Evler,artan fiyatlar...

3 yilda biriktireceginize topraktan bir projeye girip mutahite odeseniz. Hemde evin fiyati sabit kalir. Mesela mutahit bir arsa aliyor ve bir ev projesi ciziyor. Daha eve baslamadan gidip proje ustunden anlasiyorsunuz su daireyi su fiyata diye. Daha ortada ev olmadigi icin tabi piyasadan daha uyguna anlasiyorsunuz. Sonra arabayi satip pesinat verin. Sozlesme imzalaniyor tabi karsilikli mutahit size diyor ki ben su yilin su ayinda size evi teslim edecegim ve mutahit size evi teslim edene kadar her ay belli bir miktar muthaite para oduyorsunuz. Tabi hepsi olmuyor bu. Mutahit size evi teslim ettiginde evin bir kismi odenmis oluyor ama tabi en basta anlastiginiz fiyat hic degismiyor. evin icine tasindiktan sonrada ne kadar kaldiysa geriye artik onu bankadan cekersiniz.

Biz bu yontemle aldik evi 238 e aldik ortada sadece arsa vardi. Etraftaki bitmis evler 290 300 du. Belli bir miktar pesinat verdik simdi her ay mutahite odeme yapiyoruz. Evin temeli atildi ve katlar cikmaya basladi. Katlar cikilmaya baslaninca simdiden mutahit 289 istiyor bizimle ayni daireye. 2017 subatta teslim edecek evi mutahit biz o zamana kadar odeme yapacagiz ne zaman icine gecersek o zaman kalan miktari bankaya basvurup odecegiz ve bankaya odemeye yapacagiz bu sefer. Ama banka dan cekecegimiz tutar bayagi dusecek.
Peki şuan aylık ödemeleriniz nasıl canım? Bankadan ne kadar çekmeniz gerekecek? Güvenilir birini bulmak,uygun yeri bulmak da şans. Keşke bizim de şansımız yaver gitse

Kızlar günaydın. Benim hayatımın odak noktası olmayan ama zaman zaman enerjimi düşüren bir derdim var. Buradaki cin fikirli arkadaşlarım belki bana yol gösterirler.

Kızım yaklaşık 3 sene sonra Allah izin verirse okula başlayacak ve iyi bir semtte devlet okulu daha mantıklı geliyor bana. Şuan oturduğumuz yerdeki okullar hiç iyi değil,hayat ne gösterir bilemeyiz ama taşınmamız gerekecek. Kira da olur ama benim derdim gözümüzü karartıp ev almak...

Bir yanım 3 sene boyunca para biriktir arabayı da satıp ev için peşinat yap diyor (Aşağı yukarı yıllık 20bin biriktirebiliriz inş.Fazlası olursa gezmemizden harcamamızdan kısmış olacağız bunu istemiyorum.Araba da 25bin civarı tutuyor)
Bir yanım da ev fiyatları uçacak diyor. Geçen gün arkadaşımla sohbet ederken evlerini geçen yıl 140 bine aldıklarını öğrendim. İyi bir lokasyondalar ve karşı dairesi şuan 350 bine satıştaymış. 1 yılda o derece artmış. Biz de Sancaktepedeyiz, 15-20 yıl önce annemler arsalarını çok komik bir fiyata satın almışlardı,bir kaç yıldır değerlendi. Bu metro, metrobüs 3.köprü vb.şeylerden dolayı artan fiyatları duyunca şoka giriyorum. Şuan 200bine almak istediğimiz evler 3 sene sonra 500 olursa hiç şaşmayacağım çünkü istediğimiz semte metro geliyormuş. İstanbulda oturan trafik mağdurları ne demek istediğimi daha iyi anlar sanırım:KK43:

Yatırımdan,birikimden,evin yönetiminden anlayan KK dostlarım; beni biraz aydınlatın nolur :KK43: Şuan peşinatımız yok 25 bin dışında. Krediye bulaşmayı hiç istemiyorum ama yanlış mı yapıyoruz?
Ailem çok pişman evimizi daha erken almadıkları için. Fiyat öyle bir uçtu ki bir anda, nasılsa geçici geldik diye verdiği kiralar içlerine battı, 'Çoktan ev sahibi olurduk' diye söylendiler sürekli.
Bence kendinizi biraz sıkın, kredinizi birikimlerle ufak ufak ödeyin, zaten kızınız devlet okuluna gidecek. Krediniz bitene kadar dikkat edersiniz ama borç bittiğinde sırtınızdan yük kalkar, kimse sizi o evden çıkaramaz veya fiyatını arttıramaz, kapısı sizin olan bir ev kadar iyi bir şey yok bence.
İstanbul'da ev sahibi olmadan yaşamak gerçekten çok zor, kiralar daha da artacak ve ev almadığınıza pişman olacaksınız çünkü en adı duyulmamış ilçeler semtler bile 1 milyarın altında değil kirası artık.
Daha da fazla artmadan alın, hem ileride başka eve çıkarsanız o evin kirası da ek gelir olur size.

Canım sana tavsiyem 3 yıl biriktirerek ev sahibi olmayı düşünme. Çünkü ev fiyatlarıda faizler de her ay artıyor.
Her geçen gün bile aleyhine bu konuda.
Benim sana tavsiyem şu andaki elindeki 25 bin peşinatı verip 100 bin liralık şehir dışında çorlu, çerkezköy olabilir yada başka biyer den bir eve girmen. 3 yıllık kredi çekip (75 bin) bitirmen. bu gün 100 bin liraya aldğın evi 3 yıl sonra 200-250 bine satarsın sonrada kendi evini istediğin yerden alırsın.
3 yıl bankaya para koysan bankada paran eriyecek bu şekilde değerlenmiş olur.

Onu da düşündüm canım, İstanbula yakın yerlerden arsa alalım,ev alalım ilerde değerlenir diye ama ne kadar değerlenir emin olamadım ki 3 yıl sonra sattığımda kar edeceğimi bilsem hiç düşünmem. İstanbul içi gibi değerlenmez sanki

Peki şuan aylık ödemeleriniz nasıl canım? Bankadan ne kadar çekmeniz gerekecek? Güvenilir birini bulmak,uygun yeri bulmak da şans. Keşke bizim de şansımız yaver gitse

75 bin pesinat verdik. Eve girene kadar her ay 3 bin oduyoruz. Eve tasindiktan sonra 77 bin kalacak.

Evet guvenilir bir firma olmasi lazim ve imzalanan sozlesmeye butun detaylar yazilmasi lazim. Biz cok arastirdik cok mutahitle konustuk en fazla bunlar guven verdi bize. 3 sayfa sozlesme imzalandi sozlesmede kat plani evin dis gorusunusu mutahitin hangi malzameleri kullanacagi hersey acik acik yaziyor. Bizim odeme planimiz bile var sozlesmede.

Biz tam umidimizi kaybettigimiz zaman nasip oldu yaklasik bir yil arastirdik. Insallah sizede gonlunuze gore bir ev nasip olur.

Hep bu dolardan..
Bizde 4 sene önce aldık 150 bine.
Şuan satıyoruz 395 bine..
Çünkü oturduğumuz semt uçmuş durumda ben anlamıyorum gerçekten nasıl ev sahibi olunacak..
Nekadar kazanacaksnki 300 400 bin tl borcun altına gireceksin..
Hayat cok pahalandı ya

Sağol canım,hesaplama olarak da bakmışsın. İşte o kirası 850 olup fiyatı 150bin olan evi bulmak sorun :KK43: Söylediğim semtlerde öyle evler olduğunu sanmıyorum :KK43: Geçen aylarda kiralık sıfır,3.kat 2+1 ev sormuştuk 800TL ydi satın almaya kalksan aynı ev 220 bin civarıdır.

Cekmekoyun neresine bakiyorsunuz bilmiyorum ama ben metrogarden kemerdere civarındakisitelerden birinde oturuyorum, 3 yil once evler 180-200 bin arasindaydi su an 300 binin altinda yok burda, ustelik okulu da cok kotu, ben kiraciyim kizimin okul zamani gelince kumes gibi de olsa daha iyi bir semte tasinacagim.

Onu da düşündüm canım, İstanbula yakın yerlerden arsa alalım,ev alalım ilerde değerlenir diye ama ne kadar değerlenir emin olamadım ki 3 yıl sonra sattığımda kar edeceğimi bilsem hiç düşünmem. İstanbul içi gibi değerlenmez sanki
Silivri'den herkes arsa alıp yatırım yapıyor şu an deli gibi, çünkü Beylikdüzü'ne metro gelecek. Artık insanlar o taraflara doğru kaymaya başladı evlere güç yetmez oldu. Oralar değerlenmez diye düşünmeyin, bir araştırın bakın nasıl arsa yatırımı yapıyorlar orada :) Bir mütahit istese arsanızı, ev karşılığı anlaşırsınız en kötü.

Kredi şart gibi görünüyor. Dolar ve Euro'nun sürekli arttığını düşününce üç sene sonrasına kalmasa daha iyi. Yalnız şöyle de bişey var, şu an ülkede belli bir hükümet de yok, siyasi otorite falan karışık. Siyasi belirsizlik varken ben olsam bu işe kalkışmazdım ama nasıl olsa kısa sure sonra yeni hükümet kurulacak artık ondan sonra gidişat nasıl olur bilemem ama bence üç sene beklemeyin. Ben olsam hükümet kurulur kurulmaz bu işe krediyle girişirdim sanırım.

Cekmekoyun neresine bakiyorsunuz bilmiyorum ama ben metrogarden kemerdere civarındakisitelerden birinde oturuyorum, 3 yil once evler 180-200 bin arasindaydi su an 300 binin altinda yok burda, ustelik okulu da cok kotu, ben kiraciyim kizimin okul zamani gelince kumes gibi de olsa daha iyi bir semte tasinacagim.
Doğa Park,sosyete pazarının olduğu yerler,Madenler,Çamlık,Sarıgazi civarlarına bakıyorum.

ev fiyatları gerçekten almış başını gidiyor.
hele bazı illerde çok daha uçuk rakamlar var.
Allah bir çatım olsun diyenlere yardım etsin, geriden gelen bir birikim yoksa 10 yıl bankaya çalışmadan ev alabilmek neredeyse imkansız.

Doğa Park,sosyete pazarının olduğu yerler,Madenler,Çamlık,Sarıgazi civarlarına bakıyorum.

Doga park, sosyete pazari ve mimar sinan tarafi cok guzel ama fiyatlar yuksek tabi oralarda da. Madenlerde yeni yapilan birsürü bina var, evler cok kucuk ama fiyatlar nispeten uygun. Hatta gecenlerde tesadufen gordum girip baktim 180 bine 1. Kat vardi sifir, 90 m2 dedi ama oturumu max 70 m2 di, cephesi ve evin ici gayet guzeldi. Ille buyuk olsun demezseniz bakin onlara. Necip fazilda evideanin arka taraflarinda da cok fazla devam eden insaat var takip edip insaattan alirsaniz da uyguna getirebilirsiniz. Kolay gelsin :)

valla canım bizim bi tanıdık 5-6 yıl önce çekmeköyden 3+1 daire aldı 120 bine.
bi başka tanıdığım 60 bine 3+1 daire çorludan aldı aynı tarihlerde. ikiside iki kat arttığını söylüyorlar.
değerlenme oranı aynı bana kalırsa. çorlu çerkezköy buralar çok değerli yerler. arsada düşünülebilir o bölgelerden

valla canım bizim bi tanıdık 5-6 yıl önce çekmeköyden 3+1 daire aldı 120 bine.
bi başka tanıdığım 60 bine 3+1 daire çorludan aldı aynı tarihlerde. ikiside iki kat arttığını söylüyorlar.
değerlenme oranı aynı bana kalırsa. çorlu çerkezköy buralar çok değerli yerler. arsada düşünülebilir o bölgelerden
Az önce eşimle konuştum,ben arsa işine daha yakınım dedi.1+1 ev almaktansa arsa alalım diyor. Bakalım nasıl olacak.

Doga park, sosyete pazari ve mimar sinan tarafi cok guzel ama fiyatlar yuksek tabi oralarda da. Madenlerde yeni yapilan birsürü bina var, evler cok kucuk ama fiyatlar nispeten uygun. Hatta gecenlerde tesadufen gordum girip baktim 180 bine 1. Kat vardi sifir, 90 m2 dedi ama oturumu max 70 m2 di, cephesi ve evin ici gayet guzeldi. Ille buyuk olsun demezseniz bakin onlara. Necip fazilda evideanin arka taraflarinda da cok fazla devam eden insaat var takip edip insaattan alirsaniz da uyguna getirebilirsiniz. Kolay gelsin :)
Şuanki evimiz de ufak 90 metrekare uygun bize yani ama ben o civarlarda 180e göremedim. Sizin dediğiniz yer çok alçak mı? Yüksek girişe ve üst katlara bakıyoruz biz. Kiraya verirsek en fazla 160a almamız lazım,onda kat önemli dğil ama girişler bile 170binden 180 binden fazla

Sıfır pesinat ile satılan evler de var diye biliyorum, hani su "evin tamamina kredi cikiyor" meselesi. Bence ev icin vakit kaybetmeyin, gercekten hızlı yükseliyor. 200 bine 8 ay once girdigimiz eve, karsi komsumuz 3 ay sonra 260a girmiş, sok olduk.
Bir de üzücü ama sizi su konuda da uyarmak isterim. Maalesef evi almakla bitmiyor. Tapu masraflari cok yüksek. Faturalarin nakli, evden eve nakliyat , evin ufak tefek tadilati derken 10bini gözden çıkarmak gerekebiliyor. Hasılı Allah cumlemizin yardimcisi olsun.

Az önce eşimle konuştum,ben arsa işine daha yakınım dedi.1+1 ev almaktansa arsa alalım diyor. Bakalım nasıl olacak.

Tabi canım arsa çok daha mantıklı hayırlısı inşallah hayalinizdeki eve bir an evvel kavuşursunuz :)

Bence hic krediye bulasma. Biriktirebiliyorsan biriktirmeye bak. Biriktiremiyorsan da herkes ev sahibi olacak diye bir kaide yok. Yazik gunah degil mi 100 bin liralik eve 150 200 bin bankaya veriyorsunuz???
Zaten faiz haram hic tasvip etmiyorum.

Bence hic krediye bulasma. Biriktirebiliyorsan biriktirmeye bak. Biriktiremiyorsan da herkes ev sahibi olacak diye bir kaide yok. Yazik gunah degil mi 100 bin liralik eve 150 200 bin bankaya veriyorsunuz???
Zaten faiz haram hic tasvip etmiyorum.
Aslında derdim ev sahibi olmaktan ziyade iyi bir devlet okulu. Kira vermiyoruz şükür ama ev alamazsak da 3 sene sonra kiraya çıkacağız

X