Evlilik Adetleri+hikayeleri

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.066
66
Çocukluğumdan hatırlayıp,mahallemizdeki trakyalı göçmenlerin yaptığı düğün adetlerinden birini önce ben yazıyım

evlenen çiftlerin ilk gece aynı evde kalması için akraba kadınlardan biri beklerdi,gelin damat beraber olunca çarşaflarını alıp aile büyüklerine gösterme görevi onundu,

ilk gecenin sabahında saat 11'e doğru kadınlar arasında geline duvak eylencesi yapılır,gelinliği giydirilir oynayıp zıplar,evliliğinin tatlı huzurlu olması için tepsiye böldükleri ekmek parçalarının üstüne toz şeker döküp gelenlere dağıtırlardı,1saat falan eylenip giderlerdi,bu arada akşamki çarşaf gelinin yatak odası kapısının arkasına asılır merak eden gider bakardı,

bizde böyle adetler ezelden beri hiç olmadı iyikide olmamış,çok saçma bana göre

bana da saçma ve utanç verici geliyor ya. sanki güvensizliğin göstergesi gibi bişey. ama anlatılanlara bakılırsa halen uygulayanlar var. sanki gösterilmezse insanlarda hep bir şüphe kalacak gibi geliyor. üfff yaa utanırım ben yaaaa.

bana da saçma ve utanç verici geliyor ya. sanki güvensizliğin göstergesi gibi bişey. ama anlatılanlara bakılırsa halen uygulayanlar var. sanki gösterilmezse insanlarda hep bir şüphe kalacak gibi geliyor. üfff yaa utanırım ben yaaaa.

ben bu adetleri kabul etmiyorum zaten.çok şükür bizde bu adetler yok.amanın ne bunlar yaa:dilcikar:

bana biraz uydurma gibii geldii göçmenim ve trakyalıyıımm..ama hiç böyle birşey duymadıımmm...trakyada asla böyle şeyler yapılmaz hatta bizim orda bunların doğudaki adetler olduğunu anlatırlar:kızgın: :kızgın: :kızgın: çok saçma şeyler bunlar...

bana biraz uydurma gibii geldii göçmenim ve trakyalıyıımm..ama hiç böyle birşey duymadıımmm...trakyada asla böyle şeyler yapılmaz hatta bizim orda bunların doğudaki adetler olduğunu anlatırlar:kızgın: :kızgın: :kızgın: çok saçma şeyler bunlar...

bende bunların trakya adetleri olduğunu düşünmüyorum.bende göçmen kökenliyim.bence bunlar doğulu adetleri :kızgın:

şuan 30 yaşındayım ve bizim semtte 90 küsür senelik bir geçmişimiz var,mahallemizin kendi adının yanı sıra macır mahallesi olarak tanınır ve mahallede bulgaristan göçmeni,trakya göçmeni mahallenin yarısını oluşturur,bu anlattığım olaya ben ilk okul çağlarımda bizzat gördüğüm için yazdım,uydurma ve alıntı deyildir

şu an zaten onlarda deyil kimsede böyle adetler kalmadı,yazımı doğru okuduysanız belirttim zaten,

eskiden her yörenin farklı adetleri vardı,şimdi ise yeni nesil ve biraz daha çağdaş düşünce sayesinde bunlar kalktı,

bizde evlenen çifti ertesi gün rahatsız olmasın evden çıkma gereği duymasın diye,kına günü sabahı evlerinin mutfak erzağı alınıp dolaplarına konur,yemekleri pişirilip dolaba konurki gelin bir kaç gün yemek derdiyle uğraşmasın,

düğünden sonra hoca nikahı kıyılınca tatlı dağıtılır,o tatlı bile alınıp eve önceden alışveriş yapılırken alınıp hepsi temin edilir,

inanmaya bilirsiniz :sm_confused: :çok üzgünüm: :1yes2:

bu olayı yazma sebebim,her kesin duyduğu gördüğü adetler bu başlık altında anlatılsın

ben 30 yaşından daha fazlayım.90 yıldan da fazla bir geçmişimiz var göçmen olarak.ve böyle bir adeti ilk kez duyuyorum..bizde uygulanan bir adet olmadığını biliyorum sadece..:1no2: :sm_confused:

ben 30 yaşından daha fazlayım.90 yıldan da fazla bir geçmişimiz var göçmen olarak.ve böyle bir adeti ilk kez duyuyorum..bizde uygulanan bir adet olmadığını biliyorum sadece..:1no2: :sm_confused:

olabilir sen nerde oturduğunu bile yazmamışın,eyer yolun beykoza düşerde bana haber verirsen bizzat bunu yaşıyan kapı komşumuzun ağzından sana anlattırırım,şuan çocukları 20 küsür yaşına geldi,demekki 20 sene önce olmuş

olabilir sen nerde oturduğunu bile yazmamışın,eyer yolun beykoza düşerde bana haber verirsen bizzat bunu yaşıyan kapı komşumuzun ağzından sana anlattırırım,şuan çocukları 20 küsür yaşına geldi,demekki 20 sene önce olmuş

ben izmir de yaşıyorum.Tekirdağ da da akrabalarım var.yunanistan ve bulgaristan kökenli ailem.

yaren.cim doğruu olabilirr onlarda başkalarından görmüşlerdir.çünkü geçmişte de olsa o yörenin adetleri değil bunlar.yani ne trakya nede göçmen adeti değil bunlar.:1yes2: :1yes2:

yaren.cim doğruu olabilirr onlarda başkalarından görmüşlerdir.çünkü geçmişte de olsa o yörenin adetleri değil bunlar.yani ne trakya nede göçmen adeti değil bunlar.:1yes2: :1yes2:

bende aynen böyle olabişeceğini düşünüyorum tarihçi:1closedeyes:

Çocukluğumdan hatırlayıp,mahallemizdeki trakyalı göçmenlerin yaptığı düğün adetlerinden birini önce ben yazıyım

evlenen çiftlerin ilk gece aynı evde kalması için akraba kadınlardan biri beklerdi,gelin damat beraber olunca çarşaflarını alıp aile büyüklerine gösterme görevi onundu,

ilk gecenin sabahında saat 11'e doğru kadınlar arasında geline duvak eylencesi yapılır,gelinliği giydirilir oynayıp zıplar,evliliğinin tatlı huzurlu olması için tepsiye böldükleri ekmek parçalarının üstüne toz şeker döküp gelenlere dağıtırlardı,1saat falan eylenip giderlerdi,bu arada akşamki çarşaf gelinin yatak odası kapısının arkasına asılır merak eden gider bakardı,

bizde böyle adetler ezelden beri hiç olmadı iyikide olmamış,çok saçma bana göre

kökenim yunanistan göçmeni ve aslen tekirdağlıyım ve halen bir sürü akrabam vardır orda...
geline ertesi gün duvak eğlencesi yapıldığı dorudur vardır adetlerimizde
ama evde birinin beklemisi çarşaf istenmesi ve bu çarşafı isteyenlere gösterilmesi gibi saçma iğrenç bi adet yoktur
tam aksine doğuluların bu adet diye bilinir
göçmenler açık görüşlü insanlardır.........
sana bunu anlatanda aslen göçmen tırakyalı,tekirdağlı değilde belki orda yaşamış başka bi kökenli insandır yarencim lütfen yanlış bilgilendirmeyelim

Ben de trakyalıyım.. Bulgaristan ve arnavut kökenliyim.. Annem bulgaristan göçmeni babam arnavut...

Yakın geçmişte, yani bundan 20 yıl kadar önce.. ilk gece evde akraba kadınlardan biri beklermiş.. Sonradan bu adet kalktı.. onun yerine yine bir saçma adet getirildi ki.. o da .. gelin ertesi gün.. kırmızı bir eşarba, malum bez parçasını sarar ve bohça olarak o yakın akraba olan kadına verir... ahanda ben kızım görün bakın demek için... yani trakya da böyle adetler var arkadaşlar... doğru bir adet değil ama var dı!... bizzat şahit oldum böyle bir olaya....

Ben de trakyalıyım.. Bulgaristan ve arnavut kökenliyim.. Annem bulgaristan göçmeni babam arnavut...

Yakın geçmişte, yani bundan 20 yıl kadar önce.. ilk gece evde akraba kadınlardan biri beklermiş.. Sonradan bu adet kalktı.. onun yerine yine bir saçma adet getirildi ki.. o da .. gelin ertesi gün.. kırmızı bir eşarba, malum bez parçasını sarar ve bohça olarak o yakın akraba olan kadına verir... ahanda ben kızım görün bakın demek için... yani trakya da böyle adetler var arkadaşlar... doğru bir adet değil ama var dı!... bizzat şahit oldum böyle bir olaya....

demekki trakyada da farklı farklı adetler var.Türkiye deki adetlerin farklı farklı olması gibi..benim kökenim de yunanistan ve bulgaristan.ama böyle adetlerimiz yok..iğrenç şeyler bunlar:1ninca:

ilginç ben hiç duymadım
hatta bu soruya cevap vermeden öncede anneme sordum acaba benmi duymadım diye oda olurmu canım öyle saçma şey yok öyle birşey dedi =))
demekki kendi aramızda bile adetlerimiz farklı =))

hım..sanırım farklı adetlerimiz var kendi içimizde de ... çok şükür artık kalmadı bu saçmalıklar...

umarım sadece trakyalılarda değil hiç bir yerin adetlerinde kalmaz bunlar..Çok gurur kırıcı böyle mahremiyetlerin gözler önüne serilmesi:1closedeyes:

X