Anlaşıyorlardı. Kadın hemşireydi. Vefat edince çocuklarını gördüm 1 yaşında oğlu 7 yaşında kızı vardı. Oğlu uyandı babaanesi akdı yedirdi etti hiç yabancılık çekmedi. Sonra düşündüm bizler yok şunu giyemeyiz, bunun yeri değişti bilmem ne diye düşünüp, dünyevi şeylere fazlaca takılıp bazı değerleri unutuyoruz. Çocuğum kalabalık ortamda büyüsün, görsün değer bilsin, değer versin. Saygıyı öğrensin. Çok bireyselleşmiyor muyuz? Okulöncesi öğretmeniyim anneler çocuklarına adeta tapıyor, sma maalesef çoğu değerden yoksun çocuklar. Bunlar naçizane fikirlerim. Hepinize da çok saygı duyuyorum lütfen yanlış anlamayın.
O sizin düşünceniz. Kendi evinizde tabiki istediğinizi giyer yer içersiniz. Kv evinde istediğiniz kırmızı saten mini geceliğiniz ile evin içinde dolaşabileceğinize gerçekten inanıyor musunuz? o_O
haklısınız fakat ben normal şartlarda gecelikle evin içinde dolaşmam. İlk evliliğimde yalnızdım ama hiç dolaşmadım. Saten gecelikleri sevmiyorum. Çocuk olunca zaten dolaşamam. Bu tür konular benim için problem değil açıkçası. Genel olarak giyime kuşama takılmış hanımlar şaşırdım doğrusu. Ben tesettürlü değilim ama yalnız yaşıyorken de evde sele serpe dolaşmam. Yataktan kalkar kalkmaz geceliklerimi değiştirir ev kıyafeti giyerim.

hiç olmazsa yakında ev tutun annesine ama aynı evde mümkün değil olmaz. Mutsuz olmanız kaçınılmaz yakmayın başınızı

Açıkçası düzen kurma, eşyaya tapma vs hevesim yok. Ev eşya vs önemsemiyorum. Evleneceğim kişi şu an için söylüyorum, annesi ile gelin kaynana muhabbetlerine girecek biri değil, annesi onunla rahatlıkla her konuda konuşamıyor araya fitne fesat sokacağını düşünmüyorum. Kız kardeşi de evlenicek erkek arkadaşı var. Yani ömür boyu birlikte yaşamayacağız. Eski evliliğimde aramızda 1500 km vardı ama aile yapıları, kültürleri çok farklıydı. Oğlumuz önemli gelin el kızı deyip ikili oynuyorlardı benim yanımda farklı onun yanında farklı. Araya politik görüşler de girdi farklıydık. Daha doğrusu onun politik değildi apolitik de değildi bukalemun gibi girdiği ortamlarda karşısındaki kişinin fikrine göre şekil alıyordu. Sonra beni aldattı. Enişteme ben asla ev işine elimi sürmem boşuna mı evlendim eşim yapmak zorunda vs demiş bana ve evliliğe böyle bakıyordu. Maaş kartımı almıştı ortak aldığımız arabayı asla vermiyordu binerken bile bana bahane buluyordu yok şöyle kirletme falan. Giyim kuşam konusunda en bol şeyi giyinsem dahi batıyordu kısıtlıyordu. Öğretmenler odasında bir erkek öğretmenle asla konuşamazdım büyük problemdi. Burda yorum yapan herkesi çok iyi anlıyorum çok saygı duyuyorum. Fakat ben de bütün bunları değerlendirdim zamanında kendimce bu kişi ile aramızda problem olacak tek şey annesi. Adam tümüyle bana saygı duyuyor birey olduğumun farkında, herhangi nir saygısızlığını, sadakatsizliğini görmedim( bilemeyiz tabi). Çevresiyle akrabalarıyla laçka ilişkiler kuran biri değil. Biri rahat rahat gidip ona eşin şöyle diyemez çekinir. Annesi ile tanıştım sordum mesela ne düşünmüş, bilmiyorum bana söylemez konuşmayız o tür konuları dedi. Bu önemliydi benim için. Tabiki burdaki yorumları da dikkate alacağım. Ha bu arada neden anne ile yaşamaya sıcak baktığımı anlatayım. Bir yakınımızın gelini kaza geçirdi vefat etti. Kayınvalide kaynata görünce aynı evde yaşıyorlardı. Anlaşıyorlardı. Kadın hemşireydi. Vefat edince çocuklarını gördüm 1 yaşında oğlu 7 yaşında kızı vardı. Oğlu uyandı babaanesi akdı yedirdi etti hiç yabancılık çekmedi. Sonra düşündüm bizler yok şunu giyemeyiz, bunun yeri değişti bilmem ne diye düşünüp, dünyevi şeylere fazlaca takılıp bazı değerleri unutuyoruz. Çocuğum kalabalık ortamda büyüsün, görsün değer bilsin, değer versin. Saygıyı öğrensin. Çok bireyselleşmiyor muyuz? Okulöncesi öğretmeniyim anneler çocuklarına adeta tapıyor, sma maalesef çoğu değerden yoksun çocuklar. Bunlar naçizane fikirlerim. Hepinize da çok saygı duyuyorum lütfen yanlış anlamayın.
Siz kararınızı vermişsiniz zaten. Biz ne desek boş. Yaşayıp göreceksiniz. Hanımlar bizde artık boş yere yorum yapmayalım. Konu sahibi evlenecek. Dağılabiliriz.

haklısınız fakat ben normal şartlarda gecelikle evin içinde dolaşmam. İlk evliliğimde yalnızdım ama hiç dolaşmadım. Saten gecelikleri sevmiyorum. Çocuk olunca zaten dolaşamam. Bu tür konular benim için problem değil açıkçası. Genel olarak giyime kuşama takılmış hanımlar şaşırdım doğrusu. Ben tesettürlü değilim ama yalnız yaşıyorken de evde sele serpe dolaşmam. Yataktan kalkar kalkmaz geceliklerimi değiştirir ev kıyafeti giyerim.
Sen gerçekleri kabul etmemek için gözünü kapatıyorsun. Bizim için hava hoş. Hemen hemen hepimizin evi, barkı ayrı. Hepimiz kapımızı kapatınca evde çekirdek ailemiz ile birlikteyiz. Sen cümbür cemaat yaşayıp iç çekmek istiyorsan senin kararın. Herkes kendi seçimlerimin sonucunu yaşıyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X